|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

ATA QĖ E NDIHMUAN LUFTĖN

 
 

 
13 prill 2004 / TN
Shkruan: Major, Nazif RAMABAJA
(Komandant i njėsive operative tė Lugut tė Baranit)
 
Nė organizimin dhe ndihmesėn e ushtrisė sė rregullt, gjegjėsisht njėsiteve operative tė  UCK-sė nė Lugun e Baranit dhe  formimin e sektorėve: Informativ, sigurisė, kartografik dhe logjistikė si dhe pėrkrahje dhe angazhim nė luftė defenzivo-ofenzive dhe frontale kontribut tė veēantė dhanė kėta persona:
 
Rrok Berisha dhe vėllau i tij Mėhilli dhanė kontribitin e tyre moralisht, materialisht dhe fizikisht. Nė kuadėr tė brigades 131 Rroku ishte kryeshef i sektorit pėr informim, i autorizuar sė bashku me tė ndjerin Asim Lokajn, njoftuan dhe mbajtėn kontakte tė pandėrprera me mjetet informative publike tė vendit dhe ndėrkombėtare. Pastaj si deputet i zgjedhur nga vota e popullit tė fshatrave tė Lugit tė baranit, ka organizuar intelektual tė tė gjitha fushave qė ti dalin nė ndihmė ushtrisė sė rregullt tė UĒK-sė, tė cilėt pėrmes tri komunikatave, tė nėnshkruara edhe nga krahu ushtarak e nė veqanti ndihmoj popullatėn  gjatė grumbullimit nė Isniq dhe tėrheqjen e sajė pa pasoja pėr nė Rugovė.
 
Kanė mbėshtetur, ndihmuar dhe pėrkrahur vijėn dhe institucionet e Republikės sė Kosovės pa rezervė. Shtėpia e Mėhillit dhe Rrokut qe shėndrruar nė shtab pėr eprorėt e Brigadės 131, e cila pikėrisht pėr kėtė qėllim edhe u dogj e u shkatėrrua nga forcat barbare serbe, ndėrsa Mėhill Berisha shqyhet si bėmirės dhe kontribuesi mė i dalluar nė grumbullimin, organizimin dhe shpėrndarjen e njeteve materiale dhe ndihmė financiare pėr luftė..
 
Asim Lokaj si kartograf dhe shef pėr vėzhgim nė brigadėn 131, me profesionalizmin dhe dėshirėn qė kishtė pėr tė shėrbyer nė njėsitet operative tė Uck-ė tė komanduara nga epror profesionist dhe me pėrvoj tė ministrisė sė mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės bėri njė punė jashtėzakonisht tė madhe dhe ishte i shkėlqyeshėm nė vėzhgime dhe pėrpilimin e hartave me pozicione tė armikut tė cilat na ndihmuan shumė nė realizimin e detyrave ushtarake dhe luftarake.
 
Nikė Krasniqi dha kontribut tė pamohueshėm nė ndihmė ushtrisė dhe popullit e nė veqanti brigadės 131, pėrkundėr pengesave tė herpashershme qė i bėheshin nga krahu majtist sidomos nga komandantėt e vetėshpallur Lahi Ibrahimi – ”Magjupi” dhe Alush Agushi - ”Fyti”. Nika shquhet pėr informimin e vijės institucionale me rrjedhat dhe rrethanat e zhvillimit tė luftės nė Lugun e Baranit dhe ishte kordinator nė mes subjekteve politike dhe njėsive operative tė UĒK-sė.
 
Rrustem Shala dhe vėllau i tij Xhema ishin figurat mė markante nė fshatrat e Lugut tė Baranit, tė cilėt nuk kursyen asgjė, ata u morėn me logjistikėn e brigadės duke mos i lėn nė asnji moment ushtarėt tė uritur, organizuan ndėrtimin e furrės sė bukės qė kishte kapacitet pėr tė ushqyer me bukė jo vetėm ushtrinė por edhe banorėt e fshatrave pėrreth Baranit. Ndihmoi popullatėn nė qaste mė tė vėshtira gjatė strehimit nė fabrikėn e kodradiqit , e cila ishte renovuar me vetėkontributin e popullatės sė kėsaj rrethine, dhe ishte shėndrruar nė kazerm-repart tė tipit modern pėr njėsitet operative tė UĒK-sė. Kontribut tė veqant dhanė edhe Gjon Balaj dhe Nimani.
 
Kontribut tė veqant dhanė po ashtu edhe Zymer Faku, vozitės dhe pėrcjellės gjatė tėr kohės sė zhvillimit tė operacioneve sė bashku me Sinan Shalėn nga Duboviku i cili ishte edhe pjesėmarrės nė luftėn e Loxhės dhe ishte plagosur, pastaj Burimi-pėrcjellės siguri, Hasani, Riza dhe Demė Gashi e Sadri Selca-shef pėr siguri nga Barani, Naimi, Maxhuni e Nimoni nga Kodradiqi Naim, Agim, Cufė e Xhevdet Krasniqi nga Vranoci, Adem Zeka nga Raushiqi, eprori Skender Rexhahmetaj, Sylė Bruqi, Xhevdet Sinani e Mahmut Mulaj nga Isniqi ku shtėpija e Mahmut Mulajt ishte lėshuar pėr strehim tė tė ikurve dhe njė kohė edhe tė shtabit tė brigadės nė raste urgjente siq ishin ( dehidrimi i trupit ) dhe shėrimin e komandantit tė brigadės 131 nėpėrmes marrjes sė infuzioneve, Shemsije Shala nga Loxha krenare, Eprori Gani Gjukaj nga Strelci i ulėt, Agim Zeneli nga Kėpuzi, Nezir Gashi nga Graboci dhe tė gjithė komandantėt e shtabeve tė fshatrave: Rashiq, Kryshec, Turjakė Kodradiq, Raushiq, Loxhė, Graboc, Lugmir, Baran i Epėrm, Baran, Qallopek, Kosuriq, Llugagji, Buqan, Kamenicė, Gllogjan, Nepole, kėpuz,Qeskovė dhe Bokshiq. 
 
Komandanti i njėsiteve operative tė UĒK-ės nė Lugun e Baranit
 
Majori: Nazif Ramabaja
 
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.