|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

“AUTONOMIA TERRITORIALE” ĖSHTĖ KĖRKESĖ PĖR MĖ SHUMĖ PUSHTET SHTETĖROR SERB NĖ KOSOVĖ

 
 

 
13 prill 2004 / TN

Agron XHEMAJLI

Ndėr kohė tė ndryshme kanė qarkulluar ide tė shumta pėr ēėshtjen e statusit tė Kosovės. Janė shfaqur e pėrfolur ide nga mė tė ndryshmet, nga politikanė e shkencėtarė tė jashtėm e tė brendshėm dhe tė atyre nga ana e pushtuesve. Kur ėshtė fjala pėr idetė e tė tjerėve ndaj kėtij problemi, tė atyre qė janė nė pushtet, ato kanė lėvizur nga mbetja e Kosovės nė gjendje tė pushtimit total deri te njė formė e qeverisjes mė liberale, por kurrsesi nuk ka pasur ide qė tė njihet e drejta jonė pėr vetėvendosje.
 
Si shumė herė mė parė, edhe kėtė radhė, nėn trysninė e opinionit dhe tė lėvizjes sė popullit, kreu i pushtuesit serb, vetė del me njė kėrkesė qė prek statusin politik tė Kosovės. Pikėrisht ėshtė fjala pėr “konceptin e Koshtunicės” pėr autonomi territoriale e politike, i cili po komentohet, herė si ndarje, e herė si kantonizim, por sido qė tė jetė kemi tė bėjmė me njė ide nga kėndi i shtypėsve dhe kolonialistėve qė duhet tė trajtohet me seriozitet.
 
Kėtu posaēėrisht ėshtė me inetres tė dihet se ēka nėnkupton nė praktikė kjo ide. Ideja e serbėve pėr mė shumė autonomi territoriale tė pakicės sebe nė Kosovė ėshtė nė pėrputhje me frymėn e Rezolutės 1244. Decentralizimi dhe multietniciteti si qėndrime tė UNMIK-ut do t’i hapin rrugėn kėtij koncepti qė po insiston kreu shtetėror serb. Ideja e autonomisė pėr pakicėn serbe, nė fakt ėshtė ide pėr pėrforcimin e pozitave politike tė Serbisė nė Kosovė dhe pėr kėtė qėllim ėshtė duke shfrytėzuar portėn e madhe tė quajtur decentralizim.
 
 
Lidhja e kėsaj ideje me decentralizimin
 
Edhe mė herėt, kur ėshtė bėrė fjalė pėr decentralizimin, ne kemi thėnė se ai ėshtė njė plan i dėmshėm pėr Kosovėn nė gjendjen aktuale. Konstatimi se kjo ėshtė njė derė pėr rikolonizimin e Kosovės, po vėrtetohet tani nga hapat e Serbisė, e cila nėpėrmjet kėsaj “dere” don ta pėrbirojė politikėn e kolonizimit tė tokave tona. UNMIK-u nuk do ta kundėrshtojė njė politik tė tillė tė Serbisė. Pra, Serbia (dhe ata qė po e pėrkrahin atė nė Kosovė) kanė ndėrruar paksa taktikėn e kolonizimit, duke e modernizuar atė, duke e quajtur decentralizim, multietnicitet, etj., mirėpo duke mbetur me pėrmbajtje tė njėjtė: pushtues dhe kolonizator.
 
Decentralizimi, i cili u riaktivizua nė tė njėtėn kohė me planin ose idenė e Koshtunicės pėr “autonomi territoriale” tė serbėve nė Kosovė, ėshtė njė gacė e mbuluar, e cila do tė rindezė pra njė prush tė quajtur luftė.
 
 
Qėndrimi i Kėshillit tė Sigurimit, i BE-sė dhe i institucioneve tė Kosovės ndaj idesė sė qevrisė serbe pėr rirregullimin administrativ tė Kosovės
 
Deri mė tani qėndrimi i KS dhe i BE-sė ėshtė nė favor tė decentralizimit. Ato ndonėse verbalisht deklarohen se gjoja nuk do tė ketė decentralizim mbi baza etnike, megjithatė gjendja nė terren tregon pėr njė qėndrim tjetėr. Ekzistimi i enklavave ėshtė njė dėshmi pėr njė gjė tė tillė. Ato paraqesin njė “decentralizim” tė tillė. Por, siē u bė e ditur pėr opinionin e gjerė, tanimė Serbia po punon qė kėtė decentralizim etnik ta forcojė edhe mė shumė nėpėrmjet njė plani tjetėr,  tė atij tė “autonomisė territoriale” tė serbėve brenda Kosovės.
 
Pėr kėtė qėllim Kuvendi i Serbisė ka formuar njė komision, i cili do tė punojė mbi parimet e pėrcaktuara nė rezolutėn e kėtij kuvendi tė nxjerrė mė 26 mars 2004, nė lidhje me Kosovėn. Kjo rezolutė ėshtė njė parapėrgatitėse e terrenit (pikėmbėshtetje juridike e politike) e idesė sė “autonomisė” qė e pėrfaqėsoi publikisht kreu i qeverisė serbe, Koshtunica. Nė kėtė dokument falsifikohen argumentet pėr  domosdonė e njė veprimi tė tillė me prapavijė politike.
 
Ėshtė e qartė se pėrmes njė autonomie mė tė madhe pėr enklavat, qeveria serbe don ta forcojė elementin shtetėror nė Kosovė, e me kėtė edhe atė demografik (kolonozues), sepse kjo ka qenė edhe shtylla e gjithė politikės kolonialiste e tė gjitha regjimeve serbe nė Kosovė: pa pushtet nuk mund tė bėhen kėto gjėra. Andaj. “autonomia territoriale” ėshtė mė shumė pushtet shtetėror serb nė Kosovė. Mirėpo, as UNMIK-u nuk duhet tė harrohet, sepse ai do ta kryejė njė pjesė tė kėsaj pune nė vend tė Serbisė. Rezoluta e lartpėrmendur e Kuvendit tė Serbisė thirret dhe mbėshtetet nė Rezolutėn 1244, duke ia rikujtuar misionit ndėrkombėtar se ajo duhet tė respektohet nė tėrėsi, pėr ēka nuk ka hezitim nga ana e tij.
 
Duke u bazuar nė kėrkesėn e kėsaj rezolute se “ėshtė e domosdoshme tė formulohet njė mėnyrė mė efikase e mbrojtjes (sė pakicave v.j.), disa prej tė cilave edhe ceken nė Rezolutėn 1244 tė KS OKB”, qeveria serbe don tė justifikojė “autonominė territoriale”, tė cilėn e kėrkon pėr serbėt nė Kosovė dhe tė vazhdojė politikėn e ndarjeve administrative-territorilale tė bėra disa herė nė tė kaluarėn.
 
Tani fjala ėshtė pėr njė projekt tė ri tė kėtyre ndarjeve, sepse i deritanishmi ėshtė konsumuar dhe qevria serbe don ta nxjerrė njė tjetėr mė tė avancuar dhe, sipas asaj qė u publikua nė gazetėn malaziase “Dan”, del se afėr 50 pėr qind e territorit administrativ tė Kosovės banohet me serbo-malazias! Natyrisht qė kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Dhe, natyrisht qė nė kushtet e administrimit ndėrkombėtar, e sidomos qėndrimit tė tij privilegjues ndaj pakicės serbe, qeveria serbe ka gjetur korridorin e pėrshtatshėm pėr imponimin e njė rirregullimi administrativ mė tė pėrshtatshėm, e posaēėrisht duke shfrytėzuar manipulimet e UNMIK-ut dhe tė OSBE-s me shifrat e serbėve nė Kosovė, pėr ta bėrė kėshtu zgjerimin e territoreve tė populluara me serbė. Se a do tė mund ta bėjė kėtė, do tė varet nė rend tė parė nga vetė ne.
  
Se a do ta pranojmė apo jo njė gjė tė tillė, varet dukshėm edhe nga qėndrimi i institucioneve dhe i subjekteve politike, nga ajo se si do ta sqarojnė ato kėtė politikė para popullit. Deri mė tani qėndrimi i tyre ėshtė shumė negativ. Institucionet, edhe pse i shohin manipulimet e hapura tė UNMIK-ut dhe tė Serbisė me decentralizimin dhe me idetė e ndryshme pėr rirregullime administrative, nuk lėvizin pėrpara. Ato janė gozhduar e ia kanė lidhur vetes kėmbėt nėn korniza tė vjetra politike, sepse gjendja nė Rezolutėn 1244 nuk ndryshon aspak nga ajo e paraluftės, duke qenė se edhe tani Kosova konsiderohet pjesė e Serbisė, e nė ē’bazė gjejnė mbėshtetje edhe veprimet e Serbisė ndaj Kosovės.
 
Pavarėsisht prej kėsaj, ne nuk duhet tė biem pre e ndonjė ideje qė synon ta ruajė a ta vazhdojė robėrinė tonė, nė ēdo pėllėmbė tė tokave tona me shumicė shqiptare. Tezat se ka kaluar koha e shteteve kombėtare, tė cilėn e ngrenė politikanėt e BE-sė, ėshtė njė mashtrim, sepse secili shtet evropian ka njė shumicė kombėtare qė e udhėheq shtetin dhe ka pakica tė ndryshme kombėtare, pavarėsisht nivelit tė tė drejtave tė tyre.
 
Problemi i Kosovės nuk ėshtė problem i tė drejtave tė njeriut a tė pakicave, por ėshtė njė problem i tė drejtave tė shumicės, pra ėshtė promblem kombėtar i shqiptarėve, i cili nuk ėshtė zgjidhur drejt edhe si pasojė e qėndrimit regresiv tė fuqive evropiane deri mė sot. Dhe, ky qėndrim do tė ndryshojė nė tė mirėn tonė vetėm nė saje tė vendosmėrisė sonė dhe rrugės sė qartė drejt lirisė. Evropa dhe bota do t’i njohin tė drejtat tona kombėtare vetėm pasi ne me organizimin tonė politik tė shėndoshė dhe tė qartė ta bėjmė kėtė realitet.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.