|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Prekshmėri poetike

 
 

GROTESKA POETIKE PĖRMES THELLĖSISĖ SĖ QENIES EKZISTUESE

 
 

 
10 prill 2004 / TN
 
( Arif Molliqi "Pelegrinazh i ftohtė nė qytetin D." poezi, botoi Shtėpia Botuese " Faik Konica", Prishtinė 2004 )
 
Selmon ETHEMI
 
 
1.
 
Pas vepres poetike " Premiera e njė pranvere", me tė cilėn kishte tėrhequr vėmendjen e opinionit tonė kulturor, poeti Arif Molliqi, tashmė i prezentuar nė hapėsirėn tonė krijuese me dhjetė vepra letrare, kėto ditė u shfaq mė pėrmbledhjen mė tė re, "Pelegrinazh i ftohtė nė qytetin D." Qė nė fillim, duhet ta them se kronosi i gatimit tė kėtyre poezive ėshtė njė pelegrinazh paksa groteske qė i bėn autori kohės dhe vendit. Sė kėndejmi, i ftohtė.
 
Ndėrkaq, rigjetja e kėsaj substance poetike mė pelegrinazhin e ftohtė, ėshtė ndėrtuar mbi shqetėsimet e brendshme, brenda tė cilave protestohet, jo vetėm pėr tė pohuar tė vėrtetėn, por edhe pėr tė treguar ate.
 
Nė pėrmbledhjen e re poetike, ashtu si edhe nė pėrmbledhjen e poezive para kėsaj, autori nuk ėshtė lodhur tė krijojė asnjėherė njė strukturė tė pėrkryer formale tė tipit eliptik, dhe as iluzionin e librit tė kufizuar sipas disa rregullave. Por, ai ka bėr thyerje tė skemave letrare, edhe brenda substancės poetike, duke i ikur retorikės dhe aklamacioneve, qė aq shumė i gjejmė nė vargjet e poetėve tė sotme. Ndėrkaq rezonanca e librit mbėshtetet nė imazhe harmonike tė ndėrtuara me mjete figurative tė paradoksit, tė groteskut dhe tė ironisė. Ky funksion paradoksal, herė-herė duket se errėson apo e hermetizon mendimin, por qė e detyron lexuesin tė jetė i vėmendshėm, ta kuptoj, kur ka paradoks individual tė mendimit, e kur universal.
 
Nė njė rast Adem Gashi, pėr poetin Molliqi, pat thėnė: " Arifi ėshtė ndėr autorėt e paktė qė ka disiplinuar ndjenjėn dhe mendimin." Kjo shkathtėsi, "disiplinimi i ndjenjės me mendimin", ndonėse u jap poezive ton tė veēantė poetik, megjithatė, ėshtė lehtė ta kuptosh sė tek kėto poezi, vetėm sa transferohet bota qė e sheh autori. Ajo bota qė e takon autori ngado qė shkon, pse jo, edhe nė qytetin D. nė kuptimin universal.
 
Aspekti tjetėr, mė i rėndėsishėm qė gjendet brenda kėtyre poezive, ėshtė identifikimi sensual i autorit, me gjithė ato qė takohet, do tė thoja, qė i dalin pėrpara, gjatė pelegrinazhit. Kėto janė situata qė i hulumton dhe i pėrshkruan pa retorikė, duke i thėnė me njė mendim specifik tė zhurshėm pėrmes vargut. Kėsisoji ai futet nė njė formė tė re, qartėsia e sė cilės vėrehet nga alegoria brenda groteskės. Kėtu ai pėrpiqet ta ngėrthen ēdo formė tė re nė tė jetuarit e njerėzve nė qytetin D., duke filluar nga nuancat deskriptive e deri tek ato filozofike e satirike.
 
Pelegrinazh i ftohtė metaforikisht ėshtė njė ecje e pakryer. Qė nuk ia dijmė as emrin:
 
Mė shurdhon njė fjalė
Qė mė rri gjithė kohėn mbi kokė
As emrin nuk ia mėsova ( faqe 11).
Ose;
 
Vetėm shtėpia heshti
Kur u ēmendėn krushqit
Nga zhurmė e lodrave
Tė akorduara me bisht qeni
( Duvaku pėr nusen)
 
Por nuk ėshtė vetėm rrugėtimi i pakrye qė shpie tek qyteti D., por janė tė gjitha ato qė ndodhin brenda dhe jasht tij. Sepse, edhe pasi kemi arritur aty, hasim diēka qė kėrkohet tė mposhtet kolektivisht. Dhe, kėshtu, nė kulmin e mynxyrės, shtėpia, natyrisht, ka edhe fuksionin mė tė rėndėsishme metaforikisht nėna shqiptare. Ėshtė e ftohtė Shqipėria -shtėpia e tė gjithė shqiptarėve, qė hesht edhe kur krushqit- miqėt politik tė saj, mbartin tragjedinė nė trupin tjetėr tė coptuar. Metaforikisht kjo ma kujton Ali Podrimje: /Xhexhe je/ Xhuxhe je moj/. Prandaj, kėto gjithmonė janė motive tė ftofta qė nuk e pėrjashtojnė njėra tjetrėn:
 
 
2.
 
Molliqi para se gjithash, mė shumė e kėrkon rrugėn poetike pėrmes poezive tė shkurtėra, duke shpreh sa mė shumė ndjenja e mendime, me sa mė pak fjalė, njė rrugė poetike e Xhon Kitsit. Nė poezitė e shkurtėra, e sidomos nė sonete, Kitsi e arriti pjekurinė dhe thellėsinė e shprehjes poetike. Andaj, kėtu na del se autori nėpėr ketė rrugė e shpalos pėrpara lexuesit e gjithė panoramėn e atyre gjėrave qė i gjėn gjatė pelegrinazhit nė qytetin D. Ai vetėm sa e ngacmon mendimin e lexuesit, i jep drejtimin duke i lėnė fushė tė hapur fantazisė se tij. Sepse, sa mė i pasur tė jetė mendimi me elemente figurative, aq mė e lartė ėshtė mjeshtėria poetike e vargut:
 
Nė mjegullėn e vjeshtės
kthehen tė vonuarit
me duart nė kokė
shikojnė njė pėrmendore tė vjetėr
e mbajnė tė mos u ik
 
Nė errėsirė pėshtyjnė pėrpjetė
ta pėrlyejnė qiellin me sharje
 
presin breshėr nė vend tė shiut
t“i pastojnė njollat e fytyrės
 
atė ditė e sot
ndryshe flasin e ndryshe mendojnė
( Rrugė e ēuditshme)
 
Shpeshherė lexuesi s“mund ti lexoj poezitė e Arif Molliqit kalimthi, vetėm duke i shfletuar. Atyre u duhet tė jenė shumė tė vėmendshėm e tė prirė pėr tė kapur nė ēast, ē“ka do tė thotė poeti. Sepse, tė poezitė e shkurtėra, poeti mė pak fjalė tė mbeshtetura mjeshtėrisht, na jep kuadro tė gjalla ku dalin nė pah problemet apo brengat e jetės, gjatė pelegrinazhit tė ftohtė. Mund tė thuhet lirisht se Molliqi, nuk ka eksperimentuar me fjalė tė buta as atėherė kur gjendet nė kėto rrethana, qė atij aspak nuk i pėlqejnė. Ēdo poezi e tij mund tė konsiderohet si njė botė pa komlekse, ku gjėrat thuhen zėshėm pėrmes vargut. Ja, sa pėr ilustrim, disa shėmbėllima:
 
/ Nė shkrimet e biografisė shkrova/ e kapa gjarprin pėr fyti (f. 30),
/Tė vdekurit i dilnin mangut/ harronte ta numėrojė vdekjen e vet(f.37),
/ Eu po jetė pise qenka kjo/ kur flas me njerėz/ e asnjė fjalė nuk e kuptoj(f.58),
/ Nė rrahin e kohės po freskohen/ me pishė nė dorė korbat (f.65),
/Nė pusin e kėsaj kohe/ zura diēka me grepin e ndryshkur/ lojėn e fėmijėrisė/ varur nė supet e mia tė lodhura (f.87)
 
 
3.
 
Krijimi poetik duke qenė njė akt tėrėsisht individual s“ka sesi tė mos projektojė edhe trajektorėn e vijės jetėsore tė autorit, megjithatė, nuk mund tė thuhet se poezitė, apo vepra e Molliqit ėshtė ndonjė ditar poetik. Kėtė projeksion e gjejmė tek poezia; Ikonografia, Kohė e pėrsėritur, apo Kohė e plasaritur etjera, por qė pikėrisht kėto ndodhin pėr shkak tė fuqisė imagjinative qė ka poeti pėr itenerarin e pelegrinazhit tė tij.
 
Tėrsisht i ndėrgjegjshėm se ēka i fal koha nė tė cilėn jeton, Molliqi duke u munduar ta kursej lexuesin, ka afrua forma shumė tė thjeshta tė vargut, por qė e ka ndėrlikuar pėrmbajtjen e tė shprehurit poetik. Nga kėto pikėvėshtrime poeti jo rrallė nė formė tė narracionit idealizues paralajmėron idenė mė mėnyrė qė me mjeshtri tė bėjė transformimin dhe kalimin nė sferėn e lirizmit subtil.
Rikthimi tek evokimet pėr qytetin e tij, nė kuptimin universal-simbolik, pėr Gjeravicėn, me tone herė-herė himnizuese, se ėshtė e qėndrueshme, e palėvizshme, dhe, e pėrjetshėm, si njė Zonjė e rėndė, ku edhe Perėnditė pushojnė, ndihet nota e thellė e romantizmit tė Naim Frashėrit:
 
Portė e qiellit e rėnda Zonjė Gjeravicė...
Ose;
Dy Liqenet ata sy tė bukur Perėndie zbresin poshtė nė fushė...
* * *
Zbres ngadalė nga maja e Gjeravicė duke thurur ėndrrėn shqip
* * *
O zot a do tė dimė t“i duam Ata sy tė butė tė Gjeravicės
( Lirikė pėr liqenet e Gjeravicės )
 
 
4.
 
Si ta mbyll kėtė observim poetik? Thjesht, duke vėnė mendimin nė fund tė shkrimit, nė kemi pėrmendur vetėm njė nga mozaikėt e mendimeve qė ka kjo pėrmbledhje poetike, qė ėshtė shumė e pasur dhe shkruar me njė imagjinatė vėrtetė poetike. Tė shumica e poezive, Molliqi ka eksperimentuar me figura, metafora, perifraza, duke u mundua ta gjej formėn e vet pėrmes sė cilės mund tė shpreheshin tė gjitha ato vargje qė ai meton t“iu jap kuptim universal. Derisa shumė poetė merren me figura elegjiake tė vatanit, Molliqi ndryshe, vrapon pas njė vargu tė shkurtėr, por shumėkuptimplotė, duke u bėrė tė akseptueshme pėr lexuesin nė veēanti, ashtu dhe duke e ngritur atdheun nė nivelin mė tė lartė poetik pėr kohėn universale.
 
Tani, ajo qė kėrkohet nga kritikėt pėr pėrmbledhjen e poezive tė Arif Molliqit "Pelegrinazh i ftohtė nė qytetin D.",  ėshtė vėshtrimi nė thellėsinė e ēdo vargu, pėr ta gjetur kohėn e shkuar me tė gjitha plagėt, por edhe tė sotmėn e ftohtė si shumėsi kuptimore.
 
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.