|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Kėshilli i Sigurimit i OKB-sė diskuton pėr Kosovėn

 
 

 
   
14 prill 2004 / TN
 
"Zėri i Amerikės" mė 13 prill 2004
Peter Heinlein, Nju Yjork

Takimi i Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkura filloi sot nė mėngjes me njė fjalim tė Nėnsekretarit tė Pėrgjithshėm pėr Operacionet Paqeruajtėse, Zhan Mari Geno, i cili kritikoi ashpėr njoftimet nxitėse dhe tė njėanėshme mbi dy incidentet qė ēuan nė shpėrthimin e dhunės nė Kosovė.

Zoti Geno tha se demonstratat qė pasuan incidentet qė fillimisht ishin spontane, por menjėherė u shfrytėzuan nga elementė tė organizuar, qėllimi i tė cilėve ishte dėbimi i serbėve nga Kosova dhe kėrcėnimi i forcave paqeruajtėse ndėrkombėtare atje.

Zoti Geno tha se dhuna e ushtruar nga shqiptarėt ndaj serbėve dhe romėve ishte e organizuar nė shkallė tė gjėrė dhe me objektiva tė caktuara. Ai tha se mė shqetėsuese ishte djegia e kishave ortodokse serbe dhe objekteve tė tjera tė feve tė ndryshme, dy prej tė cilave i pėrkisnin Uneskos. Zoti Geno tha se kėto nuk ishin vetėm sulme kundėr objekteve fetare, por kundėr objekteve kulturore tė Kosovės. Ai tha se dhuna ka shėnuar njė kthesė mbrapsht pėr procesin e kthimit tė refugjatėve nė Kosovė dhe shtoi se prej andej janė shpėrngulur edhe banorė tė tjerė.

Zoti Geno e vuri gjithashtu nė dijeni Kėshillin e Sigurimit se pėrgjigja fillestare e institucioneve drejtuese tė Kosovės ishte e dyzuar. Ai tha se megjithėse Kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi bėri thirrje pėr t'i dhėnė menjėherė fund dhunės, qeveria e Kosovės lėshoi njė deklaratė, nė tė cilėn pėrqėndrohej nė mbytjen e fėmijėve shqiptarė, deklaratė e cila nuk mbėshtetej nė fakte.

Zoti Geno kritikoi gjithashtu shoqėrinė civile tė Kosovės, kur tha se nuk u mor pėrgjegjėsi pėr shpėrthimin e dhunės etnike. Zoti Geno vuri nė dukje se ish-anėtarė tė Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės morėn pjesė nė dhunė.

Zoti Geno vlerėsoi pozitivisht qėndrimin e Beogradit ndaj djegjes sė xhamive dhe premtimin e qeverisė pėr rindėrtimin e tyre. Zoti Geno pėrfundoi duke thėnė se brutaliteti i ngjarjeve tregon se Kosova ka njė rrugė tė gjatė pėrpara, drejt ndėrtimit tė njė shoqėrie shumėetnike.

Ai bėri thirrje pėr marrjen e masave konkrete nga ana e udhėheqėsve tė Kosovės dhe popullit tė Kosovės, pėr tė shqyrtuar shkaqet qė ēuan nė dhunėn e motivuar etnikisht.

Pas fjalimit tė zotit Geno, diskutuan edhe anėtarė tė tjerė tė Kėshillit tė Sigurimit, ndėrmjet tė cilėve, pėrfaqėsues tė Britanisė sė Madhe, Rusisė, Francės, Spanjės, Kinės, Shteteve tė Bashkuara dhe Gjermanisė, si dhe Serbia e Mali i Zi dhe Shqipėria. Takimi i Kėshillit tė Sigurimit pėr dhunėn nė Kosovė vazhdon.// lk //

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.