|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

 

   
 

Koment

 
 

Sula

 
 

 

1 prill 2004 / TN

Edison Ypi

Nė njė kafene pranė njė lavazhi afėr Kasharit, buzė Autostradės, ulur nė njė tavolinė, vetėm fare, mendueshėm, kafe, cigare, rrathė tymi, muri pėrballė. Kėshtu e njoha Sulėn e urtė me sytė me shkėndija. Sula ėshtė trembėdhjetė vjeē. Sula nuk kishte lindur ende nė dhjetor tė nėntėdhjetės ! Sula ka ardhur nga Kukėsi. Sula ka bėrė vetėm pesė klasė shkollė. Sula ėshtė fukara. Sula ėshtė fėmijė i gjashtė...

Sula ka baba tė verbėr invalid prej shumė vitesh. Sula ka lindur gjatė viteve tė verbėrisė atėrore ! Sula ka vėllezėr e motra shumė, asnjėri nė punė. Sula, babai i Sulės, nėna e Sulės, vėllezėrit, motrat, kanė ndėrtuar si kanė mundur njė barrakė tė pastėr mbuluar me llamarinė buzė Autostradės. Sula nuk di ē’bėhet nė qytet, nėpėr shkolla, nėpėr libra, nėpėr diskora, nėpėr televizora ku kėrkohet njė gjeni i moshės sė tij. As e ha meraku fare pėr tė tilla. Ka halle Sula. Sula nuk rri kot. Sula punon gjithė ditėn. Sula pi kafe dhe tymos cigare vetėm nė mbrėmje.

Sula e ka nisur jetėn duke shkallmuar vdekjen. Sula u bėn bunkerėve atė qė bombat nuk ua bėjnė dot, u heq skalpin, kafkėn, trutė, shpirtin, u merr hekurin. Sula, me hekurin e vdekjes, fiton 1 Euro nė ditė. Sula mbijeton, punon e fiton, nė njė kilometėr katrore, kėndej e andej Autostradės. Ē’nuk i shohin sytė e ē’nuk dėgjojnė veshėt vogėlushit tė vėmėndshėm, fukarait, punėtorit tė lodhur por tė pa epur Sulė qė jeton jetė-e-vdekje-pėrqafuar. Ja halabaku me Benz si po vjen me dyqint nė orė !

Dje e shqeu njė plak tė mjerė qė u rrek tė kapėrcente murin e Autostradės. Plaku iku po halabaku ?! Sula nuk e di ē’u bė me halabakun, por e merr me mėnt, dhe nuk gabon, por nuk flet, vetėm shikon, vetėm dėgjon, vetėm mendon, vetėm akumulon. Se ja ku polici rrugor ka ndalur njė makinė dhe shoferi me marifet diē po i jep policit nėn dorė. Tre qen shqyen makinat sot n’at kilometrin ku mbijeton Sula.

Tre ditė ndejtėn mishrat e shqyer tė qenve mbi asfalt derisa ra njė shi dhe i shpėlau. Sula e di, por nuk e kupton dhe nuk e arsyeton dot pse ndonjėherė njė kėtu njė atje matanė disa ushtarė rrinė kot. Do kalojė Presidenti, Kryeministri, ministri pėr nė aeroport, gjith’ boria, gjith’ zhurmė, gjith’ pordhė. Sula e di gjithashtu se shpesh brėnda makinave tė shpejta me xhama tė zinj dhe sirena ulėritėse nuk ka as President as Kryeministėr as ministėr, por halabakė shofera dhe roja qė shkojnė pėr punė tė tyre kush e di ku.

Sula sheh me ēudi se si njė plakė hallexheshė e cila e ka shtėpinė “andej” Autostradės dhe kullotat “kėtej”, po instrukton lopėt si tė kalojnė mbikalimin metalik. Sulės i vjen pėr tė qeshur dhe pėr tė qarė kur sheh njė fshatar i cili ka hipur mbi murin ndarės tė autostradės bashkė me njė frigorifer dhe po pret njė moment tė mirė qė tė hidhet matanė pa vdekur nėn rrotat e ndonjė Benzi. Aty afėr janė dy hotele luksi. Sula e di ēfarė bėhet brėnda tyre por nuk bėzan. Sula nuk bėzan pėr kurgjė, Sula vetėm punon dhe ėndėrron. Sula nuk do vdesi pa e ndėrtu ai vetė njė hotel mė tė mirė se kėta, por kurrė si kėta.

E di vetė ai kur dhe si. Nė kėtė kthesė, nė kėtė pusi’, Sulės nuk i shpėton asgjė, Sula i sheh dhe i njeh tė gjithė fluturimthi; edhe familiarin qė vete nė plazh, edhe pordhacin qė s’dihet si i ka rėnė nė dorė ajo makinė e shtrėnjtė, edhe italianin a gjermanin qė ngutet pėr nė aeroport, edhe kosovarin nga targa, edhe fillestarin qė e nget makinėn dredha-dredha duke rrezikuar tė tjerėt, edhe nėpunėsin gjoja serioz qė rri nė sedilien e pasme, edhe horrin me sekretareshėn qė rrėshqet si gjarpėr nga mbrapa hotelit, edhe hallexhiun shofer tė kamionit tė superngarkuar qė ikėn shpejt duke parakaluar veturat pėr atje ku duhet tė vejė sa mė shpejt.

Nga tė gjitha kėto Sula edhe zbavitet, por mė tepėr ngryset, rreshket, zemėrohet, hidhėrohet, rrihet, rritet, si edhe mėnēurohet, por kurrė nuk ndalet. Para disa ditėsh, kur po ēarmatoste njė bunker vdekjeje duke ja rrafshuar trurin, duke ja shkulur hekurat, e preku njė nga ato makinat e shpejta. E preku dhe iku. Sula prej disa ditėsh rri nė shtėpi.

Njėrin vesh e ka tė mbyllur me pambuk, njėrin sy pothuajse tė mbyllur, tjetrin tė zmadhuar, dhe buza i ka ikur pak mėnjanė nga e majta. Nuk epet Sula, nuk lėshohet. Vogėlushi Sulė ėshtė burrė, nuk ėshtė qaraman. Sula veē trimėrohet, veē burrėrohet. Horra, morra, hajduta, kodosha, shkėrdhata, minj burokrata, pis analista, bosh opinionista, budallenj ministra, kafshė deputeta, ruhuni nga Sula lindur nga mjerimi, verbėria, ardhur nga malėsia, trimėria. Atje e keni, shkoni shiheni. Mos thoni nuk e dinim kur t’nisi t’jua sheshojė skalpin dhe t’jua presi fytin me biēak, t’jua shkuli gurmazin t’jua hedhi rrotull qafės.

Sul’, pse nuk shkon nė shkollė, ēfarė do bėsh kur tė rritesh ?! Do ta ketė rujt Zoti i madh noi fat ene pėr mu. Fat tė mirė Sulė, biēak tė mprehtė. Hajt rritu edhe pak, dhe fillo si ta do zemra. Hiqe pambukun nga veshi dhe dėgjo, hape syrin e mbyllur dhe shkrepėti, drejtoje buzėn dhe buēit ! Shkulje tė mbarė, namzirave, namqirirave, Sulė ! Nuk ka burrė me tė ndalė ty ! Nuk ka mur qė nuk shemb ti ! Nuk ka beton qė nuk shkallmon ti ! Nuk ka mal qė nuk sheshon ti ! Nuk ka t’zez’ qė nuk zbardh ti ! Kusur mos u lėr qenave ! Nuk je vetėm. Zoti t’ndihmoftė !


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.