|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E mėrkure, 31 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Holkeri e Rexhepi paraqitėn planin pėr zbatimin e standardeve

 • Daci ritheksoi nė Pejė se nuk ka luhatje nga pėrcaktimet pėr pavarėsi

 • Qeveria e Kosovės diskutoi pėr vlerėsimin dėmeve pas trazirave tė 17 e 18 marsit

 • KFOR-i pėr krijimin e njė mjedisi tė qetė e tė sigurtė

 • Nėnkoloneli Xhonson tha se ora policore nė Dardanė do tė pezullohet kur situata tė jetė plotėsisht e qetė

 • Kryetari komunės sė Prishtinės vizitoi banesat e serbėve nė lagjen Ulpiana

 • Holkeri ka formuar njė trupė pėr menaxhimin dhe inspektimin e krizave nė Kosovė

 • P.Uilliams: Statusi pėrfundimtar i Kosovės ėshtė pavarėsia

 • Shefi i UNMIK-ut Holkeri dhe kryeministri Rexhepi sot shpallin planin pėr plotėsimin e standardeve nė Kosovė

 • AKSH dėnon kėrcėnimet ndaj tre veprimtarėve tė LDK-sė

 • Komisioni Evropian thekson se nė Kosovė ėshtė arritur pėrparim nė disa fusha por ngjarjet e fundit shėnuan kthim prapa

 • UNMIK-u themelon grupin pėr hetimin e ngjarjeve tė fundit

 • Finlanda ndoshta do ta shtyjė reduktimin e planifikuar pėr forcėn e saj nė kuadėr tė KFOR-it

 • Kasof thotė se Shtetet e Bashkuara do tė vazhdojnė tė jenė arbitėr ndėrmjet serbėve dhe shqiptarėve

 • Busek thekson nevojėn pėr angazhim mė tė madh tė institucioneve tė Kosovės

 • Nė Prizren u hap qendra e dializės bashkėkohore

 • Dje nė fshatin Ruhot afėr Pejės me nderime u bė varrimi i Ismajl Kelmendit

 • Ēoviqi kėrkon njė administrim ushtarak nė Kosovė

 • Pauell nuk do tė certifikojė ndihmėn financiare prej 100 milionė dollarėve pėr Beogradin

 • Ministri i jashtėm shqiptar ka zhvilluar njė bisedė telefonike me Nėnsekretarin amerikan tė Shtetit

 • Mark Grosman tha nė Beograd se SHBA-tė mbeten tė pėrkushtuara pėr Kosovėn shumetnike

 • Nė Falluxha janė mbytur tė paktėn 3 persona

 • Autoritetet e Sudanit kanė arrestuar liderin opozitar islamist Hasan al-Turabi

 • Nga njė shpėrthim bombe kanė humbur jetėn pesė ushtarė amerikanė

 • Nga njė shpėrthim nė Bakuba janė plagosur 12 vetė

 • Ushtarėt izraelitė kanė ēmontuar njė kibuc ebrait afėr Hebronit

 • Janė vrarė 5 ushtarė tė koalicionit nė njė sulm me bombė afėr Bagdadit

 • Njė minator bolivian ka hedhur veten nė erė me dinamit nė ndėrtesėn e Kongresit nacional nė La Paz

 • Gjatė tri ditėve tė dhunės nė Uzbekistan kanė humbur jetėn 42 vetė

 • Kondoliza Rajs do tė dėshmojė publikisht para komisionit hetimor

 • Nė Irak vritet njė ushtar amerikan

 
  
Holkeri e Rexhepi paraqitėn planin pėr zbatimin e standardeve
 
Prishtinė, 31 mars 2004 - Shefi i UNMIK-ut Hari Holkeroi dhe kryeministri Bajram Rexhepi paraqitėn sot para gazetarėve planin pėr zbatimin e standardeve pėr Kosovėn. Holkeri tha se dokumenti, qė pėrmban 125 faqe, tani mė shumė se kurrė ėshtė i rėndėsishėm, porse mund tė ndryshohet. Plani pėr zbatimin e standardeve, tha Holkeri nė vazhdim, paraqet njė plan tė hollėsishėm nė tė cilin pėrcaktohet aksioni dhe politika e arritjes sė standardeve tė pėrcaktuara nė kėtė dokument.

Prej tetė standardeve deri mė tash tė pėrcaktuara, dy prej tyre mbeten tė rishqyrtohen gjatė muajit tė ardhshėm.
 
Standardi pėr kthimin e personave tė zhvendosur dhe ai pėr lėvizjen e lirė tė qytetarėve do tė analizohen edhe njeherė pėr shkak tė trazirave tė para disa ditėve. U tha se gjatė rishqyrtimit tė standardit pėr kthimin e tė zhvendosurve pritet tė pėrcaktohet edhe njė afat pėr rindėrtimin e tė gjitha objekteve tė shkatėrruara gjatė trazirave tė fundit nė Kosovė. Poashtu u tha se pėrgjegjėsit pėr trazirat do tė ndiqen penalisht.

Holkeri u shpreh se standardet do tė pėrmbushen nė partneritet me Qeverinė e Kosovės, por ai shtoi se nė hartimin e kėtij dokumneti nuk kanė marrė pjesė tė gjitahė abshėksitė etnike, por ai ka tė bėjė me tė gjitha.

Nga ana e tij, kryeministri Rexhepi tha se Qeveria ėshtė e pėrkushtuar qė t'i pėrmbushė kėto standarde, nė mėnyrė qė nė mesin e vitit 2005 tė bėhet vlerėsimi nė pėrmbushjen e standardeve. Rexhepi tha se vetėm me njė partneritet tė barabartė mund tė arrihet sukses. Njėherit ai ftoi pėrfaqėsuesit serbė tė kyēen nė pocesin e pėrmbushjes sė kėtyre standardeve, sespse, sipas tij, 50 pėr qind e tyre kanė tė bėjnė me mbrojtjen e komuniteteve etnike, e sidomos tė atij serb.

Ndėrkohė u tha se ēdo gjashtė javė pėrfaqėsues tė SHBA-ve tė BE-sė, tė Grupit tė Kontaktit, tė Misionit tė OKB-sė nė Kosovė dhe tė Qeverisė sė Kosovės do tė vlerėsojnė progresin nė pėrmbushjen e standardeve. Poashtu gjatė ditėve tė ardhshme pritet tė pėrcaktohen prioritetet nė standardet qė duhet tė realizohen deri nė vitin 2005.
 
 
Daci ritheksoi nė Pejė se nuk ka luhatje nga pėrcaktimet pėr pavarėsi
 
Pejė, 31 mars 2004 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci vizizoi sot qytetin e Pejės ku bisedoi me udhėheqjen komunale pėr situatėn aktuale pas trazirave tė ditėve tė kaluara. Pėr gjendjen aktuale nė Pejė zotin Daci dhe deputetėt qė e shoqėronin e njoftoi kryetari i komunės Ali Laēi, i cili tha se nė kėtė komunė gjatė protestave tė 17 marsit njė person ėshtė vrarė dhe 20 tė tjerė janė lėnduar, ndėrkaq janė djegur 20 tė shtėpi tė serbėve nė fshatin Bellopojė.

Kryeparlamentari Daci, pasi konstatoi se qėndrimet e institucioneve tė Kosovės janė unike, ai ritheksoi edhe nė Pejė se nuk ka luhatje nga pėrcaktimet pėr pavarėsi, as nė pėrcaktimet e tė gjithė qytetarėve qė duan tė jetojnė nė Kosovė dhe se tė gjitha minoritetet janė tė mirėrseardhura nė shtėpitė e tyre.

"Nuk do tė ketė lėkundje as nė afatet e pėrcaktuara qė i kemi, tė institucioneve tona me bashkėsinė ndėrkombėtare. Pėracktimet tona janė strategjike tė njė partneriteti tė fuqishėm me bashkėsinė ndėrkombėtare", tha Daci, duke shtuar se nė Kosovė njė ka respekt tė veēantė pėr NATO-n, KFOR-in dhe pėr bashkėsinė ndėrkombėtare nė tėrėsi.
 
Ai theksoi se pas analizave nė nivel komunal e qendror do tė shihet se "ku gabuam ne nė rrugėn tonė". Ndėrkaq, tha Daci, bashkėsia ndėrkombėtare le tė vlerėsojė vetė se ku gaboi ajo, nė mėnyrė qė para zgjedhjeve tė gjithė tė jenė mė produktivė nė realizimin e detyrave qė i kanė marrė.
 
 
Qeveria e Kosovės diskutoi pėr vlerėsimin dėmeve pas trazirave tė 17 e 18 marsit
 
Prishtinė, 31 mars 2004 - Nė mbledhjen e sotme, Qeveria e Kosovės diskutoi pėr vlerėsimin dėmeve nė Kosovė pas trazirave tė 17 e 18 marsit dhe pėr zhvendosjen e banorėve tė fshatit Hade afėr Pishtinės. Udheheqėsi i Fondit tė emergjencės, ministri Behxhet Brajshori e ka injoftuar qeverinė pėr menaxhimin e fondit emergjent dhe vlerėsimin e dėmeve tė shkaktuara para dy javėsh dhe pastaj pritet qė bilanci pėrfundimtar tė bėhet i ditur nė deri mė 7 prill, kur do tė jepen edhe vlerėsimet pėrfundimtare tė dėmeve tė shkaktuara.

Sipas zėdhėnėses sė Qeverisė, Mimoza Kusari, procesi i riparimit tė objekteve fetare e kulturore do tė bėhet edhe nga eskpertė tė UNESKO-s dhe tė Kėshilit tė Evropės.

Ndėrkaq lidhur me problemin e 64 familjeave tė fshatit Hade, tė cilat janė tė rrezikuara nga rrėshqitja e dheut, ato do tė zhvendosen nė njė lokalitet tjetėr. Kjo do tė bėhet sipas parametrave tė Agjencionit Evropian tė Rindėrtimit. Qeveria ka ndarė 4 milionė euro pėr kėtė qėllim dhe tani pritet organizimi i tenderit pėr ndėrtimin e shtėpive pėr familjet e zhvendosura.

Kryeministri Rexhepi njoftoi se do tė marrė pjesė nė njė konferencė pėr Ballkanin Perendimor nė Tokio tė Japoinisė dhe pastaj bashkė me Holkerin nė njė konferencė tė Dublinit tė vendeve tė BE-sė.
 
 
KFOR-i pėr krijimin e njė mjedisi tė qetė e tė sigurtė
 
Prishtinė, 31 mars 2004 - KFOR-i thotė se dy javė pas trazirave situata duket tė jetė e qetė nė Kosovė. Mirėpo, zyrtarėt e KFOR-it theksojnė se gjendja ėshtė shumė larg nga ajo para 17 marsit. Por, KFOR-i edhe mė tutje vazhdon tė jetė nė gjendje gatishmėrie.
 
Zyrtarėt e KFOR-it njoftuan se paqeruajtėsit gjatė dy javėve tė fundit janė vėnė nė ndjekje tė ekstremistėve tė cilėt kanė kryer aktet e dhunės kundėr njerėzve tė Kosovės, KFOR-it dhe UNMIK-ut.

Bėhet e ditur se disa persona tė dyshuar pėr dhunėn e 17-18 marsit janė paraburgosur. Ndėrkohė KFOR-i angazhohet se do tė veprojė parreshtur derisa nuk rivendoset njė mjedis i qetė dhe i sigurtė pėr tė gjithė qyetarėt e Kosovės.
 
 
Nėnkoloneli Xhonson tha se ora policore nė Dardanė do tė pezullohet kur situata tė jetė plotėsisht e qetė
 
Dardanė, 31 mars 2004 - Komandanti i kampit amerikan tė KFOR-it "Montith" nė Gjilani, nėnkoloneli Riēard Xhonson vizitoi Dardanėn, ku me udhėheqjen komunlae bisedoi pėr mosparaqitjen e serbėve nė punė dhe mundėsinė e pezullimit tė orės policore.

Kryetari i komunės Shaip Surdulli e njoftoi kolonelin Xhonson me situanė politike dhe tė sigurisė nė komunėn e Dardanės. Me kėtė rast Surdulli e njoftoi nėnkolonelin Xhonson se punėtorėt serbė tė administratės komunale nuk janė kthyer nė punė. Ai tha se pėrgjegjėsinė pėr kėtė e ka marrė vetė zv/kryetari i dytė i komunės Ivan Stanojkoviq nė njė mbledhje tė Komitetit tė sigurisė.

Nėnkoloneli Xhonson tha se pėr kėtė ēėshtje do tė bisedojė me Stanojkoviq. Ai u interesua edhe pėr familjet e zhvendosura nga komuna pas protestave tė 17 e 18 marsit. Zv/kryetarja e komunės Nexhmije Kallaba tha se pėr momentin nuk ka asnjė familje serbe tė zhvendosur nga kjo komunė.

Nė kėtė takim u bisedua edhe pėr shkurtimin apo pezullimin e plotė tė orės policore. Mirėpo, nėnkoloneli Xhonson tha se ora policore do tė pezullohet vetėm atėhere kur situata nė komunė tė jetė plotėsisht e qetė.

Gjatė ditės sė djeshme edhe komandanti i BSHL-sė, gjenerali amerikan Rik Erlandson, vizitoi punktit shėndetėsor tė fshatit Kolloleq ėt komunės sė Dardanės, i banuar me popullatė serbe. Ai bėri pėrcjelljen e aktivitetit tė mjekėve tė ekipit mobil mjekėsor tė KFOR-it amerikan, tė cilėt sė bashku me mjekėt shqiptarė dhe serbė bėnė kontrollimin mjekėsor tė qytetarėve tė nacionaliteteve tė ndryshme.
 
 
Kryetari komunės sė Prishtinės vizitoi banesat e serbėve nė lagjen Ulpiana
 
Prishtinė, 31 mars 2004 - Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri dhe pėrfaqėsuesi i administratės ndėrkombėtare Anil Vasisht, vizituan apartamentet e qytetarėve serbė nė lagjen Ulpiana nė Prishtinė, tė cilat po meremetohen pas dėmtimeve qė pėsuan gjatė trazirave tė 17 marsit.Ata u njoftuan pėr mbarėvajtjen e punimeve, tė cilat kanė filluar ditė mė parė.

Ndėrkaq, sa i pėrket kishės ortodokse, gjithashtu tė shkatėrruar gjatė trazirave, Beqiri tha se pėr renovimin e saj janė tė interesuara edhe institucionet ndėrkombėtare, por mė parė do tė vlerėsohen dėmet e shkaktuara.
 
 
Holkeri ka formuar njė trupė pėr menaxhimin dhe inspektimin e krizave nė Kosovė
 
Prishtinė, 31 mars 2004 - Shefi i UNMIK-ut Hari Holkeri ka nėnshkruar dje njė urdhėresė ekzekutive pėr formimin e njė trupe pėr menaxhimin dhe inspektimin e krizave nė Kosovė. Kjo trupė do tė bėjė rishqyrtimin e zhvillimeve tė 17 e 18 marsit dhe do tė ketė mekanizmat pėr tė paraparė edhe krizat e ngjashme qė mund tė ndodhin nė tė ardhmen. Ky mekanizėm do tė udhėhiqet nga njė gjykatės ndėrkombėtar dhe do tė pėrbėhet nga ekspertė ndėrkombėtarė pėr menaxhimin e krizave tė cilėt do t'i emėrojė vetė Holkeri.

Mekanazmi do tė fokusohet nė identifikimin e masave pėr tė vendosur sigurinė dhe mobilizimin e policisė etj.
 
 
P.Uilliams: Statusi pėrfundimtar i Kosovės ėshtė pavarėsia
 
Uashington, 31 mars 2004 - Profesori universitar amerikan Pol Uilliams, i cili ka qenė edhe kėshilltar i delegacionit shqiptar nė bisedimet e Rambujesė, thotė se ka vetėm njė zgjedhje pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės - njė Kosovė plotėsisht e pavarur me kufijtė e tanishėm, e cila tė veprojė si njė shoqėri shumetnike, pluraliste.

Bashkėsia ndėrkombėtare e ka kuptuar, thotė Uiliams, se qėndrimi "standardet para statusit" ka dėshtuar, pasi ka penguar zhvillimin politik nė Kosovė gjatė katėr viteve tė fundit. "Pėr fat tė keq, u desh tė shpėrthente dhuna, qė Kombet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian tė kuptonin se politikat e tyre ishin tė dėshtuara dhe qė Shtetet e Bashkuara tė kuptonin se e kanė lėnė nė harresė Kosovėn dhe se kanė shpėrdoruar dashamirėsinė qė ka populli i Kosovės pėr Shtetet e Bashkuara", tha Pol Uiliams nė njė intervistė dhėnė "Zėrit tė Amerikės".
 
Por, ai shpreson se do tė ketė njė rishqyrtim tė politikės amerikane. "Amerikanėt do tė udhėheqin evropianėt drejt njė procesi mė praktik, do tė ketė njė masė tranferimi tė autoritetit dhe caktimin e njė afati specifik kohor pėr pavarėsinė", tha ai.

Siaps zotit Uiliams, "e vetmja mėnyrė pėr tė normalizuar situatėn politike nė Kosovė ėshtė tė pėrparohet me shpejtėsi drejt njė lloj pėrcaktimi tė statusit pėrfundimtar dhe tė vendoset Kosova nė njė rrugė tė ngjashme me atė tė Sllovenisė, Kroacisė, Maqedonisė, pra pavarėsi me mbėshtetje tė fortė ndėrkombėtare dhe garanci pėr sigurim pėr transformimin e kėsaj shoqėrie".

Ndėrkaq duke komentuar pohimet se evropianėve se pėrparimi drejt caktimit tė statusit pėrfundimtar do tė pėrbėnte shpėrblim pėr dhunėn, Uiliams tha se "nė fakt kjo pėrbėn shpėrblim pėr elementėt e moderuar, tė cilėt tė bashkuar, ngritėn zėrin kundėr dhunės, dhe kanė krijuar njė fond pėr tė rindėrtuar kishat dhe banesat serbe".

"Statusi pėrfundimtar ėshtė e vetmja mėnyrė pėr tė mėnjanuar ekstremistėt. Vazhdimi i politikės sė standardeve para statusit edhe pėr 2-3 vjet tė tjera do tė ishte shpėrblim pėr dhunėn pasi do tė shtonte radhėt e kėtyre elementėve me pasues tė rinj", nėnvizon Uiliams, duke shtuar se "udhėheqja e Kosovės njėzėri ka treguar qėndrimin e saj tė moderuar, duke dėnuar dhunėn, prandaj ajo duhet tė shpėrblehen tani".

Mė tutje Pol Uiliams thekson se udhėheqja e Kosovės duhet tė forcojė autoritetin e saj, tė kufizojė veprimtarinė e ekstremistėve nė Kosovė, dhe tė mbajė nė distancė Beogradin, pasi si rrjedhojė e regjimit nacionalist qė ėshtė nė pushtet atje, Beogradi do tė kėrkojė ēdo arsye pėr tė rivendosur autoritetin e tij nė Kosovė. "Beogradi e pėrdor Kosovėn dhe Malin e Zi pėr tė larguar vėmendjen nga problemet e brendshme politike nė Serbi. Dhuna nė Kosovė i shėrben kėtij synimi tė Beogradit", thotė ai.

"Ka vetėm njė zgjedhje pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės, njė Kosovė plotėsisht e pavarur me kufijtė e tanishėm, e cila tė veprojė si njė shoqėri shumetnike, pluraliste", thotė Uiliams duke shtuar se "nuk ėshtė e mundur qė Kosova tė ndahet, sė pari si rrjedhojė e enklavave, dhe e dyta si rrjedhojė e shembullit qė jep pėr Serbinė, Bosnjėn, Maqedoninė dhe tė gjitha vendet nė rajon.

"Unė besoj se nė Kosovė ekziston kapaciteti, i cili ėshtė treguar pėrballė sfidave gjatė dy viteve tė fundit dhe se udhėheqėsit e Kosovės do tė bėhen anėtarė tė pėrgjegjshėm tė bashkėsisė ndėrkombėtare, po aq shpejt sa disa prej vendeve tė tjera fqinje", tha Pol Uiliams nė fund tė kėsaj interviste.
 
 
Shefi i UNMIK-ut Holkeri dhe kryeministri Rexhepi sot shpallin planin pėr plotėsimin e standardeve nė Kosovė
 
Prishtinė, 31 mars 2004 - Kryeadministratori Hari Holkeri dhe kryeministri Bajram Rexhepi sot shpallin planin pėr plotėsimin e standardeve nė Kosovė. Rexhepi tha se nė kėtė plan do tė bėhen disa ndryshime me qėllim tė thjeshtėsimit tė mėtutjeshėm dhe pėrmbushjes sė standardeve deri nė mesin e vitit 2005.

Sipas kryeministrit nė kuadėr tė kėtij procesi ka mundėsi edhe pėr njė riorganizim tė pushtetit lokal, mirėpo ēfarėdo tendence pėr decentralizim nė baza etnike do tė jetė plotėsisht i papranueshėm, tha ai.

Pas trazirave tė 17 e 18 marsit administrata e UNMIK-ut si edhe disa qarqe tė tjera ndėrkombėtare i kanė shtuar kėrkesat pėr fillimin e procesit tė decentralizimit tė pushtetit, gjė qė sipas kryeministrit tė Kosovės, decentralizimi nuk ėshtė i nevojshėm nė kėtė fazė.
 
Ai tha se qeveria megjithatė krahas plotėsimit tė standardeve do t'i angazhojė disa ekpertė ndėrkombėtarė qė tė propozojnė njė model tė decentralizimit, i cili nuk do tė kishte pėr bazė konceptin e kantonizimit, por modelet evropiane.
 
 
AKSH dėnon kėrcėnimet ndaj tre veprimtarėve tė LDK-sė
 
Prishtinė, 31 mars 2004 - "Sekretariati Vendimmarrės i Frontit Pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar dhe Shtabi i Pėrgjithshėm i AKSH-sė, shprehin keqardhjen e tyre lidhur me letrat kėrcėnuese drejtuar anėtarėve tė Kryesisė sė LDK-sė nė Besianė nga individė tė papėrgjegjshėm, tė cilėt nuk mund tė kenė asnjė lidhje me FBKSH dhe AKSH", thuhet nė njė reagim tė shpėrndarė pėrmes e:mailit.

"Ne njohim mirė origjinėn dhe frymėn e qarqeve antikombėtare, parandaj dėnojmė me forcė akte tė tilla tė paprecedent, ashtu siē kemi dėnuar edhe mė parė, duke hedhur poshtė me neveri insinuatat se, gjoja pas kėtij veprimi kriminal qėndrojnė pjesėtarė tė AKSH-sė", thuhet nė kėtė reagim dhe theksohet se "nė AKSH nuk mund tė ketė asnjė luftėtar lirie, qė pėr objektiv pune do tė kishte shpėrndarjen e paēavureve tė tilla kėrcnuese".
 
 
Komisioni Evropian thekson se nė Kosovė ėshtė arritur pėrparim nė disa fusha por ngjarjet e fundit shėnuan kthim prapa
 
Bruksel, 31 mars 2004 - Nė Kosovė ėshtė arritur pėrparim nė disa fusha por ngjarjet e fundit shėnuan kthim prapa thuhet nė raportin vjetor pėr Ballkanin, qė dje e bėri publik Komisioni Evropian.

Sipas zyrtarėve tė BE-sė dhuna nė Kosovė ėshtė edhe njė argument pėr tė nėnvizuar rėndėsinė e fjalės stabilizim. Nė kėtė raport thuhet se BE-ja ėshtė e zhgėnjyer posaēėrisht me mosgatishmėrinė e liderėve tė Kosovės pėr tė pranuar pjesėn e pėrgjegjėsisė pėr atė qė ka ndodhur.

Raporti i Komisionit Evropian megjithatė nuk jep ndonjė shpresė tė madhe pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės. Mirėpo, nė kėtė raport nėnvizohet se papunėsia nė Kosovė ėshtė e madhe dhe ajo ka rrezik tė rritet e edhe mėtej.
 
Duke shpjeguar se si kanė ardhur deri te ky parashkimim pesimist pėr Kosovėn Batli Grok, kėshilltar pėr Ballkanin i komesionerit Kris Paten ka thėnė se shkaqet pėr rritjen e papunėsisė duhet tė kėrkohen nė zvogėlimin e mjeteve financiare qė vijnė nga diaspora dhe nė zvogėlimin e pranisė sė personelit ndėrkombėtar qė ka gjeneruar deri tash edhe zhvilimin e disa bizneseve nė Kosovė.
 
Ai tha se zgjidhjen pėr kėtė problem nė Kosovė duhet kėrkuar nė stimulimin e ndėrmarrjeve tė vogla dhe tė mesme, me investime nė bujqėsi dhe nė vazhdimin e privatizimit, ndonėse privatizimi nuk pritet tė krijojė menjėherė vende tė reja pune nė njė afat tė shkurtėr.
 
Nė raport po ashtu theksohet se strukturat paralele serbe ende nuk janė shpėrbėrė nė Kosovė edhepse qė nė raportin e shkuar nga BE-ja ishte kėrkuar njė gjė e tillė. Nga kosovarėt kėrkohet edhe angazhim mė i madh nė luftė kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Pastaj theksohet se me kujdes duhet tė analizohet edhe roli i TMK-sė. Partneriteti evropian i ėshtė afruar edhe Kosovės.
 
 
UNMIK-u themelon grupin pėr hetimin e ngjarjeve tė fundit
 
Prishtinė, 31 mars 2004 - Kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri ka nėnshkruar njė urdhėresė ekzekutive pėr formimin e njė trupe pėr menaxhimin dhe inspektimin e krizave nė Kosovė, ėshtė bėrė e ditur nėpėrmjet njė kumtese nga zyra e z. Holkeri.
 
Nė kėtė kumtesė thuhet se kjo grup qė do tė bėjė edhe hetimin e zhvillimeve tė 17 e 18 marsit do tė kryesohet nga njė jurist ndėrkombėtar.
 
 
Finlanda ndoshta do ta shtyjė reduktimin e planifikuar pėr forcėn e saj nė kuadėr tė KFOR-it
 
Helsiki, 31 mars 2004 - Finlanda ndoshta do ta shtyjė reduktimin e planifikuar pėr forcėn e saj paqeruajtėse nė kuadėr tė KFOR-it, duke pasur parasysh dhunėn e fundit entike nė Kosovė, ka thėnė dje kryeministri Mati Vanhanen. Njėherėsh presidentja Taria Halonen kishte shpallur se forca aktuale prej 800 ushtarėsh do tė reduktohej nė 550 ushtarė finlandezė nė Kosovė gjatė kėtij viti.
 
 
Kasof thotė se Shtetet e Bashkuara do tė vazhdojnė tė jenė arbitėr ndėrmjet serbėve dhe shqiptarėve
 
Uashington, 31 mars 2004 - Drejtori i Projektit pėr Marrėdhėnie Etnike me seli nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, duke folur pėr trazirat e fundit nė Kosovė, ka thėnė se ato paraqesin njė kthim prapa pėr tė gjithė, pėr serbėt, pėr shqiptarėt, si dhe pėr komunitetin ndėrkombėtar.

Duke komentuar njė deklaratė tė nėnsekretarit amerikan pėr ēėshtke politike gjatė vizitė sė tij nė Kosovė, z. Kasof ka thėnė se Grosman kishte ndėrmend tė thoshte se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės do tė vazhdojnė tė jenė njė prani e dobishme nė Kosovė si njė arbiter ndėrmjet serbėve dhe shqiptarėve.

Sa u pėrket veēanėrisht serbėve nė Beograd ata po sillen sikur asgjė nuk u ndodhi shqiptarėve nė vitin 1999 dhe po shpresojnė pėr njė kthim nė njė situatė e cila do tė ishte shumė e vėshtirė pėr t'u rregulluar, ka thėnė z. Kasof pėr radion "Evropa e lirė". Ai ka nėnvizuar se serbėt kurrė nuk e kanė pranuar qė ka pasur ngjarje tė tmerrshme nė vitin 1999.
 
Ndėkaq, sa u pėrket shqiptarėve, edhepse ata vetė ishin viktimė e spastrimit etnik apo tė pėrpjekjeve pėr spastrim etnik nė vitin 1999, nuk u aplikuan ato mėsime nė sjelljet e tyre ndaj serbėve, tė cilėt mbetėn nė Kosovė, por u tėrhoqėn duke trajtuar ēėshtjen e pavarėsisė, si diēka qė do tė zgjidhte problemet vetvetiu. Kėshtu sfida e vėshtirė pėr ēdo palė ėshtė qė ata vėrtetė duhet tė pėrballen me kėto ēėshtje, pėrndryshe do tė vazhdojnė tė jenė pre e lehtė e nacionalistėve nga tė dyja anėt, ka thėnė Kasof.
 
 
Busek thekson nevojėn pėr angazhim mė tė madh tė institucioneve tė Kosovės
 
Bruksel, 31 mars 2004 - Pėrfshirja mė e madhe e Kosovės nė bashkėpunimin rajonal dhe nė iniciativat e Paktit tė Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore ishte arsyeja e udhėtimit tė koordinatorit tė Paktit tė Stabilitetit pėr Kosovė Besim Beqaj nė Bruksel.

Erhard Busek, koordinator i Paktit tė Stabilitetit pėr Evropėn Juglindore ka theksuar nevojėn pėr njė angazhim mė tė madh tė institucioneve tė Kosovės qė ngjarjet e fundit tė mos ndikojnė negativisht nė rajon.

Ndėrkaq z. Beqaj ka kėrkuar qė Kosova tė mbetet nė axhendėn rajonale. Sipas tij, injorimi i ēėshtjeve ekonomike i procesit tė privatizimit, integrimit dhe liberalizimin e tregut rajonal, i problemeve energjetike ėshtė faktor ndikues nė stabilitetin e vendit.
 
 
Nė Prizren u hap qendra e dializės bashkėkohore
 
Prizren, 31 mars 2004 - Nė Prizren u bė hapja solemne e qendrės sė dializės e cila posedon kushte bashkėkohore me njė sipėrfaqe prej mbi 1200 metra katror dhe 26 aparate. Mjekėt thanė se kjo do tė ndikojė shumė nė pėrmirėsimin e kushteve pasi numri i pacientėve qė vuajnė nga dializa pas luftės ėshtė dyfishuar nė kėtė rajon.
 
Drejtori i Qendrės Spitalore tė Prizrenit Muzafer Kalendari tha se realizimi i objektit tė ri tė qendrės tė dializės ėshtė bėrė me mbėshtetjen financiare tė Ministrisė pėr Shėndetėsi qė pėr kėtė qėllim dhuroi rreth 720 mijė euro.
 
 
Dje nė fshatin Ruhot afėr Pejės me nderime u bė varrimi i Ismajl Kelmendit
 
Pejė, 31 mars 2004 - Dje nė fshatin Ruhot tė Pejės me njė ceremoni mortore u bė varrimi i drejtorit tė Drejtoratit pėr Ekonomi nė komunėn e Pejės, Ismajl Kelmendi. Ndėrkaq, mė parė u mbajt njė mbledhje komemorative nė tė cilėn morėn pjesė drejtues tė Kuvendit Komunal, pėrfaqėsues nga presidenca dhe drejtues tė tjerė.
 
Me kėtė rast u theksua se Ismajl Kelmendi ishte njėri ndėr aktivistėt mė profesionistė dhe mė tė dalluar, i cili ka dhėnė kontribut jo vetėm nė zhvillim ekonomik tė qytetit tė Pejės, por tė gjithė Kosovės.

Me punėn dhe veprėn e tij ai bėri gjithėqka qė ishte e mundur pėr progresin e shoqėrisė kosovare, tha kryetari i komunės se Pejės Ali Lajqi. Nė emėr tė Presidentit Ibrahim Rugova, ngushėllime familjarėve u shprehi kėshilltari i tij Berim Ramosaj.
 
Ndėrsa, drejtuesit e Odės Ekonomike tė Kosovės thanė se kanė humbur njė mik dhe njė dashamirės tė madhe tė zhvillimit ekonomik.
 
 
Ēoviqi kėrkon njė administrim ushtarak nė Kosovė
 
Beograd, 31 mars 2004 - Kryetari i tė ashtuquajturės "Qendėr koordinuese pėr Kosovėn", Nebojsha Ēoviq, pa bisedimeve me nėnsekretarin amerikna tė Shtetit Mark Grosman ka thėnė se ai ka kėrkuar qė KFOR-i tė marrė tėrė pushtetin nė Kosovė. Sipas Ēoviqit, nė Kosovė mė nuk ekzistojnė institucionet e pėrkohshme dhe se asgjė tjetėr nuk mund tė bėhet derisa nuk ēarmatosen tė gjithė.

"Kosova ėshtė e pjekur pėr njė administrim ushtarak, nė tė cilėn do tė bėhet ēmilitarizimi i plotė. Dhe pastaj dhuna mė nuk do tė fitojė, as qė do tė ketė dhunė", ka thėnė Ēoviq, sipas tė cilit me kėtė ēmilitarizim pėrfundimisht do tė bėhej qėrimi i hesapeve me kriminalitetin e organizuar dhe grupet gangstere nė Kosovė.
 
Por, Ēoviqi megjithatė pranon se kriminaliteti i organizuar nė Kosovė ėshtė multietnik, ka thė ai pėr BBC, pas bisedimeve me nėnsekretarin Grosman.
 
 
Pauell nuk do tė certifikojė ndihmėn financiare prej 100 milionė dollarėve pėr Beogradin
 
Londėr, 31 mars 2004 - Pėr shkak tė miratimit tė djeshėm tė ligjit pėr ndihmė tė akuzuarve tė Hagės nė parlamentin e Serbisė, shkruan gazeta e Londrės "Fajnenshėll tajms", sekretari amerikan i Shtetit Kolin Pauell nuk do tė certifikojė paketėn e sivjeme prej 100 milionė dollarėve tė ndihmės financiare pėr Beogradin.

Duke vlerėsuar se skenari i tillė ėshtė grusht pėr qeverinė e Koshtunicės, gazeta citon edhe deklaratėn e djeshme tė nėnsekretarit amerikan Mark Gromaman se kjo nuk do tė thotė qė ndihma nuk do tė lejohet me vonesė.

Ndėrkaq gazeta tjetėr britanike "Dejli telegraf" thekson se ndihma nuk do tė certifikohet, por edhe vlerėson se nė bazė tė ligjit tė ri, taksapaguesit nė Serbi do tė financojnė gjykimin e Millosheviqit.
 
 
Ministri i jashtėm shqiptar ka zhvilluar njė bisedė telefonike me Nėnsekretarin amerikan tė Shtetit
 
Tiranė, 31 mars 2004 - Ministri i Jashtėm shqiptar Kastriot Islami ka zhvilluar njė bisedė telefonike me Nėnsekretarin amerikan tė Shtetit pėr Ēėshtje Politike, Mark Grosman, gjatė vizitės qė ai i bėri Kosovės.

Z. Grosman ėshtė shprehur se vizita e tij nė rajon dėshmon dhe njė herė angazhimin dhe vėmendjen qė SHBA i kushtojnė Kosovės dhe Ballkanit Perėndimor nė tėrėsi.

Nga ana e tij Ministri Islami, bėri tė qartė qėndrimin e qeverisė dhe shtetit shqiptar, tė cilėt nė bashkėpunim me UNMIK, pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės, KFOR-in, etj, kanė dhėnė kontributin e tyre pėr qetėsimin e situatės.
 
Nė mesazhet e tyre pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė statusit, nė themel qėndron bashkėjetesa multietnike nė Kosovėn e moderuar, respektimi dhe implementimi me shpejtėsi i standarteve me qėllim diskutimin e statusit nė njė periudhė sa mė tė shpejtė.

Z. Grosman, shprehu dhe njė herė falenderimet pėr rolin konstruktiv dhe kontributin e qeverisė shqiptare pėr politikėn e saj rajonale dhe luftėn pa kompromis kundėr terrorizmit.
 
 
Mark Grosman tha nė Beograd se SHBA-tė mbeten tė pėrkushtuara pėr Kosovėn shumetnike
 
Beograd, 31 mars 2004 - Nėnsekretari amerikan i Shteti Mark Grosman tha se autorėt e dhunės sė para dy javėve duhet tė ēohen para drejtėsisė. Ai i bėri kėto komente nė Beograd nė njė takim me kryeministrin serb Vojisllav Koshtunica. Grosman ka thėnė se SHBA-tė mbeten tė pėrkushtuara pėr njė Kosovė shumetnike dhe plotėsimit tė standardeve, para zgjidhjes sė statusit final.

Kryeministri serb Vojisllav Koshtunica gjatė bisedimeve me z. Grosman ka theksuar se me decentralizimin e Kosovės do tė mundėsohej siguria e serbėve tė Kosovės.

Grosman nė njė konferencė pėr shtyp ėshtė shprehur se gjatė bisedave nė Prishtinė dhe Beograd fuqishėm e ka dėnuar dhunėn e fundit nė Kosovė. Ai ka thėnė se gjatė bisedave me zyrtarėt nė Beograd ka fituar njė bindje tė thellė se ata dėshirojnė t'i pėrmbushin obligimet e tyre ndėrkombėtare lidhur me bashkėpunimin me tribunalin e Hagės.
Nėsekretari amerikan i shtetit ka thėnė se nė Uashington do t'i paraqesė raportin sekretarit Pauell dhe se do tė theksojė se obligimet amerikane ndaj paqes, stabilitetit dhe prosperitetit nė Ballkan ende janė shumė tė rėndėsishme.
 
 
Nė Falluxha janė mbytur tė paktėn 3 persona
 
Falluxha, 31 mars 2004 - Irakianė tė frustruar kanė tėrhequr zvarrė sot (e merkurė) trupin e ndezur tė njė tė huaji nėpėr rrugėt e qytetit Falluxha dhe i kanė hedhur benzinė njė trupi tjetėr tė shtrirė, qė ndizej nė rrugė, njofton Rojter. Tė paktėn tre persona janė mbytur dhe pjesė tė trupave tė tyre tė zhuritur janė varur nė hunj afėr automjeteve tė tyre. Irakianėt kanė hedhur gurė nė trupat, qė ende ndodheshin brenda nė njė nga amakinat tė pėrfshirė nga flaka nė kėtė qytet tė trazuar.
 
 
Autoritetet e Sudanit kanė arrestuar liderin opozitar islamist Hasan al-Turabi
 
Kartum, 31 mars 2004 - Autoritetet e Sudanit kanė arrestuar liderin opozitar islamist Hasan al-Turabi lidhur me komplotin pėr pėrmbysjen e presidentit Omar al-Bashir, njofton BBCWorld. Gjithashtu janė arrestuar edhe njė numėr politikanėsh opozitarė dhe oficerė tė armatės. Z. Turabi ka mohuar tė jetė pėrzier partia e tij nė komplotin nė fjalė. Gruaja e tij ka thėnė se ai ėshtė arrestuar gjatė natės.
 
 
Nga njė shpėrthim bombe kanė humbur jetėn pesė ushtarė amerikanė
 
Bagdad, 31 mars 2004 - Njė bombė ka shpėrthyer sot (e mėrkurė) nėn njė automjet ushtarak amerikan nė perendim tė Bagdadit dhe nė kėtė rast tragjik kanė humbur jetėn pesė ushtarė amerikanė, ka bėrė tė ditur ushtria amerikane, njofton Rojter. Shpėrthimi ka ndodhur kur automjeti ka shkelur mbi mjetin shpėrthyes. Incidenti ka ndodhur nė provincėn Anbar, qė pėrfshin qytetet Falluxha, Ramadi dhe ndonjė qytet tjetėr, ku kryengritėsit antiamerikanė janė asktivė.
 
 
 
Nga njė shpėrthim nė Bakuba janė plagosur 12 vetė
 
Bakuba, Irak, 31 mars 2004 - Njė makinė bombė ka shpėrthyer sot (e merkurė) nė qytetin Bakuba, nė veri tė Bagdadit dhe ka plagosur 12 vetė, ka bėrė tė ditur policia, njofton Rojter. Pesė nga tė plagosurit janė truprojet tė guvernatorit lokal, ndėrsa 7 tė tjerėt janė civilė. Ende nuk dihet nėse ishte sulm vetėvrasės me autobombė apo makinė me bombė e parkuar. Nga shpėrthimi janė dėmtuar disa makina.
 
 
Ushtarėt izraelitė kanė ēmontuar njė kibuc ebrait afėr Hebronit
 
Hebron, Bregu Perendimor, 31 mars 2004 - Ushtarėt izraelitė kanė ēmontuar sot (e merkurė) njė kibuc ebrait afėr qytetit Hebron nė Bregun Perendimor, njofton Rojter. Ky ėshtė ēmontimi i parė i njė vendbanimi tė paautorizuar para vizitės sė kryeministrit izraelit, Ariel Sharon, nė Uashkington. Ēmontimi i vendbanimeve tė pautorizuara, shpesh tė pabanuara, ėshtė njė nga kushtet e pėrcaktuara me marrėveshjen amerikane pėr paqe me palestinezėt.
 
 
Janė vrarė 5 ushtarė tė koalicionit nė njė sulm me bombė afėr Bagdadit
 
Bagdad, 31 mars 2004 - Pesė ushtarė tė koalicionit janė vrarė sot (e merkurė) nė njė sulm me bombė derisa ata po shkonin me makinė nė perendim tė Bagdadit, nė provincėn al-Anbar, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi ushtark amerikan, njofton Rojter. Ai s’ka mund tė konfirmojė nacionalitetin e ushtarėve.
 
 
Njė minator bolivian ka hedhur veten nė erė me dinamit nė ndėrtesėn e Kongresit nacional nė La Paz
 
La Paz, 31 mars 2004 - Njė minator bolivian ka hedhur veten nė erė me dinamit tė mbėshtjellė pėr brezi nė ndėrtesėn e Kongresit nacional nė La Paz, nė shenjė revolte pėr pensionin e tij, njofton BBCnews. Eustaquio Picachuri, siē quhej i vetėvrari, i moshės 47-vjeēare, me kėtė shpėrthim, gjithashtu ka vrarė dy roje tė sigurimit dhe ka plagosur edhe disa tė tjerė.
 
 
Gjatė tri ditėve tė dhunės nė Uzbekistan kanė humbur jetėn 42 vetė
 
Tashkent, 31 mars 2004 - Nė luftimet ndėrmjet forcave qeveritare dhe militantėve islamikė, qė pasuan pas shpėrthimeve tė djeshme vetėvrasėse nė Uzbekistan, sipas zyrtarėve janė vrarė 20 militantė islamikė dhe tre policė, njofton AP. Ndėrsa, gjatė tri ditėve tė dhunės nė Uzbekistan kanė humbur jetėn 42 vetė.
 
 
Kondoliza Rajs do tė dėshmojė publikisht para komisionit hetimor
 
Uashington, 31 mars 2004 - Kėshilltarja e Shtėpisė sė Bardhė pėr Sigurimin Kombėtar, Kondoliza Rajs, do tė dėshmojė publikisht para komisionit qė po heton sulmet terroriste tė 11 shtatorit 2001. Edhe Presidenti Bush e Nėnpresidenti Cheney do tė takohen nė njė sesion tė pėrbashkėt me dyer tė mbyllura me dhjetė anėtarėt e komisionit:

Presidenti thotė se komisioni ka njė detyrė tė rėndėsishme dhe se Shtėpia e Bardhė po bashkėpunon plotėsisht duke paraqitur dokumentet pėrkatėse, duke dhėnė intervista me dyer tė mbylluara dhe tani me dėshminė publike tė zonjės Rajs.
 
 
Nė Irak vritet njė ushtar amerikan
 
Bagdad, 31 mars 2004 - Ushtria amerikane thotė se njė ushtar amerikan u vra dhe njė tjetėr u plagos nė njė sulm me bombė nė Bagdadin perėndimor. Sulmi ndodhi tė martėn pranė qytetit Ramadi, i cili pjesė e zonės se tensionuar tė njohur si "Trekėndėshi Sunni".

Zyrtarė tė ushtrisė thonė se njė ushtar u vra tė hėnėn dhe njė tjetėr u plagos nė njė sulm tė ngjashėm pranė qytetit Al-Habaniaj, i cili shtrihet nė tė njėjtin rajon.

Nė njė incident tjetėr, shefi i policisė nė qytetin Hillah, nė jug tė Bagdadit, i shpėtoi njė sulmi vetėvrasės, kur njė person pėrplasi njė makinė me shtėpinė e tij.
 

  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

l>