|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E mėrkure, 14 prill 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti ministrin flaman Tavernie

 • Qeveria ka shqyrtuar raportin nė lidhje me dėmet e shkaktuara nga trazirat e marsit

 • Zyrtarėt e Durrėsit promovuan ofertėn turistike nė Prishtinė

 • Banorėt shqiptarė tė pjesės veriore tė qytetit tė Mitrovocės kanė protestuar para Kuvendit komunal

 • Vendkalim i ri kufitar Shqipėri-Kosovė

 • Policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i pohojnė se i kanė filluar hetimet kundėr AKSH-sė

 • Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė debatoi pėr gjendjen nė Kosovė

 • Admirali Xhonson theksoi mbėshtetjen e NATO-s pėr arrestimin e pėrgjegjėsve tė dhunės nė trazirat e marsit

 • Paraqitja publike e AKSH-sė pėr NATO-n nuk paraqet ndonjė kėrcėnim tha admirali Xhonson

 • Ministria e Ekonomisė dhe Financave thotė se suficiti i vitit tė kaluar ėshtė 74 milionė euro

 • Bler dhe Klinton nė listėn e dėshmitarėve

 • Pėrfaqėsuesit politikė serbė pajtohen me planin e Beogradit pėr Kosovėn

 • Sot nė Maqedoni mbahen zgjedhjet e treta presidenciale me katėr kandidatė

 • Kleriku radikal shit Al-Sadėr ka propozuar marrėveshje tė paqes

 • Shumė njerėz kanė vdekur nga pėrmbytjet nė Afrikėn Lindore

 • Nė perendim tė Bagdadit janė gjetur 4 trupa tė masakruar

 • Militantėt islamikė kanė vrarė 4 policė nė incidente tė veēanta nė Rijad

 • SHBA ofrojnė 10 milionė dollarė pėr kapjen e personit tė dyshuar si strateg i Al-Kaidės

 • Raport kritik i komisionit "11 shtatori"

 • Bush i vendosur pėr Irakun

 
  
Presidenti Rugova priti ministrin flaman Tavernie
 
   
Prishtinė, 14 prill 2004 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti ministrin e Mjedisit tė Flandrisė (Belgjikė), Xhef Tavernie, i cili nė krye tė njė delegacioni ndodhet pėr njė vizitė nė vendin tonė.

Ministri flaman e njoftoi Presidentin Rugova lidhur me disa projekte tė pėrbashkėta me institucionet kosovare qė kanė tė bėjnė me mbrojtjen e mjedisit, planifikimit hapėsinor etj. Presidenti Rugova nė kėtė takim foli pėr progresin e arritur nė Kosovė, pėr zhvillimin ekonomik si dhe pėr nevojėn e investimeve qė do tė mundėsonin hapjen e vendeve tė reja.
 
Poashtu ai foli rreth trazirave tė marsit dhe pėr pėrpjekjet qė po bėhen pėr sanimin e gjendjes.
 
Presidenti ritheksoi edhe mė kėtė rast se njohja mė e shpejtė e pavarėsisė sė Kosovės do t'i pėrshpejtonte proceset e brendshme tė Kosovės, integrimin nė BE, nė NATO, dhe miqėsi me SHBA-tė.

Ndėrkaq, ministri i flaman, Tavernie, theksoi miqėsinė e vjetėr ndėrmjet Flandrisė dhe Kosovės. Me kėtė rast ai njoftoi Presidentin se kishte ardhur pėr tė nisur njė projekt konkret nė Pejė, por edhe nė komuna tė tjera tė Kosovės qė ka tė bėjė me mjedisin, planifikimin hapėsinor dhe trajtimin e mbeturinave.

Duke folur pėr kėtė projekt, ai tha se ėshtė shumė social, ėshtė pėr mjedisin, por ka mundėsi tė krijimit edhe tė disa vendeve tė punės. Ministri flamana u shpreh se mbėshtet ēdo nismė qė ka tė bėjė me bashkėjetesėn e komuniteteve nė Kosovė, duke theksuar se zhvillimi ekonomik luan rol tė veēantė nė kėtė drejtim.

Presidenti Rugova pėrshėndeti dhe mirėpriti projektin e mysafirėve flamanė pėr Pejėn dhe pėr zhvillimin e bashkėpunimit tė mėtejshėm midis Kosovės dhe Flandrisė.

Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot pasdite edhe njė delegacion tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Italisė, tė kryesuar nga Xhovani di Vietri, ministėr fuqiplotė - drejtor i pėrgjithshėm pėr shtetet e Evropės.
 
 
Qeveria ka shqyrtuar raportin nė lidhje me dėmet e shkaktuara nga trazirat e marsit
 
Prishtinė, 14 prill 2004 - Nė mbledhjen e sotme tė rregullt Qeveria e Kosovės ka diskutuar veē tjerash pėr problemin e banorėve tė fshatit Hade tė Kastriotit dhe variantat qė mund tė zgjedhin fshatarėt qė duhet tė zhendosen nga ky fshat. U tha se zhvendosja e tyre do tė fillojė menjeherė.

Gjithashtu nė takimin e sotėm qeveria ka shqyrtuar planin nacional pėr barazi gjinore, si dhe masat qė duhet ndėrmarrė pėr pėrmirėsimin e politikės fiskale dhe tregtare nė fushėn e bujqėsisė. Ndėrkaq nė mbledhjen e nesėrme tė Komisionit fiskal do tė mbėshtetet nga qeveria sugjerimi qė bujqit tė ndihmohen duke u liruar nga tatimet doganore pėr pajisje bujqėsore dhe lėndė tė parė.

Qeveria ka shqyrtuar edhe raportin e paraqitur nga ministri Behxhet Brajshori nė lidhje me dėmet e shkaktuara nga trazirat e marsit. Mirėpo, raporti nuk ėshtė pėrfundimtar sepse vlerėsimet ende nuk kanė pėrfunduar pėr tė gjitha komunat.
 
Zėdhėnėsja e Mimoza Kusari tha se qeveria me fondin prej 5 milionė eurosh prioritet do t'i japė ndėrtimit tė shtėpive dhe banesave dhe pastaj mund tė hyjė nė procesin e meremetimit tė objekteve tė tjera kulturore dhe fetare.

Qeveria ka miratuar nė kėtė mbeldhje edhe disa projektligje tė cilat do t'i pėrcillen kuvendit pėr procedurė tė mėtejshme.
 
 
Zyrtarėt e Durrėsit promovuan ofertėn turistike nė Prishtinė
 
Prishtinė, 14 prill 2004 - Pėrfaqėsuesit qytetit tė Durrėsit promovuan sot nė Prishtinė ofertėn e tyre turistike pėr sezonin e sivjet shėm. Nė kėtė promovim zyrtarėt e qarkut tė Durrėsit thanė se zona e tyre turistike ėshtė shumė atraktive pėr turistėt e Kosovės, dhe sipas tyre kushtet e infrastrukturės janė pėrmirėsuar dukshėm.
 
Niveli i sigurisė pėr turistėt do tė jetė i lartė, thanė mysafirėt nga Durrėsi, duke shtuar se janė bėrė tė gjitha pėrgatitjet qė pritja e pushuesve nga Kosova tė jetė mė e mirė se viteve tė kaluara.

Prefektja e Durrėsit, Ingrid Shuli, tha se kosovarėt tashmė i njohin bukuritė e plazhit tė Durrėsit si dhe mikpritjen e kėtij qyteti. "Qeveria shqiptare ka vlerėsuar turizmin si degė prioritare tė ekonomisė dhe i kushton vemendje tė posaēme", tha zonja Shuli, duke shtuar se po zhvillohen politika tė tilla zhvillimi qė plotėsojnė kėrkesat e ēdo turisti.
 
Ajo tha se janė harmonizuar programet e disa ministrive, si pėr infrastrukturė, nė ruajtjen e rendit, tė shėndetit, mjedisit, sigurimin e lehtėsisė sė hyrjes sė turistėve nė Shqipėri nėpėr pikat doganore etj.

Ndėrkaq kryetari Bashkisė sė Durrėsit Lefter Koka tha se zona turistike do tė zgjerohet dhe do tė bėhet rritja e cilsisė sė shėrbimeve publike, ngritja e kontrollit tė ushqimit, pėrmirėsimi i gjendjes me ujė tė pijshėm etj.

Drejtori i drejtorisė sė policisė sė qarkut tė Durrėsit Milto Korda pėrkujtoi se gjatė vitit tė kaluar nuk ėshtė shėnuar asnjė incident, duke premtuar se niveli i sigurisė edhe gjatė kėtij viti do tė jetė i lartė ngase janė marrė njė sėrė masash.
 
 
Banorėt shqiptarė tė pjesės veriore tė qytetit tė Mitrovocės kanė protestuar para Kuvendit komunal
 
Mitrovicė, 14 prill 2004 - Banorėt shqiptarė tė pjesės veriore tė qytetit tė Mitrovocės kanė protestuar sot nė mėnyrė tė qetė nė pjesėn jugore tė qytetit para Kuvendit komunal, duke kėrkuar nga autoritetet vendore dhe administratės ndėrkombėtare qė t'u mundėsohet kthimi i tyre nėpėr shtėpi e benesa nė pjesėn veriore tė qytetit.
 
Pėrfaqėsuesit e kėsaj proteste janė takuar me zv.kryetarin e komunės sė Mitrovicės Mursel Ibrahimi, i cili ka thėnė se kėrkesa e protestuesve do t'u pėrcillet instancave mė tė larta pėr zgjidhjen e problemeve tė tyre.

Para protestuesve ėshtė lexuar edhe njė letėr drejtuar institucioneve vendore dhe ndėrkombėtare nė tė cilėn kėrkohet kthimi i tė gjithė personeve tė zhvendosur nė pronat e tyre. Po ashtu kėrkohet rindėrtimi i shtėpive tė tyre, lėvizja e lirė e tė gjithė qytetarėve pa dallim feje e kombėsie. Protesta ka kaluar pa incidente.
 
 
Vendkalim i ri kufitar Shqipėri-Kosovė
 
Tiranė, 14 prill 2004 - Qeveria shqiptare ka miratuar hapjen e njė vendkalimi tė ri kufitar me Kosovėn, nė Dobrunė tė rrethit tė Hasit.

Ky vendkalim i ri e ēon nė gjashtė numrin e kėtyre pikave nė gjatėsinė prej 150 kilometrash tė kufirit tė pėrbashkėt, katėr prej tė cilave tė hapura pas konfliktit nė Kosovė.

I njejti vendim pritet edhe nga UMNIK-u.

Por, nė shumicėn e kėtyre pikave ka probleme serioze tė funksionimit, pasi nė to mungon infrastruktura mė elementare.

Banorėt dhe autoritetet vendore kėrkojnė nga qeveria qė kėto pika tė vihen nė efiēensė tė plotė, gjė qė do tė krijonte njė shtysė pėr zhvillmin ekonomik tė rajonit dhe integrimin ndėrkufitar.

Qeveria shqiptare thotė se ka gati njė strategji pėr pėrmirėsimin rrėnjėsor tė infrastrukturės dhe statusit tė kėtyre pikave, thuhet nė njė njoftim tė BBC-sė.

Pak kohė mė parė ėshtė rehabilituar e vetmja pikė doganore mes dy vendeve, ajo e Morinit.

Kryeministri i Shqipėrisė, Fatos Nano, thotė se tashmė kjo punė do tė vazhdojė edhe pėr pikat e tjera nė kufi edhe madje dhe pėr hapjen e pikave tė reja si dhe pėr pėrmirėsimin e statusit tė tyre.

"Objekti mė i rėndėsishėm pėr ne mbetet modernizimi edhe i pikave tė tjera tė kalimit kufitar dhe doganor, pajisja e tyre me shėrbime tė plota dhe thellimi i flukseve tė mallrave dhe tė njerėzve," thotė zoti Nano.

Pėrmirėsimi i infrastrukturės nė pikat kufitare ka nisur dhe nė anėn tjetėr tė kufirit me financime tė qeverisė sė Kosovės dhe tė donatorėve tė tjerė.
 
 
Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė debatoi pėr gjendjen nė Kosovė
 
Nju-Jork, 14 prill 2004 - Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė debatoi dje pėr gjendjen nė Kosovė. Me njė fjalim tė paraqitur nga nėnsekretari i pėrgjithshėm pėr operacionet e ruajtjes sė paqes, Zhan Mari - Geno, janė kritikuar liderėt shqiptarė si dhe njoftimet nxitėse dhe tė njėanėshme mbi dy incidentet qė ēuan nė shpėrthimin e dhunės nė Kosovė.

Zoti Geno tha se demonstratat qė pasuan incidentet qė fillimisht ishin spontane, por menjėherė u shfrytėzuan nga elementė tė organizuar, qėllimi i tė cilėve ishte dėbimi i serbėve nga Kosova dhe kėrcėnimi i forcave paqeruajtėse ndėrkombėtare atje.

Zoti Geno tha se dhuna e ushtruar nga shqiptarėt ndaj serbėve dhe romėve ishte e organizuar nė shkallė tė gjerė dhe me objektiva tė caktuara. Ai tha se mė shqetėsuese ishte djegia e kishave ortodokse serbe dhe objekteve tė tjera tė feve tė ndryshme, dy prej tė cilave i pėrkisnin Uneskos. Zoti Geno tha se kėto nuk ishin vetėm sulme kundėr objekteve fetare, por kundėr objekteve kulturore tė Kosovės.
 
Ai tha se dhuna ka shėnuar njė kthesė prapa pėr procesin e kthimit tė refugjatėve nė Kosovė dhe shtoi se prej andej janė shpėrngulur edhe banorė tė tjerė.

Zoti Geno tha se megjithėse kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi bėri thirrje pėr t'i dhėnė menjėherė fund dhunės, Qeveria e Kosovės lėshoi njė deklaratė, nė tė cilėn pėrqėndrohej nė mbytjen e fėmijėve shqiptarė, deklaratė e cila nuk mbėshtetej nė fakte.

Zoti Geno kritikoi gjithashtu shoqėrinė civile tė Kosovės, kur tha se nuk u mor pėrgjegjėsi pėr shpėrthimin e dhunės etnike. Zoti Geno vuri nė dukje se ish-anėtarė tė Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės morėn pjesė nė dhunė.
Ai bėri thirrje pėr marrjen e masave konkrete nga ana e udhėheqėsve tė Kosovės dhe popullit tė Kosovės, pėr tė shqyrtuar shkaqet qė ēuan nė dhunėn e motivuar etnikisht.

Nė diskutimet qė pasuan nė KS zėvendėsambasadori britanik Adam Tompson tha se nėse Kosova bėhet demokraci e vėrtetė, liderėt e saj duhet tė mėsojnė si tė qeverisin. "Ne duhet tė marrim parasysh qė atyre t'u japim njė rol mė tė madh nė ēėshtje si energjia, ekonomia dhe drejtėsia. Ndėrkaq politikanėt e Kosovės duhet ta bėjnė tė qartė se pranojnė kėtė proces", tha Tomson. Ai i ka bėrė thirrje UNMIK-ut qė tė ndėrtojė partneritet tė qėndrueshėm me institucionet e Kosovės nė mėnyrė qė kjo situatė tė tejkalohet.

Pėrfaqėsuesi amerikan, ambasadori Xhejms Kanigen tha se dhuna nė Kosovė nuk duhet tė shpėrblehet dhe nuk do tė ketė shqyrtim tė statusit nė Kosovė pa njė bindje nga vetė kosovarėt se duan tė ndėrtojnė njė shoqėri demokratike dhe tolerante.

Pėrfaqėsuesja e Unionit Serbi - Mali i Zi Roksanda Ninēiq tha se ajo qė po ndodh nė Kosovė nuk ėshtė mbrojtje e tė drejtave tė komunitetit serb, por mė tepėr sigurim i mbijetesės fizike. Sipas saj nė rrethana tė tilla ėshtė vėshtirė tė paramendohet zbatimi i konceptit tė shoqėrisė demokratike dhe shumetnike.

Ndėrkaq ambasadori i Shqipėrisė nė OKB Agim Nesho shprehu shqetėsime pėr strukturat paralele serbe nė Kosovė.

"Ngjarjet e marsit nė Kosovė ishin tė dėnueshme dhe jotolerante, por ato nuk duhet tė keqpėrdoren pėr t'i justifikuar strukturat paralele e as justifikim pėr politikėn nacionaliste, apo pėr t'iu shmangur problemeve tė brendshme politike", tha ambasadori i Shqipėrisė.
 
 
Admirali Xhonson theksoi mbėshtetjen e NATO-s pėr arrestimin e pėrgjegjėsve tė dhunės nė trazirat e marsit
 
Prishtinė, 14 prill 2004 - Komandanti Krahut Jugor tė NATO-s, admirali Gregori Xhonson, ka theksuar dje nė Prishtinė mbėshtetjen e NATO-s pėr institucionet e Kosovės dhe tė UNMIK-ut pėr arrestimin e tė gjithė pėrgjegjėsve qė shkaktuan dhunė gjatė trazirave tė marsit. Veprimet e dhunshme janė tė papranueshme dhe si tė tilla ato nuk do tė tolerohen nga NATO-ja, tha admirali Xhonson.
 
Ai ka ēmuar ndarjen e pesė milionė euro nga Qeveria e Kosovės pėr riparimin e objekteve tė shkatėrruara tė serbėve. Ai po ashtu ka inkurajuar udhėheqėsit e Kosovės pėr rikthimin e besimit ndėrmjet komuniteteve. Kėto deklarata, admirali Xhonson i bėri nė Prishtinė pas takimit me kryeministrin Rexhepi.

Komandanti i NATO-s pėr Evropėn Jugore Gregori Xhonson ėshtė takuar me shefen e Zyrės amerikane nė Prishtinė, Mersi Ris, ndėrkaq gjatė ditės sė djeshme ėshtė takuar edhe me komandantin e KFOR-it, gjeneralin Holger Kamerhof, me njė delegacion tė serbėve tė Kosovės, si dhe ka vizituar kampin amerikan "Bondstill".
 
Paraqitja publike e AKSH-sė pėr NATO-n nuk paraqet ndonjė kėrcėnim tha amdirali Xhonson
 
Prishtinė, 14 prill 2004 - Paraqitja publike e AKSH-sė pėr NATO-n nuk paraqet ndonjė kėrcėnim, por dalja e saj publike nė kėtė kohė pas trazirave tė marsit, dikton aksione qė duhet ndėrmarrė kundėr saj. Kėshtu ėshtė shprehur dje nė Prishtinė admirali Gregori Xhonson.
 
Ai tha se ishte i njoftuar me paraqitjen publike tė AKSH-sė nė rajonin e Drenicės, duke vlerėuar se po tė mos kalonte Kosova nė njė situatė tė tillė ēfarė ėshtė pas trazirave tė marsit, paraqitja publike e AKSH-sė, sipas tij, nuk do tė paraqiste ndonjė kėrcėnim serioz. Me kėtė rast ai ka paralajmėruar aksione kundėr AKSH-sė.
 
 
Policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i pohojnė se i kanė filluar hetimet kundėr AKSH-sė
 
Prishtinė, 14 prill 2004 - Lidhur me paraqitjen publike tė tre personave tė maskuar nė Drenicė qė veten e identifikuan si pjesėtarė tė Armatės Kombėtare Shqiptare (AKSH), policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i kanė pohuar se i kanė filluar hetimet, pasi qė sipas tyre AKSH paraqet njė organizatė ilegale qė vepron kundėr rendit publik dhe qė ėshtė shpallur tashmė nga ish-shefi i UNMIK-ut si organizatė terroriste.
 
 
Ministria e Ekonomisė dhe Financave thotė se suficiti i vitit tė kaluar ėshtė 74 milionė euro
 
Prishtinė, 14 prill 2004 - Ministria e Ekonomisė dhe Fiancave tė Kosovės thotė se suficiti i vitit tė kaluar ėshtė 74 milionė euro. Kjo shifėr ėshtė arritur pas nėnshkrimit nga kryeadministratori Hari Holkeri pėr bartjen e fondeve nga viti viti 2003 nė 2004 nė shumė prej 240 milionė eurosh. Nė fondet e bartura nuk kanė hyrė tė gjitha mjetet e zotuara qė kanė qenė nė Qeverinė qendrore, u tha nė njė konferencė me gazetarė nė Ministri.

Udhėzimet kanė paraparė qė tė bartin mjetet pėr punėt e kontraktuara qė duhet tė vazhdojnė nė kontinuitet nė kėtė vit nė fondet e bartura, tha drejtoresha e a thesarit Hanife Statofci.

Ligji i ri mbi prokurimin ka siguruar pozitė shumė mė tė mirė pėr kėtė vit tė Departamentit tė buxhetit tė Kosovės, u shprehėn zyrtarėt e Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave.
 
 
Bler dhe Klinton nė listėn e dėshmitarėve
 
Hagė, 14 prill 2004 - Ish-diktatori jugosllav, Sllobodan Millosheviq do qė tė thėrrasė si dėshmitarė, kryeministrin britanik, Toni Bler dhe ish presidentin amerikan, Bill Klinton kur tė paraqesė mbrojtjen e tij nė Gjykatėn e Hagės.

Lista e dėshmitarėve ka mbi 1600 emra, pesė herė mė shumė se lista e dėshmitarėve tė palės paditėse. Midis emrave tė tjerė ėshtė dhe ish-sekretarja amerikane e shtetit, Madlin Olllbrajt. Ajo ka qenė ambasadore nė OKB gjatė luftės sė Bosnjės.

Dėshmitarė tė tjerė tė ftuar janė edhe ish sekretari i jashtėm britanik, Robin Kuk dhe homologi i tij francez, Yber Vedrin qė sė bashku drejtuan bisedimet pėr paqe nė Francė nė 1999.

Tani janė gjykatėsit ata qė do tė vendosin se cilėt dėshmitarė do tė vinė nė gjyq. Kėshilltari ligjor i Millosheviqit tha se ka besim se Gjykata do tė vendosė qė disa dėshmitarė kyē tė listės tė thėrriten.
 
 
Pėrfaqėsuesit politikė serbė pajtohen me planin e Beogradit pėr Kosovėn
 
Beograd, 14 prill 2004 - Disa pėrfaqėsues politikė serbė tė Kosovės janė takuar dje nė Beograd me kryeministrin e Serbisė Vojisllav Koshtunicėn dhe janė pajtuar plotėsisht rreth politikės sė Beogradit pėr Kosovėn, duke mbėshtetur njėherit Projektvendimin pėr pėrcaktimin e planit pėr zgjidhjen politike tė situatės nė Kosovė.
 
Siē deklaruan pas takimit pėrafqėsuesit serbė tė Kosovės, plani pėr "autonominė territoriale", nėnkupton mundėsinė qė serbėt ta organizojnė administratėn e vet nė tė gjitha fushat. Koshtunica i ka njoftuar ata se pėr projektplanin pėr zgjidhjen politike tė Kosovės sė shpejti do tė debatohet nė Kuvendin e Serbisė.

Nė kėtė takim me Koshtunicėn kanė marrė pjesė kryetari i "kėshillit nacional serb pėr veriun e Kosovės", Milan Ivanoviq, kryetar i ashtuquajturave "bashkėsi tė komunave dhe lagjeve tė banuara me serbė nė Kosovė , Marko Jakshiq, pėrfaqėsuesja e "KNS tė Kosovės qendrore", Rada Trajkoviq dhe Rangjel Nojkiq, kryetari i Lėvizjes sė Rezistencės Serbe, Momēilo Trajkoviq, nėnkryetari i SR pėr Kosovėn, Milorad Laketiq, si edhe anėtarėt e Koaliconit "Kthimi" Dragisha Kėrstoviq, Sokol Gjorgjeviq dhe Oliver Ivanoviq.
 
 
Sot nė Maqedoni mbahen zgjedhjet e treta presidenciale me katėr kandidatė
 
Shkup, 14 prill 2004 - Sot nė Maqedoni mbahen zgjedhjet e treta presidenciale nė tė cilat marrin pjesė katėr kandidatė tė katėr partive politike. Rreth 1.695.000 qytetarė me tė drejtė vote prej orės 7.00 tė mėngjesit deri nė orėn 19.00 pritet tė dalin nė votime pėr tė zgjedhur presidentin e ri tė Maqedonisė, ku do tė hapen 2973 vendvotime.

Zgjedhjet e treta presidenciale nė Maqedoni janė tė parakohshme pas vdekjes tragike tė ish-presidentit Boris Trajkovski nė njė aksident ajror mė 26 shkurt. Zgjedhjet do t'i ndjekin 300 vėzhgues tė jashtėm dhe rreth 4000 nga vendi.

Rezultatet e para tė zgjedhjeve pritet tė shpallen nė orėt e vona tė mbrėmjes, ndėrkaq ato zyrtare 24 orė pas mbylljes sė vendvotimeve.
 
 
Kleriku radikal shit Al-Sadėr ka propozuar marrėveshje tė paqes
 
Bagdad, 14 prill 2004 - Njė emisar irakian, i caktuar nga Moktada al-Sadėr, ka thėnė sot (e merkurė) se kleriku shiit ka kėrkuar prej tij t'ua paraqesė zyrtarėve amerikanė propozimet pėr marrėveshje tė paqes, njofton Rojter. Mbėshtetėsit e Sadrit qenė ngritur kundėr forcave amerikane nė pjesėn jugore dhe qendrore tė Irakut.
 
SHBA-tė janė zotuar se do tė vrasin apo do ta zėnė Sadrin dhe do ta shkatėrrojnė milicinė e tij. Pėr kėtė qėllim kanė sjellė trupa shtesė nė paralagjet e Naxhafit, ku besohet tė jetė kleriku radikal. "Sajid Moktada ka bėrė propozime pozitive pėr t'i dhėnė fund krizės. Unė nuk mund tė jap detaje. Ai e ka kuptuar se njė konfrontim i armatosur nuk ėshtė nė interesin e askujt", ka thėnė Abdelkarim al-Anzi, emisar i klerikut Sadėr.
 
 
Shumė njerėz kanė vdekur nga pėrmbytjet nė Afrikėn Lindore
 
Nairobi, 14 prill 2004 - Shumė njerėz kanė humbur jetėn dhe qindra tė tjerė kanė lėnė shtėpitė e tyre nga pėrmbytjet nė Afrikėn Lindore, tė shkaktuara nga shirat e rrėmbyeshme tė disaditshme, njofton BBCnews. Tė pakten 16 vetė kanė vdekur nė Keni, nė zonėn e lumit Niando, ku kanė qenė pėrmbytjet mė tė mėdha.
 
Po kėshtu, tė pakten 30 vetė janė mbytur nė Xhibuti kur lumi Ambouli shpėrtheu brigjet e veta nė kryeqytet. Rreth katėr mijė njerėz kanė ikur nga shtėpitė dhe janė shpėrngulur nė vende mė tė larta. Pesė persona kanė humbur jetėn kur minibusi i tyre kishte rrrėshqitur nga rruga dhe kishte rėnė nė det afėr qytetit bregdetar Mombasa.
 
 
Nė perendim tė Bagdadit janė gjetur 4 trupa tė masakruar
 
Bagdad, 14 prill 2004 - Katėr trupa tė masakruar janė gjetur nė perendim tė Bagdadit, ka bėrė tė ditur njė zyrtar i departmentit shtetėror amerikan, njofton BBCWorld. Trupat janė identifikuar, por ka spekulime se ata mund tė jenė tė kontraktuesve amerikanė, tė zhdukur qė kur autokolona e tyre me lėndė djegėse kishte rėnė nė njė pritė javėn e kaluar.
 
 
Militantėt islamikė kanė vrarė 4 policė nė incidente tė veēanta nė Rijad
 
Rijad, 14 prill 2004 - Militantė tė dyshimtė islamikė kanė vrarė sot (e mėrkurė) katėr policė nė incidente tė veēanta nė veri tė kryeqytetit Rijad, njofton BBCWorld. Ata janė vrarė nė njė pikė kontrolli nė rrugė qė shpie nė provincėn Kasim pasi i kishin urdhėruar tė ndalen. Sulmuesit kanė ikur me dy automjetet e vjedhura tė policisė. Policia ka thėnė se sulmuesit duhet tė jenė tė pėrzier nė shkėmbimin e zjarrrit, qė ndodhi tė hėnėn nė Rijad, ku u vranė njė militant dhe njė polic.
 
 
SHBA ofrojnė 10 milionė dollarė pėr kapjen e personit tė dyshuar si strateg i Al-Kaidės
 
Uashington, 14 prill 2004 - Njė zyrtar i Kombeve tė Bashkuara nė Bagdad thotė se personi qė mendohet tė jetė strategu i al-Qaidės, Abu Musab al-Zarqawi, ka shumė mundėsi tė jetė brenda, apo nė afėrsi tė qytetit tė trazuar tė Falluxhės.

Shtetet e Bashkuara kanė ofrur 10 milionė dollarė si shpėrblim pėr kapjen e al-Zarqawit, i cili dyshohet si organizatori i disa sulmeve tė kryengritėsve nė Irak, duke pėrfshirė edhe shpėrthimin e 17 marsit nė njė hotel tė Bagdadit, ku u vranė 7 vetė.
 
 
Raport kritik i komisionit "11 shtatori"
 
Uashington, 14 prill 2004 - Komisioni i pavarur qė po heton sulmet terroriste tė 11 shtatorit 2001 nė Nju Jork e Uashington, nxori njė raport tepėr kritik ndaj punės sė agjencive tė antikrimit nė Shtetet e Bashkuara, gjatė periudhės para sulmeve.

Komisioni "11 shtatori" nxori njė raport paraprak, ku vė para pėrgjegjėsisė Departamentin e Drejtėsisė dhe Zyrėn Federale tė Hetimeve qė nuk e kishin terrorizmin ndėr pėrparėsitė mė kryesore gjatė muajve para sulmeve tė 11 shtatorit.

Njė ditė para 11 shtatorit, Prokurori i Pėrgjithshėm, Xhon Ashkroft, refuzoi njė kėrkesė tė FBI-sė pėr mė shumė fonde nė pėrpjekjet kundėr terrorizmit. Komisioni "11 shtatori" thotė se FBI-ja ishte e kufizuar nė pėrpjekjet e saj pėr mbledhjen e tė dhėnave tė zbulimit nė lidhje me kėrcėnimet terroriste brenda Amerikės.
 
 
Bush i vendosur pėr Irakun
 
Uashington, 14 prill 2004 - Presidenti amerikan, Xhorxh Bush ka thėnė se nuk ka ndonjė alternativė mė tė sigurtė nė Irak pėrveē veprimit tė vendosur, duke i pėrshkruar si tė paimagjinueshme pasojat e ndonjė dėshtimi tė Amerikės atje.

Nė njė konferencė tė rrallė shtypi tė transmetuar drejtpėrdrejtė, zoti Bush tha se do tė dėrgonte mė shumė trupa nė Irak nėse kjo do tė duhej pėr tė vendosur lirinė dhe demokracinė.

Nė seancėn e pyetjeve dhe pėrgjigjeve qė zgjati mė shumė se njė orė, presidenti Bush u pėrpoq tė paraqiste njė vendosmėri tė qetė. "Shtetet e Bashkuara do tė ndjekin kursin nė Irak, tha ai. Transferimi i sovranitetit tek irakianėt do tė bėhet mė 30 qershor sipas planifikimit. "

Nėse do tė nevojiteshin mė shumė trupa, Shtetet e Bashkuara do t'i dėrgojnė ato, por zoti Bush tha se ēdo krahasim me Vietnamin ishte i gabuar dhe i rrezikshėm.

Presidenti u pyet vazhdimisht nėse kishte bėrė ndonjė gabim ose nė Irak, ose nė luftėn kundėr terrorit. Ai nuk dha ndonjė shembull. "A gaboi ai atėhere nė mėnyrėn se si e paraqiti pozicionin e tij? Kėtė i takon votuesve ta vendosin", tha ai.
 

  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.