|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 
PAVLOVIĒ:"SERBĖT E DIJNĖ SE E KANĖ HUMBUR KOSOVĖN"
 
 

 
6 prill 2004 / TN
 
"Europa e lirė", 5 prill, 2004
 
Stevan PAVLOVIĒ, ligjėrues nė Universitetin Sauthempton nė Britaninė e Madhe
 
 
RADIO EVROPA E LIRĖ: Ditėve tė fundit flitet shumė pėr Kosovėn, zhvillimet e fundit atje, statusin e saj...Ēfarė mendoni ju?

S. PAVLOVIĒ
:
Ėshtė e vėrtetė se persona tė caktuar, javėt e shkuara deklaruan se ndoshta zgjidhja mė e mirė tani ėshtė qė serbėt dhe shqiptarėt plotėsisht tė ndahen. Nėse urrejtja ėshtė e atillė qė njerėzit nuk duan apo nuk mund tė jetojnė me njėri tjetrin, e as pranė njėri tjetrit nė hapėsirat e njėjta, ndoshta mė mirė ėshtė tė jenė tė ndarė se sa tė pėrndjekin njėri tjetrin.
Zgjidhja e fundit do tė ishte qė bashkėsia ndėrkombėtare tė merr vendimin, i cili pėr Kosovėn do tė ishte njė apart-hejd dhe tė heqė dorė nga shumėetniciteti.

RADIO EVROPA E LIRĖ
:
Ka patur ide tė ndryshme pėr ndarjen e Kosovės qė u paraqitėn pas ngjarjeve tė fundit. A ėshtė kjo reale, apo serbėt herėt apo vonė duhet tė pajtohen me humbjen e Kosovės?

S. PAVLOVIĒ
:
Ndarja e Kosovės, nė njė farė mėnyre pėr bashkėsinė ndėrkombėtare do tė thoshte se pėr momentin, nė kėtė pjesė tė Ballkanit, komunitetet e ndryshme nuk mund tė jetojnė sė bashku. Kjo do tė ishte disfatė pėr bashkėsinė ndėrkombėtare. Shtrohet pyetja nėse opinioni serb mund tė pajtohet me humbjen e Kosovės. Unė mendoj se opinioni serb tashmė ėshtė pajtuar me humbjen e Kosovės, por kėtė ende nuk guxon t'ia pranojė vetes. Por do tė duhet tė pajtohet me faktin se Kosova qė moti nuk ėshtė e Serbisė, se Kosova nuk ka qenė e Serbisė as nė vitin 1912, se popullata shqiptare atje asnjėherė nuk ka dashur tė jetė pjesė e Serbisė, se ēlirimet e Kosovės pas Luftėrave Ballkanike dhe Luftės sė Dytė Botėrore, nė fakt kanė qenė pushtime.

RADIO EVROPA E LIRĖ
:
Nėse Kosova do tė pavarėsohej, a do tė ishte e mundur tė ruhet tėrėsia e Bosnjes dhe Maqedonisė, duke patur parasysh ēėshtjen shqiptare nė Maqedoni, dhe ēėshtjet e serbėve dhe kroatėve nė Bosnje?

S. PAVLOVIĒ
:
Po, mirėpo deri diku ėshtė realizuar spastrimi etnik nė Bosnje. Edhepse formalisht nuk ėshtė pranuar, ėshtė fakt se kjo ka ndodhur, dhe tani ka entitete tė ndryshme. Ėshtė ēėshtje e sė drejtės ndėrkombėtare qė kjo tė pranohet dhe tė ndryshohen kufinjtė. Tani duhet shkuar edhe mė tej, duhet tė ndodhė ēintegrimi formal i Bosnjė-Hercegovinės.

Bashkėsia ndėrkombėtare do tė dėshironte qė kėtė ta zgjidhė nė mėnyrėn mė pak tė dhembshme, dhe tė ekzistojė vetėm njė shtet, tė paktėn formalisht. Por, qė entitetet e ndryshme tė mund tė kenė lidhje tė veēanta me shtetet amė, me Kroacinė dhe me Serbinė.

RADIO EVROPA E LIRĖ
:
Ju thatė qė shumica nė Serbi e kuptojnė se Kosova nė fakt ėshtė e humbur. A thua deklaratat e pushtetarėve se kurrsesi nuk do tė dakordohen qė Kosova tė pavarėsohet paraqesin bindjen e tyre se kjo mund tė ndodhė, ose janė tė vetėdijshėm se kjo s'ėshtė reale, dhe humbjen e Kosovės pėrpiqen ta kompenzojnė me bashkangjitjen e Republikės sė Serbėve tė Bosnjes?

S. PAVLOVIĒ
:
Gjithsesi, deklaratat se pėr kurrfarė ēmimi nuk do tė lejohet qė Kosova tė fitojė pavarėsinė, janė deklarata tė papėrgjegjshme, demagogjike dhe madje fanatikisht vetėvrasėse. Si do tė shkohet nė Kosovė, me ēfarė masash dhe mjetesh do tė sigurohet qė Kosova tė bėhet e Serbisė dhe pėrgjithmonė tė mbetet nėn Serbinė?
 
Nėse kjo ėshtė lojė politike, qė tė hiqet dorė nga njė fiksion nė shkėmbim pėr bashkimin me Republika Serpskėn, unė nuk besoj qė qeveria e sotme nė Serbi pėr kėtė ka peshė dhe shkathtėsi tė mjaftueshme diplomatike. Megjithate, duhet gjetur njė zgjidhje pėr serbėt qė kanė mbetur nė Kosovė, si dhe pėr kishat dhe manastiret, qė janė vende tė shenjta pėr serbėt dhe pjesė e trashėgimisė kulturore tė Evropės.
 
Serbia gjithsesi mund tė luftojė pėrmes rrugės diplomatike pėr mbrojtjen e serbėve tė mbetur atje dhe objekteve kishtare, tė angazhohet pėr tė drejtat e pakicės serbe dhe ruajtjen e pėrmendoreve tė kulturės.

RADIO EVROPA E LIRĖ
:
Lidhur me pyetjen e mėparshme, a thua pas deklaratave nė Serbi se Kosova ėshtė djepi i shtetit, i kombit dhe identitit serb, qėndron lidhja mitologjike...

S. PAVLOVIĒ
:
Athua Kosova vėrtetė ka qenė ashtu siē thuhet shpesh herė djepi i Serbisė mesjetare? Ajo ka qenė pjesė e territorit tė sundimtarėve serbė. Por Serbia mesjetare nuk ka filluar atje, dhe nė fund Kosova u bė varri i Serbisė mesjetare.

Si do qė tė jetė, nuk ėshtė punė e shėndoshė qė identiteti i sotėm apo i ardhshėm tė ndėrlidhen me territoret e humbura. Identiteti i shėndoshė formohet nė bazė tė asaj qė vėrtet posedohet dhe nė bazė tė idealeve, tė cilat shoqėria i synon.

Intervistoi: D. SHTAVLJANIN


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.