|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Reagim ndaj shkrimit te N. Lukaj, Dy gabimet e Veton Surroit

 
 

 
30 mars 2004 / TN
 
Tomor ZABELI
 
Eshte tipar i jopjekurise, kur gabimet dhe aktet qe kryhen nuk pranohen si te tilla.
 
Djeg'ja e mese 30 kishave, dhjetera shtepiave te serbeve eshte nje akt me te cilin tentohet pamundesia e jeteses se kesaj popullate ne ato vende ku ata deri ne ate moment kane jetuar.
 
Pamundesia e jeteses ne ato vende me fjale te tjera eshte zhvendosja nga ato vende per te jetuar ne vende tjera (qofte edhe perkohesisht!). Zhvendosja nga vendbanimi per te shkuar (me dhune) per te jetuar ne nje vend tjeter (pasi qe shtepia dhe sakrilegjet jane te djegura) nuk eshte tjeter gje, perveq SPASTRIM ETNIK.
 
Bile kete definim ne shqiptaret e Kosoves (te cilet e kemi shijuar spastrimin etnik me keq se askush) duhet ta kemi me te qarte se askush tjeter.
 
Prandaj, zotni Lukaj, zotniu Veton Surroi e din forte mire se cka shkruan dhe se cka rreshtat e tij permbajne ne menyre eksplicite dhe implicite.
 
Arsyetimi juaj se, po citoj, "Popullin qė pėr vite tė tėra ėshtė masakruar nga njė pakicė kombėtare, e mbėshtetur nga regjimi i vet, nuk mund ta akuzosh pėr fashizėm, sepse i duhet disa vjet pėr ta ndryshuar vetėdijen pėr torturat, krimet dhe barbarizmat qė ia ka shkaktuar ajo dhe regjimi i saj" eshte mese i pabaze.
 
Fashizmi nuk definohet se kush e kryen nje veper antinjerezore, por definohet ne vete vepren anti-njerezore. Prandaj, se ne shqiptaret (pasi qe qenkemi masakruar me vite te tera) nuk po mund te kryekemi vete vepra fashiste, eshte qesharake dhe e pabaze - teori qe mund te gjenden vetem tek ne ne Ballkan dhe ate ose tek serbet ose tek shqiptaret.
 
Fundja, (jo)veprat tona te fundit me 17 dhe 18 mars deshmuan fatkeqesisht, se sa te afert dhe te njejte jemi ne me fqinjet tane serbet!
 
Me nderime
Tomor Zabeli

 


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.