|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   

Pesė millionė €uro tė tėrmetit tė 24 prillit 2002 ende nuk janė shpėrndarė

 

 
Gjilan, 29 mars 2004 / TN / Ilmi MUSLIU - Pesė millionė €uro, tė cilat iu ndanė komunave Gjilan, Viti dhe Kamenicė pėr t’i sanuar pjesėrisht dėmet qė ua shkaktoi tėrmeti i  24 prillit tė vitit 2002 , ende nuk janė ndarė.
 
Shkaku  kryesor i mosshpėrndarjes ėshtė vonesa nė realizimin e vendimit tė Kuvendit tė Kosovės pėr bartjen e kėtyre mjeteve nė kontot e kėtyre komunave, prej organeve kompetente dhe tė njė procedure tė ndėrlikuar e cila, fatmirėsisht u tejkalua nė nėntor tė vitit 2003, nė njė kohė bukur tė papėrshtatshme pėr shfrytėzimin e tyre, ngase mbyllja e viti fiskal ishte shumė afėr.
 
Mjetet, ndėrkohė u zotuan nga komunat gjegjėse me mirėkuptimin e Ministrisė pėr Ekonomi dhe Financa si dhe u bė ndarja e tyre pėr tri komunat nė fjalė.
 
Komunės sė Gjilanit, nga kjo shumė iu ndanė 3 milionė e 700 mijė €uro, nga tė cilat, 1 milion e 250 mijė €uro u dedikuan pėr sanimin e pasojave nė objektet private.
 
Kuvendi i Komunės, nė seancėn e fundit tė dhjetorit, formoi Komisionin pėr verifikimin e dėmeve tė tėrmetit, i cili pritet qė kėto ditė tė del me listėn pėrfundimtare tė pėrfituesve pasi mė parė tė bėhet shqyrtimi i saj nė Komitetin pėr Pronė, Banim dhe Rindėrtim si dhe mė pastaj nė Grupin implementues, ku bėjnė pjesė udhėheqja komunale dhe pėrfaqėsuesi I UNMIK-ut.
 
Kjo listė e pėrfituesve do tė ishte publikuar deri mė tash sikur nė ndėrkohė tė mos ushtroheshin edhe 156 ankesa tė cilat komisioni gjegjės i ka nė shqyrtim.
 
Nė anėn tjetėr qė pėrfituesit tė mos presin edhe mė gjatė rreth kėtyre mjeteve, Kuvendi i komunės, kohė mė parė pati shpallur tenderin pėr material ndėrtimor qė do t’ju jepet pėrfituesve, tender ky qė ėshtė mbyllur dhe pritet gjithashtu qė kėto ditė tė shpallet edhe firma fituese.
 
Nga gjithsejt 11 firma konkuruese, vetėm dy nga to vazhdojnė garėn, ngase i kanė pėrmbushur tė gjitha kushtet qė kėrkohen sipas tenderit. Komisioni pėr vlerėsimin e kėtij tenderi ende nuk e ka thėnė fjalėn pėrfundimtare.
 
Pronarėt e dėmtuar nga tėrmeti do tė pėrfitojnė prej 1000 deri nė 4000 € por nė vlerė tė materialit ndėrtimor. Kryekėput, pėrfitues do tė jenė personat, objektet e tė cilėve kanė qenė mė tė dėmtuarat si dhe nuk kanė pasur mundėsi t’i riparojnė. Pėrparėsitė do tė pėrcaktohen sipas  gjendjes  ekonomike.
 
Natyrisht do tė merren parasysh familjet nė asistencė sociale si dhe ato familje qė rrisin jetimė. Tė gjitha shpjegimet tjera  rreth kėtyre mjeteve janė tė pavėrteta.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.