|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E marte, 13 prill 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti ushtruesin e detyrės sė PSSP-sė, Ēarlz Brajshou

 • Kryeparlamentari Daci priti zv.kryeadministratorin Ēarls Brajshou

 • Sot nė Prishtinė u debatua nė temėn "Pėr njė axhendė tė re pėr Kosovėn"

 • Bujqėsia kosovare nuk gėzon masa subvencionuese

 • KFOR-i shkurton orėn policore nė zonėn e sigurisė nė Mitrovicė

 • Seminar pėr strategjinė e zhvillimit ekonomik tė Kosovės

 • Gjilan: Aerofotogrametria nuk ėshtė rast pėr tė pėrvetėsuar pronėn shoqėrore

 • Kėshilli i Sigurimit sot debaton pėr gjendjen aktuale nė Kosovė

 • Holkeri dhe udhėheqėsit vendorė do tė takohen pėr tė shqyrtuar kthimin e mirėbesimit

 • Komandanti i KFOR-it turk thotė se nuk janė tė vėrteta spekulimet se nė Kosovė ėshtė tentuar tė bėhet spastrim etnik

 • Qeveria i dorėzon pėr miratim parlamentit tė Kosovės Ligjin pėr komisionin e pavarur tė mediave

 • Insitucionet e Kosovės kanė mirėpritur vendimin e Holkerit pėr largimin nga detyra tė drejtoreshės sė AKM-sė

 • Alfred Moisiu pėr zgjedhje tė lira e tė drejta

 • Drejtuesit e Muzeut Ushtarak nė Beograd shkatėrrojnė dy monumente unike tė kulturės islame

 • Beogradi pėrmes strukturave paralele organizon zgjedhjet presidenciale serbe edhe nė Kosovė

 • Nė Maqedoni u pėrmbyll fushata elektorale, mė 14 prill mbahen zgjedhjet presidenciale

 • Nga Shqipėria u nis kontigjenti i tretė i komandove nė Irak

 • Nė njė sulm me bombė ėshtė vrarė njė ushtar amerikan

 • Presidenti izraelit ishte shėnjestėr e njė "akti terrorist"

 • Njė helikopter amerikan Apash ėshtė rrėzuar nė perendim tė Bagdadit

 • Janė liruar 8 inxhinierėt rusė dhe ukrainas

 • Bush sonte nė Shtėpinė e Bardhė do tė mbajė njė konferencė pėr shtyp

 • Nėnpresidenti amerikan ka arritur sot nė Pekin

 • Pesė ushtarė rusė janė vrarė nė Ēeēeni

 • Dy ushtarė amerikanė dhe 7 kontraktues janė zhdukur pas njė sulmi nė njė autokolonė nė Bagdad

 • Pesė tė vrarė nė Moskė nga shpėrthimi i bombės

 • Nė qendėr tė Bagdadit ėshtė vrarė njė shofer irakian

 • Njė militant dhe njė polic janė vrarė nė njė shkėmbim zjarrin nė Rijad

 • Tė pakten 6 vetė janė vrarė gjatė njė shkėmbim zjarri nė Mogadishu

 • Gjendje e qendrueshme nė Irakun jugor dhe atė qendror

 • Nė Irak janė rrėmbyer tetė shtetas rusė

 • Sharon tha se Izraeli do tė mbajė pesė vendbanime nė Bregun Perėndimor

 • Bush tha se forcat amerikane do tė qėndrojnė tė vendosura nė Irak

 • Nė Bagdad ėshtė arrestuar kėshilltari kryesor i klerikut radikal Moktada Al-Sadėr

 
  
Presidenti Rugova priti ushtruesin e detyrės sė PSSP-sė, Ēarlz Brajshou
 
Prishtinė, 13 prill 2004 - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, priti sot nė njė takim zėvendėskryeadministratorin e Kosovės, z. Ēarlz Brajshou (Charles Brayshow), aktualisht ushtrues detyre i Pėrfaqėsuesit Special tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm (PSSP) nė vendin tonė.

Nė takim u bisedua pėr gjendjen aktuale nė Kosovė dhe pėr perspektivėn e vendit tonė. Ka shenja tė pėrmirėsimit tė gjendjes pas trazirave tė marsit, vlerėsuan bashkėbiseduesit nė kėtė takim.

Presidenti Rugova vlerėsoi pozitivisht fjalimin e shefit tė UNMIK-ut Harri Holkeri nė Kuvend, ku ai paraqiti pika konkrete pėr punė tė pėrbashkėt nė mes tė UNMIK-ut dhe institucioneve tė Kosovės me qėllim tė shtimit tė efikasitetit tė pushtetit.
 
 
Kryeparlamentari Daci priti zv.kryeadministratorin Ēarls Brajshou
 
Prishtinė, 13 prill 2004 - Si tė normalizohet jeta nė Kosovė dhe tė hapen perspektiva tė reja tė bashkėpunimit tė institucioneve vendore dhe atyre ndėrkombėtare, pėr njė partneritet tė vėrtetė dhe funksional, ishte temė bisede e kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, me zėvendėsin e PSSP tė OKB-sė nė Kosovė, Ēarls Brajshou.
 
Nė takim ėshtė shqyrtuar gjendja aktuale nė Kosovė dhe janė piketuar masat tė cilat duhen ndėrmarrė pėr evitimin e pasojave tė protestave tė marsit dhe krijimin e besimit dhe tė mirėkuptimit ndėretnik.
 
Ėshtė thėnė se nuk duhet lejuar qė pjesėtarėt e pėrkatėsisė etnike serbe ta braktisin Kosovėn pėr shkaqe sigurie, por ėshtė thėnė gjithashtu se serbėt e Kosovės duhet tė heqin dorė nga ndikimi i Beogradit dhe duhet tė angazhohen pėr stabilitet dhe prosperitet tė Kosovės.

Bashkėbiseduesit janė pajtuar qė nė funksion tė arritjes sė kėtij objektivi tė ndėrmirren aktivitete tė pėrbashkėta nė terren. Kryeparlamentari Daci, ndėrkaq ėshtė shprehur se duhet tė fillohet me kthimin e pėrfaqėsuesve serbė nė nė Kuvend dhe nė Qeveri.
 
 
Sot nė Prishtinė u debatua nė temėn "Pėr njė axhendė tė re pėr Kosovėn"
 
Prishtinė, 13 prill 2004 - Nė njė tryezė tė organizuar nga koalicioni i organizatave joqeveritare "Reforma 2015" sot nė Prishtinė u debatua nė temėn "Pėr njė axhendė tė re pėr Kosovėn". Morėn pjesė drejtues tė institucioneve tė Kosovės, pėrfaqėsues tė administratės ndėrkombėtare dhe analistė tė ndryshėm.
 
Temat qė u shtruan nė kėtė debati ishin se ēfarė duhet ndryshuar pas trazirave tė marsit, si duhet pėrcaktuar raportet mes UNMIK-ut dhe institucioneve tė Kosovės etj.
 
Duke propozuar zgjidhje konkrete u tha se pėr ēėshtjen e sigurisė duhet hapur ministrinė e rendit, zhvillimi ekonomik tė bėhet pėrmes privatizimit qė duhet tė menaxhohet nga pėrfaqėsuesit vendorė, pėr kthimin e serbėve tė hapet njė zyrė koordinuese pranė Zyrės sė Presidentit dhe krahas kėsaj duhet trajtuar edhe problemin e Mitrovicės.

Poashtu u tha se UNMIK-u duhet marrė rolin e njė mekanizmi mbikqyrės dhe ta pėrgatisė Kosovėn si njė shtet funksional, kurse institucionet vendore duhet t'i marrin pėrgjegjėsitė.

Kryeparlamentari Nexhat Daci, pasi pėrkrahu kėto qėndrime, tha se nuk ka aktakuzė mė tė rėndė se njė parlament pėr njė mandat tė vetin nuk mund tė nxjerrė njė ligj me tė cilin i mbron qytetarėt e vet.
 
Por Daci bėri kritika edhe ndaj UNMIK-ut sepse, sipas tij, administrata ndėrkombėtare nuk ka asnjė alternativė pėr pėrcaktimet e Kosovės. "Mashtrohen ata qė mendojnė se me djegiet e kishave nuk do tė ketė etni tė serbėve nė Kosovė, sikurse qė mashtrohen edhe ata qė mendojnė se Kosova do tė kthehet prapa", nėnvizoi Daci nė diskutimin e tij, duke u shprehur nė mėnyrė kritike edhe pėr punėn e deritashme tė Kuvendit.

Ndėrkaq, Kan Ros nga UNMIK-u pasi theksoi domosdoshmėrinė pėr bashkėpunim dhe partneritet, tha se miqtė e Kosovės nė botė duke pėrfshirė edhe UNMIK-un, janė duke bėrė shumė pėrpjekje pėr ta bindur bashkėsinė ndėrkombėtare se statusi i Kosovės duhet tė zgjidhet dhe kjo duhet tė bėhet sė shpejti.

Nė tryezė po marrin pjesė edhe pėrfaqėsues tė institucioneve vendore e ndėrkombėtare, pėrfaqėsues tė forcave politike, si dhe analistė tė ndryshėm.
 
 
Bujqėsia kosovare nuk gėzon masa subvencionuese
 
Prishtinė, 13 prill 2004 - Masat stimuluese pėr zhvillimin e agrokompleksit kosovar janė shumė tė ulėta, madje krahasuar edhe me shtetet pėrreth, siē ėshtė Maqedonia. Politika kredituese me afat tė shkurtėr dhe kamata shumė tė larta prej 11-18 pėr qind gjithashtu ėshtė shumė e pavolitshme. Ndėrkaq bujqėsia kosovare praktikisht nuk gėzon masa subvencionuese.
 
Nė rrjedhat bujqėsore po reflektohet negativisht mungesa e masave konkrete nė politikėn fiskale, e ligjit themelor mbi pronėn, si dhe mungesa e mjeteve pėr financimin e programeve tė zhvillimit nė kėtė lėmė. Tė gjitha kėto kanė keqėsuar gjendjen nė agrar, megjithė shpresat se pikėrisht bujqėsia do tė jetė njė promotor i zhvillimit tė Kosovės.
 
Kėto ishin disa nga konstatimet e mbledhjes sė Komisionit pėr Bujqėsi, Pylltari dhe Zhvillim rural tė Kuvendit tė Kosovės, qė u mbajt sot, e kryesuar nga Tomė Hajdari, kryetar, nė tė cilėn tema themelore shqyrtimi ishin harmonizimi i punėve Parlament-Ministri e Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural- drejtoratet pėrkatėse komunale, propozimi pėr mundėsitė e ndryshimit tė politikave fiskale nė sferėn e agrarit, problematika e pylltarisė nė Kosovė, si dhe informata pėr pėrgatitjet rreth mbjelljeve pranverore.

Nė mbledhje merrnin pjesė edhe pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Bujqėsisė tė Kosovės.

Duke ndier peshėn e kėsaj gjendjeje jo tė favorshme, Ministria e Bujqėsisė tashmė ka pėrgatitur njė material pėr masat qė duhet tė ndėrmerren pėr pėrmirėsimin e politikės fiskale nė lėmin e bujqėsisė.
 
Kėto masa, qė sė shpejti do tė jenė nė tryezė tė shqyrtimit edhe nė Qeverinė e Kosovės, qė shoqėruar me zvogėlimin e doganave dhe njė bashkėrendim tė angazhimeve tė tė gjitha subjekteve do tė mund tė ndikonin qė ky lėmė i rėndėsishėm tė vihet nė kėmbė tė mbara.
 
Pėrfaqėsuesit e Fakultetit tė Bujqėsisė edhe me kėtė rast premtuan se do tė jenė krah i fortė nė tė gjitha synimet zhvillimore tė agrokompleksit.
 
 
KFOR-i shkurton orėn policore nė zonėn e sigurisė nė Mitrovicė
 
Mitrovicė, 13 prill 2004 - Me qėllim tė lehtėsimit tė qarkullimit tė banorėve shqiptarė nga veriu nė jug nė qytetin e Mitrovicės, komanda e KFOR-i ka vendosur ta shkurtojė orėn policore nė zonėn e sigurisė nė kėtė qytet nga ora 22 deri nė orėn 5 tė mėngjesit.

Sipas njė njoftimi, ky vendim ėshtė marrė pėr tė lehtėsuar qarkullimin e qytetarėveb, mirėpo nėse situata pėrkeqėsohet KFOR-i do tė vendosė pėr hapat e mėtejshėm qė do tė ndėrmarrė.

Deri mė tash ora policore nė zonėn e sigurisė nė Mitrovicė ėshtė aplikuar nga ora 7 e mbrėmjes deri nė orėn 6 tė mėngjesit.
 
 
Seminar pėr strategjinė e zhvillimit ekonomik tė Kosovės
 
Prizren, 13 prill 2004 - Nė organizim tė Qeverisė sė Kosovės nė Prizren po i zhvillon punimet seminari njėditor me temėn "Strategjia e gjithėmbarshme e zhvillimit ekonomik".

Nė emėr tė Qeverisė, Besim Beqaj, koordinator i Paktit tė Stabilitetit pėr Kosovėn, propozoi hartimin e njė plani pėr vizionin zhvillimor tė ekonomisė sė Kosovės. Ai tha se ekonomia e vendit ka stagnuar shumė.

Ali Jakupi, ministėr i Tregtisė dhe Industrisė, paraqitit disa vėrejtje rreth projektit tė strategjisė zhvillimore ekonomike tė Kosovės.
 
 
Gjilan: Aerofotogrametria nuk ėshtė rast pėr tė pėrvetėsuar pronėn shoqėrore
 
Gjilan, 13 prill 2004 - Projekti pėr rilevim aerofotogrametrik po pritet me interesim tė madh nga qytetarėt edhe nė komunėn e Gjilanit, meqė gjatė gjithė kėtyre viteve ka pasur lėvizje tė konsiderueshme tė mexhdave dhe tė titullarėve te pronave, ndėrsa pronėsia e tyre ka ngelur e padefinuar qartė nė dokumetacioin kadastral.

Meqė nga terreni arrijnė njoftime pėr shenjėzim tė pasaktė tė ndonjė prone, Drejtoria pėr Gjeodezi, Kadastėr, Pronė dhe Banim ua tėrheq me kohė vėmendjen qytetarėve qė tė jenė tė kujdesshėm dhe nė asnjė mėnyrė tė mos bėjnė shenjėzime tė pronave, tė cilat nuk u pėrkasin atyre.

Aerofotogrametria nuk ėshtė njė rast pėr tė pėrvetėsuar nė mėnyrė arbitrare pronat shoqėrore, komunale apo publike dhe ata qė provojnė ta bėjnė njė gjė tillė, do tė dėshtojnė, sepse nuk do tė kenė mundėsi pėr bartje kadastrale tė pronėsisė. Drejtoria pėrkatėse i ka nė dispozicion gjendjet e mėparshme dhe nuk do tė legalizojė asnjė keqpėrdorim.

Alban Qerimi, ushtrues i detyrės sė drejtorit nė kėtė Drejtori thotė se me kohė janė formuar grupet gjeodete, tė cilat kanė marrė pjesė nėpėr tubime publike me qytetarė, pėr t`i njoftuar ata sa mė mirė me kėtė proces. Gjatė punės nė terren gjeodetėt kanė identifikuar dhe vendosur pikat referente.
 
 
Kėshilli i Sigurimit sot debaton pėr gjendjen aktuale nė Kosovė
 
Nju-Jork, 13 prill 2004 - Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė pėr herė tė dytė brenda njė muaji do tė debatojė sot pėr gjendjen aktuale nė Kosovė. Bėhet e ditur se debati do tė zhvillohet pa praninė e pėrfaqėsuesve tė misionit tė OKB-sė. Zėdhėnėsi i kėtij misioni ka thėnė se raporti pėr gjendjen nė Kosovė do tė paraqitet nga Sekretariati i OKB-sė.
 
Ai tha se UNMIK-u po punon nė kompletimin e grupit pėr shqyrtimin e krizave, vendimi pėr themelimin e tė cilit pasuan trazirat e muajit tė kaluar qė lanė pas vetes tė vrarė e tė plagosur dhe shumė dėme materiale.

Njoftohet se kah fundi i kėtij muaji serkretari i pėrgjithshėm i OKB-sė Kofi Anan do tė raportojė pėr gjendjen nė Kosovė para njė seance tė veēantė tė Kėshillit tė Sigurimit, rapprt ky qė do tė pėrgatitet nga misioni i tij nė Kosovė.
 
 
Holkeri dhe udhėheqėsit vendorė do tė takohen pėr tė shqyrtuar kthimin e mirėbesimit
 
Prishtinė, 13 prill 2004 - Kryeadministratori i Kosovės, Hari Holkeri dhe udhėheqėsit e Kosovės do tė takohen sė shpejti pėr tė shqyrtuar mėnyrat pėr kthimin e mirėbesimit ndėrmjet komuniteteve pas trazirave tė marsit, bėri tė ditur zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Xhef Billi. Pėr pėrkrahjen nė parim tė nismės sė Holkerit pėrfaqėsuesit shqiptarė dhe serbė kanė qėndrime tė ndryshme.
 
 
Komandanti i KFOR-it turk thotė se nuk janė tė vėrteta spekulimet se nė Kosovė ėshtė tentuar tė bėhet spastrim etnik
 
Prishtinė, 13 prill 2004 - Komandanti i KFOR-it turk Sadullah Sadullahogllu ka vlerėsuar se nė Kosovė pėrsėri mbretėron qetėsia dhe paqja, ndėrkaq trazirat e fundit kanė qenė njė spontanitet dhe asgjė tjetėr, thotė ai.
 
Sipas tij, nuk duhet tė komentohen provokimet e shumta tė cilat vijnė nga jashtė, ngase nuk kanė tė bėjnė mė tė vėrtetėn. Ai ka theksuar se pėr tė ardhmen e Kosovės duhet tė vendosin vetė qytetarėt e saj, duke hedhur poshtė spekulimet se nė Kosovė ėshtė tentuar tė bėhet spastrim etnik.
 
 
Qeveria i dorėzon pėr miratim parlamentit tė Kosovės Ligjin pėr komisionin e pavarur tė mediave
 
Prishtinė, 13 prill 2004 - Qeveria do t'ia dorėzojė sė shpejti pėr aprovim Parlamentit Ligjin pėr Komisionin e pavarur tė mediave dhe transmetimin, ka bėrė tė ditur Mimoza Kusari, zėdhėnėse e Qeverisė. Komisioni i pavarur i mediave qė do tė formohet nė bazė tė kėtij ligji do tė jetė i vetmi organ, i cili do tė rregullojė dhe mbikėqyrė tė gjitha aspektet e sistemit tė transmetimit dhe zbatimin e politikės sė transmetimit civil brenda Kosovės, thonė nė Qeverinė e Kosovės.
 
 
Insitucionet e Kosovės kanė mirėpritur vendimin e Holkerit pėr largimin nga detyra tė drejtoreshės sė AKM-sė
 
Prishtinė, 13 prill 2004 - Insitucionet e Kosovės e kanė mirėpritur vendimin e kryeadministratorit Hari Holkeri pėr largimin nga detyra tė drejtoreshės sė Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit, Maria Fuēi.
 
Qeveria e Kosovės dhe subjektet e tjera kėtė vendim tė Holkerit e shohin tė arsyeshėm dhe vlerėsojnėse ky nuk duhet tė jetė hap i fundit qė duhet tė ndėrmerret nga ana e Holkerit pėr rifillimin e procesit tė privatizimit nė Kosovė.

Rreth 500 ndėrmarrje nė pronėsi shoqėrore e shtetėrore presin t'i nėnshtrohen procesit tė privatizimit qė vlerėsohet shumė i rėndėsishėm pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės, i cili ėshtė njė nga tetė standardet qė duhet tė pėrmbushen para fillimit tė debatave pėr zgjidhjen e statusit final tė Kosovės.
 
 
Alfred Moisiu pėr zgjedhje tė lira e tė drejta
 
Tiranė, 13 prill 2004 - Presidenti i Shqipėrisė, Alfred Moisiu ka shprehur shprehur bindjen se klasa politike shqiptare do tė gjejė zgjidhje pėr mbajtjen e zgjedhjeve tė lira, tė drejta dhe tė pakundėrshtueshme.

Moisiu ka shfrytėzuar njė takim tė tij nė qytetin e Korēės me rastin e Pashkėve, pėr tė shprehur shqetėsimin lidhur me polemikat qė vazhdojnė tė shoqėrojnė prej vitesh proceset zgjedhore nė Shqipėri.

Por ai shprehu bindjen se klasa politike shqiptare do tė gjejė zgjidhje pėr kėto probleme.
Komuniteti ndėrkombėtar i cilėsoi si zhgėnjyese zgjedhjet e fundit nė Shqipėri, ato vendore tė 2003.
 
Nė njė sulm me bombė ėshtė vrarė njė ushtar amerikan
 
Bagdad, 13 prill 2004 - Nė njė sulm tė sotėm me bombė heret nė mengjes (e martė) kundėr njė konvoji amerikan ėshtė vrarė njė ushtar amerikan dhe ėshtė plagosur njė ushtar tjetėr dhe njė kontraktues civil, ka bėrė tė ditrur aramta amerikane, njofton Rojter. Nė njoftim thuhet se konvoji udhėtonte nga qyteti Bakuba nė Naxhaf dhe kishte rėnė nė njė minė tė vėnė nė skaj tė rrugės nė jug tė Bagdadit. Tė plagosurit janė dėrguar nė Naxhaf dhe janė nė gjendje stabile.
 
 
Presidenti izraelit ishte shėnjestėr e njė "akti terrorist"
 
Jerusalem, 13 prill - Presidenti izraelit, Moshe Katsav, ishte shėnjestėr e tre shtetasve arabė tė arrestuar sot (e martė) nė Hungari, tė dyshimtė se kanė planifikuar njė "akt tėerrorist", ka bėrė tė ditur radioja izraelite, njofton Rojter. Katsav po viziton Budapestin dhe do tė marrė pjesė nė pėrurimin e Memorialit tė Holokaustit, qė do tė bėhet tė enjten.
 
 
Njė helikopter amerikan Apash ėshtė rrėzuar nė perendim tė Bagdadit
 
Falluxha, Irak, 13 prill - Njė helikopter amerikan i tipit Apash ėshtė rrėzuar dhe ėshtė pėrplasur sot (e mėrtė) nė perendim tė Bagdadit, kanė thėnė dėshmitarėt, tė cilėt kanė shtuar se ai ėshtė goditur nga zjarri tokėsor gjatė luftimeve tė ashpra nė zonė. Ushtria amerikane ka thėnė se s'ka informacion pėr kėtė incident dhe pėr fatin e dy anėtarėve tė ekipazhit. Dėshmitarėt kanė thėnė se helikopteri ėshtė rrėzuar nė njė fshat ndėrmjet qytetit Falluxha dhe paralagjes sė Bagdadit, Abu Ghraib.
 
 
Janė liruar 8 inxhinierėt rusė dhe ukrainas
 
Bagdad, 13 prill 2004 - Zyrtarėt rusė kanė thėnė sot (e martė) se tre inxhinierėt rusė dhe pesė inxhinierėt ukrainas, qė kryengritėst i kishin marrė peng nė Irak, janė liruar, njofton BBCWorld. Ata punonin pėr njė kompani energjetike ruse nė riparimin e stacioneve energjetike nė Bagdad, ku edhe ishin kidnapuar.
 
 
Bush sonte nė Shtėpinė e Bardhė do tė mbajė njė konferencė pėr shtyp
 
Uashington, 13 prill 2004 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush sonte nė Shtėpinė e Bardhė, nė terminin kryesor televiziv do tė mbajė njė konferencė pėr shtyp nė tė cilėn do tė flasė pėr gjendjen nė Irak dhe pėr politikėn amerikane nė atė vend. Qė nga fillimi i muajit nė luftimet me rebelėt irakianė janė vrarė mbi 70 ushtarė amerikanė.
 
 
Nėnpresidenti amerikan ka arritur sot nė Pekin
 
Pekin, 13 prill 2004 - Nėnpresidenti amerikan Dik Ēenei, ka arritur sot nga Tokioja nė Pekin nė vizitėn e tij tė parė nė Kinė. Ēenei gjatė tri ditėve tė ardhshme me zyrtarėt mė tė lartė kinezė duhet tė bisedojė pėr problemin e Tajvanit, pėr programin koreaniverior bėrtamor, pėr gjendjen e tė drejtave tė njeriut nė Kinė dhe pėr tregtinė biltarale.
 
 
Pesė ushtarė rusė janė vrarė nė Ēeēeni
 
Moskė, 13 prill 2004 - Pesė ushtarė rusė janė vrarė, ndėrkaq nėntė tė tjerė janė plagosur nė sulmin e mbrėmshėm ndaj njė konvoji tė tyre nė jug tė Ēeēenisė, kanė bėrė tė ditur sot autoritetet ruse.
 
 
Drejtuesit e Muzeut Ushtarak nė Beograd shkatėrrojnė dy monumente unike tė kulturės islame
 
Beograd, 13 prill 2004 - Vetėm disa ditė pasi ėshtė djegur xhamia nė Beograd dhe ajo nė Nish, drejtuesit e Muzeut Ushtarak nė Beograd nė mėnyrė vandale kanė shkatėrruar dy 'nishanė shehitė' tė shekullit 15 e 16.
 
Drejtuesi i sektorit muzeologjik, koloneli Dragan Nikoliq, me lejen e drejtorit tė Muzeut Ushtarak Sėrbolub Miletiq dhe me ndihmėn e dy punėtorėve, ka shkatėrruar plotėsisht nishanin nga fshati Borie e Bosnjės dhe me mbetjet e tij ka mbuluar gropat qė kanė mbetur nga nxjerrja e tyre.
 
Siē shkruan gazeta "Danas" e Beogradit, nė kėtė mėnyrė koloneli Nikoliq i ka qėruar hesapet me monumetetet qė aty ndodheshin prej 44 vitesh nė eksterierin e Muzeut Ushtrarak nė Kalemegdan.

"Dy nishanėt shehitė janė ekzemplarė unikė tė kėtij lloji tė momumenteve islame dhe ekzemplarė tė tillė nuk ka mė as nė Bosnjė", citon gazeta njė ekspert tė panjėjtėsuar.
 
 
Beogradi pėrmes strukturave paralele organizon zgjedhjet presidenciale serbe edhe nė Kosovė
 
Beograd, 13 prill 2004 - Komisioni zgjedhor i Serbisė ka publikuar udhėzimet pėr zbatimin e procedurės sė zgjedhjeve presidenciale serbe nė Kosovė, nė tė cilat, siē thuhet, u janė dhėnė autorizime kryeshefave tė rretheve, struktura kėto paralele serbe, qė tė caktojnė vendvotimet.

Nė kėto udhėzime, sipas njoftimeve tė mediave serbe, precizohet se zgjedhjet presidenciale tė caktuara mė 13 qershor, nė Koosvė do tė mbahen "nė disa vendvotime nė tė cilat janė plotėsuar kushtet e parapara me ligj", pėr zbatimin e zgjedhjeve dhe "sigurinė e tė gjithė pjesėmarrėsve dhe materialit zgjedhor".
 
 
Nė Maqedoni u pėrmbyll fushata elektorale, mė 14 prill mbahen zgjedhjet presidenciale
 
Shkup, 13 prill 2004 - Qytetarėt e Maqedonisė do tė votojnė mė 14 prill pėr tė zgjedhur presidentin e vendit. Rreth 1.7 pėr qind e qytetarėve me tė drejtė vote duhet tė vendosin se cilin nga katėr kandidatėt do tė jetė president i ardhshėm. Kandidatėt i kanė dhėnė dje fund fushatės sė tyre me mitingjet elektorale nė disa nga qytetet kryesore tė Maqedonisė.

Sot nė Maqedoni ėshtė dita e heshtjes elektorale, ndėrkohė qė tė gjithė shpresojnė pėr zgjedhje tė lira dhe tė drejta.
 
 
Nga Shqipėria u nis kontigjenti i tretė i komandove nė Irak
 
Tiranė, 13 prill 2004 - Nga Shqipėria u nis kontigjenti i tretė i komandove nė Irak prej 71 trupave, i cili do t'u bashkangjiteve forcave paqeruajtėse tė aleatėve nė luftėn kundėr terrrorizmit. Kėshtu ka bėrė tė ditur Ministria e Mbrotjes sė Shqipėrisė nė Tiranė. Trupat shqiptare do tė jenė nė pėrbėrje tė divizionit 101 amerikan nė misionin "Liria e Irakut".
 
 
Dy ushtarė amerikanė dhe 7 kontraktues janė zhdukur pas njė sulmi nė njė autokolonė nė Bagdad
 
Bagdad, 13 prill 2004 - Dy ushtarė amerikanė dhe 7 kontraktues janė zhdukur dje pas njė sulmi nė njė autokolonė nė perendim tė Bagdadit, ndėrkohė qė vazhdojnė aktet e rrėmbimeve tė tė huajve, ka bėrė tė ditur sot (e martė) njė komandant amerikan, njofton AP. Mė shumė se 40 tė huaj nga tė pakten 12 vende, pėrfshirė edhe njė person nga Misisipi, fati i tė cilit nuk dihet, janė kidnapuar nga kryengitėsit nė ditėt e fundit.
 
Pesė tė vrarė nė Moskė nga shpėrthimi i bombės
 
Moskė, 13 prill 2004 - Nga shpėrthimi i njė bombe, e cila ka qenė e fshehur nė njė valixhe tė lėnė nė njė automobil nė Moksė, janė vrarė pesė persona, nė mesin e tyre edhe sulmuesi.

Policia pėr momentin nuk jep hollėsi pėr identitetin e tė vrarėve nė automobil.
 
 
Nė qendėr tė Bagdadit ėshtė vrarė njė shofer irakian
 
Bagdad, 13 prill 2004 - Disa mortaja kanė goditur sot (e martė) qendrėn e Bagdadit dhe kėshtu kanė vrarė njė shofer irakian, ndėrsa tymi i dendur shkonte lart mbi selinė e administratės amerikane nė brigjet e lumit Tigėr, qė ruhet me forca tė mėdha sigurimi, kanė thėnė dėshmitarėt, njofton Rojter. Njoftohet se ka pasur tri shpėrthime mortaje, qė kanė krijuar njė krater tė madh nė rrugė.
 
 
Njė militant dhe njė polic janė vrarė nė njė shkėmbim zjarrin nė Rijad
 
Riad, 13 prill 2004 - Njė militant i dyshimtė dhe njė polic janė vrarė nė njė shkėmbim zjarrin nė kryeqytetin saudit, Rijad, njofton BBCWorld. Zyrtarėt e ministrisė sė Brendshme thonė se edhe katėr policė sigurimi janė plagosur gjatė luftimeve nė distriktin Al Fajha. Disa militantė kanė ikur, thonė ata.
 
 
Tė pakten 6 vetė janė vrarė gjatė njė shkėmbim zjarri nė Mogadishu
 
Mogadishu, 13 prill 2004 - Tė pakten 6 vetė janė vrarė gjatė njė shkėmbim zjarri ndėrmjet plaēkitėsve dhe tregtarėve nė tregun mė tė madh nė Mogadishu, njofton BBCWorld. Gjatė luftimeve janė shkaktuar dėme nė vlerė disa milona dollarė. Tė vrarėt kanė qenė tregtarė.
 
 
Gjendje e qendrueshme nė Irakun jugor dhe atė qendror
 
Bagdad, 13 prill 2004 - Komandantė ushtarakė amerikanė nė Irak thonė se sulme sporadike vazhdojnė kundėr forcave tė koalicionit nė Falluxhah, por gjendja nė pjesėn mė tė madhe tė Irakut qendror dhe atij jugor ėshtė e qendnrueshme.

Gjeneralėt amerikanė Xhon Abizeid dhe Rikardo Sanēez thanė tė hėnėn se koalicioni ėshtė pėrsėri nė kontroll nė qytetet Kut, Nasirijeh dhe Hillah.

Gjenerali Sanēez tha se pjesė tė qyteteve Qerbela dhe Naxhaf mbeten nėn ndikimin e milicisė sė klerikut radikal shiit Moktada al-Sadėr, megjithėse sipas disa njoftimeve, luftėtarė besnikė tė klerikut Sadėr janė tėrhequr nga stacionet policore qė mbanin nė Naxhaf. Sanēez tha se ėshtė misioni i forcave amerikane tė kapin apo tė vrasin Moktada al-Sadrin.
 
 
Nė Irak janė rrėmbyer tetė shtetas rusė
 
Bagdad, 13 prill 2004 - Nė kryeqytetin e Irakut, Bagdad, janė marrė peng nga militantėt tė paktėn tetė shtetas rusė.

Ata janė pengjet e fundit nė valėn e rrėmbimit tė tė huajve prej kundėrshtarėve tė pushtimit amerikan tė Irakut.

Rrėmbimi i tyre koincidon me lirimin e shtatė civilėve kinezė qė u morrėn peng tė dielėn.
Ndėrkaq, nuk dihet fati i tre pengjeve japoneze, pėr tė cilėt mė herėt u njoftua se rrėmbyesit ishin gati t'i lironin.
 
 
Sharon tha se Izraeli do tė mbajė pesė vendbanime nė Bregun Perėndimor
 
Tel Aviv, 13 prill 2004 - Kryeministri izraelit Ariel Sharon thotė se vendi i tij do tė ruajė kontrollin mbi tė paktėn pesė vendbanime tė mėdha hebraike nė Pregun Perėndimor. Zoti Sharon tha se vetėm ajo qė ai e cilėsoi si nsimė izraelite do tė sigurojė tė ardhmen e vendbanimeve tė tilla.

Kryeministri izraelit e bėri kėtė koment vetėm pak orė para se tė nisej pėr nė Washington pėr bisedime me Presidentin Bush mbi propozimin e Izraelit pėr t'u tėrhequr nga Rripi e Gazės. Pritet qė zoti Sharon tė kėrkojė mbėshtetjen e Shteteve tė Bashkuara pėr planin e tėrheqjes.

Ai tha se Izraeli do tė tėrhiqet nga Rripi i Gazės vetėm nėse dėshton plani ndėrkombėtar pėr arritjen e paqes midis Izraelit dhe palestinezėve. Mirėpo, palestinezėt thonė se planet pėr tėrheqjen nga Rripi i Gazės fshehin synimet izraelite pėr tė mbajtur territor nė Bregun Perėndimor.
 
 
Bush tha se forcat amerikane do tė qėndrojnė tė vendosura nė Irak
 
Uashington, 13 prill 2004 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush tha se forcat amerikane do tė qėndrojnė tė vendosura karshi vazhdimit tė dhunės nė Irak. Ai shtoi se aktet e dhunės janė vepėr e pak njerzve, qė duan tė ndalojnė pėrparimin drejt demokracisė.

Ngjarrjet nė Irak ishin nė mėndjen e presidentit ndėrsa ai festoi dje Pashkėt nė shtėpinė e tij nė Teksas.

Pėr tė dytin vit me radhė, presidenti amerikan kaloi njė pjesė tė kėsaj feste nė Fort Hood, njė bazė ushtarake jo shumė larg fermės sė familjes Bush.
 
 
Nė Bagdad ėshtė arrestuar kėshilltari kryesor i klerikut radikal Moktada Al-Sadėr
 
Bagdad, 13 prill 2004 - Kėshilltari kryesor i klerikut radikal mysliman Moktada Al-Sadėr ėshtė arrestuar nė Bagdad. Kėshilltari Hasem al-Araxhi ėshtė arrestuar nga trupat amerikane deri sa po merrte pjesė nė njė takim me krerėt e fiseve nė njė hotel tė Bagdadit.
 
Njė delegacion i klerikėve shiitė po bisedon me al-Sadrin, i cili gjatė javės sė shkuar ka bėrė thirrje pėr kryengritje tė pėrgjakshme kundėr koalicionin, ndėrsa ushtria amerikane mbetet e vendosur nė misionin e saj pėr ta vrarė ose arrestuar al-Sadrin.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

l>