|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Mitrovicė : Shpėrndahen ndihma ushqimore pėr banorėt shqiptarė nė pjesėn veriore tė qytetit

 
 

 
Mitrovicė, 29 mars 2004 / TN / H. SYLA - Drejtoria pėr Shėndetėsi dhe Mirėqenje Sociale e Administratės Komunale ka shpėrnda tė shtunėn, tė dielėn dhe tė hėnėn ndihma ushqimore nė vlerė prej rreth 3.000 Euro pėr banorėt shqiptarė tė lagjės « Kodra e Minatorėve » dhe tė fshatit Vidimriq, qė gjenden nė pjesėn veriore tė qytetit.
 
Nė fshatin Vidmirq, ndihma ushqimore u ėshtė dhėnė familjeve me gjendje mė tė rėndė ekonomiko-sociale, kurse nė lagjen « Kodra e Minatorėve », ndihma kanė marrė 70 familje qė janė duke banuar atje.
 
Familjet e kėtyre lagjeve veriore janė ndihmuar me kėtė rast me nga njė thes miell dhe nga njė pako me gjėra tė tjera ushqimore, sikur ėshtė sheqeri, vaji, orizi, djathi, makaronat, pastaj gjėrat hygjenike etj.
 
Para njė jave, DSHMS ka shėprnda nė lagjėn « Kodra e Minatorėve » edhe 720 litra qumsht, qė i ka dhurua « Devoll-Company » nga Peja, si dhe barna pėr ambulancėn qė gjendte atje.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.