|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Reagim i shkurtėr ndaj Tomor Zabelit-Nazmi Lukaj

 
 

Tomor, nėse ka gabuar Veton Surroi, mos e merr fajin e tij

 
 

 
31 mars 2004 / TN
 
Nazmi LUKAJ
 
Duke mos dashur tė zgjatem nė reagimin e Tomor Zabelajt (nėse ėshtė emri i vėrtetė i tij)  nė shkrimin tim "Dy gabimet e Veton Surroit" , Tomori me tė ia ngarkoi vetes fajin e Surroit. U bė bashkėfajtor. Tomor, qesharake ėshtė konstatimi yt qė i del nė krah Surroit, e jo imi. Analizoji mė mirė gjėrat qė i ka thėnė Surroi e mos u bė vegėl e tij dhe e askujt tjetėr, kur e ka gabim konstatimin politik.
 
Prapė po tė them: Surroi ka gabuar shumė rėndė. E konstatimi yt se Surroi di  ēka thotė e shkruan-ėshtė shumė i vėrtetė.
 
Por, ka njerėz qė dinė aq shumė, por pėr njė interes shkruajnė dhe flasin aq paturpėsisht, sa veten e nxjerrin diletantė. Aq mė keq ėshtė qė Surroi di e flet nė kontekstin negativ.
 
D.m.th., del se Surroi ka folur jo pse s'ka ditur se ēka po thotė e ēka po shkruan( unė edhe vetė kam thėnė nė shkrimin tim se ėshtė i pėrgatitur)-po se ka dashur tė shkruajė e flas pse ka dashur tė shkruajė e flas mbrapshtė.
 
Edhe njė gjė: Tomor, Surroi nuk ka nevojė pėr avokatė. Kjo ėshtė kėshilla ime pėr ty, e ti, Tomor, si tė duash- nė daē vazhdo merri pėrsipėr gabimet e tė tjerėve tėrė jetėn.
 
Me nderime, Nazmi Lukaj


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.