|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Rastet e Marsit nė Kosovė, sipas mendimit tim janė ,,shqetsime psikollogjike''

 
 

 
30 mars 2004 / TN
 
Agim B. ABAZI, Norvegji
 
Pas leximit te disa deklaratave te marra te lexuesve te kesaj faqe, nuk po mundem te qendroi e te mos e jap edhe une nji mendim te shkurt.
 
Tani me duket se eshte ardhe koha qe ti lajim anash grindjet dhe thash e thanet, se cka tha Surroi e ai tjetri.
 
Tani pasi qe jemi ra ne ,,kurth'' dhe ne sy te keq tek e githe bota, pas ketyre rasteve te Marsit, vetem nje gje mund te na ndihmon, a ajo gje per mendimin tim eshte politika.
 
Veton Surroi eshte nji analist politike me pervoi dhe me tradite, dhe e dine se si te sillet me politiken e ,,drejt'' Evropjane.
 
Rastet e Marsit ne Kosove, sipas mendimit time jane ,,shqetsime psikollogjike'' te qytetarve te Kosoves.
 
Kur e thom kete e marr per baze se, nuk ka nji qytetar te Kosoves qe nuk ka perjetuar trauma, vuajtje, masakra, debime etj. qe mos t'i permendim tani te gjitha ''te zezat'' qe i kemi pasur prej regjimit serbo-sllav, sepse ndoshta mund te permbushet nji faqe e ter nga ato.
 
Duke e pare ,,lazdrimin'' e perditshem te kesaj pakice vuajtjepruese, si ne institucionet e Kosoves, si ne punesim, si ne ndihma, si ne zgjidhjen e problemeve nga ana e nderkombetarve, si edhe ne magjistrale, si edhe ne burgje, si edhe ne instituconet e drejtsis etj. e ket lloi ,,lazdrimi'' keto pakica i kan pas gjithmon, si ne kohe te komunizmit, si ne kohe te Millosheviqit, e edhe tani, se nuk po e di se si ta quaj ket kohe.
 
Ndoshta ma se miri kishte me iu pershtat ,,koha e vakumit'', qytetari i Kosoves ka filluar te kete pra ,,shqetsime psikollogjike''.
 
Mos vall keto institucione vendore dhe nderkombetare, po e ,,lazdrojin'' ket pakic ne at mase, sa qe nji dite te gjitha ato vuajtje do te na perseriten.
 
 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.