|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E mėrkure, 7 prill 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Kryeparlamentari Daci priti njė delegacion parlamentar tė OSBE-sė

 • KFOR-i dhe policia e UNMIK-ut vazhdojnė aksionet pėr arrestimin e personave tė dyshuar pėr trazirat e marsit

 • Qeveria e Kosovės dėnon vrasjen e Shaqir Krasniqit

 • Komisioni pėr Shėndetėsi i Kuvendit tė Kosovės vizitoi Podujevėn

 • Gjilan: Dy persona tė arrestuar pėr falsifikim tė dokumenteve dhe posedim tė lėndėve narkotike

 • Mbrėmė afėr Klinės ėshtė vrarė oficeri i TMK-sė Shaqir Krasniqi

 • Holkeri tha se rrumbullakėsimi i kodeve penale e afron Kosovėn mė afėr Evropės

 • Solana thotė se trazirat e fundit nė Kosovė shtrojnė nevojėn qė BE-ja duhet tė punojė me NATO-n

 • Paten thotė se BE do tė insistojė pėr standardet para statusit, qė Kosova tė mos bėhet njė shtet i dėshtuar

 • Shqiptarėt e Kosovės me 90 pėr qind tė popullsisė nuk do tė lejojnė mė kurrė riintegrimin me Serbinė

 • Nė Marinė tė Skėnderajt filloi ndėrtimi i kompleksit pėrkujtimor i UĒK-sė

 • Ēoviq kėrkon vendosjen e gjendjes sė jashtėzakonshme nė Kosovė dhe largimin e Holkerit

 • Reagimet serbe ndaj miratimit tė kodeve penale tė Kosovės

 • Banka Botėrore i ka dhėnė Shqipėrisė njė hua prej 25 milionė dollarėsh

 • Ministrat e mbrojtjes sė vendeve tė Evropės Juglindore do tė takohen mė 15 prill nė Sarajevė

 • Njė gjykatė nė Moskė ka dėnuar me 15 vjet burg pėr spiunazh njė studjues

 • Policia haitiane ka arrestuar ish-ministrin e Brendshėm tė presidentit Aristidi

 • Policia nė Karaēi ka arrestuar 9 tė dyshimtė islamikė

 • Greva e pėrgjithshme ka paralizuar pėr tė dytėn ditė jetėn nė Nepal

 • Nė luftimet e tri ditėve tė kaluara nė Irak kanė humbur jetėn mbi 130 njerėz

 • Refugjatėt nga Burma ia kanė dhėnė flakėn ambasadės sė vendit tė vet nė Maleizi

 • Bush thotė se vendosmėria amerikane nė Irak mbetet e patundur

 • Mbi 10 ushtarė amerikanė tė vrarė nė Irak

 • Irani pranon bashkėpunimin me agjencinė e OKB-sė pėr energjinė bėrthamore

 • Nė Gjermani ėshtė liruar i vetmi person i arrestuar pėr sulmet e 11 shtatorit

 • Nė luftimet gjatė natės dhe ditės sė sotme janė vrarė 60 irakianė

 • Nėpėr qytetet ruse vriten tė huajt pėr motive raciste

 
  
Kryeparlamentari Daci priti njė delegacion parlamentar tė OSBE-sė
 
Prishtinė, 7 prill 2004 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci priti njė delegacion tė Asamblesė Parlamentare tė OSBE-sė. Pas takimit Daci tha se delegacioni i OSBE-sė ka propozuar qė tė mbahet njė takim tripalėsh ndėrmjet parlamentarėve tė Serbisė, Malit tė Zi dhe Kosovės.

Duke komentuar propozimin e parlamentarėve tė OSBE-sė, Daci tha se njė takim i tillė nuk i ndihmon proceset politike nė Kosovė dhe rajon. Mirėpo ai shtoi se pala kosovare ėshtė e gatshme qė nė prani tė parlamenteve tė Evropės Juglindore tė marrė pjesė nė njė takim tė tillė.

"Ne do tė punojmė ngushtė me Asamblenė Parlamentare tė OSBE-sė dhe do t'i shqyrtojmė tė gjitha variantet", u shpreh Daci pas takimit me parlamentarėt e OSBE-sė.
 
 
KFOR-i dhe policia e UNMIK-ut vazhdojnė aksionet pėr arrestimin e personave tė dyshuar pėr trazirat e marsit
 
Prishtinė, 7 prill 2004 - KFOR-i dhe policia e UNMIK-ut po vazhdojnė aksionet pėr arrestimin e personave qė dyshohet se janė pėrfshirė nė trazirat e 17 e 18 marsit, u tha nė konferencėn e sytme me gazetarė.
 
KFOR-i dhe policia e UNMIK-ut deri mė tash kanė arrestuar rreth 180 persona nga radhėt e tė gjitha bashkėsive etnike qė dyshohet tė kenė kryer akte dhune kundėr KFOR-it, policisė sė UNMIK-ut dhe qytetarėve tė Kosovės dhe kanė konfiskuar shumė armė, tha zėdhėnėsi i KFOR-it Xhim Moran.

Ai bėri tė ditur se komanadanti i krahut jugor tė NATOs- Gregori Xhons ka pėrshėndetur letrėn e liderėve tė Kosovės drejtuar qytetarėve pėr normalizimin e gjendjes pas protestave tė dhunshme.

Xhonson ka thėnė se ky ėshtė njė hap inkurajues qė ēon pėr parpara, duke shprehur mbėshtetjen e tij tė plotė pėr tė gjithė ata qė e kanė nėnshkruar atė letėr.

Ndėrkaq, nė njė komunikatė tė KFOR-it thuhet se dy javė pas ngjarjeve tė marsit 298 persona vazhdojnė tė jenė tė strehuar nė kampet e KFOR-it.

Ndėrkaq, Niraj Sing, zėdhėnės i policisė sė UNMIK-ut tha se trupat e pesė serbėve tė vrarė gjatė trazirave nė Kosovė do t'u dorėzohen sot familjeve tė tyre nė vendkalimin kufitar nė Merdar.
 
 
Qeveria e Kosovės dėnon vrasjen e Shaqir Krasniqit
 
Prishtinė, 7 prill 2004 - "Kryeministri dhe Qeveria e Kosovės me dhembje morėn lajmin pėr vrasjen e kapitenit tė TMK-sė, z. Shaqir Krasniqi. Qeveria shpreh indinjatėn e thellė pėr veprėn kriminale e cila mori jetėn e oficerit tė TMK-sė, njė ish ushtari trim tė UĒK-sė", thuhet nė njė deklaratė tė lėshuar nga zyra e Kryeministrit tė Kosovės.

"Qeveria fuqimisht e dėnon kėtė akt dhe kėrkon nga organet kompetente tė ndėrmarrin tė gjitha masat e nevojshme qė kriminelėt e tillė tė sillen pėrpara drejtėsisė.

Mosndriēimi i rasteve kriminale, dėmton rėndė sigurinė e qytetarėve dhe ardhmėrinė e Kosovės, andaj edhe nuk duhet lejuar qė kryesit e kėtyre krimeve tė kalojnė pa u ndėshkuar.

Kryeminstri nė emėr tė Qeverisė sė Kosovės i shpreh ngushėllimet e thella familjes sė tė ndjerit", thuhet nė kėtė deklaratė.
 
 
Komisioni pėr Shėndetėsi i Kuvendit tė Kosovės vizitoi Podujevėn
 
Podujevė, 7 prill 2004 - Nė Komunėn e Podujevės veprojnė 12 qendra tė mjekėsisė familjare dhe 4 punkte shėndetėsore, ndėrsa kuadri mjekėsor relativisht i plotėson nevojat e pacientėve, megjithė faktin se kjo komunė ka njė numėr shumė tė madh tė banorėve.
 
Implementimi i mjekėsisė familjare nėpėr komuna duhet tė bėhet nė mėnyrė graduale me kthimin e specialistėve tė fushave pėrkatėse. Shėndetėsia e kėtushme ballafaqohet me epidemi siē janė: tularemia, hepatiti, meningjiti, por falė angazhimit tė personelit mjekėsor kėto sėmundje po pėrballohen me sukses.
 
Kėto ishin disa nga konstatimet gjatė vizitės sė Komisioni pėr Shėndetėsi tė Kuvendit tė Kosovės, i kryesuar nga Nafije Gashi, kryetare, qė i bėri Drejtoratit tė Shėndetėsisė dhe Qendrės sė Mjekėsisė Familjare nė Podujevė, ku u pritėn nga drejtorėt e kėtyre institucioneve Fadil Dabinovci dhe Bahri Thaēi.

Kur ėshtė fjala pėr ēėshtjen e kompletimit tė kuadrit mjekėsor u tha se nė kėtė anė aktualisht ndihet mungesė e madhe e mjekėve tė gjinekologjisė.
 
 
Gjilan: Dy persona tė arrestuar pėr falsifikim tė dokumenteve dhe posedim tė lėndėve narkotike
 
Gjilan, 7 prill 2004 - Sipas zėdhėnėsit tė SHPK-sė nė Gjilan, Ismet Hashani, policia ka arrestuar njė person tė dyshuar pėr falsifikime, meqė gjatė njė kontrolli nė shtėpinė e tij janė gjetur vula zyrtare tė Serbisė dhe Malit tė Zi si dhe disa dokumente tė vulosura, si certifikata tė lindjes dhe dokumente tė tjera. Tek personi i arrestuar janė gjetur edhe disa gjėra qė mendohet se janė tė vjedhura.

Gjithashtu njoftohet edhe pėr arrestimin e njė personi tjetėr nė Gjilan pėr posedim tė narkotikėve, pasi policia gjatė bastisjes nė shtėpinė e tij ka gjetur 29 paketime tė vogla tė cilat besohet tė jenė me heroinė.
Identiteti i tė arrestuarve nuk ėshtė bėrė i ditur.
 
 
 
Mbrėmė afėr Klinės ėshtė vrarė oficeri i TMK-sė Shaqir Krasniqi
 
Klinė, 7 prill 2004 - Mbrėmė rreth 20.00 afėr fshatit Grabanicė tė Klinės, persona tė panjohur kanė vrarė Shaqir Krasniqin (1976), oficer i TMK-sė dhe ish-pjesėtar i UĒK-sė. Bėhet e ditur se mbi automjetin me tė cilin po udhėtonte Shaqir Krasniqi janė zbrazur breshėri plumbash. Nė veturė ndodhej edhe nėna e tij, e cila ėshtė plagosur, por ėshtė jashtė rrezikut.
 
 
Holkeri tha se rrumbullakėsimi i kodeve penale e afron Kosovėn mė afėr Evropės
 
Prishtinė, 7 prill 2004 - Kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri shpalli dje tė plotfuqishėm Kodin Penal dhe Kodin e Procedurės Penale tė Kosovė, duke e cilėsuar kėtė ditė si tė veēantė pėr Kosovėn. Holkeri tha se rrumbullakėsimi i kodeve penale e afron Kosovėn mė afėr Evropės, pasi qė ajo sipas tij tash ka kodet qė janė nė harmoni tė plotė me standardet evropiane.

"Kjo ėshtė njė ditė e shėnuar pėr Kosovėn dhe se me hyrjen nė fuqi tė kėtyre dy kodeve vendoset njė gurthemel pėr qytetarin dhe pėrpjekjet e UNMIK-ut pėr tė vendosur rendin dhe ligjin nė Kosovė", ka thėnė Holkeri. Sipas tij kėto ligje janė rezultat i punės trivjeēare tė ekspertėve ligjorė tė UNMIK-ut dhe atyre vendės, ndėrkaq si model i tyre janė marrė kodet e njejta nga Sllovenia, Kroacia dhe Bosnja e Hercegovina.

Kėtė datė krerėt e administratės ndėrkombėtare nė Kosovė, por edhe ekspertė juridikė vendės e cilėsuan se njė shoqėri qė ka Kodin Penal dhe atė tė procedurės penale kanė njė segment shumė tė rėndėsishėm pėr sundimin e sė drejtės.
 
 
Solana thotė se trazirat e fundit nė Kosovė shtrojnė nevojėn qė BE-ja duhet tė punojė me NATO-n
 
Bruksel, 7 prill 2004 - Trazirat e fundit nė Kosovė shtrojnė nevojėn qė Bashkimi Evropian duhet tė punojė me NATO-n qė tė sigurohet se ka rezerva tė mjaftueshme pėr veprim kur ta marrė operacionin ushtarak nė Bosnje. Kėshtu ka deklaruar Havier Solana, pėrfaqėsues i lartė i Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri.
 
Solana ka thėnė se shembulli i dhunės sė fundit nė Kosovė kur NATO-s iu desh tė dėrgojė pėrforcime tė shpejta ka bėrė tė qartė se ēdo mision ndėrkombėtar ushtarak duhet tė llogarisė nė rezerva tė tilla. Kėto komente z. Solana i bėri nė njė takim me ministrat e mbrojtjes tė vendeve evropiane. Pritet qė BE nė fund tė kėtij viti do ta marrė pėrsipėr misionin paqeruajtės nė Bosnjė.
 
 
Paten thotė se BE do tė insistojė pėr standardet para statusit, qė Kosova tė mos bėhet njė shtet i dėshtuar
 
Bruksel, 7 prill 2004 - Komesionari i Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme duke folur pėr Kosovėn ka thėnė se bashkėsia ndėrkombėtare do tė insistojė nė politikėn standardet para statusit. Kris Paten nuk u pajtua me konstatimet se politika e BE-sė ka dėshtuar nė Kosovė, por u pajtua se rezultatet megjithatė janė dėshpruese.
 
"Ne kishim ndėrhyrė para pesė viteve pėr tė ndalur vrasjet e shqiptarėve nė Kosovė, ndėrkaq tash kemi vrasje tė serbėve nga shqiptarėt dhe kjo ėshtė dėshpruese", ka thėnė Paten.
 
Ai pėrkujtoi edhe mjetet financiare qė BE-ja i ka ndarė pėr Kosovėn nė kėto pesė vjet, duke pėrkujtuar se rol tė rėndėsishėm nė kėtė ka luajtur edhe Parlamentit Evropian. Ai tha se BE ka investuar deri mė tash dy miliard euro nė Kosovė dhe gjysma e tyre janė votuar nga eurodeputetėt e Parlamentit Evropian ka thėnė Paten.

Komesioneri evropian pėr Politikė tė Jashtme ka thėnė se do tė insistohet nė pėrmbushjen e standardeve nė Kosovė nė mėnyrė qė Kosova tė mos bėhet njė shtet i dėshtuar.
 
 
Shqiptarėt e Kosovės me 90 pėr qind tė popullsisė nuk do tė lejojnė mė kurrė riintegrimin me Serbinė
 
Uashington, 7 prill 2004 - Nė njė letėr tė botuar dje nė tė pėrditshmen "Nju-Jork Tajms" tė Riēard Sklar, ish-pėrfaqėsues special pėr implementimin civil tė Marrėveshjes sė Dejtonit, i presidentit tė dikurshėm amerikan Bill Klinton shkruan se "shqiptarėt e Kosovės me 90 pėr qind tė popullsisė kurrė nuk do tė lejojnė riintegrimin me Serbinė, qė dominojė, diskriminojė dhe nė fund provoi qė t'i largojė jashtė Kosovės, apo t'i vrasė".

Mė tutje, Sklar, shkruan se nėse shqiptarėt e Kosovės e dinė se pavarėsia do tė realizohej brenda pesė vitesh, ata ka mė tepėr gjasė se do t'i plotėsonin kėrkesat e arsyeshme pėr mbrojtjen dhe integrimin e serbėve, qė dėshirojnė tė mbeten nė Kosovė, se sa nėse ballafaqohen me njė status tė papėrcaktuar si protektorat.

Z.Sklar shkruan se Perėndimi duhet tė kėrkojė njė plan pėr ndėrtimin e demokracisė pėr mbrojtjen e pakicave aq sa Amerika po pėrpiqet ta bėjė kėtė nė Irak dhe shton se kjo duhet tė bėhet nė njė afat sa mė tė shpejtė.
 
 
Nė Marinė tė Skėnderajt filloi ndėrtimi i kompleksit pėrkujtimor i UĒK-sė
 
Skėnderaj, 7 prill 2004 - Nė Marinė tė Skėnderajt filloi dje ndėrtimi i kompleksit pėrkujtimor i UĒK-sė. Pėr ndėrtimin e kėtij kompleksi njė fondacion amerikan ka dhuruar 180 mijė euro, ndėrkaq Ministria e Transportit dhe Telekomunikacionit do tė bėjė rregullimin e infrastrukturės pėrreth.

Nė njė gur mermeri mbi 20 metra tė lartė do tė jenė tė skalitur emrat e mbi 2.000 dėshmorėve tė rėnė pėr lirinė e Kosovės. Punimet e kėtij kompleksi do tė pėrfundojnė mė 20 qershor tė kėtij viti.
 
 
Ēoviq kėrkon vendosjen e gjendjes sė jashtėzakonshme nė Kosovė dhe largimin e Holkerit
 
Beograd, 7 prill 2004 - Kryetari i tė ashtuquajturės "Qendėr koordinuese serbe pėr Kosovėn", Nebojsha Ēoviq ka deklaruar se UNMIK-u dhe KFOR-i duhet tė vendosin gjendjen e jashtėzakonshme nė Kosovė, tė bėjnė ēarmatosjen e plotė dhe tė arrestojnė liderėt shqiptarė.

Ēoviq ka thėnė se shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri "duhet patjetėr tė shkojė".

Ēoviq kėto komente i bėri sot nė momentin kur po hamendet nėse do tė kandidohet pėr president tė Serbisė nė zgjedhjet presidenciale nė Serbi qė do tė mbahen nė muajin qershor.
 
 
Reagimet serbe ndaj miratimit tė kodeve penale tė Kosovės
 
Beograd, 7 prill 2004 - Ministri serb i Drejtėsisė ka vlerėsuar se me miratimin e ligjeve penale Kosovės i jipen kompetenca tė shtetit.

Ndėrkaq, kryetari i Qendrės koordinuese serbe pėr Kosovėn Nebojsha Ēoviq, ka vlerėsuar se hyrja nė fuqi e Kodit Penal dhe Kodit tė Procedurės Penale tė Kosovės paraqet vazhdimėsinė e legalizimit tė pastrimit etnik.
 
Ēoviq ka shtuar se tė gjitha strukturat politike nė Beograd duhet tė reagojnė nė mėnyrė energjike kundėr kėtyre dy ligjeve.

Liderėt e serbėve nė Kosovė thanė se miratimi i ligjeve penale ėshtė shkelje e rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit.
 
 
Banka Botėrore i ka dhėnė Shqipėrisė njė hua prej 25 milionė dollarėsh
 
Tiranė, 7 prill 2004 - Banka Botėrore i ka dhėnė dje Shqipėrisė njė hua prej 25 milionė dollarėsh pėr ndėrtimin e njė termocentrali, ka kumtuar Zyra e informatave e Qeverisė nė Tiranė. Planifikohet qė ky termocentral do tė ndėrtohet nė Vlorė, ndėrkaq ēmimi i tėrėsishėm i projektit ėshtė vlerėsuar nė 112 milionė dollarė.
 
Ėshtė bėrė e ditur se kėtė projekt fianciarisht do ta ndihmojnė edhe Banka Evropiane pėr Rikonstruktim dhe Zhvillim, Banka Investuese Evropiane dhe Koorporata Energjetike e Shqipėrisė. Pritet qė me ndėrtimin e kėtij termocentrali do tė pėrmirėsohet furnizimi i Shqipėrisė me energji elektrike.
 
 
Ministrat e mbrojtjes sė vendeve tė Evropės Juglindore do tė takohen mė 15 prill nė Sarajevė
 
Sarajevė, 7 prill 2004 - Ministrat e mbrojtjes sė vendeve tė Evropės Juglindore do tė takohen mė 15 prill nė Sarajevė pėr tė biseduar pėr bashkėpunimin e ndėrsjellė dhe pėr forcimin e paqes dhe stabilitetit nė rajon, ka bėrė tė ditur sot Ministria e Mbrojtjes sė Bosnjės e Hercegovinės.

Ky takim ėshtė i pari i kėtij lloji dhe do tė mbahet nė kuadėr tė procesit tė bashkėpunimit nė Evropėn Juglindore, me tė cilin aktualisht kryeson Bosnja e Hercegovina.

Pėrveē Greqisė, Turqisė, Bullgarisė dhe Rumanisė tė cilat janė anėtarė tė barabartė tė NATO-s, nė takimin e Sarajevės do tė marrin pjsė edhe Kroacia, Maqedonia, Shqipėria tė cilat tashmė kanė bėrė hapa tė rėndėsishėm drejt NATO-s, ndėrkohė qė B e H, Serbia e Mali Zi po bėjnė pėrpjekje qė tė kualifikohen pėr t'u pranuar nė programin "Partneritetit pėr paqee".

Gjithashtu nė Sarajevė disa ditė mė vonė, konkretisht mė 21 prill, do tė takohen edhe shefat e shteteve apo tė qeverive tė vendeve tė Evropės Juglindore, ėshtė njoftuar sot nė Sarajevė.
 
 
Njė gjykatė nė Moskė ka dėnuar me 15 vjet burg pėr spiunazh njė studjues
 
Moskė, 7 prill 2004 - Njė gjykatė nė Moskė ka dėnuar me 15 vjet burg pėr spiunazh njė studiues, i cili ka punuar pėr njė institut prestigjioz amerikano-kanadez, njofton BBCWorld. Specialisti pėr armė Igor Satjagin ėshtė akuzuar kėsaj jave nga njė juri. Satjagin ka thėnė se ėshtė i pafajshėm. Rasti ka tronditur botėn akademike ruse. Satjagin ėshtė arrestuar mė 1999.
 
 
Policia haitiane ka arrestuar ish-ministrin e Brendshėm tė presidentit Aristidi
 
Shėn Mark, Haiti, 7 prill 2004 - Policia haitiane ka arrestuar sot (e merkurė) ish-Ministrin e Brendshėm tė presidentit nė ekzil, Zhan-Bertrand Aristidi, njofton BBCWorld. Ai ėshtė kėrkuar nė lidhje me vrasjet e disa personave, qė supozohet tė kenė qenė oponentė tė presidentit Aristidi nė qytetin Shėn Mark.
 
 
Policia nė Karaēi ka arrestuar 9 tė dyshimtė islamikė
 
Karaēi, 7 prill 2004 - Policia nė qytetin pakistanez Karaēi ka arrestuar sot (e merkurė) nėntė tė dyshimtė islamikė, njofton BBCWorld. Ndėr tė arrestuar, policia thotė se ka arrestuar personin qė ka organizuar sulmet nė konsullatėn amerikane dhe nė hotelin Sheraton mė 2002.
 
Tė dyshimtėt janė pjesėtarė tė grupit tė jashtėligjshėm Harkat Ul-Muxhahidin al-Alami. Disa nga tė arrestuarit janė pėrzier nė sulmin zjarrvėnės nė konsullatėn e Maqedonisė nė dhjetor 2002.
 
 
Greva e pėrgjithshme ka paralizuar pėr tė dytėn ditė jetėn nė Nepal
 
Katmundu, 7 prill 2004 - Njė grevė e pėrgjithshme ka paralizuar sot (e mėrkurė) pėr tė dytėn ditė jetėn nė mbarė Nepalin, njofton BBCWorld. Kryengritėsit maoistė kanė thirrur pėr grevė triditėshe me qėllim tė trysnisė pėr themelimin e regjimit republikan nė mbretėrinė hindiane.
 
Maoistėt nepalezė tash dhjetė vjet luftojnė pėr pėrmbysjen e monarkisė kushtetuese nė Nepal. Nė kėto luiftime, kanė humbur jetėn nėntėmijė njerėz qė kur kryengritėsit maoistė kanė filluar kryengritjen e tyre mė 1996.
 
 
Nė luftimet e tri ditėve tė kaluara nė Irak kanė humbur jetėn mbi 130 njerėz
 
Falluxha, Irak, 7 prill 2004 - Nė luftimet e dy ditėve tė fundit nė qytetin irakian Falluxha janė vrarė tė pakten 36 civilė, pėrfshirė edhe 25 njerėz, qė humbėn jetėn nė njė shtėpi tė shkatėrruar nga njė sulm raketor nė Falluxha, pėr tė cilin vendorėt kanė fajėsuar forcat amerikane, kanė bėrė tė ditur sot (e merkurė) mjekėt, njofton Rojter. Zėdhėnėsi ushtarak amerikan ka thėnė se s'ka informacion pėr kėtė incident.

Ndėrkaq, nė luftimet e djeshme nė Ramadi janė vrarė mbi dhjetė marinsa. Luftimet po vazhdojnė edhe sot, sidomos nė qytetet Nasiria, Amara dhe Kut. Nė luftimet e tri ditėve tė kaluara kanė humbur jetėn mbi 130 njerėz. Sulmet nė Ramadi kanė sjellė nė rreth 30 numrin e ushtarėve tė vrarė amerikanė nė luftimet qė filluan tė dielėn e kaluar.

Nė kryengritjen binjake tė luftėtarėve sunitė dhe shitė, tė bashkuar vetėm nė armiqėsi me forcat intervenuese amerikane, ekziston droja nė SHBA se do tė ballafaqohen me luftėn e stilit vietnamez.
 
 
Refugjatėt nga Burma ia kanė dhėnė flakėn ambasadės sė vendit tė vet nė Maleizi
 
Kuala Lampur, 7 prill 2004 - Refugjatėt muslimanė nga Miamari (Burma) ia kanė dhėnė flakėn sot (e merkurė) ambasadės sė vendit tė vet nė kryeqytetin e Malaizisė Kuala Lampur, njofton Rojter. Ndėrtesėn e ambasadės e ka gėlltitur flaka, kurse dy diplomatė kanė marrė plagė, njėri syresh tė rėnda, kanė thėnė zyrtarėt.
 
Katėr burra kanė hipur sot nė mengjes nė muret e ambasadės nė Kuala Lampur dhe duke luftuar me stafin e ambasadės i kanė hedhur benzinė ndėrtesės dhe kėshtu ia kanė dhėnė flakėn. Katėr personat nė fjalė janė arrestuar.
 
 
Bush thotė se vendosmėria amerikane nė Irak mbetet e patundur
 
Teksas, 7 prill 2004 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush ka deklaruar se vendosmėria amerikane nė Irak mbetet e patundur, pavarėsisht nga intensifikimi i luftimeve.

Ai i bėri komentet nė njė deklaratė pėr shtyp nga Teksasi, pasi kėshilltarėt presidencialė i raportuan pėr situatėn aktuale nė Irak.

Me vrasjet e trupave amerikane dhe skenat e dhunės qė kanė dominuar edicionet e lajmeve televizive nė Amerikė, lufta ėshtė kthyer nė krye tė axhendės sė Shtėpisė sė Bardhė.

Presidenti Bush, qė ndodhet nė fermėn e tij nė Teksas, do tė flasė tė mėrkurėn pėrmes njė lidhje videofonike me Kėshillin e sigurisė.

Zyrtarėt thonė se ai po ashtu do t'i telefonojė kryeministrit britanik, Bler.
 
 
Mbi 10 ushtarė amerikanė tė vrarė nė Irak
 
Uashington, 7 prill 2004 - Zyrtarė amerikanė tė mbrojtjes thonė se mbi 10 marinsa janė vrarė nė njė betejė me kryengritės nė qytetin irakian Ramadi.

Zyrtarėt thanė se luftimet shpėrthyen tė martėn kur kryengritėsit sulmuan pozicionet e marinsave pranė njė ndėrtese qeveritare irakiane nė qytet. Ata thonė se marinsat vranė njė numėr tė madh kryengritėsish, por deri tani nuk janė dhėnė hollėsi tė tjera.

Beteja nė Ramadi ishte e fundit nė dhunėn triditėshe nė disa qytete irakiane qė ka lėnė tė vrarė rreth 30 trupa tė koalicionit dhe mbi 100 irakianė.

Dhe nė Nasirijeh, 15 irakianė u vranė kur trupat italine u pėrleshėm me pėrkrahės tė armatosur tė klerikut shiit, Moktada al-Sadėr.

Nė Amara, zyrtarė britanikė thonė se 15 irakianė mbetėn tė vrarė nė luftimet midis ekstremistėve dhe forcave tė sigurimit.
 
 
Irani pranon bashkėpunimin me agjencinė e OKB-sė pėr energjinė bėrthamore
 
Teheran, 7 prill 2004 - Irani ka rėnė dakord tė intensifikojė bashkėpunimin me agjencinė e Kombeve tė Bashkuara pėr energjinė bėrthamore nė pėrpjekje pėr tė provuar se nuk po pėrpiqet tė zhvillojė armė atomike.

Kreu i Agjencisė Ndėrkombėtare pėr Energjinė Atomike, Muhamed El Baradei, tha se qeveria e Teheranit ka rėnė dakord tė japė brenda 15 majit infromcionin e nevojshėm pėr t=u dhėnė fund mosmarrėveshjeve me komunitetin ndėrkombėtar. Zoti El Baradei e bėri kėtė njoftim pas njė takimi pesė orėsh nė Teheran me kreun e programit bėrthamor tė Iranit, Gholamreza Aghazadeh.

Njė prej ēėshtjeve pėr tė cilėn agjencia e OKB-sė kėrkon pėrgjigje ėshtė origjina e uraniumit tė cilėsisė pėr armė qė ėshtė gjetur nė Iran.
 
 
Nė Gjermani ėshtė liruar i vetmi person i arrestuar pėr sulmet e 11 shtatorit
 
Berlin, 7 prill 2004 - I vetmi person i arrestuar pėr sulmet e 11 shtatorit ėshtė liruar sot (e merkurė) nė Gjermani, duke pezulluar kėshtu rigjykimin, ka bėrė tė ditur gjykata, njofton Rojter.
 
Marokeni Munir el Motasadek ka qenė dėnuar nga gjykata gjermane me 15 vjet burg mė 2003 pėr organizimin e vrasjeve tė rreth tremijė njerėzve nė sulmet me aeropalanė mė 2001 nė Shtetet e Bashkuara.
 
E njėjta gjykatė e ka liruar atė sot nga burgu, por nuk do tė lejohet tė dalė jashtė Hamburgut para se tė kryhet gjykimi i tij, qė pritet tė jetė nė qershor.
 
 
Nė luftimet gjatė natės dhe ditės sė sotme janė vrarė 60 irakianė
 
Falluxha, 7 prill 2004 - Nė luftimet gjatė natės ndėrmjet forcave amerikane dhe kryengritėsve irakianė janė vrarė 60 irakianė dhe janė plagosur mbi 130 tė tjerė, ndėrkohė qė xhamitė kanė bėrė thirrje pėr luftė tė shenjtė kundėr amerikanėve dhe madje edhe gratė janė parė tė kenė bartur armė nėpėr rrugė, njofton AP.
 
Marinsat dhe njerėz tė tjerė tė armatosur janė angazhuar nė luftimet nė Dubat. Aeroplanėt ushtarakė amerikanė kanė hapur zjarr nė grupe irakianėsh nė rrugė. Ndėr tė vrarė, janė 26 vetė, pėrfshirė 16 fėmijė dhe 8 femra.
 
Ata janė vrarė dje kur aeroplanėt kanė goditur katėr shtėpi, ka thėnė njė mjek i spitalit nė Falluxha. Tė tjerėt janė vrarė nė rrugė nė luftimet para agimit dhe gjatė ditės sė sotme (e merkurė).
 
 
Nėpėr qytetet ruse vriten tė huajt pėr motive raciste
 
Volgograd, 7 prill 2004 - Njė grup prej 50 tė rinjsh rusė kanė mbytur njė burrė pėr tė cilin besohet se ėshtė afgan, gjatė mizorive nė njė treg nė qytetin rus Volgograd, njofton Itar Tass.

Pesė veta janė lėnduar nė atė sulm tė drejtuar kundėr njerėzve nga rajoni i Kuakazit dhe Azisė Qendrore tė cilėt punojnė nėpėr tregjet ruse.

Kjo vrasje ėshtė pasojė e njė sėrė sulmesh tė cilat qartė janė tė motivuara nga racizmi.

Mė hėrėt sivjet njė vajzė nėntėvjeēare nga Taxhikistani ėshtė therrė pėr vdekje nė Sankt Peterburg, ndėrkaq njė student nga Guinea Bisao ėshtė vrarė nė njė sulm nė pikė tė ditės.

Policia e Moskės ka arrestuar katėr tė rinj pėr shkak tė vrasjes sė njė afgani muajin e kaluar.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.