|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Ēarls Brajshou nė Gjilan: Serbėt duhet tė kuptojnė se Kosova ėshtė shtėpia e tyre

 
 

 
Gjilan, 6 prill 2004 / TN / I. MUSLIU - Zėvendėskryeadministratori i Kosovės, Ēarls Brajshou ka vizituar tė hėnėn Gjilanin pėr tė parė hapat qė janė ndėrmarrė nga institucionet e kėtushme lokale nė sanimin e gjendjes, pas trazirave tė 17 e 18 marsit. Fillimisht ai ka shkuar nė manastirin e Dragancės, ku ėshtė takuar me priftin Kirillo, kurse mė vonė, nė Partesh ka biseduar me liderėt serbė dhe nė selinė e UNMIK-ut nė Gjilanin, me kryetarėt e komunave tė kėtij rajoni.

«Ishte njė vizitė shumė e mirė dhe njė takim shumė serioz nė Gjilan» tha Brajshou. Unė dhe Holkeri po orvatemi qė t`i vizitojmė tė gjitha komunat e Kosovės, pėr tė riparuar tė gjitha dėmtimet, ka thėnė ai.

Serbėt thanė se ende ndihen tė pasigurt, por unė i inkurajova ata qė tė kthehen nė punė dhe nėpėr shtėpitė e veta. Nė Kosovė ka njerėz tė mirė dhe qė duan tė ndėrtojnė ardhmėri sė bashku me serbėt, tha Brajshou, duke qenė i bindur se shumė shpejt do tė rindėrtohet ajo qė u dėmtua mė 17 e 18 mars.

Tė gjithė ne sė bashku po bėjmė pėrpjekje qė ta realizojmė kėtė plan tė rindėrtimit, tha ai. Brajshou tha se serbėt ishin tė brengosur pėr intensitetin e dhunės qė u manifestua nė kėto trazira, por unė ua bėrė tė qartė se Kosova ėshtė shtėpia e tyre.

Duke komentuar letrėn e liderėve kosovarė drejtuar tė gjithė qytetarėve tė Kosovės pėr pajtim, Brajshou tha se ky ėshtė njė gjest shumė i mirė qė tregon se ata po angazhohen nė realizimin e standardeve pėr Kosovėn.

I pyetur nga gazetarėt rreth ndikimit tė Qeverisė sė Beogradit te popullata serbe nė Kosovė, Brajshou tha se serbėt e Kosovės tani nuk e kanė mendjen se ēka thotė Beogradi, sepse atyre u intereson tė dinė se ēka po ndodhė nė Kosovė. Unė i inkurajova ata qė t`iu kthehen institucioneve tė Kosovės, sepse kjo ėshtė e vetmja rrugė pėr tė kaluar pengesat.

Ngjarjet e marsit treguan dhe janė njė argument i fortė se nė Kosovė nuk ka ardhėmri pa multietnicitet, ėshtė shprehur Ēarls Brajshou.

Ėshtė koha e fundit kur serbėt duhet ta pranojnė realitetin e ri nė Kosovė dhe tė heqin dorė nga strukturat paralele. Ekzistimi i strukturave paralele nė Kosovė duhet tė eleminohet sa mė shpejt, ka thėnė Ēarls Brajshou gjatė vizitės nė Gjilan.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.