|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Krahas aktivitetit pėr sanimin e pasojave, Kosova duhet tė shikojė nga e ardhmja e saj

 
 

 
Gjilan, 30 mars/TN/ Ilmi MUSLIU - Ministri i kulturės, rinisė, sporteve dhe ēėshtjeve jorezidente, Behxhet Brajshori ka vizituar tė martėn Gjilanin, ku nga udhėheqja komunale ėshtė njoftuar me pėrpjekjet dhe planin pėr sanimin e dėmeve tė protestave tė 17 e 18 marsit.

Lutfi Haziri, kryetar i komunės tha se edhe nė Gjilan protestat u pėrshkallėzuan nė dhunė dhe si pasojė humbi jetėn njė qytetar, u lėnduan dhjetra tė tjerė dhe u dėmtuan disa objekte banimi dhe vetura.

Tani gjendja ėshtė normalizuar dukshėm dhe angazhimi ynė ėshtė pėrqėndruar nė sanimin e pasojave dhe kthimin e tė zhvendosurve. Njė numėr i serbėve mund tė kthehen menjėherė, pasiqė 52 shtėpi nuk janė dėmtuar, pėrderisa tė tjerėt mund ta bėjnė kėtė sapo tė sanohen pasojat.

Ka qenė fat i mirė qė nė komunėn e Gjilanit nuk ėshtė dėmtuar asnjė kishė ortodokse apo objekt i kulturės, pos infrastrukturės private tė banimit dhe pėrballja me pasojat do tė jetė mė e lehtė.

Por, kėtu ende mbetet nė fuqi ora policore, e cila ėshtė urdhėruar nga komandanti i Brigadės Shumėkombėshe tė Lindjes dhe ne kemi kėrkuar qė tė bėhet njė rivlerėsim i kėsaj mase, nė mėnyrė qė tė mund tė zhvillohen aktivitetet kulturore, rinore e sportive, meqenėse konsiderojmė se gjendja ėshtė normalizuar dukshėm, tha Haziri.

Ai e njoftoi ministrin Brajshori se policia dhe KFOR-i kanė kryer dje njė kontrollim edhe nė objektin e shtėpisė sė kulturės, ku kanė urdhėruar mbylljen e bufesė nė hapėsirėn e teatrit dhe ajo nuk do tė lejohet tė punojė gjatė disa muajve tė ardhshėm, pasiqė organet e sigurisė kishin marrė njoftime se ka ekzistuar njė lidhje me protestat.

Ndėrkaq, kryeshefi ekzekutiv Enver Muja ka thėnė se qė nga sot, komisioni, i cili pėrbėhet nga tė gjitha komunitetet, ka filluar vlerėsimin e dėmeve dhe nė fazėn e parė do tė sanohen ato shtėpi, tė cilat janė tė dėmtuara mė pak, nė mėnyrė qė banuesit tė mund tė kthehen mė shpejt, ndėrsa nė fazėn e dytė do tė punohet nė objektet e djegura ose tė dėmtuara mė shumė.

Komuna ka ndarė si ndihmė emergjente nga fondi i saj 10 mijė Euro, tė cilat ka planifikuar t`ua ndajė familjeve tė zhvendosurve, nė mėnyėr qė ato tė kenė mundėsi vetė tė sigurojnė atė qė iu duhet mė tepėr nė kėtė fazė, por ka thėnė se procedurat e prokurimit janė tė atilla qė e vėshtirėsojnė njė gjė tė tillė.

Muja tha se ėshtė kontaktuar edhe me punėtorėt serbė nė shėrbimin civil tė komunės, tė cilėt duhet tė kthehen nė punė, pasiqė ėshtė siguruar pėr ta trasnporti dhe jemi tė sigurtė se nuk do tė kenė asnjė problem me kolegėt e tyre shqiptarė nė administratė, ku ata punojnė bashkė qė nga viti 2000 dhe asnjėherė nuk ka patur mosmarrėveshje ndėrmjet tyre.

Ministri Behxhet Brajshori ka pėrgėzuar udhėheqjen komunale pėr angazhimet e mėdha qė ka bėrė pėr tė pėrballuar gjendjen dhe pėr tė ndaluar shkallėzimin e dhunės dhe ka thėnė se tani, krahas pėrpjekjeve pėr normalizimin e gjendjes, Kosova duhet t`iu rikthehet edhe aktivitetetve tjera normale dhe kjo, njėsoj duhet tė vazhdojė edhe nė Gjilan.

Ministri Brajshori ėshtė pajtuar se hapėsirat e teatrit duhet t`iu kthehen institucioneve tė kulturės dhe ato tė shfrytzėohen pėr veprimtari pėrkatėse dhe jo pėr biznes.

Mė tutje, ministri ka thėnė se ėshtė shumė e nevojshme qė nė pėrbėrje tė komisioneve pėr vlerėsimin e dėmeve tė ketė edhe pėrfaqėsues tė komunitetit serb, pėr shkak se kėshtu mundėsohet edhe qasja mė e lehtė nė shtėpitė e dėmtuara, ndėrsa UNMIK-u duhet tė mbajė rolin e kėshilldhėnėsit nė kėto komisione dhe nė procesin e sanimit tė pasojave, tė cilėn e ka marrė pėrsipėr Qeveria e Kosovės.

Natyrisht, sipas minsitrit Brajshori, krahas aktiviteteve pėr normalizimin e jetės, Kosova duhet tė shikojė nga e ardhmja dhe nuk duhet assesi tė mbyllet vetėm nė kėtė ēka ka ndodhur. Duke qenė i bindur nė aftėsitė e pushtetit lokal nė Gjilan pėr t`i lėvizur gjerat pėrpara, Behxhet Brajshori ka premtuar se nė kėtė rrugė komuna do ta ketė pėrkrahjen e Qeverisė sė Kosovės.
 
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.