|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E marte, 30 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Holkeri i ka urdhėruar qė sa mė shpejt tė bėhet evakuimi i banorėve tė fshatit Hade

 • Kryeparlamentari Daci vizitoi sot qytetin e Ferizajit dhe tė Gjilanit

 • Institucionet duhet tė kenė mė shumė mirėkuptim pėr Akademinė e Kosovės

 • Tim Xhuda: Pavarėsia e Kosovės ėshtė pjesė e zgjidhjes dhe nuk mendon se kjo gjė ėshtė nė dyshim

 • Forcat e KFOR-it filluan nė rajonin e Mitrovicės operacionin pėr zbulimin e personave tė implikuar nė trazira

 • Nga rajoni i Klinės deri mė tash nga 135 tė zhdukur janė kthyer vetėm gjashtė kufoma

 • Mospajtime rreth emėrimit tė zėvendėsmenaxherit tė ri nė aeroportin e Prishtinės

 • Rreth 6.000 banorė tė lagjes sė Spitalit nė Prishtinė tash 15 ditė janė pa ujė tė pijshėm

 • Nė Albanik ėshtė arrestuar njė serb i dyshuar pėr pjesėmarrje nė sulmin e 24 marsit

 • Komandanti i KFOR-it Kamerhof dhe ministri serbo-malazez i Mbrojtjes u takuan afėr Merdarit

 • Sot nė qytetin Il Sen-Deni, afėr Parisit, fillon Festivali kushtuar kulturės sė Kosovės

 • Grosman bisedon nė Beograd me autoritetet serbe pėr Kosovėn

 • Hajdaraga nė Moskė bisedoi me Llavrovin

 • Shqiptarėt e Amerikės protestojnė kundėr Kryeministrit Nano

 • Burzan: Unioni Serbi-Mali i Zi nuk do tė mbijetojė

 • Militantėt islamikė kanė vrarė dy ushtarė pakistanezė

 • Nė njė shpėrthim nė Uzbekistan kanė humbur jetėn 3 policė dhe njė fėmijė

 • Vritet kandidadit tamil pėr zgjedhjet e sė premtes sė ardhshme

 • Kontrollori i marinės ka fajėsuar ushtrinė pėr njė incident, kur patėn humbur jetėn deri nė 10 marinsa

 • Forcat filipinase kanė evituar njė sulm me bombė nė caqet civile si nė sulmet nė Madrid

 • Presidenti Bush u uroi zyrtarisht 7 vendeve mireseardhjen nė NATO

 • Forcat amerikane marrin pėrgjegjėsinė pėr vrasjen e dy gazetarėve irakianė

 • Arrestohen dy tė dyshuar pėr sulmet

 • Anan shkarkon koordinatorin e OKB-sė pėr siguri

 • Policia e Londrės ka arrestuar 8 persona tė dyshimtė pėr pėrgatitje tė sulmeve terroriste

 • Nė Sudan janė arrestuar disa opozitarė dhe oficerė pėr pėrpjekje pėr grushtshtet

 
  
Holkeri i ka urdhėruar qė sa mė shpejt tė bėhet evakuimi i banorėve tė fshatit Hade
 
Prishtinė, 30 mars 2004 - Kryeadministratori i Kosovės Hari Holkeri i ka nėnshkruar njė vendim ekzekutiv pėr institucionet e pėrkohshme vetėqeverisėse tė Kosovės qė menjėherė tė implementojnė planin pėr evakuimin e banorėve tė fshatit Hade tė Kastriotit (Obiliq).
 
Z. Holkeri i ėshtė drejtuar policisė ndėrkombėtare dhe KFOR-it qė me pėrkrahjen e TMK-sė tė ofrojė ndihmėn e nevojshme pėr evakuim. Komuna e Kastriotit nė bashkėpunim me Ministrinė e Shėrbimeve Publike ka hartuar planin pėr evakuimin e 300 banorėve nga zonat e rrezikuara.
 
Institucionet e Kosovės kanė ndarė 4 milionė euro pėr kėtė qėllim. Institucioneve vendore adminisrtatori Holkeri u ėshtė drejtuar nėpėrmjet zyrės sė kryeminmistrit ku ka kėrkuar qė deri mė 2 prill tė kryhet evakuimi dhe pėr rrjedhėn e procesit rregullisht tė njoftohet UNMIK-u.
 
Mirėpo banorėt e fshatit Hade nuk pajtohen me largimin nga shtėpitė e tyre pėrkundėr vendimit qė ėshtė nėnshkruar nga kryeadministratorin Hari Holkeri.

Banorėt e kėsaj ane thonė se nuk dinė ku tė shkojnė, duke shtuar se pas gjithė kėtyre viteve qė kanė investuar nė shtėpitė e tyre, ėshtė mjaft e vėshtirė tė evakuohen. Sipas tyre kjo ėshtė nė interes tė KEK-ut.

Kryetari i Komunės sė Kastriotit, Ismet Hashani thotė se i kupton plotėsisht shqetėsimet e banorėve tė fshatit Hade, sepse pėrvoja e kaluar tek ata ėshtė e hidhur me KEK-un.
 
 
Kryeparlamentari Daci vizitoi sot qytetin e Ferizajit dhe tė Gjilanit
 
Ferizaj/Gjilan 30 janar 2004 - Kryeparlamentari Nexhat Daci, bashkė me njė delegacion tė Kuvendit tė Kosovės, vizitoi sot qytetin e Ferizajit dhe tė Gjilanit. Daci nė Ferizaj bisedoi me udhėheqjen e komunės pėr situatėn aktuale.
 
Ai me kėtė rast ėshtė shprehur se tė drejtat e minoriteteve nuk kanė alternativė, sikurse nuk ka alternativė as pavarėsia e Kosovės. Daci tha se nė Kosovė ka vend pėr tė gjithė kosovarėt dhe tė gjithė duhet tė jenė pėrgjegjės ndaj Kosovės.

Ndėrkaq pėr situatėn aktuale nė komunėn e Ferizajit dhe pėr ngjarjet e 17 e 18 marsit Dacin e njoftoi njeriu i parė i komunės Adem Salihaj. Ai tha se do tė punohet bashkarisht me Kuvendin e Kosovės qė tė ndėrtohen me sukses proceset.

Daci gjatė qėndrimit nė Ferizaj vizitoi edhe kishėn ortodokse nė tė qytetit.

Ndėrkaq, delegacioni i Kuvendit tė Kosovės nė Gjilan bisedoi me udhėheqjen komunale, e cila e njoftoi pėr gjendjen aktuale pas protestave tė 17 e 18 marsit. Me kėtė rast Daci bashkė me anėtarėt e delegacionit vizitoi edhe kishėn ortodokse dhe disa shtėpi tė dėmtuara gjatė trazirave dhe bisedoi me disa pėrfaqėsues serbė.
 
Daci tha se tė gjitha dėmet do tė sanohen, ndėrkaq policia dhe KFOR-i do t'u ofrojnė siguri pėr tė gjithė banorėt. Daci u tha serbėve kurrė dhe askush nuk mund tė marrė pronėn e huaj. "E grabitura ėshtė e nemun dhe pėr kėtė do tė keni mbrojtje ligjore", tha Daci.
 
 
Institucionet duhet tė kenė mė shumė mirėkuptim pėr Akademinė e Kosovės
 
Prishtinė, 30 mars 2004 - Kryetari i Kuvendit Komunal tė Prishtinės, Ismet Beqiri, vizitoi sot Akademinė e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės, dhe pėrgėzoi kryetarin e Akademisė, Rexhep Ismajlin, me rastin e pranimit nė Federatėn e Akademive tė Evropės ditė mė parė nė Bruksel.

Z.Beqiri premtoi ndihmėn e komunės pėr ndėrtimin e njė objekti tė ri tė Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės, por njėherit kėrkoi qė edhe Qeveria e Kosovės tė bėjė mė shumė nė kėtė drejtim. Ai u shpreh se institucionet pėrgjegjėse tė kulturės duhet tė ndihmojnė mė shumė Akademinė e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės.
 
Beqiri theksoi se ėshtė e pakuptimtė qė Akademia tė mbijetojė me njė buxhet tė vogėl dhe fare simbolik. Akademia ėshtė sinonim i shtetit, tha Beqiri, duke shpresuar nė mirėkuptimin e organeve pėrkatėse qė institucioni ynė mė i lartė shkencor tė ketė mundėsi, hapėsirė dhe kushte minimale pėr veprimtarinė e saj shkencore.

Nga ana e tij, akademik Rexhep Ismajli, pasi falendėroi kryetarin e komunės pėr interesimin dhe ndihmėn e vazhdueshme, kėrkoi nga Qeveria ndryshimin nė qasjen e saj ndaj kulurės. "Mendoj se institucionet njė qėndrim tjetėr duhet ta kenė pėr veprimtarinė shkencore, sidomos pėr tė rinjtė. Investimi tek tė rinjtė, tė cilėt janė e ardhmja e njė vendi, ėshtė shumė i vogėl dhe jo gjithmonė drejt i orientuar", tha akad. Ismajli.

Nė fund tė takimit tė dy bashkėbiseudesit dėnuan dhunėn e shfaqur gjatė protestave tė fundit.
 
 
Tim Xhuda: Pavarėsia e Kosovės ėshtė pjesė e zgjidhjes dhe nuk mendon se kjo gjė ėshtė nė dyshim
 
Pragė, 30 mars 2004 - Duke folur pėr pasojat qė do tė kenė zhvillimet e fundit pėr tė ardhmen e Kosovės, analisti anglez Tim Xhuda thotė se "kjo ėshtė njė kambanė alarmi pėr politikanėt serbė dhe politikanėt shqiptarė, pėr tė vepruar nė mėnyrė qė tė bėhet e mundur qė radikalėt tė mos marrin situatėn nė kontroll pėr ta keqėsuar mė tej".
 
Njėkohėsisht, thotė ai, "kjo do tė shėrbejė edhe pėr ndėrkombėtarėt qė tė fillojnė tė mendojnė seriozisht pėr tė ardhmen e Kosovės".

Ndėrkaq, duke folur pėr zgjidhjen e situatės aktuale nė Kosovė, analisti Xhuda tha pėr radion "Evropa e lirė" se momentalisht duhet tė fillojnė negociatat formale pėr ēėshtjen e statusit, por ai mendon se duhen konsideruar seriozisht opsionet qė ekzistojnė.
 
"Mendoj se pavarėsia ėshtė pjesė e zgjidhjes dhe nuk mendoj se kjo gjė ėshtė nė dyshim. Por, ēėshtja ėshtė se ēfarė lloj pavarėsie, si do tė jetė organizimi i brendshėm nė Kosovė, ē'mbrojtje do tė ketė pėr minoritetet. Kėto gjėra nuk ka dyshim se duhen shqyrtuar dhe konsideruar seriozisht", thotė Xhuda.

Sa i pėrket ēėshtjes sė minoritetit serb nė Kosovė, analisti Tim Xhudanuk thotė se serbėt "nuk besojnė se kryeqyteti i tyre ėshtė Prishtina dhe nuk duan tė jenė pjesė e njė shteti ku shumica janė shqiptarėt".
 
 
Forcat e KFOR-it filluan nė rajonin e Mitrovicės operacionin pėr zbulimin e personave tė implikuar nė trazira
 
Mitrovicė, 30 mars 2004 - Pėrgjegjėsit e KFOR-it nė Mitrovicė kanė paralajmėruar fillimin e aksionit nė bashkėpunim me policinė me qėllim tė identifikimit tė tė gjithė tė dyshuarve, tė cilėt janė tė implikuar nė trazirat e ditėve tė shkuara.
 
Nė njė njoftim tė lėshuar nga KFOR-i, thuhet se ky aksion ndėrmerret nė pajtim me pėrgjegjėsitė e Brigadės Shumėkombėshe tė Lindjes, pjesėtarėt e sė cilės gjatė 72 orėve tė ardhshme do tė ndėrmarrin aksione kėrkimi nė rajonin e pėrgjegjėsisė. Megjithatė, ky operacion, sipas tyre mund tė zgjasė edhe 30 ditė, varėsisht prej rezultateve tė kėrkimeve.

Operacioni i tillė ėshtė autorizuar nga komandanti i KFOR-it me qėllim tė stabilizimit tė situatės.
 
 
Nga rajoni i Klinės deri mė tash nga 135 tė zhdukur janė kthyer vetėm gjashtė kufoma
 
Klinė, 30 mars 2004 - Nė Klinė ėshtė mbajtur tubimi i familjarėve tė zhdukur dhe sėrish u kėrkua nga institucionet vendore qė tė bėjnė mė shumė ndriēohet fati i tė zhdukurve. Nė kėtė takim ėshtė theksuar se Kosovės i mungojnė edhe 3.520 qytetarė. Kėshtu nga rajoni i Klinės nga 135 robėr lufte, deri mė tash janė kthyer vetėm gjashtė kufoma.
 
 
Mospajtime rreth emėrimit tė zėvendėsmenaxherit tė ri nė aeroportin e Prishtinės
 
Prishtinė, 30 mars 2004 - Nė aeroportin e Prishtinės vazhdojnė mospajtimet, qė lidhen me emėrimin e Afrim Hazirit, zėvendėsmenaxher i pėrgjithshėm i kėsaj ndėrmarrjeje publike tė Prishtinės.
 
Derisa stafi vendor kundėrshton kėtė emėrim, duke konstatuar se pėr kėtė vend pune nuk ėshtė shpallur kurrėfarė konkursi, menaxheri ndėrkombėtar nė kėtė aeroport thotė personi i emėruar i plotėson tė gjitha kushtet dhe se ai ėshtė emėruar nė kėtė post nga Agjencioni Kosovar i Mirėbesimit nė mėnyrė qė tė pėrgatitet pėr marrjen e detyrės sė drejtorit tė aeroportit tė Prishtinės.
 
 
Rreth 6.000 banorė tė lagjes sė Spitalit nė Prishtinė tash 15 ditė janė pa ujė tė pijshėm
 
Prishtinė, 30 mars 2004 - Banorėt e lagjės sė Spitalit tė Prishtinės tash 15 ditė janė pa ujė tė pijshėm pėr shkak tė punimeve pėr ngritjen e sistemit tė ujėsjellėsi tė sistemit nė kėtė lagje. Fjala ėshtė pėr mbi 6000 banorė tė cilėt po pėrballen me kėtė problem ekzistencial.
 
Sipas banorėve kompania qė e ka fituar tenderin nga komuna e Prishtinės i ka vendosur gypat e ujėsjellėsit me kohė, por mbikėqyrėsi qė ėshtė caktuar nga komuna ka vėrejtje serioze nė punėkryesit. Gypat qė po pėrdoren pėr lidhje anėsore dhe nė unazat lidhėse janė tė kualitetit tė dobėt dhe 50 pėr qind mė tė lira, thonė zyrtarėt e Batllavės.

Komuna ka investuar 129 mijė euro, ndėrkaq banorėt kanė participuar me rreth 40 mijė euro. Megjithėkėtė banorėt e kėsaj lagje ende nuk kanė ujė tė pijshėm.
 
 
Nė Albanik ėshtė arrestuar njė serb i dyshuar pėr pjesėmarrje nė sulmin e 24 marsit
 
Mitrovicė, 30 mars 2004 - Zyrtarėt e policisė ndėrkombėtare nė Mitrovicė kanė bėrė tė ditur dje se nė Albanik, (ish-Leposaviq) ėshtė arrestuar njė person i dyshuar pėr pjesėmarrje nė sulmin e 24 marsit nė ushtarė tė KFOR-it mbi urėn e lumit Ibėr nė Mitrovicė.
 
Burimet jozyrtare bėjnė tė ditur se i arrestuari ėshtė Zoran Gjokoviq me vendbanim nė Kragujevc. Mė 24 mars ėshtė arrestuar edhe sulmuesi i drejtpėrdrejtė i ushtarėve francezė Zhivorad Cvetkoviq nga Prishtina, i cili nė vitin e kaluar kishte ikur nga njė burg nė Serbi dhe kishte gjetur strehim nė pjesėn veriore tė Mitrovicės.
 
Sipas burimeve nga veriu i Kosovė, Zhivorad Cvetkoviq ėshtė pjesėtar i formacionit "rojat e urės" dhe ai nuk ka arritur tė hedhė edhe granatėn e dytė nė drejtim tė ushtarėve tė KFOR-it meqė ata kanė reaguar me shpejtėsi bashkė me pjesėtarėt e SHPK-sė dhe kanė arritur tė kapin sulmuesin.
 
 
Komandanti i KFOR-it Kamerhof dhe ministri serbo-malazez i Mbrojtjes u takuan afėr Merdarit
 
Merdar/Podujevė, 30 mars 2004 - Komandanti i KFOR-it, gjenerali Holker Kamerhof dhe ministri i Mbrojtjes Serbi - Mali i Zi Boris Tadiq janė takuar dje nė bazėn ushtarake serbe afėr Merdarit nė zonėn tokėsore tė sigurisė.
 
Nė kėto bisedime ka marrė pjesė edhe shefi i shtatmadhorisė sė Serbisė dhe Malit tė Zi, koloneli Branko Kėrga. Ky ėshtė takimi i parė i komandantit Kamerhof me ministrin Tadiq prej se gjenerali gjerman ėshtė nė kėtė funksion.
 
 
Sot nė qytetin Il Sen-Deni, afėr Parisit, fillon Festivali kushtuar kulturės sė Kosovės
 
Paris, 30 mars 2004 - Sot nė qytetin Il Sen-Deni, afėr Parisit nė Francė, fillon Festivali kushtuar kulturės sė Kosovės. Nė kėtė festival do tė marrin pjesė mbi 80 artistė, shumica e tyre janė shqiptarė. Hapja solemne bėhet nė orėn 20.30.
 
Por mė parė, nė orėn 16.00, ēelen ekspozitat e piktorit Ismail Bozhlani dhe e fotografes Mari Ponshėle (fotografi me motive shqiptare). Ndėrkaq, nė orėn 20.45, shfaqet drama "Shoku im paranoik" (Mon ami paranoique) tė autorit Nikson Pitaqaj, i cili e ka bėrė edhe regjinė e dramės.
 
 
Grosman bisedon nė Beograd me autoritetet serbe pėr Kosovėn
 
Beograd, 30 mars - Nėnsekretari amerikan i Shtetit pėr ēėshtje politike Mark Grosman ka biseduar sot nė Beograd me ministrin e punėve tė jashtme tė Unionit serbo-malazez Goran Svilanoviq.
 
Sipas mediave serbe, Grosman citohet tė ketė thėnė se SHBA-tė mbeten tė pėrkushtuara ndaj politikės standardet para statusit dhe ka shprehur gatishmėrinė qė bashkė me OKB-nė, BE-nė dhe Grupin e Kontaktit tė vazhdojnė dialogun me autoritetet e Beogradit pėr modalitetet e decentralizimit tė Kosovės qė do tė mundėsonte njė vetėqeverisje mė efikase lokale dhe siguri pėr popullsinė serbe nė Kosovė.

Me Grosmanin ka biseduar edhe ministri serbo-malazez i Mbrojtjes Boris Tadiq pėr situatėn aktuale nė Kosovė pas ngjarjeve tė ditėve tė fundit nė Kosovė.

Grosman ėshtė takuar edhe me koordinatorin e tė ashtuquajturės "Qendėr koordinuese serbe pėr Kosvėn", Nebojsha Ēoviq. Ēoviq citohet tė ketė thėnė se nuk beson mė nė Kosovėn multietnike, as nė standarde e pėrcaktuara, por ėshtė shprehur pėr ndarje.

Grosman pritet tė takohet edhe me kryeministrin serb Koshtunica dhe kryetarin e Unionit Serbi-Mali i Zi Svetozar Maroviq.
 
 
Hajdaraga nė Moskė bisedoi me Llavrovin
 
Moskė, 30 mars 2004 - Ministri i jashtėm rus Sergej Llavrov nė njė bisedė me zėvendėsministrin e jashtėm tė Shqipėrisė, Luan Hajdaraga, ka shprehur shqetėsimin serioz pėr shkak tė, siē thuhet, pėrndjekjes sė popullsisė serbe nga Kosova, njofton agjencia ruse, RIA Novosti.
 
 
Shqiptarėt e Amerikės protestojnė kundėr Kryeministrit Nano
 
Uashington, 30 mars 2004 - Ndėrkohė qė nė oborrin e Shtėpisė sė Bardhė zhvillohej ceremonia e pranimit tė vendve tė reja nė NATO, ku merrte pjesė edhe kryeministri shqiptar, Fatos Nano, njė grup shqiptaro amerikanėsh kishin dalė pėr tė protestuar kundėr kryeministrit, tė cilin ata e mbajnė pėrgjegjės pėr korrupsionin dhe krimin e organizuar nė Shqipėri.

Shqiptaro amerikanė tė ardhur nga shumė qytete tė Shteteve tė Bashkuara mbanin parulla tė shumta nė shqip e anglisht ku bėhej thirrje pėr largimin e kryeministrit Nano nga pushteti dhe pastrimin e Shqiqėrisė nga korruėpsioni dhe krimi i organizuar.

Nėnkryetari i shoqatės mbarė shqiptare Vatra, Gjon Buēaj, thotė se Shqipėria sot ka nevojė pėr njė qeveri teknike qė do ta pėrgatiste pėr zgjedhje tė reja tė lira e tė drejta. Veprimtari veteran shqiptaro amerikan fajėson socialistėt dhe kryeministrin Fatos Nano pėr prapambetjen e vendit, varfėrinė e korrupsionin qė sipas tij morėn pėrmasa tė papara qė nga viti 1997 me rrėzimin e qeverisė demokratike.

Protesta e sė hėnės u organizua nga Gjenerata e re Shqiptare, njė nga organizatat mė tė reja shqiptaro amerikane mė degė nė New York, New Jersey, Washington D.C., Teksas e shtete tė tjera.
 
 
Burzan: Unioni Serbi-Mali i Zi nuk do tė mbijetojė
 
Uashington, 30 mars 2004 - Unioni Serbi-Mali i Zi nuk do tė mbijetojė, sepse struktura e tillė ėshtė treguar e pamjaftueshme pėr Serbinė dhe Malin e Zi, ka vlerėsuar ministri malazez i punėve tė jashtme Dragisha Burzan nė Uashington.

Burzan citohet tė ketė thėnė se "bashkėsia shtetėrore ėshtė treguar jofunksionale nė kuptimin e procesit tė asociicimit serbo-malazez nė Bashkimin Evropian".
 
 
Militantėt islamikė kanė vrarė dy ushtarė pakistanezė
 
Vana, Pakistan, 30 mars 2004 - Militantėt islamikė kanė vrarė dy ushtarė pakistanezė, qė ishin zėnė peng, nė kufirin afgan, ka thėnė sot (e martė) njė zyrtar qeveritar, njofton Rojter. Vrasja e kėtyre ushtarėve ka shtuar tensionet nė kufirin pakistanezo-afgan, ku rreth 5000 trupa kanė sulmuar rreth 400 deri nė 500 luftėtarė tė Al Kaidės dhe tė tjerė nė njė operacion 12-ditėsh, qė pėrfundoi tė dielen dhe ku humbėn jetėn mbi 100 njerėz.
 
 
Nė njė shpėrthim nė Uzbekistan kanė humbur jetėn 3 policė dhe njė fėmijė
 
Tashkent, 30 mars 2004 - Dy femra e kanė hedhur sot (e martė) veten nė erė tek njė shitore pėr fėmijė dhe njė stacioni autobusash nė kryeqytetin e Uzbekistanit, Tashkent, njofton AP. Nga ky shpėrthiim, pėrpos dy sulmueseve vetėvrasėse, kanė humbur jetėn edhe tre policė dhe njė fėmijė dhe janė plagosur disa njerėz.
 
Fill pas shpėrthimit ka pasur shkėmbim zjarri ndėrmjet policisė dhe, siē thuhet, terroristėve. Uzbekistani ėshtė aleat i SHBA-ve nė Azinė qendrore, qė ka dėnuar sulmet e 11 shtatorit 2001. Nė Uzbekistan janė mirėpritur qindra trupa amerikane nė njė bazė afėr kufirit me Afganistanin.
 
 
Vritet kandidadit tamil pėr zgjedhjet e sė premtes sė ardhshme
 
Batikola, Sri Lanka, 30 mars 2004 - Vėzhguesit ndėrkombėtarė tė zgjedhjeve kanė dėnuar vrasjen e kandidatit tamil pėr zgjedhjet e sė premtes sė ardhshme, njofton BBCWorld. Rajan Sathijamurthi dhe shoferi i tij janė vrarė nė qytetin lindor Batikola, kurse njė person i tretė ėshtė plagosur. Kėtė akt tė dhunės duket ta ketė kryer grupi i Tigrave Tamilė.
 
 
Kontrollori i marinės ka fajėsuar ushtrinė pėr njė incident, kur patėn humbur jetėn deri nė 10 marinsa
 
Nasiria, Irak, 30 mars 2004 - Kontrollori i marinės ajrore ka fajėsuar ushtrinė amerikane pėr njė incident, qė ishte mė i rėndi nė njė tė ashtuquajtur "zjarr miqėsor" gjatė gjithė luftės nė Irak, njofton BBCWorld.

Deri nė 10 marinsa amerikanė mund tė kenė humbur jetėn gabimisht nė njė shkėmbim zjarri ndėrmjet ushtarėve amerikanė nė qytetin Nasiria, thuhet nė njė raport tė ri tė Pentagonit. Ky incident ka ndodhur katėr ditė pas fillimit tė luftės nė Irak, mė 23 mars nė vitin e kaluar.
 
 
Forcat filipinase kanė evituar njė sulm me bombė nė caqet civile si nė sulmet nė Madrid
 
Manila, 30 mars 2004 - Forcat filipinase kanė evituar njė sulm me bombė, nė shenjestėr tė tė cilit kanė qenė caqet civile tė shkallės sė njėjtė si nė sulmet nė Madrid, ka thėnė presidentja e vendit, njofton BBCWorld.
 
Forcat e presidentes, Gloria Macapagal Arrojo, kanė kapur mjetet shpėrthyese, tė cilat kanė qenė destinuar tė pėrdoren pėr bombardimin e trenave dhe tė qendrave tregtare nė kryeqytetin Manila. Janė arrestuar disa njerėz nė lidhje me kėtė kpomplot. Ata kanė qenė tė lidhur me grupin Abu Sajafit, ka thėnė ajo.
 
 
Presidenti Bush u uroi zyrtarisht 7 vendeve mireseardhjen nė NATO
 
Uashington, 30 mars 2004 - Aleanca e Natos ka tani 7 anėtarė tė rinj, nga Evropa Veriore dhe Qendrore duke u shtrirė deri pranė kufijve tė Rusisė. Ceremonia e zyrtare e pranimit tė tyre u organizua tė hėnėn nė Shtėpinė e Bardhė. Tė ftuar nė ceremoni ishin edhe tre vendet ballkanike qė shpresojnė tė anėtarėsohen sa mė shpejt nė aleancėn e Atlantikut Verior.

Presidenti Bush tha se 7 vendet e reja e njohin mirė ēmimin e lirisė dhe si rezultat i tyre aleanca e Natos do tė bėhet mė e fortė.

"Si dėshmitarė tė disa prej krimeve mė tė mėdha tė shekullit tė kaluar, anėtarėt e rinj do t'i sjellin qartėsi morale qėllimit tė aleancės. Ata, tha Presidenti Bush e kuptojnė kauzėn tonė nė Afganistan dhe Irak, pasi tirania ėshtė ende e freskėt nė kujtesėn e tyre".

Presidenti Bush i bėri kėto komente nė Shtėpinė e Bardhė vetėm disa orė pasi 7 vendet e reja dorėzuan dokumentet zyrtare tė anėtarėsimit.

Shtatė vendet e reja qė u pranuan tė hėnėn janė Bullgaria, Rumania, Sllovenia, Sllovakia, dhe tre vendet balltike Estonia, Lituania dhe Letonia.

Kryeministri i Shqipėrisė Fatos Nano, i tha Zėrit tė Amerikės pas ceremonisė se kjo ishte njė ditė e rėndėsishme pėr gjithė shqiptarėt. Duke u shprehur optimist pėr anėtarėsimin e vendit tė tij nė NATO, kryeministri Nano tha se Shqipėria ka tani pėrpara detyrėn e rėndėsishme tė thellimit tė reformave.
 
 
Forcat amerikane marrin pėrgjegjėsinė pėr vrasjen e dy gazetarėve irakianė
 
Bagdad, 30 mars 2004 - Forcat amerikane nė Irak kanė pranuar zyrtarisht pėrgjegjėsinė pėr vrasjen e dy gazetarėve irakianė tė televizionit mė 18 mars. Forcat amerikane thonė nė njė deklaratė tė lėshuar dje se gazetarėt e televizionit al-Arabija, Ali Abdul Azizi dhe Ali al-Khatibi, ishin qėlluar aksidentalisht gjatė njė incidenti tek njė postbllok ushtarak amerikan.

Zyrtarė ushtarakė shprehėn keqardhje pėr incidentin, i cili zemėroi gazetarėt arabė tė vendosur nė Bagdad. Ndrėkohė, koalicioni mbrojti mbylljen tė dielen pėr 60 ditė tė gazetės sė pėrjavshme shiite al-Havza.
 
 
Arrestohen dy tė dyshuar pėr sulmet
 
Madrid, 30 mars 2004 - Edhe dy tė dyshuar tė tjerė, njė sirian dhe njė maroken janė akuzuar lidhur me bombėn nė Madrid, ku mė 11 mars u vranė mė shumė se 200 vetė.

Siriani akuzohet pėr pėrfshirje nė sulm dhe se bėn pjesė nė njė organizatė terroriste, ndėrsa marokeni akuzohet se ka bashkėpunuar me terrorizmin.

Gjykatėsi, Huan del Olmo, nė Gjykatėn e Lartė nė kryeqytetin e Spanjės, liroi nga burgu tre persona tė tjerė qė nuk ishin akuzuar nga drejtėsia.

Deri tani, pesėmbėdhjetė persona po mbahen nė paraburgim nė lidhje me sulmet ndaj trenave nė Madrid.
 
 
Anan shkarkon koordinatorin e OKB-sė pėr siguri
 
Nju Jork, 30 mars 2004 - Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Annan, ka liruar nga detyra koordinatorin pėr sigurinė, Tun Myat, pas publikimit tė njė raporti qė kishte tė bėnte me rrethanat qė ēuan nė bombėn shkatėrruese qė u vu vitin e kaluar nė selinė e Kombeve tė Bashkuara nė Irak.

Bomba vrau atėherė 22 persona, pėrfshirė edhe shefin e misionit tė OKB-sė nė Baghdad, Serzho de Melo.

Annan nga ana tjetėr refuzoi dorėheqjen e zėvendėses sė zotit Tun Myat, Luiz Freēet, e cila drejton njė grup pune qė merret me ēėshtjen e Irakut.

Raporti qė ēojė nė masat nė fjalė, ndėr tė tjera thotė se pėrpjekjet pėr tė gjetur arsyet e kthimit tė OKB-sė nė Irak, kanė dėshtuar.
 
 
Policia e Londrės ka arrestuar 8 persona tė dyshimtė pėr pėrgatitje tė sulmeve terroriste
 
Londėr, 30 mars 2004 - Policia ka arrestuar sot (e martė) tetė persona dhe ka kapur njė gjysmė tone tė nitratit tė amoniumit, qė mund tė shėrbejė pėr prodhimin e bombave pėr sulme terroriste, ka bėrė tė ditur policia e Londrės, njofton AP. Tė gjithė tė arrestuarit kanė shtetėsi britanike dhe janė arrestuar gjatė njė operacioni tė sotėm policor.
 
Policia ka thėnė gjithashtu se operacioni s’ka lidhje me sulmet me bombė nė trenat e Madridit dhe as me terrorizmin e IRA-s.
 
 
Nė Sudan janė arrestuar disa opozitarė dhe oficerė pėr pėrpjekje pėr grushtshtet
 
Kartum, 30 mars 2004 - Autoritetet e Sudanit kanė arrestuar sot (e martė) njė numėr politikanėsh opozitarė dhe oficerėsh tė armatės pėr pėrpjekje pėr grushtshtet, me tė cilin do tė pėrmbysnin presidentin Omar al-Bashir, njofton BBCnews.
 
Tė gjithė tė arestuarit supozohet tė jenė pjesėtarė tė Partisė islamiste tė Kongresit Popullor. Ata gjithashtu supozohet tė jenė pėrzier nė kryengritjen nė rajonin perėndimor Darfur.
 

  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>