|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Komuna e Mitrovicės ndihmon familjet shqiptare tė dėbuara nga pjesa veriore e qytetit

 
 

 
Mitrovicė, 9 prill 2004 - Drejtoria pėr Shėndetėsi dhe Mirėqenje Sociale e Kuvendit tė Komunės ėshtė duke vazhduar me ofrimin e ndihmave dhe pėrkujdesjen pėr familjet shqiptare tė dėbuara nga pjesa veriore e qytetit nga ana e ekstremistėve serbė, pas trazirave tė 17 marsit dhe pėr familjet tjera me gjendje tė rėndė ekonomiko-sociale qė jetojnė nė lagjet veriore tė qytetit.

Pėrveē ndihmave, zyrtarėt e DSHMS-sė kanė vizituar tė 20 familjet shqiptare tė dėbuara me dhunė nga pronat e tyre nė pjesėn veriore tė qytetit, tė cilėve u ėshtė dedikuar ndihma.

Me rastin e vizitės, kėto familje edhe njėherė kanė kėrkuar ndihmėn e institucioneve vendore pėr t'u kthyer nė banesat e tyre, pagesėn e qirasė pėr ato familje qė e pagujnė kėtė nė pjesėn jugore tė qytetit dhe ndihmė me gjėra ushqimore, higjenike dhe veshmbathje.

Duke e patur parasysh gjendjen e familjeve tė dėbuara, DSHMS ka ndihmuar 20 familje tė tilla me nga njė pako nė vlerė prej 20 euro.

Poashtu, DSHMS me nga njė pako nė vlerė prej 20 Euro, ka ndihmuar edhe nėntė familje tė "Lagjės sė Boshnjakve" dhe njė familje tė lagjės "7 Shtatori", tė cilat jetojnė nė gjendje tė rėndė sociale.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.