|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Mitrovicė: Kryeshefi i Ekzekutivit tė KK, M. Pllana nė takim tė hapur me gazetarėt, njoftoi pėr pėrpjekjet e  pushtetit lokal pėr zgjidhjen e problemeve tė ndryshme

 
 

 
Mitrovicė, 15 prill 2004 / TN / H. SYLA - Kryeshefi i Ekzekutivit tė Kuvendit tė Komunės, Mustafė Pllana, ka patur njė bisedė tė hapur me gazetarėt e mjeteve tė informimit qė raportojnė nga ėomuna e Mitrovicės, me ē’rast i ka njoftuar ata me pėrpjekjet qė po i bėnė pushteti lokal pėr zgjidhjen e problemeve tė ndryshme tė qytetarėve tė komunės dhe krijimin e kushteve pėr shėrbime civile  mė cilėsore dhe mė efikase.
 
Ndėr tė tjera, kryeshefi Pllana i ka njoftuar gazetarėt lidhur me realizimin e disa projekteve tė rėndėsishme, tė cilat janė nė implementim e sipėr ose kanė pėrfunduar kėto ditė.
 
Projekti aktualisht mė kapital nė komunė e qė pritet tė pėrfundojė sė realizuari deri nė muajin maj tė kėtij viti, ėshtė faza e dytė e ujėsjellėsit pėr fshatin Kqiq i Mdh. Mjetet nė shumė prej 251.620 Euro i ka siguruar Kuvendi i Komunės nga buxheti i vet. Implementues i projektit ėshtė “Consing + Alfa I” nga Prishtina. Kėto ditė pritet tė pėrfundojė edhe projektit pėr instalimin e ashensorėve nė gjashtė ndėrtesa shumėkatėshe nė qytet, qė ka kushtuar 120.440 Euro.
 
Edhe kėto mjete janė ndarė nga buxheti i komunės. Implementimin e projektit e ka bėrė Kompania “Ashensorėt” nga Prishtina. Nė lagjėn “Ilirida” ka filluar ndėrtimi i kanalizimit fekal dhe atmosferik, qė do tė kushtojė 169.515 Euro, tė siguruara nga buxheti komunal. Punėt ėshtė duke i kryer NNP “Hidroterm” nga Suhareka dhe ato, sipas kontratės, duhet tė pėrfundojnė nė qershor tė kėtij viti.
 
Kanė filluar edhe punimet nė meremetimin e rrugės Vidishiq-Selac, nė gjatėsi prej 9.5 kilometra, tė cilat duhet tė pėrfundojnė, poashtu,  deri nė fund tė qershorit tė sivjemė. Implementues i kėtij projekti qė ka kushtuar 93.890 Euro, kėto qė i ka siguruar Ministria pėr Ekonomi dhe Financa, ėshtė “Dani Company” nga Skenderaji.
 
Deri nė fund tė muajit maj tė kėtij viti, pritet tė pėrfundojė edhe projekti pėr renovimin e Qendra e Sporteve tė Vogla “Fatime Gjaka”, pėr realizimin e tė cilit Ministria e Kulturės ka siguruar 76.000 Euro dhe Kuvendi i Komunės 18.400 Euro. Implementues i projektit ėshtė NNP “Universal” nga Mitrovica.
 
Ka pėrfunduar kėto ditė edhe  projekti pėr instalimin e ngrohjes qendrore nė Qendrėn e Kulturės “Rexhep Mitrovica”, qė ka kaushtuar 29.785 Euro tė ndara nga buxheti komunal, kurse ėshtė nė pėrfundim e sipėr edhe ndriqimi publik i qytetit me mjete tė komunės, qė do tė kushtojė 28.000 Euro.
 
Ndėrkaq, ėshtė nė procedurė zgjedhja e implemntuesve pėr realizimin e projketit pėr pastrimin e bodrumeve tė ndėrtesave nė qytet, projketit pėr pastrimin e rrugėve nė qytet  dhe projektit pėr gjelbrimin e qytetit. Realizimi i tė gjitha kėtyre projekteve do tė kushtojė rreth 70.000 Euro. Mjetet i ka siguruar Kuvendi i Komunės, nga buxheti pėr kėtė vit.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.