|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Gjilan / Daci: Askush tė mos mendojė se Kosova ėshtė e gatshme tė heqė dorė nga pavarėsia

 
 

 
Gjilan, 30 mars 2004 /TN/ Ilmi MUSLIU - Kryesia e Parlamentit tė Kosovės, e prirė nga kryetari Nexhat Daci, ka vizituar tė marten Gjilanin dhe nė njė takim me Komitetin pėr Siguri dhe Emergjencė, ku kanė marrė pjesė edhe pėrfaqėsues tė komuniteteve, ėshtė njoftuar pėr pasojat e ngjarjeve tė 17 e 18 marsit si dhe masat qė janė ndėrmarrė pėr normalizimin e gjendjes, ndėrsa gjatė njė takimi me komunitetin serb, nė kishėn ortodokse, i ka ftuar ata qė tė kthehen nėpėr shtėpitė e veta dhe tė qėndrojnė kėtu.
 
Lutfi Haziri, kryetar i komunės, Xhemajl Hyseni, zėvendėskryetar, Enver Muja, kryeshef ekzekutiv, Richard Jonson, komandant i KFOR-it nė Gjilan, Reshat Maliqi, kėshilltar i komandantit rajonal tė policisė, Izet Azizi, komandant i stacionit tė policisė, Shaban Musliu, zėvendėskomandant i TMK-sė dhe Marsel Qintelan, kėshilltar rajonal i UNMIK-ut e kanė njoftuar kryeparlamentarin Nexhat Daci dhe kryesinė e Parlamentit tė Kosovės, me aktivitetetet qė janė ndėrmarrė pėr qetėsimin e situatės dhe pėrballimin e krizės.

Pasi tha se ėshtė i kėnaqur me angazhimet qė janė bėrė nė komunėn e Gjilanit pėr tejkalimin e situatės dhe mėnyrėn si ėshtė vepruar kėtu bashkarisht me strukturat ndėrkombėtare nė kuadėr tė Komitetit pėr Siguri dhe Emergjencė, z. Nexhat Daci tha se ėshtė qėndrim unanim i institucioneve tė Kosovės qė pasojat tė riparohen shpejt.

Askush nga ne nuk e justifikon dhunėn ndaj komunitetit serb. Ėshtė mendim yni se edhe bashkėsia ndėrkombėtare nė Kosovė u sulmua nė mėnyrėn mė brutale dhe pa asnjė arsye. U sulmuan edhe ashkalinjtė, tė cilėt asnjėherė nuk i kanė bėrė dėm Kosovės, u sulmua edhe KFOR-i, pėrkatėsisht NATO-ja, e cila na ndihmoi tė fitojmė lirinė dhe tė ndėrtojmė paqen dhe demokracinė, ka thenė z. Daci.

Kryeparlamentari Daci ka qenė kategorik nė pohimin e tij se Kosova nuk do tė ketė shmangie nga pėrcaktimet e saj pėr pavarėsi, sikundėr e tha me bindje se Kosova ėshtė vend i tė gjithė atyre qė e duan atė dhe qė dėshirojnė tė jetojnė me ne.

Nexhat Daci tha se nuk duhet tė mendojė askush nė rruzullin tokėsor se Kosova ėshtė e gatshme tė heqė dorė nga qėllimet e veta shekullore pėr pavarėsi. Asnjė vendim i Parlamentit tė Serbisė nuk ėshtė i vlefshėm pėr Kosovėn dhe kosovarėt, tha ai.

Edhe z. Grosman e bėri tė ditur gjatė vizitės sė djeshme nė Prishtinė se Kosova duhet tė vazhdojė me realizimin e standardeve, tha Daci dhe ai e vlerėsoi kėtė mbėshtetje si njė lloj freskie pėr institucionet e Kosovės, pas krizės sė 17 e 18 marsit.

“Po kthehem nė Prishtinė shumė mė i qetė seē kam ardhur kėtu. Gjilani ėshtė formula mė e mirė se si mund tė administrohen situatat e kėtilla dhe si duhet tė punohet nė tejkalimin e krizave. Unė mendoj se Kosova e prillit nuk do tė ketė asgjė tė pėrbashkėt me Kosovėn e para 17 marsit, ėshtė shprehur z. Daci gjatė njė takimi tė shkurtėr me gazetarė.

Mė pas, Kryesia e Parlemantit tė Kosovės dhe kryetari saj Nexhat Daci kanė vizituar kishėn ortodokse serbe nė qytet, e cila falė pėrkujdesjes sė forcave tė sigurisė ka shpėtuar e padėmtuar dhe aty ėshtė takuar edhe me disa nga pjesėtarėt e kėtij komuniteti, nga tė cilėt ka kėrkuar qė tė kthehen nėpėr shtėpitė e tyre dhe tė qėndrojnė kėtu, pasiqė janė ndėrmarrė tė gjitha masat qė gjithēka tė riparohet shpejt.

Duke kėrkuar nga serbėt lokalė tė mos i dėgjojnė ata qė i ftojnė tė vepronjnė ndryshe, sepse tė tillėt, siē ėshtė shprehur Daci, mund t`iu bėjnė vetėm njė shėrbim arushe, ai tha se komunitetet nė Kosovė duhet tė kenė mbrojtjen e fqinjve, sepse kėtė nuk mund ta bėjė askush mė mirė dhe bėri apel te shqiptarėt dhe bizneset qė tė dėshmojnė shpirtin solidar dhe t`i ndihmojnė fqinjtė e tyre serbė nė kėtė situatė.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.