|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Pėrgėzojmė Famullitarin e Bistrazhinit Zotni Don Viktor Sopin, ne i besojmė fesė Tėnde nadirore-zenitore!!

 
 

 
13 prill 2004 / TN
 
Shkruan: Kadri Osmani - MANI
 
Juve, zotni Viktor, dhe gjithė besimtarėve tė krishterė, ua urojmė Festėn e Krishtlindjeve, me dėshirat tona tė flakta pėr harmoni fetare-kulturore, ashtu Sikurqė u paraqitėt Ju, me tėrė madhėshtinė Tuaj nė emisionin „Ngjyra jete“, nė RTK, mė 12.4.2004, ku shkėlqyet: me dituri-modestinė Tuaj tė rrallė.
 
Redaktori, zotni Sylejman Shaqiri, e kishte gjetur njeriun e vėrtetė nė kohė tė nevojshme, qė tė na nxjerrin nga kjo monotoni e tollovi, kur, siē thuhet, nuk e njeh qeni tė zonė!
 
Biseda me miqtė tanė prajti, dhe tėrė sy e vesh, u pėrqėndruam nė pyetjet dhe pėrgjigjet: po fliste me kompetencė zotni Don Viktor Sopi, pėr fe e pėr letėsi e pėr kulturė!!! Ndjenim njė fllad, njė lehtėsi trupi e truri e shpirti, qė kemi njerėz kaq tė aftė e tė gjithanshėm, sikur Famullitari i Bistrazhinit: fetar-atdhetar prej njė kapaciteti, dhe prej njė enciklopedisti tė pėrsosur.
 
“Zoti na i ka pajisur dhe i ka sjelur kėta njerėz nė kėto situata!”-thotė zonja Luljeta Bekteshi-Pllana, profesoreshė e Letėrsisė dhe e Gjuhės shqiptare, tek shikojmė me interesim emisionin.
 
Famullitari stuediues i Gjergj Fishtės dhe i Shtjefen Gjeēovit:”Tradita dhe Qytetėrimi”, tė cilat i ka asimiluar prifti ynė, dhe ashtu natyershėm na imponohet qė ta lexojmė dhe ta dėgjojmė fjalėn e Tij tė ėmbėl, prej mėsuesi-predikuesi, vėllau e prindi e pedagogu.
 
Dhe Ai tha: Katedralja ėshtė simbol shtetformues.
 
Dhe ne duke e ndertuar Katedralen, po e ndėrtuakėshim Shtetin e Kosovės! Kjo ėshtė madhėshtore-civilizuese!!
 
Studimi i kėtyre dy figurave madhore, tė Gjeēovit e tė Fishtės, dy figurave tė letėrsisė, tė kulturės dhe tė atdhetarizmės shqiptare, ka vlera shumėdimensionale e njėkohėsisht rehabilituese, nga mohuesit apo indiferentėt.
 
Kėshtu duhet tė veprohet edhe figurėn tjetėr poashtu madhore, tė dėshmorit ēam, Daut Hoxha-(korrik 1895-gusht 1940), njė tribun, si Isa Boletini, qė luftoi pėr ēlirimin e Ēamėrisė, Shqipėrinė Etnike, i vrarė-( ia kanė prerė kokėn) nga Shteti i Greqisė, “shteti” ky, i cli edhe sot na dėgon “mesazhe”:
 
 
“Ja si i pėrgjigjet Athina Tiranė nė lidhje me ligjin e luftės sė vitit 1940
 
Greqia: Ligjin e luftės e kemi ende nė fuqi
 
Republika Helenike
Ministria e Punėve tė Jashtme
E3 DIDDY
F.237/269
 
Notė Verbale
 
Ministria e Punėve tė Jashtme tė Republikės Helenike i paraqet nderimet e veta Ambasadės sė Republikės sė Shqipėrisė, ndėrsa nė lidhje me Notėn e Ambasadės No.131 Prot. tė datės 18.06.1999, ka nderin ta informojė Ambasadėn e nderuar se Ligjet Greke: Nr.2636 / 1940 dhe 4506 / 1966, janė sot e kėsaj dite nė fuqi.
 
Ministria e Punėve tė Jashtme tė Republikės Helenike shfrytėzon kėtė rast, pėr t'i pėrsėritur Ambasadės sė Republikės sė Shqipėrisė, sigurimet dhe konsideratat e saja mė tė larta.
 
Athinė, 28 qershor 1999
 
Ambasadės sė Republikės sė Shqipėrisė Athinė
 
  
 
Hellenic Republic
Ministry of Foreign Affairs
E3 DIDDY
F.237/269
 
 
VERBAL NOTE
 
The Ministry of Foreign affairs of Hellenic Republic presents its compliments to the Embassy of the Republic of Albania and with reference to the Embassy's Note No 131 Prot. dated 18.061999 has the honor to inform the esteemed Embassy that the Greek Laws, No 2636 / 1940 and 4506 / 1966 are still in force.
 
The Ministry of Foreign Affairs of the Hellenic Republic avails itself of this opportunity to renew to the Embassy of the Republic of Albania the assurances of its highest consideration.
 
Athens, June 28, 1999
 
To the Embassy of the Republic of Albania, Athens”.
 
 ---------------------------------------------------------------------
 
PARLAMENTI SHQIPTAR PĖR ĒAMĖRINĖ:  Socialistėt (neokomunistėt) nuk kanė asnjė kėrkesė dhe pengojnė kėrkesat humanitare ēame.
 
---------------------------------------------------------------------


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.