|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

 

   
 

Koment

 
 

Gjunjėzimi para gjakmarrjes

 
 

 
31 mars 2004 / TN
 
Ēerēiz LOLOĒI
 
Shoqėria shqiptare teksa e sheh veten tė gjunjėzuar pėrballė krimit, korrupsionit, mungesės sė institucioneve dhe tė disa fenomeneve qė e tregojnė atė me gisht nė shumė organizma ndėrkombėtare, ėshtė po aq e gjunjėzuar edhe para gjakmarrjes: pa pėrkatėsi fetare, bindjeje, ideje dhe krahine. Sot pėr marrjegjaku mund tė vritesh si nė Sarandė ashtu edhe nė Shkodėr, si nė Elbasan dhe po aq nė Korēė, pa pėrjashtim nė tė gjitha qytetet dhe qytezat e vendit; megjithėse ka njė sėrė strukturash shtetėrore dhe ato tė pushtetit lokal, personi qė ka vendosur tė marrė njė tjetėr jetė njeriu, rri nė pritė pėr tė zbatuar amanetin e kahershėm.
 
Tė gjitha iniciativat ligjore dhe joligjore, tė gjitha fondet e brendshme dhe tė huaja, tė gjitha pėrpjekjet shtetėrore dhe njė grup organizimesh tė brendshme pajtimtare, nuk kanė ulur aspak ritmin e vrasjeve dhe tė ngujimeve familjare, madje e kanė ndėrkombėtarizuar atė edhe nė disa kryeqendra europiane ku gjendet pa kurrfarė pėrkrahje emigracioni shqiptar.
 
Ky ritual vrasės qė nuk gjendet nė asnjė nga doktrinat fetare, nuk pėrfill jo vetėm atė legjislacion tė mangėt, por edhe mosveprimin e shumė institucioneve tė drejtpėrdrejta dhe pėrgjegjėse si Ministria e Rendit Publik, Ministria e Arsimit, Ministria e Drejtėsisė, pushteti gjyqėsor i tė gjitha niveleve, strukturat lokale tė zgjedhura ose tė emėruara (kryepleqėsi, komunė, bashki, qark, prefekturė) e deri te mbledhjet solemne si ajo e djeshmja organizuar me iniciativėn e Presidentit tė Republikės, dr. Alfred Moisiut. Shembujt e kėsaj mortje mund tė gjenden me shumicė, pėr tė mos thėnė edhe raste tepėr skandaloze ku njė punonjės i forcave tė Rendit (qė ka hyrė nė pėrpjekje me shkelės ligji pėr llogari tė shtetit) rri gjithashtu i ngujuar, sepse nuk e fal hasmi!
 
Mbledhje, ceremoni tė bujshme, shpėrndarje dhe posedim dekoratash, maratona pro-pajtim e veprimtari tė tjera tashmė kanė hyrė nė rutinėn bezdisėse qė nuk mund tė mos sjellin edhe tallje cinike pėr dhjetėra familjarė tė mbyllur brenda mureve, pėr fėmijė qė pėrjashtohen nga vazhdimi i procesit mėsimor, pėr gra qė janė tė dėnuara tė zvarrisin motet pa bashkėshortėt e tyre dhe pėr njė varfėri tė tejskajshme qė nuk ka zyrė INSTAT-i qė ta llogarisė.
 
Parashtrimi i kėsaj problematike nuk paragjykon asnjė veprimtari, qoftė edhe atė tė presidentit Moisiu me njė grup ministrash dhe pėrfaqėsues OJF-sh, por kėrkon tė theksojė se shteti duhet tė ndihet i fuqishėm dhe efikas nė kėtė fenomen tė rėndė.
 
Rindėrtimi i njė legjislacioni qė tė ketė nė bazė saksione sa mė tė ashpra pėr ata qė vrasin dhe qė mbajnė gjallė gjakmarrjen, ėshtė nga mė urgjentėt. Por paralel me kėtė masė drejtėsie, shumė dikastere kanė pėrgjegjėsitė e tyre, ēka nėnkupton njė ribėrje e procesit edukativ prej Ministrisė sė Arsimit, njė draft urdhrash nėnligjorė tė Ministrisė sė Rendit Publik, pėrjashtimi nga pėrkrahja sociale prej ministrisė sė Punės, etj..
 
Pra Presidenti i Republikės, pėr t'i shpėtuar grackės sė mbledhjeve tė bujshme dhe pa bukė, mund t'ia kėrkonte secilit dikaster disa masa paraprake, mundėsisht pa televizion dhe qė t'i shėrbente vėrtet parandalimit tė kėtij fenomeni. Kėto masa si dhe parashikimi me ligj ku tė pėrcaktohej se vrasėsi pėr gjakmarrje dėnohet me burgim tė pėrjetshėm dhe nuk pėrfiton nga asnjėlloj amnistie, mund tė shėnonte njė kthesė nė jetėmarrjen e pafajshme.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>