|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Reagim ndaj shkrimit tė T. Zabelit 

 
 

Spastimin etnik tė Serbėve nė Kosovė e ka bėrė Milosheviqi

 
 

 
30 mars 2004 / TN

Shukri MALIQI

I nderuar Tomor, mos u perpjek te mbrosh nje mendim te nje reformisti, se me ngjarjet e fundit qe ndodhen ne Kosove ka pas « spastrim etnik ». Spastrimin etnik ne Kosove e ka pregaditur Millosheviqi ne vitin 1986, se bashku me Akademin e shkencave dhe te arteve te Serbise dhe shoqaten e shkrimtarve te Serbise ne "Francuska 7" ku atebote takoheshin per cdo mbramje.
 
Srbet e Kosoves e dine mire se cfar krimesh kane bere ne Kosove, dhe per ate iken se bashku me Policine dhe ushtrine e cila i shyti ne gjak deri ne brryle, me kojshit e vete te cilet me vite te tera kishin jetuar se bashku, kurse pjesa tjeter jane mbyllur ne enklava, se nuk munden te u bien ne sy njerzve qe u moren femijet ne xhi vetem e vetem te rrisin krimet e tyre, pak ne shej frike e pak ne shej te demostrimit te forces.
 
Eshte nji fakt i vertet se poqese Popi Pavle i thrret serbet e Kosoves te largohen nga Kosova ata jane ne gjendje te ikin per nji ore siqe e kane bere ne vitin 1999.
 
Prandaj ata jane ne gjendje te shpifin lloj lloj krimi e ne fund per t’i ua mveshur shqiptareve. Psh ju kujtohet rasti i Gjorgje Marinoviqit te shkrete, te cilin serbet e flijuan vetum e vetum per ta shtuar represionin tek shqiptaret.
 
Nuk ka popull ne bote qe ka perjetuar diq te tille siq kane perjetuar shqiptaret, e sot kerkohet nga shqiptaret qe mbrenda nate ti harrojne ate se cka kane perjetuar. Gjera te tilla nodhin gjithkund ne bote, bile edhe ne shtetet qe kane nje tradite me te zhvilluar te Demokracise.
 
Eshte mire te mos nxitohet me gjykime e paragjykime si ne vitin 1981 kur secili nxitonete te gjykonte dhe ti quante kundrarevulucionare e shtrohet pyteja se ku eshte ai revolucion sot.
 
Kishte me qen mire qe standardet ti rahatojne srbet ne kosove por eshte nji konstatim se nuk ka sandard qe i detyron ata qe ta pranojn pavaresine e Kosoves. Bile disa standarde te cilat Bashksia nderkombetare i kerkon nga kosovaret nuk mund ti plotesojne as shtetet ma te zhilluara e te mos flasim se Kosova mund ta beje kete.
 
Me nderime.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.