|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Nė kujtim pėr Pishtarin e Demokracisė, Rasim Lumeshin

 
 

PRANVERĖ E PĖRFLAKUR

 
 

 
 15 prill 2004 / TN
 
" Dora kriminale e shtetit po vret djemtė tanė mė tė mirė".
( Pohoi nė ngushėllim tek familja Lumeshi Dr. Sali Berisha )
 
Pranverė. Prill, 2002
 
Nė Bjeshkėt e Tropojės, diēka po vonohej. Vonoheshin lulet, kėnga, gjelbrimi...Zogjėt nuk po e luanin vallen e tyre pranverore, kurse Shqiponjat e Alpeve Shqiptare e shikoj Mejdanin me sy tė pėrlotur...
 
Ooo, ku jeni lahutarėt e Malėsisė, pse nuk kėndoni kėngė trimėrie?- thirrėn vėllezėrit kosovarė, qė kishin ardhur pėr vizitė nė fshatin Mejdan pas heqjes se atij kufirit tragjik shqiptaro-shqiptar.
 
Por, kėnga ishte ndal.
Kishin shtjerrur edhe krojet,  mė ujin e kulluar tė asaj zemre shqiptare...
 
   
 
Pse janė ndalė krojet? pyeten pleqėt, qė nuk ishin mėsuar t'i shikojnė krojet tek shterrojnė nė pranverė.
 
Pse nuk kanė dalur lulėt? pyeten vajzat e bukura malėsore.
 
Pse nuk po dėgjohet kėngė? u interesuan kreshnikėt e Lumeshit...
 
Njė pėrgjigje erdhi si gjamė nga deti. Ushtuan bjeshkėt, ushtuan malet;
 
Ooo, e kanė vra Rasim Lumeshin...
 
Dhe fjala e lajmtarit mbeti pėrgjysėm. Askush nuk mund ta besonte se kanė vra Pishtarin e Demokracisė, Rasim Lumeshin.
 
Oh! Ē“dhimbje, thanė tė gjithė ata qė e duan tokėn shqiptare. Ata qė ia duan tė mirėn Shqiprisė, Kosovės, Ēamerisė, Iliridės,
 
Plavės dhe Gucisė, Preshevės e Bujanocit... 
 
Gjeravica krenari tha: Kanė vra demokracinė shqiptare, more heeej!
 
Nė vend tė gjames dikush tha: "Motra dhe vėllazėr, mbajini lotėt, veni kufi dhimbjes! Ai ishte bukuri njerėzore, ai ishte dhe mbetet pishtar!..."
 
Dhe, poeti, rapsordi nė vend tė vajtimit kėndoj:
 
 
BASH SI YLLI NĖ UJEZĖ
 
Nė Mejdan ku s“shkimet hana,
Dy jetima i kish rritė nana.
Sy dy pllumba i kish rritė
Njanin yll e tjetrin dritė.
 
Bash si yll n“Ujezė t“Padeshit
Ma kish synin Rasim Lumeshi.
Kulla e tij n“Malsi t“Gjakovės,
Nder e sofėr e Tropojės.
 
N“Prizeren dej n“bjeshk t“Padeshit,
Gjithkush njeh shpinė e Lumeshit
Fjalėn fjalė e besėn gurė
Bash si shqipja nė flamur.
 
Kur n“Kosovė me gjak ish hana,
Mbi Shkėlzen na dalka Zana.
Edhe folke njė zog i zi
A ka mbet ndoj djal n“Shqipni?
 
Nė Shqipni a ka mbet djalė
Zot vatanit pėr me i dalė.
T“nxifsha fjalėn mori zanė
Kurr Shqipnia pa djem s“a kanė.
 
*******
 
Kur barbart e morėn shpatėn
Edhe prunė nantdhet e shtatėn,
E Shqipnin bre e mloj timi
N“ball t“rinisė prin Rasim trimi.
 
Krah pėr krah me Sali Berishėn
Nuk ja njohin emnin frikės.
Rasim shqipja, tropojani
T“tanė Shqipni i ka  shkue zani.
 
Kosovarė kudo qė jeni
Asht nė Fier Hotel " Shkėlzeni".
Mbane mend sa shumė ju deshti
Vllau i juej rasim Lumeshi.
 
 
*********
 
Po kėt djalė gjallė nuk e lanė
Nė Tropojė njė ditė e vranė
Nė Tropojė, dymijė e dy,
Merr Rasimin plumbi i zi.
 
Moj Tropojė, tropoja nanė,
Prej ēdo plage t“del nji kangė
Po prap ty moj zanė shqiptare
Nė ēdo kangė po t“ēelin varre.
 
 
  
Pjesė nga jeta e Rasim Lumeshit
 
NJĖ LINDJE E PAVDEKSHME
 
 
..Rasim Lumeshi u lind nė Mejdan, fshat afėr Tropojės sė Vjetėr dhe kufirit tragjik shqiptaro-shqiptar, mė 15 tetor 1966. Ishte djali i dytė i Musa  dhe Servete Lumeshit. Nė Moshėn 8 muajsh i vdes i ati, 27 vjeēar, duke e lėnė jetim bashkė me Miftarin, vėllanė dyvjeēar...
 
Djemtė e Lumeshėve u dalluen nė shkollėn 8-vjeēare e tė mesme tė Tropojės sė Vjetėr, por hija e biografisė i ndiqte ēdo ditė e kudo: nė rrugė, nė shkollė deri edhe nė lodra. Ata cilėsoheshin nga komunistėt dhe punonjėsit e sigurimit si fėmijė tė armiqve i cilėsonin si "kėlyshė kullakėsh".
 
Vėllezėrit Lumeshi, Miftari dhe Rasimi gjatė jetės se tyre kaluan nėpėr baticat dhe zbaticat mė tė vėshtira tė jetės. Ata u ballafaquan me regjimin e egėr komunist, por asnjėherė nuk u dorėzuan. Tė internuar si familje, ata tė dy e kaluan njė rini tė rėndė, derisa erdhi lėvizja e fuqishme demokratike nė vitet 1991/92. Kjo lėvizje i gjeti vėllezėrit Lumeshi nė radhėt e para nė Fier, Tiranė e kudo nė Shqipėri.
 
Pas fitorės sė demokratėve me  22 mars 1992, Rasimi nuk kėrkoi asnjė detyrė nė strukturat e shtetit, por u dha pas punės, ndėrsa Miftari, nė vitin 1994 fillon punėn nė profekturė.
 
Nė fillim tė vitit tragjik 1997, kur stalinistėt shqiptarė rrėmbyen armėt dhe unat e zjarrit kundėr shtetit dhe gjithė institucioneve, Rasimi dhe Miftari ishin pėrkrah mijėra e mijėra qėndrestarėve demokratė nė Fier, Tiranė e nė ēdo vend. Ishte vendosmėria e kėtyre vėllezėrve dhe qindra demokratėve fierak qė nuk i lejuen falangat e kuqe tė digjnin prefekturėn e Fierit.
  
Nė ditėt e zeza tė marsit 1997, komitetet e kriminelėve me krerėt e opozitės sė kohės nė krye, kėrkonin tė shkatėrronin ēdo gjė, tė pinin gjakun e demokratėve, tė eleminonin shtetin e shtetarėt, tė digjnin edhe Tiranėn, tė shkatėrronin Presidencėn-qendrėn e fundit tė shtetit demokratik dhe tė eleminonin kreun e shtetit, zotin Sali Berisha. Pikėrisht nė kėto momente tragjike pėr Shqipėrinė vėllezėrit Lumeshi, shkuan nė Tiranė e zunė vend nė Presidencė, nė mbrojtje deri nė pikėn e fundit tė gjaklut tė Presidentit Berisha. Qėndruan aty ditė e natė derisa Berisha dha dorėheqje.
 
Pėr qėndresen e tyre heroike nė mbrojtje tė vlerave tė demokracisė, Presidenti doktor Berisha ato ditė Rasim Lumeshin e shpalli Pishtar i Demokracisė.
 
Nė kėtė periudhė tė rėndė pėr Shqipėrisė, bandat e shtetit eliminuan mbi 50 demokratė. Por, krimi i organizuar i shtetit do tė arrinte kulmin natėn e 12 shtatorit 1998 me vrasjen e prijėsit tė demokratėve, Azem Hajdarit, mik dhe shok i ngushtė i familjes Lumeshi.
 
Pėr ta mbrojtur demokracinė shqiptare, kudo qė e kėrkonte ajo, Rasimi ishte aty. Ai ishte aktivist i zjarrtė nė tė gjitha fushatat zgjedhore tė Dr. Berishės. Tė gjithė e mbajnė nė mend se me ē“guxim tė rrallė prej shqiponje nė mitingun e 26 shtatorit 2000, Rasim Lumeshi u hodh mbi kriminelet, i kapi bombėn nė dorė dhe shpėtoi jetėn e Sali Berishės e tė shumė demokratėve.
 
Kėshtu, duke ia njohur guximin dhe trimėrin vėllezėrve Lumeshi, shėrbimet kriminale tė shtetit neokomunist nė vazhdimėsi i kanė kėrcnuar kėta demokrat. Dhe njė ditė, pabesisht dora kriminale nė bashkėveprim me bandat e shtetit nanoist, me 2 prill 2002, posa u kthye nga Kosova, ku ishte i ftuar nga disa miqė tė tij, nė Bajram Curr qėllohet pabesisht dhe vdes bashkė me Ilir Gosturanin, demokratin trim i Tropojės.
 
Nė varrimin e Rasim Lumeshit moren pjesė me mijėra qytetarė nga gjithė Shqipėria, nga Kosova, dhe diaspora, sepse ishte vėshtirė tė besohej se Pishtari i Demokracisė shqiptare ka vdekur. Sepse, ishte vėshtirė qė kosovarėt tė besojnė se njeriu i cili nė vitin 1999, nė Fier i priti qindra e qindra kosovarė duke i strehuar nė shtėpinė dhe hotelin e vet. Prandaj, edhe sot vėllezėrit kosovarė ruajnė respekt e dashuri tė madhe  pėr Rasim Lumeshin, dhe vdekja e tij e parakohshme dhe tragjike i ka tronditur thellė.
 
I lehtė i qoftė dheu i Atdhet tė vet!
 
 ( Pjesė biografike nga libri i sapobotuar pėr jetėn dhe vepren e Rasim Lumeshit.
 
I zgjodhi pėr botim Arif Molliqi – Hamburg - GJERMANI)


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.