|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Uilliams: Statusi pėrfundimtar i Kosovės-pavarėsia

 
 

 

31 mars 2004 / TN

"Zėri i Amrikės" mė 30 mars 2004 / Laura Konda

Profesor Pol Uilliams, i cili ka qenė edhe kėshilltar i delegacionit shqiptar nė bisedimet e Rambujesė, tha nė njė intervistė pėr "Ditarin" se ka vetėm njė zgjedhje pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, njė Kosovė plotėsisht e pavarur me kufijtė e tanishėm, e cila tė veprojė si njė shoqėri shumė-etnike, pluraliste

Zėri i Amerikės: Profesor Williams, gjatė ditėve tė fundit kemi patur njė shtim tė diplomacisė pėr ēėshtjen e Kosovės. Nėnsekretari amerikan i Shtetit Mark Grossman vizitoi Beogradin dhe Prishtinėn; ndėrkohė udhėheqėsit evropianė janė takuar me pėrfaqėsuesit e qeverisė sė Beogradit. A mund tė pritet ndonjė nismė e re pėr Kosovėn nė kėto kushte?

Pol Uilliams: Bashkėsia ndėrkombėtare e ka kuptuar, mendoj unė, se qėndrimi "standarte para statusit" ka dėshtuar, pasi ka penguar zhvillimin politik nė Kosovė gjatė katėr viteve tė fundit. Pėr fat tė keq, u desh tė shpėrthente dhuna, qė Kombet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian tė kuptonin se politikat e tyre ishin tė dėshtuara dhe qė Shtetet e Bashkuara tė kuptonin se e kanė lėnė nė harresė Kosovėn dhe se kanė shpėrdoruar dashamirėsinė qė ka populli i Kosovės pėr Shtetet e Bashkuara. Kam besim se do tė ketė njė rishqyrtim tė politikės amerikane: amerikanėt do tė udhėheqin evropianėt drejt njė procesi mė praktik, do tė ketė njė masė tranferimi tė autoritetit dhe caktimin e njė afati specifik kohor pėr pavarėsinė.

Zėri i Ameirkės: Disa ekspertė kėmbėngulin se Shtetet e Bashkuara dhe Evropa duhet ta shqyrtojnė sa mė shpejt nė kėto kushte statusin pėrfundimtar tė Kosovės, ndėrkohė qė kryeadministratori Holkeri thotė se kjo do tė ishte njė lloj shpėrblimi pėr dhunėn. Cilat janė pikėpamjet tuaja lidhur me kėtė ēėshtje?

Pol Uilliams: Ka shumė rėndėsi tė kuptohet se medota e deritanishme nuk ka pasur sukses. E vetmja mėnyrė pėr tė normalizuar situatėn politike nė Kosovė ėshtė tė pėrparohet me shpejtėsi drejt njė lloj pėrcaktimi tė statusit pėrfundimtar dhe tė vendoset Kosova nė njė rrugė tė ngjashme me atė tė Sllovenisė, Kroacisė, Maqedonisė, pra pavarėsi me mbėshtetje tė fortė ndėrkombėtare dhe garanci pėr sigurim pėr transformimin e kėsaj shoqėrie.

Evropianėt dhe disa prej vendeve anėtare tė OKB-sė kanė thėnė se pėrparimi drejt caktimit tė statusit pėrfundimtar do tė pėrbėnte shpėrblim pėr dhunėn, por nė fakt, kjo pėrbėn shpėrblim pėr elementėt e moderuar, tė cilėt tė bashkuar, ngritėn zėrin kundėr dhunės, dhe kanė krijuar njė fond pėr tė rindėrtuar kishat dhe banesat serbe. Statusi pėrfundimtar, mendoj unė, ėshtė e vetmja mėnyrė pėr tė mėnjanuar ekstremistėt.

Vazhdimi i politikės sė standarteve para statusit edhe pėr 2-3 vjet tė tjera do tė ishte shpėrblim pėr dhunėn pasi do tė shtonte radhėt e kėtyre elementėve me pasues tė rinj. Udhėheqja e Kosovės njėzėri ka treguar qėndrimin e saj tė moderuar, duke dėnuar dhunėn, prandaj ajo duhet tė shpėrblehen tani. Kjo nė fakt do tė jetė edhe nė interes tė Shteteve tė Bashkuara dhe tė Bashkimit Evropian. Pra ėshtė njė zgjidhje nė interes tė tė gjitha palėve.

Zėri i Amerikės: Profesor Williams, a mendoni se kriza e fundit e ka forcuar pozitėn e Beogradit?

Pol Uilliams:Kriza e fundit mund ta forcojė pozitėn e Beogradit, vetėm nėse udhėheqja e Kosovės nuk qėndron solide. Udhėheqja e Kosovės duhet tė jetė e pėrqėndruar, tė forcojė autoritetin e saj, tė kufizojė veprimtarinė e ekstremistėve nė Kosovė, dhe tė mbajė nė distancė Beogradin, pasi si rrjedhojė e regjimit nacionalist qė ėshtė nė pushtet atje, Beogradi do tė kėrkojė ēdo arsye pėr tė rivendosur autoritetin e tij nė Kosovė. Beogradi e pėrdor Kosovėn dhe Malin e Zi pėr tė larguar vėmendjen nga problemet e brendshme politike nė Serbi. Dhuna nė Kosovė i shėrben kėtij synimi tė Beogradit.

Zėri i Amerikės: Dhe nė fund, profesor Williams, si e shikoni tė ardhmen e Kosovės, pavarėsia, ndarja e saj apo njė shoqėri demokratike shumė-etnike?

Pol Uilliams:Ka vetėm njė zgjedhje pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, njė Kosovė plotėsisht e pavarur me kufijtė e tanishėm, e cila tė veprojė si njė shoqėri shumė-etnike, pluraliste. Nuk ėshtė e mundur qė Kosova tė ndahet, sė pari si rrjedhojė e enklavave, dhe e dyta si rrjedhojė e shembullit qė jep pėr Serbinė, Bosnjėn, Maqedoninė dhe tė gjitha vendet nė rajon. Po ashtu nuk mund tė ekzistojė njė Kosovė njė-etnike. Prirja ėshtė drejt shoqėrive shumė-etnike dhe pluraliste dhe Kosova duhet tė bashkohet me kėtė prirje pėr tė ecur drejt integrimit nė Evropė. Por ėshtė e rėndėsishme qė tė mos krijojmė njė Kosovė tė stilit tė Bosnjės, por tė stilit tė Kroacisė, apo Sllovenisė.

Pra shqiptarėt duhet tė marrin nė dorė tė ardhmen e tyre politike, dhe komuniteti ndėrkombėtar duhet tė ofrojė mbėshtetjen teknike. Por kjo mund tė arrihet vetėm nė kushtet kur udhėheqėsit e Kosovės tė kenė nė duar pėrgjegjėsitė. Unė besoj se nė Kosovė ekziston kapaciteti, i cili ėshtė treguar pėrballė sfidave gjatė dy viteve tė fundit dhe se udhėheqėsit e Kosovės do tė bėhen anėtarė tė pėrgjegjshėm tė bashkėsisė ndėrkombėtare, po aq shpejt sa disa prej vendeve tė tjera fqinje.

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.