|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Komiteti pėr Komunitete i KK shqyrton situatėn aktuale nė Mitrovicė

 
 

 
Mitrovicė, 6 prill 2004 / TN / H. SYLA - Komiteti pėr Komunitete i Kuvendit tė Komunės, ka shqyrtuar ndėr tė tjera edhe situatėn aktuale politike e tė sigurisė nė komunėn e Mitrovicės.
 
Pasi qė ka dėnuar dhunėn dhe ka vlerėsuar se situata ėshtė pėrmisuar dukshėm, ndonėse akoma nuk ėshtė ēfarė do tė duhej tė jetė, Komiteti pėr Komunitete ka pėrshėndetur rolin dhe kontributin e madh tė KFOR-it nė ndėrprerjen e trazirave, pėrkatėsisht nė sanimin dhe stabilizimin e gjendjes nė komunėn e Mitrovicės.
 
Komiteti pėr Komunitete kėrkon nga organet kompetente pėr rend e siguri qė tė krijoj kushte pėr qarkullimin e lirė tė pjestarėve tė tė gjitha komuniteteve  nė tėrė teritorin e Komunės sė Mitrovicės dhe mė gjėrė.
 
Anėtarėt e Komitetit tė lartėpėrmendur kanė ēmuar punėn e Bordit tė  Drejtorėve, kanė pėrshėndetur vendimin e tij pėr formimin e komisionit pėr identifikimin, kategorizimin dhe vlerėsimin e dėmeve tė shkaktuara nga trazirat e 17 dhe 18 marsit,  e sidomos qėndrimin qė nė kėtė komision tė pėrfshihet nga njė pjestar  prej komuniteteve qė jetojnė nė komunė.
 
Komiteti pėr Komunitete, ka pėrshėndetur dhe pėrkrahur vendimin e Qeverisė sė Kosovės pėr krijimin e njė fondi pėr sigurimin e mjeteve pėr rindėrtimin e shtėpive dhe sanimin e dėmeve nga trazirat e fundit.
 
Nė fund, Komiteti pėr Komunitete i Kuvendit tė Komunės, ka ripėrsėritur qėndrimin se angazhohet vazhdimisht dhe ky ėshtė qėllim kryesor, pėr integrimin e plotė tė  qytetit, andaj edhe gdo hap qė ndėrmirret nė kėtė drejtim e ka pėrkrahjen e parezervė  tė tij.
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.