|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Grosman tha se dhuna ėshtė njė kthim prapa nė procesin pėr implementimin e standardeve

 
 

 
Prishtinė, 29 mars 2004 - Nėnsekretari amerikan i Shtetit, Mark Grosman, pati sot edhe njė takim tė pėrbashkėt me krerėt UNMIK-ut dhe me udhėheqėsit e institucioneve e me liderėt politikė tė Kosovės. Pas takimit, Grosman nė njė konferencė me gazetarė shprehu mbėshtetjen e Qeverisė amerikane pėr implementimin e planit standardet pėr Kosovėn, i cili do tė publikohet kėtė javė.

Ai tha se dhuna e ditėve tė fundit ėshtė njė kthim prapa nė procesin pėr implementimin e standardeve dhe shtoi se realizimi i planit pėr standardet tani ėshtė shumė mė i vėshtirė se sa para dy javėsh. Viti 2005 mbetet vit i rivlerėsimit tė plotėsimit tė standardeve, por tha se tani ėshtė shumė mė vėshtirė se para dy javėsh tė thuhet nėse rivelėsrimi do tė jetė pozitiv.

"Dhuna e fundit na ka kthyer prapa pėr vizionet, tė cilat i kemi dhe pėr shpresėn qė duhet ta arrijmė nė vitin 2005", tha Grosman, duke pyetur: "Ēka mė tutje? A jemi ngujuar nė kėtė pikė? Ku ėshtė bota?" Pėr shkak tė njrėzve kėtu, tha Grosman, duhet vazhduar mė tutje dhe duhet zbatuar vizionet e Kombeve tė Bashkuara, duke shtuar se gjithēka ėshtė nė duart e njerėzve tė Kosovės.

"Erdha nė Kosovė ngase njerėzit kėtu duhe tė ecin pėrpara dhe SHBA-tė janė tė gatshme pėr tė ndihmuar me pjesėmarrjen e NATO-s, tė BE-sė tė OKB-sė, e cila ėshtė e gatshme tė ndihmojė dhe duhet tė gjejmė mėnyrat sesi mund ta bėjmė kėtė", tha ai.

"Duhet tė fokusohemi nė fushat e prioritetet, nė qeverisjen vendore, nė mėnyrė qė komunitetet tė kenė mė shumė siguri, tė ketė mė shumė vende tė punės pėrmes privatizimit dhe tė fukosohemn nė ekonomi", nėnvizopi nėnsekretari amerikan.

Ai tha se pesė vjet mė parė NATO veproi pėr t'u sjellė paqe njerėzve nė Kosovė, pėr tė ndėrtuar njė shoqėri demokratike dhe paqėsore dhe sot njerėzit dhe liderėt duhet tė veprojnė nė mėnyrė vendimmarrėse dhe efektive pėr tė krijuar njė shoqėri e cila i plotėson kėto standarde. Njerėzit kėtu janė tė gatshėm pėr ta bėrė kėtė dhe SHBA-tė angazhohen pėr kėtė, tha Grosman.
 
 Zoti Grosman dėnoi fuqishėm aktet e dhunshme qė ndodhėn gjatė trazirave tė 17 e 18 marsit. Njėherit ai u shprehu ngushėllime familjarėve tė tė gjithė atyre qė e humbėn jetėn dhe tė atyre qė u lėnduan nė kėto trazira, duke theksuar se kjo dhunė nuk guxon tė pėrsėritet kurrė mė nė Kosovė.

Grosman bėri tė qartė se ata qė janė pėrgjegjės pėr vdekjet, lėndimet dhe shkatėrrimet duhet tė nxirren para organeve tė drejtėsisė, ndėrkohė qė mbėshteti pėrpjekjet e KFOR-it dhe tė UNMIK-ut pėr vendosjen e qetėsisė dhe pėr normalizimin e gjendjes nė Kosovė.

Gjithashtu nėnsekretari amerikan tha se Qeveria amerikane mbėshtet qėndrimin e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara pėr ndėrtimin e njė shoqėrie multietnike, tė qetė, tė sigurtė e tolerante pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės, pavarėsisht prej pėrkatėsisė etnike.

Grosman theksoi se SHBA-tė qėndrojnė pas pėrcaktimit se ēėshtja e statusit final tė Kosovės tė hapet pas pėrmbushjes sė standardeve, nė afatin qė ishtė parashikuar apo edhe mė heret, nėse kėto standarde plotėsohen.
 
 

                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.