|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

HISTORIA SEKRETE E 11 SHTATOR 2001

 
 

 
   
31 mars 2004 / TN
 
- Fatalitetet qė shoqėruan njė nga ngjarjet mė tė tmerrshme tė historisė sė njerėzimit!
- Pse shėrbimet e sigurisė kombėtare amerikane nuk arritėn tė parandalonin aktin terrorrist dramatik!
 
Shumė kohė pėrpara 11 shtatorit 2001, Shtėpia e Bardhė nė Shtetet e Bashkuara te Amerikės debatonte mbi mundėsinė e ndėrmarrjes sė njė offensive pėr tė luftuar al-Qaedan. Madje stafi presidencial kishte edhe njė plan! Por nė kohėn kur u morėn vendimet ishte tepėr vone... Gati njė vit pas shembjes e Kullave Binjake, ky artikull - njė nga analizat mė tė plota qė janė bėrė deri mė tani, - pėrpiqet tė hedhė dritė mbi njė pjesė tė errėt tė ngarjeve qė lidhen me ngjarjet dramatike tė 11 shatorit 2001 si dhe me sagėn e shanseve tė humbura pėr tė parandaluar tė keqen qė ndodhi.
 
Artikull i revistės prestigjoze “Times”, 12 Gusht 2002, nga Michael Elliot[1]
 
Perkthyer nė shqip nga Besnik ALIAJ
  
HISTORIA SEKRETE   
                                              
Thuhet se fati i historisė ėshtė vendosur nga forca e armėve nė fushėn e betejės, por shpesh ajo ėshtė pėrcaktuar edhe nga kolapsi apo dėshtimi e njė perandorie tė lodhur. Kur historianėt mundohen tė gjejnė pse njė komb i caktuar nė njė moment tė historisė merr njė drejtim tė caktuar nė vend tė njė tjetri, ata zakonisht janė mė shumė tė interesuar tė zbulojnė se kush foli dhe cfarė u tha nė njė takim larg syve tė opinionit publik, domethėnia e vėrtetė e tė cilės mund t’u ketė shpėtuar edhe vetė atyre tė cilėt mund tė kenė marrė pjesė nė kėtė takim.
 
Njė takim i tillė ėshtė zhvilluar dhe nė njė nga dhomat e Shtėpisė sė Bardhė gjatė javės sė parė tė janarit 2001. Takimi ishte pjesė e njė programi tė dizenjuar nga kėshilltari i Bill Klinton pėr sigurinė kombėtare, Sandy Berger, i cili donte qė tranzicioni ndėrmjet administratave tė Bush dhe Klinton tė kryhej sa mė butė dhe sa mė normal qė tė ishte e mundur. Me njė lloj hidhėrimi, Berger kujton se sa pak janė ndihmuar ai dhe kolegėt e tij nga administrata e Bushit tė vjetėr gjatė periudhės 1992-1993. I ndėrgjegjshėm  pėr tė shmangur pėrsėritjen e asaj eksperience, ai organizoi 10 takime informuese me ekipin e tij pėr pasuesen e postit tė tij, Condoleezza Rice, dhe pėr zėvendėsin e saj Stephen Hadley.
 
Vetė Bergeri ndoqi vetėm njė nga sesionet e takimeve informuese - sesionin qė kishte tė bėnte me kėrcėnimin qė shfaqte pėr Shtetet e Bashkuara terrorrizmi ndėrkombėtar, dhe nė mėnyrė tė vecantė kėrcėnimi i al-Qaedas. Ai iu drejtua Condoleezza Rice me fjalėt, “ Unė vij nė kėtė takim pėr tė nėnvizuar se sa e rėndėsishme ėshtė pėr mendimin tim ky subjekt!” Bergeri thotė se me vonė nė zyrėn e tij, duke qenė i vetėm me Rice, ai i tha asaj, “Unė besoj se administrata e Bushit tė ri do tė shpenzojė mė shumė kohė me terrorizmin nė pėrgjithėsi, dhe mbi cdo gjė tjetėr me al-Qaedan nė vecanti!”
 
Seanca e informimit mbi terrorizmin u mbajt nga Richard Clarke, njė burokrat karriere, i cili kishte shėrbyer edhe nė administratėn e Bushit tė parė, por ishte ngritur nė pėrgjegjėsi vecanėrisht gjatė viteve tė presidencės Clinton, duke u shndėrruar nė pikėn e referimit tė Shtepisė sė Bardhė pėr cėshtjet e terrorizmit. Si shef i Grupit ndėr-dikasterial tė Sigurisė Kundra Terrorizmit (GSC), Clarke njihej si njeri paksa obsesiv - por nė fakt ishte personi qė bėnte tamam pėr kėto lloj punėsh. Qė nga sulmi terrorist me bombė mbi bazėn ushtarake amerikane, U.S.S.Cole, nė Jemen, mė 12 Tetor 2000 - sulm ku mbetėn tė vrarė 17 amerikanė - ai kishte punuar nė hartimin e nje plani agresiv pėr tė luftuar al-Qaedan. Rezultat i kėsaj pune ishte njė dokument strategjie qė Clarke ja kishte prezantuar Berger dhe “shefave” tė tjerė tė sigurisė kombėtare amerikane qė mė 20 dhjetor 2000.
 
Por Berger dhe “shefat” e tjerė vendosėn t’a linin planin nė sirtar pėr t’ia kaluar administratės sė Bushit tė ri trajtimin e kėsaj cėshtjeje. Duke qenė se administratės Clinton i kishte mbetur mė pak se njė muaj qėndrim nė pushtet, kjo e fundit gjykoi se nuk do tė ishte e pėrshtatshme tė lanconte njė iniciativė kaq madhore kundėr Osama bin Ladenit. Njė nga ndihmėsit kryesore tė Clintonit thotė - “Ne do tė ishim nė njė situatė tė tillė absurde, ku do tė duhej t’i linim nė dorėzim administratės sė Bushit tė ri njė LUFTĖ, ndėrkohė qė ajo sapo do tė merrte detyrėn nė ngarkim mė 20 janar 2001. Kjo nuk kishte pėr tė ndodhur kurrė!” Kėshtu qė fati i asaj qė u propozua nga Clarke nė takimin informues tė fillim janarit 2001, varej tėrėsisht nga vendim-marrja e ekipit tė kėshilltares sė re pėr sigurinė Condoleezza Rice.
 
Pasi foli nė fillim tė takimit informues, Berger u largua dhe nuk arriti tė ishte i pranishėm nė momentin kur Clarke duke pėrdorur njė prezantim “Powerpoint” nė kompiuter, nėnvizoi idenė e tij kryesore pėr Rice. Por njė zyrtar i lartė i administratės Bush mohon faktin qė t’iu jetė dorėzuar nga administrata e mėparshme e Clinton, njė plan zyrtar pėr tė ndėrmarrė njė offensivė tė gjerė kundėr al-Qaedas. Mė tej ai shton se materiali i prezantuar nga Clarke nė atė takim nė fakt trajtonte mė tepėr idenė nė se administrata e re Bush duhej tė ndėrmerrte “njė politikė mė aktive” ndaj grupimeve terroriste. (E pyetur pėr kėtė fakt Rice nuk ka pranuar tė komentojė, por zėdhėnėsja e saj sidoqoftė tha se asaj nuk i kujtohet asnjė takim informues ku tė ketė qenė prezent edhe Berger.) Tė tjerė zyrtarė tė rėndėsishėm si nga administrata Clinton edhe nga ajo Bush thonė se sidoqoftė Clarke kishte njė seri propozimesh konkrete pėr “t’a vėnė me shpatulla pėr muri” al-Qaedan.
 
Nė fakt, titulli i faqes 14 tė prezantimit nė Powerpoint tė Clarke lexon, “Pėrgjigjja ndaj al-Qaedas: Vėnia me shpatulla pėr muri!” Propozimi i Clarke bėnte thirrje pėr tė “shkatėrruar” celulat e al-Qaedas si dhe arrestimin e personelit tė tyre. Mė tej ai propozonte qė tė sulmoheshin sistematikisht mbėshtetėsit financiare tė aktiviteteve terroriste, tė ngriheshin asetet dhe tė ndaloheshin fondet nga fondacionet fasade tė bamirėsisė. Vendet ku al-Qaeda shkaktonte turbullira, - si Uzbekistani, Filipinet, Jemeni, etj - duhet t’u jepej ndihmė pėr tė luftuar terrorrizmin. Akoma mė e rėndėsishme ishte fakti qė Clarke donte tė shihte njė rritje drastike tė veprimeve konkrete kundrejt Afganistanit “nė mėnyrė qė tė eleminohej tempulli i shenjtė” i al-Qaedas, ku kjo e fundit kishte kampet e trainimit tė terroristėve dhe ku bin Ladeni mbrohej nga regjimi radikal islamik i Talibanėve.
Talibanėt erdhėn nė pushtet nė 1996, duke vendosur njė lloj rregulli pėr njė komb qė ishte udhėhequr nga rivaliteti i pėrgjakshėm midis feudeve dhe luftėrave etnike qė nga koha e tėrheqjes sė ushtrisė sovjetike nė vitet 80-tė. Propozimi anti-terror i Clarke mbėshteste njė rritje tė konsiderueshme tė mbėshtetjes amerikane pėr “Aleancėn e Veriut”, e cila ishte rezistenca e vetme qė kishte mbetur nė Afganistan kundėr regjimit tė Talibaneve. Nė kėtė mėnyrė, terroristėt qė do tė pėrgatiteshin nė kampet terrorriste, do tė detyroheshin qė tė qėndronin ne Afganistan, duke luftuar (apo vdekur) nė frontin e luftės. Nė tė njėjtėn kohė, ushtria amerikane duhet tė niste sulmet ajrore mbi kampet e trajnimit tė terroristeve, si dhe tė inicionte operacionet e forcave speciale nė brendėsi tė Afganistanit. Plani vlerėsohej tė kushtonte “disa qindra milionė dollarė.” Me pak fjalė, sic pershkruhet nga zyrtarė tė lartė tė administratės sė Bushit, plani parashikonte pothuaj saktėsisht atė cfarė u zbatua nga SHBA-ja pas 11 shtatorit 2001.
 
Dhe pikėrisht kėtu qėndron problemi. Propozimit tė Clarke, hartuar gjatė viteve 2000-2001, nuk ju kushtua vemendja e duhur dhe nuk u dėgjua mė nga vendim-marrėsit mė tė lartė tė administratės amerikane deri nė prill 2001. Por edhe nė kėtė rast, shqyrtimi i planit harxhoi 4 muaj tė tjerė nėpėr labirinthet e burokracisė para se ky material tė bėhej gati pėr aprovim nga presidenti Bush. Nga njėra anė, askush nuk mund tė parashikonte mė parė se kur dhe si do tė ndodhte sulmi terrorist. Ėshtė plotėsisht e vėrtetė se askujt nuk do t’i shkonte ndėr mend ajo qė ndodhi nė 11 shtator 2001! Por nga ana tjetėr ekzistojnė edhe disa tė vėrteta tė pamohueshme. Aty nga mesi i vitit 2001, pėr shumicėn e atyre qė duhet tė ishin nė dijeni - pėrfshi profesionistėt nė hije tė spiunazhit, burokratėt e padukshėm tė shėrbimeve sekrete dhe ata tė zbatimit tė ligjit nė njė numėr vendesh - tė gjithė ishin pothuaj histerikė pėr shkak tė shqetėsimit tė vazhdueshėm qė vinte nga njė sulm i madh i mundshėm terrorist kundėr interesave amerikane. Kjo nuk u arrit tė shmanget sepse viti 2001 dėshmoi dėshtimin sistematik tė aftėsisė sė aparatit tė sigurisė kombėtare nė Washington pėr tė trajtuar cėshtjen e kėrcenimit terrorist.
 
Nė fakt propozimi i Clarke u bė viktimė e procesit tė tranzicionit tė kalimit tė pushteteve nė Shtėpinė e Bardhė. Fatkeqėsisht, administrata e re ishte e zėnė me rikonceptimin e politikave tė trashėguara pėr “betejat” e saj tė ardhshme dhe po sheshonte cėshtjet kryesore qė pėrballeshin me tė nė ditėt e para tė marrjes sė pushtetit. Ndėrmjet tė tjerash, administrata e Bushit vendosi tė institucionalizonte “procesin e saj tė rishikimit tė politikave” mbi cėshtjet e kėrcėnimit terrorist. Vetė Clarke, tregon se nė fakt rishikimi eci “me ritmet mė tė shpejta tė mundshme!” Mė tej zyrtarėt e administratės sė tanishme presidenciale insistojnė se nė momentin kur strategjia e rishikuar iu dorėzua Bush-it pėr aprovim mė 4 shtator 2001, ajo ishte mė agresivja dhe mė e plota se cdo material tjetėr i hartuar nga administratat e mėparshme.
 
Sipas tyre, plani final ishte “eliminimi” dhe jo “vėnia me shpatulla pėr muri” e al-Qaedas! Por sidoqoftė vonesat kanė gjithmonė njė kosto! Ndėrkohė qė “Aleanca e Veriut”, opozita e vetme nė Afganistan, ishte e dėshpėruar pėr ndihmė ajo mori nė fakt shumė pak prej kėsaj ndihme. Pėr mė tepėr, nė njė situatė tipike burokratike dhe fatale, sherret e vogla dhe cic-micet banale qė hasen nė fakt shumė rrallė nė politikėn e djathtė, penguan marrjen e vendimit pėr dėrgimin e njė “Predatori”  - njė lloj avioni satelit spiun qė komandohet  pa pilot nga toka - tė fluturonte mbi Afganistan, gjė qė mund tė ishte burimi mė i mirė i informacionit dhe spiunazhit tė mirėfilltė pėr atė cfarė po ndodhte nė kampet e pėrgatitjes sė terrorristeve. Nė kėtė mėnyre “Predatori” qėndroi kot i papunė qė nga tetori 2000 deri mė 11 shtator 2001 dhe askush nuk ishte pėrgjegjės pėr kėtė gjė. Kėshtu “Washingtoni” dėshtoi nė mėnyrė tmerrėsisht fatale - dhe nė konceptin “Washington” pėrfshihet e gjithė struktura organike qeverisėse e zyrtarėve dhe politikaneve, qofshin kėta tė njohur apo tė panjohur, me apo pa uniformė zyrtare!
  
Por a ekzistonte mundėsia qė sulmi makabėr i al-Qaedas tė parandalohej nėse SHBA do tė aprovonin dhe nisnin zbatimin e planit tė luftės antiterror qė nė Janar 2001? Ndoshta jo! Goditja kryesore e planit origjinal ishte tė sulmonte al-Qaedan jashtė kufijve tė SHBA-sė. Ndėrkohė, nė fillim tė po kėtij viti, Mohamed Atta dhe Marwan Al-Shehhi, dy arabė tė cilėt kishin qenė liderat e celulės terroriste nė Hamburg, Gjermani, kishin arritur tė hynin nė SHBA, madje jetonin nė Florida dhe pėrvetėsonin njohuritė e duhura pėr fluturime ajrore nė shkollat lokale. Nawaf Alhazmi dhe Khalid Almihdhar bėnin tė njėjtėn gjė nė Kaliforninė Jugore. Rrėmbyesit e mėvonshėm tė avioneve ruajten njė siguri tė lartė, duke shmangur nė pėrgjithėsi pėrdorimin e telefonave celularė, duke marrė me qira apartamente me emra tė rremė, dhe duke pėrdorur sa mė shumė tė ishte e mundur para “cash” nė vend tė transfertave elektronike bankare. Nė se cdo plan i parashikuar pėr tė sulmuar al-Qaedan do tė zbatohej, ekzistonte mundėsia nė fakt qė celula nė SHBA e drejtuar nga Atta mund tė mos ishte kapur kurrė.
 
Por ekzistonte edhe njė mundėsi tjetėr! Njė fushatė agresive mbarėbotėrore pėr tė degraduar dhe shkatėrruar rrjetin tėrrorrist - pėr tė ndėrprerė sistemin e rekrutėve terrorristė qė vinin tė pėrgatitur pėr terror nga kampet e trainimit nė Afganistan, pėr tė sulmuar ndihmėn logjistike dhe financiare nga e cila vareshin rrėmbyesit e ardhshėm tė avioneve civilė - mund tė kishte bėrė tė pamundur zbatimin e sulmeve tė 11 shtatorit 2001. Ndoshta disa nga ata qė do tė aprovonin dhe urdhėronin zbatimin e kėtij sulmi c’njerėzor do tė ishin vrarė, dhe rruga e parave pėr nė Florida do tė ishte ndėrprerė. Kėto gjėra skemi pėr t’i ditur kurrė saktė sepse ato asnjėherė dhe askush nuk u perpoq t’i zbatonte! Kjo ėshtė historia sekrete e dėshtimit mė 11 shtator 2001.
 
BIZNES I PAMBARUAR
 
Berger ishte i vendosur qė nė kohėn kur do linte postin si kėshilltar pėr sigurinė kombėtare, tė siguronte se pasuesja e tij kishte kuptuar plotėsisht kėrcėnimin e terrorrizmit. Nė njė farė mėnyre kjo ishte njė lloj pranimi i dėshtimit tė administratės sė mėparshme. Daullet e sulmeve terroriste kundėr objektivave amerikane kishin rėnė pa pushim gjatė viteve tė presidencės Clinton, e pėr mė tepėr ato dukej se nuk kishin ndėrmend tė pushonin.
 
Nė vitin 1993, Qendra Botėrore e Tregėtisė (tė ashtuquajturat “Kullat Binjake”) u sulmua pėr herė tė parė me bombė. Nė vitin 1996, u vranė 19 qytetarė amerikanė nė shėrbim ushtarak, teksa u bombarduan  “Kullat Khobar” nė Dhahran tė Arabisė Saudite. Dy vjet mė vonė u sulmuan me bomba ambasadat amerikane nė Kenia dhe Tanzania. Ndėrsa festimet e mileniumit tė ri po afroheshin, nė ditėt e fundit tė vitit 1999 CIA paralajmėroi se priste se 5-15 sulme terrorriste kundėr objektivave amerikane gjatė natės sė vitit tė ri. Por pėr shans, SHBA-tė patėn fat tė paktėn pėr tre herė. Autoritetet jordaneze shkatėrruan njė celule tė al-Qaedas nė Aman. Ndėrkohė, Ahmed Ressam, njė algjerian qė banonte nė Montreal, tradhėtoi veten teksa u frikėsua kur kalonte kufirin kanadez pėr nė Amerikė dhe bėri tė mundur tė zbulohej ngarkesa e eksplozivit qė ai mbante nė makinė pėr t’a transportuar mė vonė drejt Los Angeles ku synohej tė hidhej nė erė aeroporti ndėrkombėtar. Sė fundi, mė 3 janar 2000, nė njė sulm tė al-Qaedas kundėr aeroplanmbajteses amerikane “The Sullivans” nė Jemen, terroristėt u pėrfunduan nė ujė pėr shkak tė mbingarkesės sė madhe tė varkės sė vogel mė tė cilėn po i afroheshin anijes amerikane.
 
Qė nė fillim tė administratės Clinton, puna pėr tė shkatėrruar planet e terrorizmit i mbeti Clarke. Ky i fundit ėshtė njė burokrat qė i ka rezistuar ndyshimeve politike nė presidencė dhe aktualisht udhėheq zyrėn e administratės Bush kundėr terrorizmit tė sofistikuar. Clarke i ka shėrbyer katėr presidenteve tė fundit nga tė dy partitė (republikane dhe demokrate). Kolegėt e tij bėjnė shaka duke thėnė se kornizat e fotove nė zyrėn e Clarke kanė dy faqe: njė pėr tė admiruar presidentin republikan dhe tjetra pėr atė demokrat. Agresiv dhe i ashpėr nė kufijtė e njė legjende, Clarke ishte gati maniak pėr tė bindur skeptikėt qė t’a merrnin kėrcėnimin terrorist po aq seriozisht sa ai. “Clarke ėshtė nė mėnyrė gati tė paimagjinueshme i pėrkushtuar, me energji kolosale, i fokusuar dhe me njė imagjinatė tė pakrahasueshme” - thotė njė zyrtar i lartė i administratės sė Clinton-it. “Por problemi i tij ėshtė se ai ėshtė pothuaj fare i pandjeshėm ndaj faktit qė shpesh ai shkel me kėmbė ata qė i dalin para nė rrugėn qė e ndihmon pėr tė realizuar qėllimin e tij.” Sidoqoftė, nė fund tė vitit 2000, Clarke nė fakt nuk kishte nevojė tė anashkalonte bosin e tij, sepse Berger ishte po aq i ndėrgjegjėsuar pėr rrezikur terrorist sa edhe ai.
 
Tė dy burrat kishin njė aleat tek George Tenet, i cili ishte emėruar drejtor i shėrbimeve sekrete, CIA, nė 1997. “ Ndėrkohė, ky i fundit nuk po flinte gjumė nė punėn e tij, sido qė tė ishin problemet e trashėguara nė CIA” thotė njė ndihmės i lartė i Clinton pėr Tenet-in. Megjithėse CIA pretendonte se kishte penetruar nė al-Qaeda, kongresmeni republikan Saxby Chambliss nga shteti i Georgia-s, - i cili ėshtė edhe kryetar i Nėnkomitetit tė Shėrbimit Sekret Kombėtar pėr Terrorizmin dhe Sigurinė nė Vend, - ka dyshime serioze nė se kjo e fundit arriti ndonjėherė tė depėrtonte nė trurin e organizatės terroriste. Ai thotė, - “CIA nuk ishte nė gjendje tė rekrutonte asete humane pėr tė penetruar al-Qaedan dhe lidershipin e kėsaj tė fundit.” Nė fakt, asnjė nuk pretendon se njė detyrė e tillė do tė ishte e lehtė. Njė zyrtar i luftės kundėr terrorizmit thotė: “Ku mund tė gjendej qoftė edhe njė person i vetėm i cili te ishte besnik ndaj SHBA-sė, dhe tė kishte vullnetin qė tė hante bajga e insekte dhe tė flinte nė tokė nė njė shpellė pėr tė paktėn dy apo tre vjet? Pėr mė tepėr ėshtė akoma mė e vėshtirė tė gjesh njė njeri tė tillė qė flet gjuhėn Pashtu ose Arabe.”
 
Nė mungesė tė gjetjes sė njė njeriu qė mund tė flinte me buburrecat, CIA ishte e detyruar tė mbėshtetej nė aleatė mė pak tė besueshėm. Agjensia u pėrpoq tė rekrutonte udhėheqėsit e tribuve nė Afganistan, tė cilėt mund tė bindeshin qė tė synonin rrėmbimin e bin Ladenit. Ndėrkohe, CIA kishte plane rezervė qė nė cdo rast tė niste njė nga avionėt e saj urgjent pėr t’u ulur nė njė nga rripat e shkretėtirave tė Afganistanit dhe t’a merrte atė menjėhėre nė se ai do tė kapej i gjallė. (Ndėrkohė, Clinton kishte nėnshkruar njė dokument presidencial qė ishte mjaft i interpretueshėm ( dykuptimesh) pėr faktin nė se bin Laden duhej tė vritej apo jo nė njė sulm tė tillė.) Por sidoqoftė, besueshmėria e grupeve tribale nė Afganistan ishte gjithmonė nė dyshim. Me pėrjashtim tė disa sulmeve qė dėshtuan, kėto grupe nuk arritėn kurrė qė t’i afroheshin bin Laden-it. Kjo do tė thoshte se administrata e Clinton ishte e detyruar tė mbėshtetej nė strategjinė e dytė: t’a mposhte bin Laden-in pėrmes rraketave “Cruise” (det-tokė), tė cilat ishin pėrdorur pas bombardimit tė ambasadave amerikane nė Kenia dhe Tanzani ne vitin 1998. Burime tė gazetės “Time” thonė se gjatė gjithė vitit 2000, Clinton urdhėroi dy nėndetėse tė marinės amerikane qė tė qėndronin nė Detin Arabik, tė gatshėm pėr tė sulmuar nė se do tė pėrcaktoheshin saktė koordinatat e bin Laden-it.
 
Por plani kishte dy tė meta. Sė pari, rraketat mund tė lėshoheshin vetėm nė se vendndodhja e bin Laden-it njihej me saktėsi, dhe fatkėqėsisht CIA asnjėherė nuk arriti tė marrė njė informatė tė tillė nė mėnyrė definitive. Nė fillim tė vitit 2000, Clinton u nervozua shumė nga mungesa e informacioneve sekrete pėr lėvizjet e bin Laden-it. Nė njė dokument “memo” ai shkruante “ Na duhet tė bėjmė njė punė shumė mė tė mirė se sa kjo qė ėshtė bėrė! Kjo ėshtė e pakėnaqshme!”  Sė dyti, edhe sikur vendodhja e saktė e bin Laden-it mund tė identifikohej ndonjėherė, rraketave do t’u duhej shumė kohė qė ta godisnin atė. Pentagoni mendonte se do t’i duhej tė paktėn 6 orė pas marrjes sė vendimit pėr sulm, pėr tė lėshuar njė rraketė “Tomahawk” mbi kampin e bin Laden-it. Por ekspertėt e Shtėpisė sė Bardhė mendonin se kjo ishte njė kohė shumė e gjatė dhe e papranueshme. Cdo rraketė qė do tė lėshohej drejt Afganistanit do te duhej tė fluturonte mbi Pakistan, dhe Agjensia e Shėrbimeve Sekrete tė Pakistanit (ISI) ishte e afėrt me regjimin e Talibaneve nė Afganistan. Kėshilltarėt e Shtėpisė sė Bardhė ishin pothuaj tė sigurtė se bin Laden-i do tė informohej tė largohej menjėherė sapo Pakistanezėt tė identifikonin rraketat.
 
Berger dhe Clarke donin dicka mė tė ashpėr. Mė 7 nėntor 2000, Berger u takua ne Pentagon me sekretarin e atėhershėm pėr mbrojtjen William Cohen. Berger i tha Cohen se pėr Pentagonin ka ardhur koha qė tė ridimensionojė metodat e operacioneve ndaj bin Laden-it. Mė tej ai shtoi - “Ne jemi sulmuar disa herė deri tani, dhe kemi pėr t’u sulmuar pėrsėri nė tė ardhmen! Ndėrkohė, nė nuk kemi ende opsione tė tjera vec pėrdorimit tė rraketave “Cruise”. Nė mėnyrė tė qartė Berger donte qė “kėmbėt tė ishin nė tokė” - duke synuar angazhimin e trupave speciale amerikane nė brendėsi tė Afganistanit nė njė mision kėrkues dhe shkatėrrues qė synonte bin Ladenin. Cohen tha se do ta shikonte kėtė ide, por ai dhe shefi i shtabit tė ushtrisė amerikane, gjenerali Hugh Shelton, ishin ne fakt tė vendosur kundėr kėsaj ideje. Ata i frikėsoheshin pėrsėritjes sė operacionit fatkeq “Desert One”, njė fiasko e vitit 1980, ku trupat speciale amerikane komando u pėrplasėn nė njė shkretėtirė tė Iranit gjatė njė misioni tė dėshtuar pėr tė shpėtuar stafin e ambasadės amerikane qė mbahej peng nga regjimi i ri i revolucionit islamik iranian.
 
Nė fakt, nuk ishte vetėm Pentagoni qė u bė mė i ndjeshėm ndaj njė politike mė agresive antiterror. Po kėshtu u be edhe politika! Pas sulmit terrorist nė bazėn amerikane ushtarake nė Jemen U.S.S. Cole, njė forcė speciale e kombinuar pėr operacionet komando hartoi nė mėnyrė sekrete njė plan tė pėrbashkėt pėr tė krijuar trupa  “Delta Force” tė gateshme pėr tė ndėrhyrė nė Afganistan me qėllim qė tė rrėmbenin bin Laden-in. Por kėtyre “luftėtareve” nuk ju dha asnjėherė urdhėri pėr tė filluar operacionin. Administrata Clinton nuk dha asnjė urdhėr pėr ndonjė sulm amerikan ndėshkues.  Njė zyrtar i luftės kundėr terrorit thotė - “Ne nuk deshėm tė humbnim logjikėn, dhe tė sulmonim pastaj ndonjė fabrikė tė prodhimit tė qumėshtit pėr fėmijė!” Nė fakt, pėrvec dyshimeve tė forta se pas sulmit terrorist nė Jemen mund tė qėndronte bin Laden-i, CIA dhe FBI nuk kishin konkluduar ende zyrtarisht, te paktėn deri nė momentin e largimit tė Clinton nga zyra presidenciale, nėse bin Ladeni ishte autor i sulmit. Kjo e bėri politikisht tė pamundur pėr Clinton qė tė sulmonte ushtarakisht, - vecanėrisht po tė kihen parasysh afrimi i periudhės sė zgjedhjeve presidenciale dhe mungesa e besueshmėrisė ndaj tij nė cėshtjet e sigurisė kombėtare. Njė nga ish-ndihmėsit kryesore tė Clinton thotė: - “Nėse do tė bėnim dicka tė tillė, le tė themi dy javė para zgjedhjeve, ne do tė akuzoheshim se po bėnim fushatė tė hapur nė favor tė Al-Gore!”
 
Pėr Clarke, bombardimi i bazės ushtarake “Cole” nė Jemen ishte prova se politikat e vjetra nuk funksiononin mė. Ishte koha pėr dicka mė agresive, - nevoitej njė plan pėr tė bėrė luftė kundėr  al-Qaedas! Pėr kėtė qėllim njė element ishte vital: Talibanėt nuk kishin arritur tė vendosnin ende kontrollin e tyre mbi tė gjithė territorin e Afganistanit, sidomos nė pjesėn verilindore tė vendit. Forcat e Aleancės Veriore tė udhėhequara nga lideri legjendar guerrilas Ahmed Shah Massoud, i cili kishte luftuar kundėr pushtuesve sovietikė nė vitet 80-tė, po rezistonin akoma ndaj regjimit Taliban. Clarke arsyetoi se Massoud-it duhet t’i jepeshin burimet e mjaftueshme pėr tė zhvilluar njė forcė ushtarake tė qėndrueshme dhe funsionale. Nė kėtė mėnyrė, terroristėt qė normalisht largoheshin pėr nė perėndim nga kampet stervitore tė al-Qaedas do tė detyroheshin tė bashkoheshin me forcat e Talibaneve pėr tė luftuar nė veri tė vendit. Njė zyrtar i luftės kundėr terrorizmit thotė: “Duke i gozhduar ata nė frontin e luftės nė Afganistan, ne ndoshta do tė kishim mė shumė fat qė t’i vrisnim atje, duke bėrė kėshtu tė pamundur largimin e tyre nga Afganistani dhe pėr mė tepėr duke eleminuar mundėsinė qė ata tė grupoheshin pėr tė organizuar operacione terroriste nė perėndim. Kjo ishte pak a shumė taktika.” Por kjo taktikė, do tė thoshte qė amerikanėt duhet tė angazhoheshin drejtpėrdrejtė nė “strofullėn e gjarprit” tė politikės afgane.
 
I  FUNDIT  QĖ  REZISTOI        
 
Nė fillim tė vitit 2001, Afganistani ishte njė vend i vėshtirė dhe i ashpėr sic ka qenė historikisht. Nė atė moment katėr forca tė ndryshme politiko-ushtarake luftonin pėr pushtet nė vend. Shumica e vendit ishte nėn autoritetin e Talibanėve, por ky i fundit nuk ishte njė grup homogjen. Disa nga liderat e Talibanėve, si Mullah Muhammed Omar, i vetėshpalluri Emiri (mbreti) i Afganistanit, ishte produkt i tjerrur nė ambiente radikale islamike. Tė tjerėt ishin thjesht nacionalistė radikalė Afgane. Mbėshtetja kryesore pėr Talibanėt vinte nga Pakistani - njė tjetėr palė e interesuar e cila donte njė kufi relativisht paqėsor nė perėndim tė saj - dhe nė mėnyrė tė vecantė mbėshtetej nga kreu autoritar i shėrbimeve sekrete pakistaneze (ISI). Por vetė politika pakistaneze nuk ishte solide nė vetvete. Qe mė 1999, kur pushteti ishte marrė me puc ushtarak nga gjenerali Parvez Musharraf, disa zyrtarė pakistanezė kėrkonin dėshpėrimisht bashkėpunimin me SHBA-nė, - e cila kishte ndėrpre ndihmėn ekonomike pėr Pakistanin nė vitin 1998, kohė kur ky i fundit bėnte teste shpėrthimesh nukleare - duke e distancuar veten nga regjimi i Talibanėve, ose tė paktėn duke u pėrpjekur tė moderonin qėndrimet radikale tė kėtyre tė fundit.
 
Elementi i tretė ishte Aleanca Veriore, njė lėvizje rezistencė baza e tė cilės ishin rajonet verilindore tė Afganistanit. Shumica e forcave dhe liderave tė Aleancės, - si Massoud, - ishin taxhike, njė minoritet nė Afganistan. Massoud kontrollonte mė pak se 10% tė territorit te vendit, por ishte mposhtur pėrsėri nga Talebanėt nė vitin 2000. Sidoqoftė, pėr shkak tė reputacionit dhe personalitetit tė tij, Massoud ishte “kėrcėnimi i vetėm ushtarak pėr Talibanėt” - thotė Francesc Vendrell, i cili ishte nė atė kohė pėrfaqėsuesi special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė, Kofi Anan, nė Afganistan.
 
Dhe sė fundi ishte al-Qaeda. Grupi ishte themeluar ne Afganistan kur radikalėt islamikė filluan tė grupohen nė vitin 1979, pas pushtimit sovietik. Bin Laden dhe shoqėruesit e tij tė afėrt u kthyen nė vitin 1996, pasi ata u pėrzunė nga Sudani. Kampet e stėrvitjes sė terroristėve tė al-Qaedas ishin nė Afganistan, dhe forcat e paratė e bin Laden-it ishin tė njė rėndėsie jetėsore pėr tė mbėshtetur qėndrueshmėrinė e ofensivės sė Talibaneve kundėr Massoud-it dhe Aleancės sė Veriut.
 
Nė pranverė tė vitit 2001, ekuilibri i vėshtirė ndėrmjet katėr forcave filloi tė thėrrmohej. “Moderatorėt” brenda Talibanėve - tė cilėt u pėrpoqėn tė mbanin tė hapura linjat e komunikimit mė OKBnė dhe SHBAnė, - humbėn terren. Nė vitin 2000, Mullah Mohammed Rabbani, i cili ishte numri dy mė i fuqishėm i regjimit Taliban, arriti nė mėnyrė klandestine tė takonte Massoud-in. Sekretari i kėtij tė fundit, Ahmad Jamsheed, thotė: “ Rabbani e kuptoi se vendi ynė ishte shitur tek al-Qaeda dhe Pakistani.” Por Rabbani vdiq nė prill 2001 nga njė kancer nė mėlci. Pikėrisht nė atė kohė “ishte al-Qaeda qė drejtonte Talibanėt dhe jo e kundėrta”, thotė Vendrell i OKB-sė.
 
Pak javė pėrpara vekjes sė Rabban-it, qeveria pakistaneze e Musharraf-it kishte nxjerrė disa konkluzione: Pakistanezėt nuk ishin mė nė gjendje tė moderonin mėnyrėn e tė sjellurit tė Talibanėve. Pėr shembull, megjithė protestat mbarėbotėrore, Talibanėt shpallėn synimin e tyre pėr tė hedhur nė erė me dinamit statujat e lashta 1,700 vjecare tė Budas tė gdhendura nė mėnyrė madhėshtore nė faqen shkėmbore tė njė mali nė luginėn Bamiyan. Musharraf dėrgoi menjėherė krahun e tij tė djathtė, Minstrin e Puneve tė Brendeshme, Moinuddin Haider, pėr t’ju lutur Mullah Omarit qė t’i shpėtonte statujat e Budės. Njė nga zyrtarėt pakistanezė tregon se ministri i jashtėm dhe ambasadori i Talibanėve nė Pakistan, nė fund tė bisedės ishin nė favor tė ruajtjes sė statujave, por Mullah Omari pasi dėgjoi cfarė tha Haideri u pergjig, “Nėse nė Ditėn e Gjykimit unė do tė qėndroj para Allahut, unė do tė shoh ato dy statuja qė mė tunden para syve tė mij, dhe unė e di se Allahu do mė pyesi mua: Pėrse kur e kisha pushtetin unė nuk i shkatėrrova keto statuja?” Pak ditė mė vonė statujat e Budės u hodhėn nė erė!
 
Nga mesi i vitit, Pakistani ishte akoma mė i shqetėsuar. Vendi pėrballej me njė valė nė rritje vrasjesh me baza fetare, ku gangstėrė tė mirėfilltė hidhnin granata nepėr xhami dhe vrisnin klerikė. Autoritetet nė Islamabad e dinin mirė se vrasėsit arratiseshin menjėherė nė Afganistan (njė nga ata nė mėnyrė tė hapur ushtronte biznesin e tij nė njė dyqan nė qendėr tė Kabulit) dhe pėr kėtė dėrgoi njė delegacion i cili kėrkoi qė vrasėsit tė riatdhesoheshin. Ushtaraku pakistanez Javid Iqbal Cheema, drejtor i Njėsisė Kombėtare pėr Manaxhimin e Krizave nė Pakistan,  tregon: “Ne u dhamė Talibanėve listėn e emrave, fotot dhe vend-ndodhjet e kampeve stėrvitore ku gjendeshin kėta persona, por as edhe njė idivid i vetėm nuk na u dorėzua nga autoritet afgane.” Pakistanezėt u acaruan nė kulm me kėtė rast!
 
Ndėrsa bora po shkrinte nė malet e Afganistanit, ne horizont shiheshin pėrpjekjet pėr njė ofensivė tė pėrbashkėt tė Talibaneve dhe al-Qaedas, nė kuadėr tė fushatės sė pėrvitshme ushtarake kundėr Massoud-it dhe Aleancės Veriore. Por influenca e al-Qaedas mbi Talibanėt nuk po shihej aspak me sy tė mirė nga afganėt e thjeshtė, sidomos nė zonat urbane. Vendrell thotė: “Unė mendoj se nė atė kohė maksimumi vetėm 20% e popullsisė mbėshteste realisht Talibanėt.” Por pushteti i bin-Ladenit e detyroi Massoud-in qė tė kėrkonte ndihmė urgjente nga faktori ndėrkombėtar. Abdullah Abdullah, njė ish-ndihmės i afėrt i Massoud-it dhe aktualisht Ministėr i Jashtėm i Afganistanit, tregon: “Ne u thamė amerikanėve dhe gjithė te tjėreve, se al-Qaeda kishte njė plan tė qartė qė shkonte pėrtej kufijve tė Afganistanit dhe pėrfshinte shumė vende tė tjerė. Nė tė vėrtetė ata kishin njė program trasnacional.” Nė muajin prill Massoud shkoi nė Strasburg, Francė, ku iu drejtua Parlamentit Europian duke kėrkuar ndihmė pėr Aleancėn e Veriut. Ndėrmjet tė tjerave ai u tha gazetarėve tė pranishėm atje se:  “Nėse Presidenti Bush nuk na ndihmon ne, kėta terroristė sė shpejti do t’i dėmtojnė rėndė vetė SHBA-tė dhe Europėn!”
 
Por Massoud nuk e mori kurrė ndihmėn pėr tė cilėn kishte nevojė. Ishte pikėrisht kjo ndihmė qė ishte parashikuar dhe nevoitej edhe nė planin e Clarke. Nė shumicen e rasteve, delegacionet e Aleancės Veriore nė Washington duhet tė kėnaqeshin duke takuar burokratė tė nivelit tė ulėt. Aleanca e kėrkoi gati me lutje dhe dėshpėrim njohjen nga SHBA si “lėvizje legjitime rezistence”, por nuk arriti t’a merrte kurrė atė, edhe pse nė njė vizitė nė qershor Abdullah mė nė fund arriti tė takonte pėr herė tė parė disa zyrtarė tė lartė tė Kėshillit Kombėtar tė Sigurisė (NSC) dhe Departamentit tė Shtetit. Sidoqoftė, mė e mira qė iu premtua dhe pėr tė cilėn amerikanėt ishin tė predispozuar, ishte qė tė bėnin njė sy qorr nga ndihma qė rridhte pėrmes Iranit, Rusisė dhe Indisė. Vendrell kujton se nė atė kohė kishte mjaft biseda dhe takime pėr tė rritur mbėshtetjen nga amerikanėt. Por nė tė vėrtetė ndihma mė e mirė pėr Massoud-in erdhi nga Irani, i cili i bindi tė gjithė mbėshtetėsit e Aleancės Veriore qė tė kanalizonin gjithė ndihmat e tyre vetėm pėrmes Massoud-it.
 
Vetėm njėherė tė vetme ndodhi dicka qė mund ta ketė bėrė Massoud qė tė shpresonte ndihmėn e SHBA-sė. Nė fund tė qershorit, ai u takua nė Dushanbe, Taxhakistan me Abdul Haq, njė lider Pashtun qė i kishte bazat nė Dubai, dhe qė ishte kundėr Talibanėve. Haq shoqėrohej nga dikush qė Massoud e njihte mirė: Peter Tomsen, njė ambasdor nė pension, i cili gjatė 1989-1992 kishte qenė i dėrguari special i Departamentit tė Shtetit tė SHBA-sė nė rezistencėn afgane. I pranishėm ishte edhe James Ritchie, nje biznesmen i suksesshėm nga Cikago i cili kishte jetuar njė pjesė tė mirė tė fėmijėrisė sė tij nė Afganistan dhe tashmė financonte pėrmes bankave grupet kundėrshtare tė regjimit Taliban. (Mė vonė Haq u kap dhe ekzekutua nga Talibanėt gjatė njė misioni tė fshehtė nė Afganistan.) Tomsen insiston se udhėtimi i tij nė qershor 2001 ishte privat, megjithėse ai kishte informuar nė avancė pėr kėtė gjė zyrtarėt e Departamentit tė Shtetit. Mesazhi i tyre kishte qenė: “fat tė mbarė dhe kij kujdes!”
 
Qėllimi i takimit, sipas Tomsen-it, ishte tė shikonte nėse Massoud dhe Haq mund tė kombinonin njė strategji tė pėrbashkėt kundėr Talibanėve. Ministri aktual i Bujqesisė nė Afganistan, Hussain Anwari, i cili ka qenė prezent nė takim tregon se “ideja ishte qė Abdul Haq tė sillej nė Afganistan pėr tė filluar luftėn e armatosur nė jug-lindje tė vendit. Duke shpresuar ende nė mbėshtetjen e drejtėpėrdrejtė amerikane, Massoud i dha Tomsen-it pothuaj gjithė informacionet sekrete qė ai zoteronte mbi al-Qaedan, dhe i kėrkoi Tomsen-it qė t’ia transmetonte kėto tė dhėna Washingtonit. Por kur Tomsen-i informoi pas udhėtimit Departamentin e Shtetit pėr kėtė gjė, zyrtarėt e tij u treguan pothuaj memecė. Pozicioni amerikan ishte tashmė i qartė! Nė se duhej tė bėhej dicka pėr tė ndryshuar realitetin nė Afganistan, kjo duhet tė bėhej jo nga SHBA-tė por nga Pakistani! Nė kėtė mėnyrė Massoud mbeti i vetėm.
 
CLARKE: KLITHMA E NJĖ UJKU TĖ VETMUAR!
                                              
Nga ana tjetėr edhe vetė Dick Clarke, dukej se nuk kishte shumė miq nė Washington. Propozimet e tij ende vinin vėrdallė nėpėr administraten e Shtėpisė sė Bardhė. Ndėrkohe, duhet thėnė se asnjė fuqi tjetėr e madhe nuk e trasferon pushtetin nga njė qeveri nė tjetrėn me aq ngathtėsi dhe zvarritje sa SHBA-tė. Emėrimet e reja zgjasin me muaj deri sa senati t’i miratojė ato, ndėrsa administrat e reja zakonisht as qė e cajnė kokėn qoftė edhe pėr cėshtjet mė themelore tė politikave tė trashėguara. Fatkeqėsisht, lufta kundėr terrorizmit ishte njė nga harresat dhe humbjet mė tė mėdha gjatė tranzicionit tė kalimit tė pushtetit nga Demokratėt tek Republikanėt, ndėrsa Washingtoni shpenzoi 8 muaj duke shfletuar e rishqyrtuar nje dokument qė kishte qenė qė nė fillim mė se i qartė si nė pėrmbajtje dhe nė qėllim.  Njė zyrtar i lartė i administratės Clinton thote: “Nėse nuk do tė kishim patur nė atė kohė tranzicionin e pushtetit, ndoshta nga fundi i tetorit ose fillimi i nėntorit 2000 ne besoj do tė kishim patur gati planin pėr tė filluar offensivėn kundėr al-Qaedas mbi bazėn e njė dokumenti tė aprovuar nga presidenti.”
 
Ndėrkohė qė administrata e re e Bush-it mori detyrėn, Condoleezza Rice e mbajti pėrsėri Clarke nė pozicionin e tij tė pėrhershėm si shefin e luftės kundėr terrorit. Nė fillim tė shkurtit, ky i fundit i riprezantoi zėvendės-presidentit Dick Cheney tė njėjtin material qė i kish prezantuar mė parė Rice-s dhe Hadley-it. Ekzistojnė opinione tė ndryshme mbi faktin se sa seriozisht u morėn paralajmėrimet e Clarke nga ekipi i afėrt i Bush-it. Disa antarė tė administratės sė re Bush, qė kishin punuar edhe mė parė edhe me administratėn Clinton, kishin ndjesinė se ekipi i afėrt i Bush-it mendonte se aparati i Clintonit ishte obsesionuar nga terrorizmi. Njė nga ata thotė: “Ishte e qartė se kjo cėshtje nuk ishte aq prioritare pėr ata sa c’kishte qenė pėr ne.”
 
Sidoqoftė, pėr analistė tė tjerė problemi i vėrtetė nuk qėndronte nė faktin se administrata e re e injoroi kėrcėnimin tėrrorist. Nė tė kundėrt, njė zyrtar thotė se “tė gjithe si Rice, Hadley edhe Cheney e kuptuan qartėsisht se ky ishte njė problem i rėndėsishėm.” Cėshtia shtrohej: Sa prioritare u konsiderua nė fakt lufta kundėr terrorizmit nga administrata e re? Clarke thotė se se trajtimi i problemit tė al-Qaedas ishte ndėr cėshtjet kryesore qė u rishikuan me prioritet nga administrata Bush. Por pėr njė arsye ose tjetrėn disa cėshtjeve tė tjera iu kushtuan mė shumė vėmendje dhe prioritet. I gjithė ekipi i sigurisė kombėtare tė Bush-it ishte pothuaj i obsesionuar pėr tė themeluar njė sistem kombėtar mbrojtjeje me rraketa. Sekretari i Mbrojtjes Donald Rumsfeld ishte tepėr i zėnė me punė duke rishikuar nė detaje strukturėn e forcave tė armatosura.
 
Prokurori i Pėrgjithshėm John Ashcroft kishte marrė detyrėn e re duke iu pėrkushtuar pothuajse tėrėsisht krimit tė rrugės ku kishte edhe ekperiencėn kryesore. Rice nga ana e saj bėri sa mundi qė tė unifikonte njė ekip tė sigurisė kombėtare ku gjithkush kishte interesa dhe stile tė ndryshme, dhe me njė konkurencė qė mund tė pėrkufizohej si mjaft e egėr - pėrfshi kėtu Rumsfeld, Cheney-n dhe sekretarin e shtetit Colin Powell. Duke folur pėr administratėn e re, njė ish-zyrtar i administratės Clinton thotė: “Fatkeqėsisht terrorizmi nuk ishte pjata kryesore nė menunė e cėshtjeve mė prioritare politike qė kishte administrata Bush!” Nė fakt, al-Qaeda nuk pėrbėnte njė element tė pejsazhit gjeopolitik kur Republikanėt u lanė pushtetin Demokratėve nė vitin 1993. Njė zyrtar thotė se “administrata e re e Bush-it duhet tė mėsonte rreth al-Qaedas dhe tė qartėsonte tė paktėn vetveten se c’peshė dhe c’pozicion do tė zinte ky problem nė spektrin e gjerė tė politikės sė tyre ndėrkombėtare.” Por qė t’a bėntė kėtė gjė do tė thoshte qė tė kishte vonesa mė tė gjata.
 
Disa zyrtarė tė luftės kundėr terrorit theksojnė se ka edhe njė arsye tjetėr pse administrata e Bushit reagoi nė mėnyrė tė plogėsht. Njė prej tyre thotė se materiali i Clarke konsiderohej nė fakt si njė “propozim i Clinton”. Tė mbaje Clarke nė karriken e tij tė mėparshme nuk do tė thoshte aspak se administrata e Bushit do tė merrte parasysh analizat gjeopolitike tė administratės sė mėparshme, aq mė tepėr kur ajo pėrkufizohej nga ata si naivė dhe shterpė. Kėshtuqė Rice instruktoi Clarke qė tė inicionte njė “proces tė ri tė rishikimit tė politikave” mbi kėrcėnimin terrorist. Clarke ndėrmori kėshtu njė raund tjetėr takimesh ku propozimet e tij u komentuan me tendencė dhe gati sa nuk u hodhėn poshtė.
 
Nga ana tjetėr, propozimi i Clarke konsiderohej si njė plan i Shtėpisė sė Bardhė, gjė qė do tė thoshte se ai kishte mjaft kundėrshtarė qė nė momentin e konceptimit. Njė kėshilltar i Clintonit tregon se “po ta shikoje planin nėn kėndvėshtrimin e Pentagonit dhe CIA-s, ai nuk konsiderohej nė fakt nga ata si plani i tyre. Ushtarakėt nuk mund t’a pranonin kurrė qė staffi civil i Shtėpisė sė Bardhė tė bėnte plane dhe politika ushtarake.” Zyrtarėt e luftės kundėr terrorizmit pranė Departamentit tė Shtetit sugjeruan se dokumenti i Clarke duhej tė pėrfshihej nė kontekstin me tė gjerė tė politikės amerikane nė Azinė Jugore. Plani i mposhtjes sė al-Qaedas po bėhej kėshtu viktimė e lojės klasikė tė pushtetit nė Washington midis atyre qė kishin pėrgjegjėsi “funksionale” - si terrorizmi - dhe atyre qė kishin pergjegjėsi “rajonale” - si pėr shembull mardhėniet me Indinė apo Pakistanin.
 
Sipas njė pjesmarrėsi nė takim, Byroja e Azisė Jugore nė Departamentin e Shtetit argumentoi me force se edhe njė grup ceshtjesh tė tjera ishin po aq prioritare sa cėshtja e terrorizmit - perfshi kėtu ceshtjen e Kashmirit, fuqizimin i kapaciteteve dhe tensionet nukleare tė rajonit, diktaturen e pucistit Musharraf, etj. Tashmė, siguria dhe qetėsia e famshme e Clarke mori fund dhe ai nuk duroi dot mė.  Njė pjesmarrės nė njė prej kėtyre takimeve e perifrazon kėshtu mėnyren se si reagoi Clarke: “Ju lutem pėrpiquni tė kuptoni se kėta njerėz po mundohen tė na shkatėrrojnė, e tė na vrasin fare! Kėshtu qė unė nuk e caj fare b...... nė se Musharraf ėshtė apo jo i zgjedhur nė mėnyrė demokratike! Ajo cfarė ka rėndėsi pėr mua ėshtė mbėshtetja qė Pakistani i jep Talibanėve si dhe bėrja e njė syri qorr nga ana e tyre pėr kėtė kancer terrorist qė po u rritet para hundės nė vendet fqinje!”
 
Ishte Bush i cili e theu rrethin vizioz qė i mbante gjėrat pezull. Cdo mėngjes CIA i vė nė dispozicion shefit tė saj njė informacion tė shkurtėr esencial “top-secret” pėr tė vėnė nė dijeni Presidentin mbi cėshtjet mė emergjente tė sigurisė kombėtare. Njė ditė tė fillim vitit 2001, Tenet informoi shkurtimisht Bush mbi ndjekjen qė po i bėhej Abu Zubaydah, shefi i operacioneve tė brendeshme tė al-Qaedas, i cili ishte i dyshuari kryesor pėr planifikimin e sulmit terrorist mbi bazėn ushtare amerikane tė Jemenit U.S.S. Cole. Pas informimit, Bush i tha Rice se mėnyra se si po trajtohej cėshtja e al-Qaedas ishte shumė e hallakatur. Ai ndihej i lodhur nga logjika e “ngopjes sė ariut me mushkonja” ndaj kėrkoi njė plan total pėr tė sulmuar terrorizmin. Sipas njė zyrtari, Rice kėrkoi pėrsėri takim urgjent tė Komitetit tė Sigurisė Kombėtare dhe tha “Presidenti dėshiron tė hartohet njė plan sipas tė cilit al-Qaeda duhet tė eliminohet.” Clarke i kujtoi asaj se ai kishte kohė qė e kishte njė plan tė tillė gati.
 
Por pasja e njė plani nuk ėshtė e njėjta gjė me ekzekutimin e tij. Dokumenti i Clarke duhej qė tė kalonte tani nė tre nivele tė tjera: (i) Komiteti i Zėvendėsave, qė pėrbėhej nga numrat dy tė  isntitucioneve kryesore zyrtare tė sigurisė kombėtare; (ii) Komiteti i Shefave, qė pėrfshinte Cheney, Rice, Tenet, Powell dhe Rumsfeld; (iii) dhe sė fundi, vetė Presidenti. Vetėm kur Bush tė kishte firmosur planin atėhere ku dokument mund tė quhej ashtu sic ekipi i Bush ka qejf ta quajė zakonisht: direktivė presidenciale e sigurisė kombėtare.
 
Mė 30 prill, afėrsisht 6 javė pasi administrata Bush kishte filluar tė organizonte mbledhjet e zėvendėsave, Clarke u prezantoi kėtyre tė fundit njė plan tė ri. Pėrvec Hadley-it, i cili drejtoi njė takim disa orėsh, nė takim ishin tė pranishėm edhe shefi i stafit tė Dick Cheney - Lewis Libbi; zėvendės sekretar i shtetit - Richard Armitage; si dhe Paul Wolfowitz nga Pentagoni dhe John McLaughlin nga CIA. Sipas njė zyrtari tė lartė, Armitage ishte entuziast rreth planit tė Clarke. Por CIA ishte paksa e tėrhequr pasi Tenet ndihej nė pozita jo tė sigurta nė se dicka shkonte keq, sepse si ish-bashkėpunėtor i afėrt i Clinton cdo gabim mund t’i kushtonte karriken. Agjensia e tij nuk kishte dėshirė tė merrte pėrsipėr rreziqet e protagonizmit, dhe me qėllim qė tė ishte e mbrojtur nė cdo situatė, pėr cdo gjė merrte “aprovim nga Shtėpia e Bardhė.” Sipas pjesmarrėsve, zėvendėsat vendosėn qė tė ndjekin “tre linja paralele pėr rishikimin e planit” - njė mbi al-Qaedan, njė mbi situatėn politike nė Pakistan, dhe njė rreth mardhėnieve indo-pakistaneze. Kėto cėshtje u menduan nga zėvendėsat si cėshtje tė lidhura ngushtėsisht me njera-tjetrėn. “Ata dėshironin qė t’i shikonin kėto cėshtje  nė mėnyrė komplekse, por pa realizuar tre mbledhje tė vecanta pėr sejcilen linjė, ata nuk mund tė organizonin njė tė katėrt pėr t’a parė problemin tė integruar dhe nė tėrėsinė e tij” - thotė njė zyrtar i lartė.
 
Por kishte akoma mė shumė nė kėtė histori. Gjatė gjithė kėtyre muajve, njė sherr burokratik bėri zhurmė nė mėnyrė tė vecantė, duke e helmuar atmosferėn. Kjo kishte tė bėnte me cėshtjen e avionit spiun: Predator!
 
Predator-i ishte pėrdorur pėr herė tė parė nė Bosnjė nė vitin 1995. Mė vonė CIA dhe Pentagoni filloi njė program tepėr sekret i cili ishte projektuar qė tė siguronte pamje tė drejtėpėrdrejta ajrore - tė cilat do tė ishin aq tė detajuara sa tė mjaftonin pėr tė identifikuar individė tė ndryshėm nė njė territor tė caktuar. Predator-i i ri i pėrmirėsuar ishte mė nė fund gati qė nė shtator 2000, dhe CIA e fluturoi atė mbi Afganistan nė njė mision dy javor pėr t’a testuar. Rezultatet e para ishin premtuese. Njė video qė iu dėrgua Shtėpisė sė Bardhė tregonte njė njeri i cili mendohej se mund tė ishte bin-Laden. Pėr herė tė parė, CIA tashmė zotėronte njė mėnyrė pėr tė vertetuar informacionet qė i vinin nga njė agjent i infiltruar nė rradhėt e fiseve tribale afgane nė terren. Njė nga ndihmesat e Clinton thotė: “Nė se ekzistonte njė informacion se bin-Laden ndodhej nė njė zonė tė caktuar, nė mund t’a dėrgonim Predator-in mbi atė zonė tė identifikuar duke patur kėshtu njė sy mbi objektivin e synuar.”
 
Por nė tetor 2000, Predator-i u pėrplas teksa ulej nė njė bazė ushtarake nė njė nga vendet fqinje me Afganistanin. Paisja fluturuese, e cila fluturonte pa njeri duke u komanduar nga toka ne distancė, kishte nevojė pėr riparime. Sido qė tė ishte puna CIA dhe Pentagoni vendosėn qė tė merreshin me riparimet duke marrė parasysh se nė atė kohė dimri, moti i ashpėr nė Afganistan do t’a vėshtirėsonte mundėsinė e Predator-it pėr tė siguruar pamje tė qarta. Ndėrkohė, ekipi i Clinton e la zyrėn duke menduar se Predator-i do tė ishte pėrsėri nė qiej nė mars 2001.
 
Nė fakt Predator-i nuk do tė fluturonte pėrsėri deri pas ngjarjeve tė 11 shtatorit 2002. Nė fillim tė vitit 2001 u vėndos qė tė zhvillohej njė version e ri i cili jo vetėm do tė bėnte filmime dhe foto, por do tė ishte gjithashtu i armatosur mė rraketa te tipit “Hellfire” (zjarri i ferrit). Si pėr tė shtuar stresin e Clarke dhe ndihmėsve tė tjerė tė Shtėpisė sė Bardhė, CIA dhe Pentagoni nuk munden tė merreshin vesh se kush do ta kontrollonte programin dhe kush do tė paguante pėr tė - megjithėse sejcili avion do tė kushtonte vetėm 1 milion US$. Ndėrkohė qė tipi i ri i Predator-it po ndėrtohej me shpejtėsi nė njė fabrikė nė jug-perendim tė SHBA-se, CIA kundėrshtoi pėrdorimin e tipit tė vjetėr pėr qėllime tė mirėfillta survejimi sepse kishte frike sė al-Qaeda mund t’a shikonte atė. Njė zyrtar i vjetėr i shėrbimeve te fshehta amerikane thote se “derisa Predator-i te paisej me armatim godites, ne nuk deshironim qe t’a ekspozonim dhe dekonspironim aftesine tone suvejuese vetem duke fluturuar mbi kokat e kundershtareve tane per t’i identifikuar ata, por pa mundur qe t’i godisnim ose te benim dickca kunder tyre.”
  
Clarke dhe mbeshtetesit e tij ishin nxire nga inati. “Ne fakt Dick Clarke insitoi qe Predator-i te mbahej ne fluturim” - pranojne zyrtaret e administrates Bush. Ekipi i kunderterrorizmit argumentoi se Talibanet e kishin qelluar avionin ne fjale edhe gjate testit qe i ishte bere atij me pare nga administrata Clinton, keshtu qe ekzistenca e tij ishte veshtire te besohej se ishte tashme sekret. Pervec kesaj, nje Predator i kombinuar me informacione nga terreni, mund te grumbullonte informacion te mjaftueshem nderkohe per te leshuar mbi objektivin e identifikuar nje rrakete “Tomahawk”. Por kur zevendesit mbajten takimin e tyre te katert dhe final me 16 qershor 2002 ata akoma nuk kishin rene dakort se cfare do te behej me Predator-in. Sherret se kush do te paguante shpenzimet e tij vazhduan edhe ne gusht.
 
Burime nga administrata insitojne se ata nuk ndenjten duarkryq ate kohe. Per shembull, ata krijuan nje qender prane Thesarit te Shtetit per te hetuar asete te dyshimta te huaja, si dhe rishikuan “konkluzionet” e trasheguara nga Clinton mbi ceshtjen ne se CIA mund te vriste bin-Ladenin. Por aty nga mesi i vitit, rishikimi i politikave nuk kishte ecuar aspak me nivelet e duhura.
Sherbimet sekrete po merrnin nderkohe mjaft informata nen ze rreth nje sulmi te mundshem terrorist i cili do te mjaftonte qe “te mbushte pantallonat” e zyrtareve te larte.
 
Me 22 qershor, Departamenti i Mbrojtjes i vendosi trupat ne gadishmeri te plote dhe urdheroi gjashte anije te Flotes se 5-te, me baze ne Bahrein, qe te dilnin ne det te hapur pasi ekszistonte frika se mund te sulmoheshin ne port. Zyrtaret e SHBA-se mendonin se nje sulm i tille mund te ndodhte edhe kunder forcave amerikane te bazes se NATO-s ne Incirlik, Turqi, ose ndoshta ne Rome apo Belgjike, ose Gjermani apo Azi te Jugut, pse jo ne Filipine - pra kudo ishte e mundur por vetem ne SHBA jo! Kur Dita e Pavaresise kaloi pa incidente, Clarke organizoi nje takim dhe pyeti Ben Bonk, zevendesdrejtor i Qendres Kunder Terrorizimit te CIA-s, qe ta informonte mbi planet e bin-Ladenit. Deshmite e Bonk se al-Qaeda po planifikonte “dicka spektakolare” ishin mjaft befasuese dhe shokuese - thote nje pjesmarres ne takim. Por askush nuk e dinte se cfare, kur dhe ku do te ndodhte “spektakli”. Si per te kristalizuar idene se sa pak apo shume njohuri kishte cdo njeri qe kishte dijeni per kete problem, qendra kunder terrorizmit shpendau nje raport me titull: Kercenimi per sulme te aferta nga al-Qaeda do te vazhdoje per nje afat te pacaktuar.”
 
Ashtu sic pritej, nervat u acaruan me tej. Clarke, i cili shihej me percmim nga shumica ne CIA, ku ai akuzohej sikur ja rriste rendesine vetes, filloi te humbte kredibilitetin. Ai kish qene ne ate pune per nje kohe shume te gjate. Ai ishte nje ujk i vetmuar qe klithte me kot, thone miqte e tij te paket. Nje zyrtar i kundraterrorizmit thote jo pa ironi: “Clarke lexonte shume romane policore-fantastiko-shkencore, dhe u be si puna e asaj shprehjes: Kur s’ke pulen do hash sorren! Sipas tij bota gjithmone ishte duke u permbysur. Shpesh faktet tona ishin keqperdorur nga ai. Shkurt muhabeti ai nuk merrej me seriozisht nga te tjeret.” Por Clarke nuk ishte i vetmi i cili tashme ishte injoruar dhe izoluar nga te tjeret. Zyrtare te hershem thone se ne te njejten pozite ishte edhe Tenet. Ne cdo 2-3 dite drejtori i CIA-s do t’i telefononte Tom Pickard-it, i cili ishte komanduar si drejtor i perkohshem i FBI-se ne qershor., duke e pyetur: “Ckemi ndonje gje te re? A ke marre vesh gje?” Por Pickard tregohej indiferent dhe as qe e mori mundimin ndonjehere qe te pyeste se perse ishte fjala.
 
Ne mes te qershorit, Tenet u takua ne nje mbledhje te posacme me Rice dhe ndihmesit e saj. “George e informoi ne thelb Condi-n se “pritej qe te ndodhte nje goditje e madhe” - thote nje zyrtar i pranishem. Por nje deshmitar tjeter ne takim thote se Tenet prezantoi nje skeme te madhe (“ata gjithmone perdorin skema te medha si carcaf qe i varin ne mur”) ku evidentoi nje numer te konsiderushem kercenimesh. Por Tenet nuk mundi te evidentonte qarte rrezikun per ndonje sulm brenda vendit sepse ai priste me teper nje goditje te al-Qaedas jashte kufijve te SHBA-se. Nje dite qe i preokuponte vertet sherbimet sekrete ishte 20 korriku, kur Bush do te arrinte ne Xhenova, Itali, per takimin e G-8 (tete vendet me te industrializuara te botes). Tenet kishte informacione se al-Qaeda po planifikonte te sulmonte Bush-in atje. Italianet, te cilet kishin marre vesh te njejtin informacion (menyra se si sherbimet sekrete europiane e dhane kete informacion ishte e tille qe, vec “qenit” te presidentit, te gjithe e moren vesh se do te ndodhte nje sulm), vendosen nendetese dhe polumbare ne port, mbyllen hapesiren ajrore perreth qytetit dhe e rrethuan ate me nje sere armatimesh anti-ajrore.
  
Por asgje nuk ndodhi. Dhe pas Xhenoves, - thote nje zyrtar i larte i sherbimeve sekrete - u ndje nje lloj clirimi dhe “shume njerez e ulen vigjilencen ne maksimum”. Pas takimit te fundit te zevendesave rreth draft-materialit te Clarke per nje direktive presidenciale te mundshme, me 16 korrik ishte e veshtire te gjeje nje date per Komitetin e Shefave me qellim qe te shqyrtohej plani - gje qe ishte faza e fundit para se materiali t’i shkonte Bush. Ne fakt, ne gusht ishte planifikuar nje takim per “shefat e medhenj” por sic thote nje zyrtar i vjeter, “shume prej tyre kishin lene qytetin per pushime”. Me ne fund u fiksua nje date: shefat do t’a shikonin draftin me daten 4 shtator 2002. Kjo ishte rreth 9 muaj pasi Clarke hartoi per here te pare planin e tij per al-Qaedan.
           
NJE SHANS I DJEGUR
 
Clarke nuk ishte personi i vetem qe kishte patur nje vit te keq ne pune. Ne qytetin e New York-ut, John O’Naill udhehiqte seksionin e sigurise kombetare te FBI-se, duke komanduar me shume se 100 agjente me eksperience. Ata ishin te gjithe te mbingarkuar me pune. Bosi i O’Neill, - Barry Mawn - qe ishte asistenti i drejtorit te FBI-se, shpenzoi shume kohe duke ju lutur Washingtonit per me shume agjente, sidomos specialiste te gjuhes dhe besimeve fetare. O’Neill ishte gati nje legjende ne New York, ku ai merrej sidomos me boten e kunderterrorit. Qe nga 1995, kur ai ndihmoi ne arrestimin ne Pakistan te Ramzi Yusef, njeriu qe ishte pergjegjes per shperthimin terrorist te 1993-it ne Qendren Boterore te Tregetise, O’Neill kishte qene nje nga figurat kryesore te luftes kunder terrorizmit. I paskrupullt, i shkathet dhe ambicioz, ai kishte shpenzuar fundin e viteve 90-te duke punuar nga afer me Clarke dhe nje grup ekspertesh te zote per te cilet bin-Ladeni ishte bere obsesion.
 
Muajt e fundit O’Neill po kalonte nje periudhe te veshtire. Zyra e FBI per qytetin e New York-ut kishte pergjegjesine kryesore per te hetuar sulmin terrorist mbi bazen ushtarake te U.S.S. Cole ne Jemen. Por hetimet nuk kishin shkuar mire qe ne fillim. Autoritetet e Jemenit ishin treguar letargjike dhe jo-kooperues. Me tej O’Neill, - i cili udhehiqte hetimet ne terren ne Aden, Jemenit - ishte perplasur me Barbara Bodine, ne ate kohe ambasadore e SHBA-se ne Jemen, e cila mendonte se prezenca e madhe FBI-se ne vend po shkaktonte probleme per regjimin politik ne vend. Ne momentin kur O’Neill u largua per disa dite pushime ne shtepi  me rastin e “Thanksgiving” (Dita e Falenderimeve - feste tradicionale ne SHBA), Bodine bllokoi kthimin e tij perseri ne Jemen. Duke pare kete situate, O’Neill u perpoq t’i drejtonte hetimet nga larg. Ne te njejten kohe, ekipi i tij ne New York po punonte dyfish me qellim qe te pergatiste dosjen perkatese per gjyqin qe do te zhvillohej ne Janar 2001 rreth kater konspiratoreve te arrestuar per sulmet terroriste me bomba ndaj ambasadave amerikane ne Afrike me 1998. Kjo pune perfshinte agjente qe punonin ne menyre intensive duke fluturuar nga Nairobi (Kenia) ne Dar-es-Salam (Tanzani) apo New York, te cilet shoqeronin deshmimtaret, postonin dokumentat e provat, dhe mbronin te penduarit e paket te al-Qaedas te cilet do te jepnin deshmi per prokurorine dhe gjykaten.
 
Megjithate, FBI-ja ishte ende e pajisur keq per te trajtuar kercenimin terrorist. Ajo nuk kishte as kapacitetin gjuhesor dhe as ate analitik qe te kuptonte al-Qaedan. Kapaciteti informatik dhe teknologjik i byrose ishte akoma ai i peridhes para-internet. Sipas Chambliss, hetimet kundra terrorizmit ishin decentralizuar neper te 56 zyrat e terrenit te FBI-se te shperndara ne gjithe SHBA-ne. Keto te fundit ishin aktualisht te dekurajuara nga shkembimi i informacionit me njera tjetren ose me qendren.
 
Kjo ishte pra situata edhe sikur gjerat te ecnin maksimalisht mire. Sipas nje hetimi te bere nga nenkomisioni i Chambliss u zbulua se FBI-ja “i kushtoi vemendje te pamjaftueshme” gjurmimit te burimeve te financimit te terroristeve. Shumica e agjenteve ne terren kishin marre detyra ne njesi kunder krimit te rendomte, dhe vetem pak prej tyre merreshin ne menyre specifike me grumbullimin e te dhenave mbi fundamentalistet radikale. Nje ish-ndihmes i larte i Clinton thote se gjate administrates se ketij te fundit, Clake acarua aq shume me FBI-ne sa qe filloi te levizte vete per te kontaktuar te gjita zyrat ne terren te saj duke u bere “leksion” agjenteve lokale rreth al-Qaedas. Ne fakt, FBI-ja po i pergjonte dhe regjistronte fshehtas disa radikale islamike te dyshuar dhe po “milte” gjate hetimeve disa te arrestuar te pakte te al-Qaedas qe kishte goditur. Por ne fund te viteve Clinton, ndihmesi i tij thote se FBI-ja e informoi Shtepine e Bardhe se “al-Qaeda nuk kishte ndonje prezence substanciale ne SHBA, ndersa persa i perket atyre pak elementeve qe kishin arritur te depertonin ne Amerike, gjerat ishin nen kontroll te plote”.
 
Ne fakt FBI-ja nuk i kishte gjerat fare nen kontroll, dhe O’Neill duhet te kishte dijeni per kete. Te njejtin opinion - sic do te shihej me vone - duhet te kishin edhe disa aleate kyc te tij, te cilet ne fakt ishin te gjithe jashte SHBA-se neper vende te tjera te botes. Ne Europe dhe vecanerisht ne France, kercenimi terrorist islamik kishte qene me i qarte se kurre vecanerisht kur Grupi i Armatosur Islamik Algjerian inicioi nje fushate bombash terroriste ne Paris gjate vitit 1995. Keshtu qe ne vitin 2000, ekspertet e kundraterrorizmit ne Europe e dinin se komunitetet e diaspores  islamike ne Europe kishin krijuar tashme celulat e e terroristeve. Pas arrestimit te njerit prej tyre, Ressam-it, zyrtaret europiane ishin te bindur se terroristet do te sulmonin se shpejti edhe objektiva te caktuara ne SHBA. Jean-Louis Bruguiere, nje ekspert i magjistratures franceze i cili kishte udhehequr hetimet e rasteve kryesore te terrorizmit, thote se arrestimi i Ressam-it dha sinjalin se edhe SHBA-te “duhet te bashkoheshin me gjitha vendet e tjera te botes qe e konsideronin veten ne rrezik akut nga sulmet terroriste.”
 
Pergjate muajve te pare te 2001, agjensite europiane te mbrojtjes se ligjit, te ndihmuar edhe nga CIA, arriten nje sere rezultatesh pozitive duke bere disa goditje dramatike kunder al-Qaedas dhe celulave radikale islamike qe lidheshin me te. Nje dite pas Krishtlindjeve 2000, autoritetet Gjermane ne Frankfurt arrestuan kater algjeriane te dyshuar per kurdisjen e aksioneve terrorriste me bomba kunder objektivave te caktuara ne Strasburg. Dy muaj me vone britaniket arrestuan gjashte algjeriane me akuzen per terrorizem.
 
Ne prill, policia italiane shkaterroi nje celule anetaret e se ciles dyshoheshin se po pergatisnin ne fshehtesi sulmin me bomba kunder ambasades amerikane ne Rome. Dy muaj me vone spanjollet arrestuan Mohammed Bensakhria, nje algjerian i cili kishte qene ne Afganistan dhe kishte lidhje me kreret e larte te al-Qaedas, perfshi bin-Ladenin. Francezet pretendonin se Bensakhria kishte drejtuar celulen ne Frankfurt dhe ishte perfshire edhe ne rastin e sulmit te deshtuar te Strasburg-ut. Dhe ne nje kurth nga me te sofistikuarit krahasuar me te tjeret, me daten 28 qershor ishte arrestuar ne Dubai, pergjate rruges per ne Afganistan, - Djamel Beghal, - nje nenshtetas francez me origjine algjeriane i cili kishte qene ne listen e terroristeve te kerkuar te Frances qe me 1997.  
 
Pasi u bind nga autoritete akademike islamike se djalli i vertete eshte vete terrorizmi, Beghal u tregoi hetuesve mbi planet qe ishin bere per te sulmuar ambasaden amerikanene Paris, si dhe dha detaje te reja mbi lidershipin kryesor te al-Qaedas, perfshi ketu rolin e vecante te Abu Zybaydah ne operacionet nderkonmbetare (i kthyer perseri ne France ai po perpiqet te terheqe deshmite). Por burime Franceze i kane treguar revistes “Time” se ata besojne se autoritetet amerikane kishin dijeni te plote per deshmine e Beghal-it.
 
Keto aksione te policise ne Europe ishin burim i mire per O’Neill. Problemi qendronte ne faktin se ato binden disa nga zyrtaret amerikane te antiterrorit se ne se do kishte ndonje sulm ndaj interesave amerikane kjo do te ndodhte jashte jashte kufijve te SHBA-se. Ne fillim te qershorit, per shembull, FBI ishte shume e shqetesuar per kercenimet qe ekzistonin ndaj hetuesve amerikane ne Jemen, sa qe i zhvendosi agjentet e saj nga qyteti Aden ne ambasaden amerikane ne Sana’a. Me pas erdhi nje paralajmerim i dyte, teper specifik per sigurine e ekipit te agjenteve, dhe Washingtoni vendosi qe t’i shpergulte te gjithe qytetaret e vete jashte Jemenit. Mawn-it i kujtohet se John O’Neill ne ate kohe thoshte: “Ka shume trafik te dhenash. Cdo njeri thote se po bien daullet e luftes dhe dicka do te ndodhe. Por kur i pyet se ku dhe cfare do te ndodhe, asnje nuk eshte ne gjendje t’a thote kete. Te gjithe presin se ka per te qene ndoshta diku jashte kufijve te SHBA-se.”
 
Por sidoqofte disa te tjere nuk e humben largpamesine e te nuhaturit te rrezikut edhe brenda vendit (SHBA-se). Me 6 gusht, ndersa po kalonte pushimet ne Crawford, Texas, Bushit ju dha informacioni i perdishem nga CIA mbi problemet me te rendesishme te dites per sigurine kombetare. Kete rradhe informacioni kishte te bente me mundesite qe kishte al-Qaeda per te sulmuar SHBA-ne. Dhe jo nje po dy zyra terreni te FBI-se kishin arritur te depertonin ne aktivitetin e al-Qaedas ne SHBA, te cilat po te ishin ndjekur me agresivitet me te madh, mund te kishin siguruar informacione sekrete te rendesishme per rrezikun e nje sulmi terrorist te shpejte. Por dobesia sistematike e burokracise se FBI-se e bllokoi mundesine qe kjo gje te merrej vesh ne kohe.
 
Paralajmerimi i pare erdhi nga Phoenix, Arizona. Me 10 korrik, agjenti Keneth Williams shkruajti nje material ku detajonte dyshimet e tij mbi disa te dyshuar islamike radikale te cilet kishin marre mesime mbi pilotimin e avioneve ne Arizona. Williams propozoi nje hetim per te pare ne se al-Qaeda po perdorte sistemin arsimor mbarekombetar amerikan te fluturimit ajror per qellimet e veta. Ne fakt, Williams fliste mbi bazen e eksperiences se tij te madhe, sepse kishte punuar me vite te tera mbi raste te ndryshme te terrorizmit nderkombetar.
 
Sipas nje ish-agjenti te FBI-se, - James Hauswirth, - zyra e Phoenix kishte hetuar njerez te caktuar me dyshime per mundesine e lidhjeve te tyre me terrorizmin islamik qe me 1994, edhe pse shefat e FBI-se lokale nuk e kishin mbeshtetur shume kete gje. Williams e kishte filluar punen per hetimin e tij mbi shkollat e fluturimit ajror qe ne fillim te vitit 2001, por fatkeqesisht gjate kesaj periudhe kishte shpenzuar shume muaj edhe per raste te tjera qe nuk kishin te benin fare me terrorizmin. Ne momentin qe ai pati sado pak kohe te merrej me terrorizmin, ju deshen vetem pak jave per t’i rene kembanave te alarmit. Ai pergatiti nje material ne forme “memo” dhe e dorezoi ate tek zyrat qendrore dhe ne dy zyra lokale terreni te FBI-se, njera nga te cilat ishte ajo e qytetit te New York-ut. Por ky dokument ne te treja rastet humbi neper sirtare.
 
Vetem pese jave pasi Williams shkroi “memo-n” e tij, nje paralajmerim i dyte erdhi nga nje zyre tjeter lokale terreni e FBI-se, por edhe kete here zyra qendrore deshtoi duke i bere punet per se prapthi. Me 13 gusht, Zakaria Moussaoui, nje nenshtetas francez 33 vjecar me origjine marokene, arriti ne Akademine e Fluturimeve Ajrore Nderkombetare Pan Am ne Minesota per nje trajnim ne simulator kompiuterik te avioneve “Boeing 747". Moussaouii, i cili kishte qene ne SHBA qe ne shkurt dhe kishte marre edhe me pare leksione fluturimi ne nje shkolle te Norman, Oklahoma, reflektonte shume nxitim. John Rosengren, i cili ishte drejtor i shfrytezimit ne Pan Am deri ne shkurt te ketij viti, thote se Moussaouii donte qe te mesonte si te fluturonte nje Boeing 747 per “kater ose pese dite”. Pas vetem dy ditesh trainimi, instruktori i fluturimit te Moussaouii-t shprehu shqetesimin se studenti i tij hezitonte qe te tjeret t’a merrnin vesh se ai ishte musliman. Nje nga manaxheret e Pan Am-it njihte dike ne FBI dhe pyeti koleget ne se ishte e nevojshme t’a informonte ate. Rosengren tregon se i tha kolegut: “Dakort, per mua s’ka problem”. Te nesermen Rosengren mori nje telefonate nga nje agjent nga Mineapolis qe i tregoi se “Moussaouii ishte ndaluar ne rezidencene tij te perkoshme, ne Eagan”.
 
Megjithese Moussaouii eshte tani per tani vetem nje person i akuzuar per lidhje me sulmet e 11 shtatorit, roli i tij ne keto sulme eshte me se i qarte, (Ai eshte arrestuar ne Aleksandria, Viginia, dhe pret gjykimin nga gjykata rajonale federale). Autoritetet gjermane i kane konfirmuar revistes “Time” se - sic dyshohej qe ne hetim - Ramzi Binalshibh, nje shok nga Hamburgu i Atta-s dhe Al-Shehhit (terroristet qe rrembyen avionet me 11 shtator), dergoi para dy here permes transfertave elektronike bankare per Moussaouii-n ne gusht 2001. Binalshibh,  te cilit i ishte mohuar viza per te hyre ne SHBA keter here me rradhe gjate vitit 2000, mendohet se ka qene nje nga kanalet kryesore te furnizimit me para per rrembyesit e avioneve me 11 shtator, ne varesi te fondeve qe vinin kryesisht nga rajoni i Gjirit Persik. Sidoqofte, nuk ekziston asnje prove, si per shembull, ndonje telefonate e drejtperdrejte qe t’a lidhe Moussaouii-n me rrembyesit e avioneve.
 
Sido qe te jete historia e vertete e Moussaouii-t, zyra lokale e FBI-se ne Minesota u bind se ky tip ia vlente qe te hetohej. Gjate dy javeve agjentet shpenzuan shume kohe, ne nje perpjekje frenetike ne rritje por te pa-frutshme, qe te bindnin agjentet e FBIse qendrore per te autorizuar leshimin e nje urdheri per te kontrolluar kompiuterin e Moussaouii-t. Nga Washingtoni, kerkesa u cua ne Paris per te marre te dhena te metejshme per te dyshuarin. Si shumica e gjerave qe kane te bejne me Moussaouii-n, permbajtja e dosjes qe u dergua nga Parisi kishte fakte te pakundershtueshme.
 
Nje burim i hershem francez i forcave te mbrojtjes se ligjit i tregoi revistes “Time” se amerikaneve iu dha “cdo gje qe atyre ju nevoitej” per te kuptuar se Moussaouii ishte i lidhur me grupet terroriste islamike. Burimi thote se “edhe nje agjent i thjeshte qe mund te punonte ne ndonje cep te humbur te Florides do kishte qene ne gjendje te kuptonte rrezikun qe kanosej ne baze te informacioneve te derguara”. Nderkohe, nje sere zyrtaresh ne FBI thone se perpara 11 shtatorit francezet derguan vetem nje dokument me tre faqe, i cili e portretizonte Moussaouii-n si nje person radikal, por informacioni ishte aq i pergjithshem sa nuk mund te justifikonte kerkesen per kontrollin e kompiuterit te tij.
 
Ne fakt, nuk ka shume rendesi ne se materiali i derguar nga francezet ishte apo jo i mjaftueshem. Gjeja me e jashtezakonshme dhe fatale per rastin e Moussaouiit, - sic ishte rasti i “memos” nga Phoenix, - ishte se ky rast nuk arriti kurre te terhiqte vemendjen e zyrtareve te larte ne Washington, te cilet ishin pothuaj teresisht pagjume nga shqetesimi i kercenimit prej ndonje sulmi te mundshem terrorist. Askush ne FBI ose CIA nuk informoi ndonjehere dike nga Shtepia e Bardhe per faktin se Moussaouii ishte ndaluar. Kjo ishte e pafalshme! Nje zyrtar i larte i antiterrorizmit ne Shtepine e Bardhe thote: “A mendoni ju se po ta dinte Dick Clarke qe FBI-ja kishte ndaluar nje qytetar te huaj, i cili po mesonte si te ngiste nje aeroplan, se ai do rrinte duarkryq?”
 
Te lumtur gati ne injorance, per shak te mungeses se informacionit, Clarke dhe Tenet mezi po prisnin me ne fund takimin qe kishin enderruar per kaq kohe me shefat e medhenj te Shtepise se Bardhe. Por rastesite fatale ne Washington nuk ishin plotesuar te gjitha. Ne vijim te lutjeve qe vinin nga zyra lokale e FBI-se per qytetin e New York-ut, ku Mawn dhe O’Neill ishin te deshperuar per linguiste dhe analiste te rinj, drejtori i komanduar i FBI-se, Pickard i kerkoi Departamentit te Drejtesise nje fond prej 50 milion US$ per programin e byrose se luftes kunder terrorizmit. Fatkeqesisht kerkesa u refuzua! Nje burim nga byroja thote se ne gusht Pickard i beri edhe njehere kerkese Prokurorit te Pergithshem, Ashcroft. Pergjigja ishte perseri nje ‘JO’ e thate!
Pickard e mori letren e Ashcroft me daten 10 shtator 2001. Disa dite me pare O’Neill kishte lene FBI-ne dhe kishte filluar nje pune te re. Ai e ndjente veten te konsumuar ne FBI dhe e kishte te qarte se nuk kishte cte bente me atje. O’Neill e kishte kuptuar se me kembenguljen e tij kishte bere aq shume armiq sa qe nuk mund t’a mbeshteste me Mawn-in ne perpjekjet e tij. O’Neill beri dorzimet punes, u largua perfundimisht nga FBI-ja dhe vendosi te fillonte nje jete te re si shefi i sigurimit prane Organizates Boterore te Tregetise, ose sic quhej ndryshe te ashtuquajturat “Kullat Binjake”!
           
DY VIZITORET
           
Ndersa ne Afganistan mberriten netet e para te fresketa te stines se vjeshtes, liderin e Aleances Veriore, Ahmed Shah Massoud, nuk e zinte vendi. Ofensiva e tij kishte dale bllof. Perpjekja per te marre nen kontroll qytetin e Taloqan-it, te cilin e kishte humbur ndaj Talibaneve ne vitin 2000, perfundoi ne deshtim te plote. Sidoqofte, aleatet e vjeter, sic ishte lideri brutal i rezistences uzbeke Abdul Rashid Dostum, ishin kthyer perseri ne sheshin e betejes ne Afganistan. Massoud mendonte ende se mungesa e popullaritetit te Talibaneve mes popullsise Afgane mund t’i dobesonte akoma keta te fundit. Shah Pacha, nje komandant i trupave kembesore te Aleances se Veriut tregon se “ai na thoshte shpesh qe te mos merziteshim, sepse shpejt do te merrnim nen kontroll Kabulin”.
 
Pothuaj me 1 shtator, Massoud-i mblodhi komandantet kryesore te trupave te tij ne shtabin e tij prane Khoja Bahauddin. Synimi ishte qe te organizonte nje sulm te pergjithshem, por Zahir Akbar, nje nga gjeneralet e Massoud-it, kujton se nje telefonate celular e beri kete te fundit qe te ndryshonte mendjen. Akbar thote se “ate e njoftuan se al-Qaeda dhe Pakistani po angazhonin pese njesi luftimi ne frontin e luftimeve. Ditet e fundit ushtaret e Aleances se Veriut informonin per nje force te kombinuar te Talibaneve dhe al-Qaedas, por shtonin se cuditerisht nga jugu nuk kishte shume presion, me perjashtim te disa perplasjeve sporadike gjate javes se pare te shtatorit. Nje burim i  sherbimit te fshehte afgan kujton se “Aleanca ishte habitur dhe u be konfuze se pse Talibanet nuk po i sulmonin? Per me teper burimet nga brenda Talibaneve flisnin se trupave u ishte dhene urdher qe te prisnin.”
 
Perse kjo pritje? Disa nga ndihmesit e Massoud-it tashme thone se e kane te qarte por me vonese. Per gati tre jave dy gazetare arabe prisnin ne Khoja Bahauddin per te intervistuar Massoud-in. Gazetaret thoshin se vinin nga Qendra e Observimit Islamik ne Londer dhe kishin nje leter rekomandimi nga drejtori i tyre Yasser al-Siri. Gazetaret, te cilet kishin udhetuar pa probleme permes frontit te luftes me Talebanet thane se “donin te dokumentonin Islamin ne Afganistan” - kujton Faheem Dashty, i cili prodhonte filma per Aleancen e Veriut dhe eshte aktualisht kryeredaktor i gazetes se perjavshme te Kabulit. Ne mbremjen e 8 shtatorit dy vizitoret u bene nervoze, duke insistuar plot ankth tek vartesit e Massoud-it per te konfirmuar intervisten me te. Ne te kundert ata kercenuan se ne se intervista nuk do behej brenda 24 oreve atehere ata do te largoheshin. Sekretari i Massoud tregon se “ata dukeshin sa te shqetesuar aq edhe entuziste per t’a bere intervisten aq sa filluan te na luteshin”.
 
Me ne fund intervista u fiksua pikerisht para drekes, te dielen, me 9 shtator. Dashty-t iu kerkua qe edhe ai t’a filmonte paralelisht me gazetaret intervisten. Massoud u ul ne krah te mikut te tij Masood Khalili, tashme ambasador i Afganistanit ne Indi. “Komandanti donte qe une te perktheja, dhe pastajse se bashku me te une do te shkoja te haja dreke prane lumit Oxus” - thote Khalili. Gazetaret arabet hyne ne dhome dhe vendosen kameren perballe Massoud-it. Khalili tregon se “ata ishin mjaft te qete dhe te permbajtur”, dhe ai i pyeti se cilen gazete perfaqesonin? Kur ata thane se punonin per llogari te qendrave studimore islamike, Khalili u be dyshues dhe hezitoi te vazhdonte intervisten, por Massoud nderhyri dhe tha se do ta benin intervisten.
 
Khalili thote se Massoud u tha gazetareve se ai donte te njihej me pyetjet para se te fillonte intervista. Me tej Khalili kujton se “nga 15 pyetje ne total, tete prej tyre kishin te benin me bin-Ladenin. Une u pashe ne sy me Massoud-in. Ai nuk dukej i qete. Ne kete histori gjerat po beheshin shume me te komplikura se zakonisht. Por ai tha: OK, fillojme filmimin!”  Dashty tregon: - “Khaili filloi te perkthente pyetjen e pare ne gjuhen “Dari”, ndersa une po rregulloja ndricimin e kameras sime, kur papritur ndjeva nje shperthim”. Bomba kishte qene e fshehur ne kameran e arabeve dhe ajo vrau ne vend nje prej tyre, ndersa i dyti u vra nga rojet e Massoud-it teksa po perpiqej te ikte per te shpetuar. Khalili beson se ky i fundit shpetoi filimisht nga goditja e bombes prej pasaportes qe mbante ne xhepin e majte te kemishes. Tete copa metalike te bombes u gjeten te ngulura fort ne te. Dashty mban mend se e kane transportuar menjehere ne nje helikopter se bashku me Massoud-in. Ky i fundit kishte marre plage te renda. Helikopteri i coi ata urgjent ne nje spital te Taxhakistanit. Ne kohen qe ata arriten atje Massoud-i kishte vdekur!
 
Vrasesit kishin ardhur nga Europa, dhe ata ishin anetare te nje grupi aleat te al-Qaedas. Nderkohe, armiqte e Massoud po prisnin lajmin e vrasjes se tij. Brenda pak oresh radioja e Talebaneve filloi te kakariste propagande: “Lideri juaj vdiq! Tani ju nuk mund te na beni dot balle!” Nje anetar i stafit te Massoud thote: “Ata u treguan te zgjuar. Ofensiva e tyre ishte parashikur qe te fillonte menjhere pas vrasjes.” Pikerisht ate nate Talebanet sulmuan frontin e luftes me Aleances Veriore. Edhe nje here tjeter, por te fundit, trupave te Massoud ju desh qe te rezistojne te vetme.
 
Ndersa, luftimet po pergjakeshin, plani i Clarke priste firmen e Bush-it. Mjaft shpejt Aleanca e Veriut do te kishte gjithe ndihmen qe pati kerkuar: forcat speciale te SHBA-se, avionet bombardues B-52, dhe natyrisht sa me shume avione spiune “Predator” qe CIA dhe Pentagoni te kishin ne dispozicion. Vendimi, qe kishte pritur per nje kohe kaq te gjate, papritur ishte aprovuar menjehere, sepse vetem 50 ore pas vdekjes se Massoud-it, terroristi Atta, duke u ulur ne avionin numer 11 te linjes “American Airlines” qe udhetonte drejt aeroportit “Logan” te Bostonit perdori telefonin e tij celular per here te fundit per te komunikuar me shokun e tij Al-Shehi, i cili sapo ishte ulur ne aeroplanin numer 175 te kompanise “United Airways”. Plani i tyre djallezor kishte nisur!
 
Po ne ate mengjes, O’Neill, ish-kolegu i Clarke ne luften kunder terrorizmit nderkombetar, arriti ne vendin e tij te ri te punes. Ai kishte qene ne kete pune vetem per dy jave. Pasi Atta dhe Al-Shehi perplasen aeroplanet ne Qendren Boterore te Tregetise, O’Neill i telefonoi djalit dhe “girlfriend-it”  te tij nga jashte kullave per t’u thene se ai ishte shendoshe e mire. Pastaj ai vrapoi menjehere per te kullat qe te kryente detyren e tij. Trupi i tij u identifikua 10 dite me vone!

[1] Artikulli bazohet ne raportet e: (i) Washington - Massimo Calabresi, John F. Dickerson, Elaine Shanon, Mark Thompson, Duglas Waller, dhe Michael Weisskopf; (ii) Islamabad - Hannah Bloch dhe Tim McGirk; (iii) Dallas - Cathy Booth Thomas; (iv) Cikago - Wendy Cole dhe Marguerite Michaels; (v) Paris - Bruce Crumley; (vi) Bruksel - James Graff; (vii) Phoenix - David Schwartz; (viii) Kabul - Michael Ware.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.