|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Nė RTK si nė nevojtore

 
 

 
1 prill 2004 / TN
   
Skėnder LIMANI
 
Nevojtorja e fshatit
 
Pėr gjeneratat e vjetra tashmė tė qytetėruara por edhe pėr banorėt e qyteteve – tė gjeneratave pak mė tė vjetra por edhe pėr vetė banorėt e fshatrave – sigurisht se gjithmonė do tė kujtojnė nevojtoret e fshatit – nevojtoret nė oborr tė shtėpisė; kėto lloj nevojtoresh do t’i kujtojnė ose asnjėher nuk do t’i harrojnė pėr shumė arsye e disa ndėr to janė edhe kundėrmimi dhe mizat.
 
Kėto miza nuk bėjnė jetė askund tjetėr pėrveq se nė kėso situata, nė kėso nevojtoresh ose ambientesh, janė miza tė cilat ushqehen me ushqim ose tė lėna tė njerėzeve nga ushqimet ditore. Janė miza qė nuk tė lėnė rehat as kur e kryen nevojėn e lėre mė tė tjerat; janė aso miza qė bubullojnė ose shqetėsohen nga gėzimi kur tė shohin duke hyrė nė nevojtore (sigurisht pėr shkak tė ushqimit tė freskėt qė do tė kenė pėr disa minuta); pra, nuk janė miza tė rėndomta; kėto miza bėjnė jetė nė vend tė veqant: nė nevojtore, tė dhėna pas shijes dhe kundėrmimit. Asgjė tjetėr pėr to nuk ėshtė me rėndėsi. I vetmi komunikim me botėn pėrtej tyre dhe rreth tyre ėshtė kundėrmimi dhe shija.
 
Nevojtorja e qytetit
 
Kam pasur fat (jo fatmirėsinė ose fatkeqėsinė) qė tė jemė pjesė e formimit, themelimit dhe ndėrtimit tė Radiotelevizionit tė Kosovės. Kam pas rast qė tė punoj nė tė dy radiot: nė Radio Kosovė dhe Radio Blue Sky dhe kam pas rast tė punoj nė vet Televizionin e Kosovės.
 
Si gazetar nė Radio Blue Sky e nė Radio Kosovė dhe si Pėrkthyes nė dhomėn e lajmeve tė Televizionit tė Kosovės, kam hasur, dėgjuar, pėrvojtėsuar, dėshmuar nė shumė e shumė raste absurde, qesharake, amatoreske, katastrofale, ironike etj etj. qė kanė tė bėjnė me njėrėn prej nijansave tė Komunikimit Publik, Gazetarinė!
 
Nė RTK cdo gjė nisej gabimisht: duke filluar prej metodės ose mėnyrės sė rekrutimit ose punėsimit tė “personelit”, pastaj pėrshkrimit tė vendit tė punės, orarit tė punės, aftėsisė komunikative, raporteve ndėrpunėtore, ndėrtimit tė hierarkisė, pėrvojės paraprake, pėrgjegjėsisė profesionale por edhe personale, marrjes sė informatės nė terren ose pėrmes mjeteve tjera tė komunikimit (telefonit, internetit etj.), thurjes, leximit e plasimit tė lajmit, pastaj, pėrdorimit tė mjeteve-aparaturave teknike moderne (xhirimeve, montimeve filmike pėr lajme e emisione tė ndryshme, mirėmbajtjes etj. etj.), pagesat marramendese pėr kinėse punėn e kryer (rrogat), etj etj.
 
Ngjashmėria me mizat
 
Natyra e njerėzve ėshtė e ndryshme. Kėtė teori e ka debatuar njerėzimi qindra vjet mė parė dhe vazhdon ta debatojnė edhe nė ditė tė sotme, si: shkrimtarė, sociologė, analistė tė llojeve tė ndryshėm tė ndodhive kulturore-historike-politike etj etj, nga aspekte tė ndryshme kulturore e sociale-historike, nėpėr katėr anėt e kėsaj bote. Pėr kėtė teori ėshtė shkruar e thėnė mjaft.
Debatet e tilla, veq tjerash, kanė nxjerr nė pah disa pėrkufizime. Se, natyra e njeriut ka disa karakteristika; e ndėr to ėshtė edhe karakteristika e vetshkatėrrimit ose e shkatėrrimit tė gjthckafit pėrreth vetes (me vetėdije ose pa te) tė asaj cka mendon se nuk i pėlqen, pėr arsye tė ndryshme, duke mos llogaritur ose duke mos qenė i vemendshėm pėr ndikimin e veprimeve tė tyre nė rrethinėn ku jetojnė por edhe mė gjerė!  
 
Ndėrtimi dhe Rėnia e RTK-sė
 
Kanė qenė tre persona kyq nė ndėrtimin e kėtij televizioni (vitet 2000-2001-2002), tėrheqjen e shikueshmėrisė dhe ndikimin e tij nė opinion: Linda Shala, Eroll Belegu dhe unė, Skėnder Limani. Asnjėri nga ta nuk punon nė RTK mė shumė se njė vit. 
 
Eroll Belegu, si pėrgjegjės pėr Marketing nė kėtė Televizion ka “veshė e mbath” kėtė Radiotelevizion; cdo donacion i mundshėm dhėnė kėtij Televizioni ka ardh me aftėsinė komunikuese tė vet Eroll Belegut me agjencionet e interesuara; njė kohė edhe vetė njė ndėr Radiotelevizionet mė tė shikuara nė botė, BBC, do tė interesohet pėr RTK-nė, e qė mė vonė me ardhjen e Agim Zatriqit dhe Menagjmentit tė tij nė postin e Drejtorit Gjeneral, BBC do tė tėrhiqet, sė bashku me agjencionet tjera donuese;
 
Linda Shala, si pėrgjegjėse pėr Programin Televiziv tė Programit ka bėrė programin televiziv me tė shikuar dhe tė pakrahasueshėm me programet televizive nė Kosovė;
 
Ndėrsa unė, edhepse nuk kam pas pėrgjegjėsi tė drejpėrdrejt nė bėrjen e Edicioneve tė Lajmeve, duke shfrytėzuar komunikimin e tėrthortė me gazetarėt dhe editorėt ose redaktorėt e lajmeve, kam ndėrtuar Edicionin e Lajmeve Blic dhe me kėtė edhe vet edicionin e lajmeve qėndrore tė RTK-sė. Ja edhe  pse!
 
Aplikueshmėria e punės nė RTK
 
Gazetarėt dhe redaktorėt e lajmeve as nuk dinin tė parashtronin njė pyetje tė zakont pėr njė ngjarje tė zakont kulturore ose politike; nuk dinin komunikimin me telefon ose me internet, nuk dinin thurjen e njė lajmi dhe plasimin e leximin e tij nė Televizion ose Radio, teknikėt nuk dinin tė montonin as edhe njė fotografi 30 sekondėshe, montimi i atij xhirimi bėhej nė mėnyrė mekanike etj etj. Ironia ėshtė se kjo vazhdon edhe sot e kėsaj dite nė RTK (andaj edhe humbja e shikueshmėrisė). Por, dallimi ėshtė se personat e lartėpėrmendur nuk kursenin asgjė nga vetja pėr pėrmirėsimin pėrkatėsisht bėrjen sa mė kualitative tė Fotografisė Magjike (ekranit televiziv).
 
Pas pajisjes dhe montimeve me aparaturė teknike moderne qė njė Radiotelevizion mund tė kishte nė atė kohė, e kjo falė aftėsisė komunikative tė Eroll Belegut, ishte radha e Linda Shalės tė kujdeset pėr njė program sa mė kualitativ argėtues-muzikor e kulturor; por, kjo kėtė nuk do ta bėnte e vetme por me disa bashkėpunėtore, e ironia ėshtė se asnjė nga bashkėpunėtoret e saja nuk punon mė nė kėtė Radiotelevizion.
 
Karakteristikat qė karakterizohej (dhe ende vazhdon tė karakterizohet - gjykuar sipas programit radiofonik dhe televiziv) personeli qė do tė angazhonte Agim Zatriqi si Menagjues-Drejtor i pėrgjithshėm i kėtij Radiotelevizioni, pėr tė drejtuar sektore tė ndryshme nė kėtė Radiotelevizion, ishin tė shumta dhe secila mė ironike se tjetra, sic ishin: mungesa e pėrvojės punuese, mungesa e ideve, mosnjohja e gjuhes shqipe, mosnjohja e gjuhės angleze, mosnjohja nė pėrdorimin e kompjutorit, mosnjohja e rėndėsisė sė Komunikimit Publik, mosnjohja e Gazetarisė, mosnjohja dhe mosgatishmėria pėr pėrballjen me situata tė ndryshme politike e ekonomike nė Kosovė, mosnjohja e moderimit, mosnjohja e pėrdorimit tė teknikės-aparaturės radiotelevizive, mosnjohja e lėmisė sė kulturės ose artit nė pėrgjithėsi etj etj.
 
Mungesa e kėtij spektri tė gjėrė komunikues-punues do tė shkaktoj njė trazirė fatkeqe pėr RTK-nė, e rrjedhimisht edhe pėr shoqėrinė kosovare: cdo punonjės do tė filloj thashethėmet pėr njėri-tjetrin pėr kinėse moskryerjen e punės, e cila gjė ēon nė “mbrojtjen e karrikės” tė secilit menagjues nė RTK; me kėtė do tė filloj klanizimi, grupimi i individėve nė rrethe tė ngushta, punėsimi i punėtorėve nė baza familjare por edhe nė baza tė nėnshtrimit me qėllim forcimin e pozitės sė punės dhe ndikimit brenda nė RTK; avansimit tė punėtorėve nė pozita tė ndryshme, etj, etj.  dhe e tėrė kjo dalngadal do tė shpie nė kualitetin pėrkatėsisht kuantitetin e programit televiziv dhe radioprogramit tė tė dyja radiove, e kjo rrjedhimisht ēon nė humbjen e asaj pėrqindje tė madhe tė shikueshmėrisė si nė Kosovė ashtu edhe jashtė; dhe, me kalimin e kohės do tė pėrdoret KTV-ja si burim (kopjim) i ideve pėr emisione tė ndryshme, gjė qė vazhdon edhe sot. 
 
Megjithate...
 
Rėnia e shikueshmėrisė sė kėtij radiotelevizioni duhet tė jetė shqetėsuese pėr qeveritarėt nė Kosovė; nėse kėtij i thonė Radiotelevizion Publik i Kosovės (ose 100% i Kosovės) dhe nėse nė tė njejtėn kohė kėtė televizion nuk e shikon askush mė shumė se 1 orė nė ditė atėher pėr cfar arsye shėrben ky titull? Ne, si qytetarė, po paguajmė (duke mos pėrmendur mėnyrėn se si ėshtė ardh deri tek bėrja e pagesės) kėtė radiotelevizion. Me kėtė parashtrohen edhe disa pyetje shumė tė thjeshta: pse tė paguajmė pėr njė radiotelevizion tė cilin nuk e shikojmė?
 
Pse tė paguajmė njė radiotelevizion me njė program aq absurd sa qė nėse ndonjė Organizatė Joqeveritare e huaj do tė krahasonte natyrėn e njė Shqiptari me kėtė Radiotelevizion atėher cilėsimi se Shqiptarėt kanė bisht kishte me qenė mjaft i mireseardhur nė krahasim mė RTK-nė. Pse tė paguajmė ose tė shikojmė njė Radiotelevizion kur pėr ditėn e lumntunimit tė Nėnės Terezė, nė njė emision tė Radio Kosovės, pas njė prezentimi tė pėr nder tė kėsaj ngjarjeje, emisioni vazhdon me kėngėn e Ramadan Krasniqit – Danit “Moj tradhėtare”?;  Ose kur nė lojėn e basketbollit tė ligės anerikane NBA ndėrmjet Filladelfia dhe Sakramento shkon komenti “futbollistėt e Filladellfisė shėnuan tre gola....”!
 
Kur cdo radiotelevizion ose cdo medium i shtypur ose elektronik nė botė por edhe nė Kosovė mundohet tė tėrheq shikueshmerinė nė baza tė punės, lajmeve, emisioneve, programeve argėtuese, kulturore etj etj tė cilat ai medium i prodhon,  ky televizioni ynė publik(?) tash e disa muaj po tėrheq vemendjen pėrmes konflikteve qė kanė gazetarėt (dhe sjelljet e tyre) me opinionin e gjerė. Ironia s’ka kufij a!


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.