|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

Rikthim monoton i muajit tė Enverit

 
 

 

29 mars 2004 / TN

Ēerēiz LOLOĒI

Ka mėse njė javė qė shtypi shqiptar i tė gjithė pėrkatėsive si dhe disa nga mediat vizive mė tė ndjekura nė vend, kanė filluar njė fushatė tė gjerė propagandistike rreth bėmave tė ish Bllokut ku jetonte asokohe njė pjesė e rėndėsishme e emėrtesės komuniste; kujtime tė gjera horizontale po hedh nė njė tė pėrditshme Nexhmije Hoxha, rrėfime dhe dėshmi shpėrndan nė dy-tre gazeta tė pavarura nusja e djalit tė Enver Hoxhės, Liljana Hoxha; prononcime sporadike jep bashkėshorti i saj Sokol Hoxha, ndėrsa vėrehet njė etje e pacaktė e njė aradhe gazetarėsh dhe ish nomenklaturistėsh qė rreken tė risjellin nė kujtesėn e shqiptarėve njė epokė qė tashmė ėshtė pėrmbysur dhe qė s'mund tė rivlerėsohet, pėrveēse si njė model i sė zezone sė madhe.

Irritimi nga kjo situatė e pazakontė qė ndodh fatalisht vetėm te ne, nuk ka aspak qėllim qė t'u mbyllė gojėn zonjave tė mėsipėrme, nostalgjikėve tė paktė tė njė sistemi tė tejkaluar, por nuk mund tė quhet kurrsesi normale qė nė tė gjitha kėto dėshminaja tė rivlerėsohet mė nota absolutiste njė figurė qė ėshtė pėrgjegjėsi kryesor pėr gjithēka ngjau pėr pesėdhjetė vjet nė Shqipėri. Pėr shqiptarėt e sotshėm ka pak rėndėsi nėse ka shkuar mirė ose keq Nexhmija me Liljanėn (pavarėsisht nga kushtet komode tė banimit ato nuk mund tė pėrjashtohen nga rregulli universal i marrėdhėnieve tė thikta vjehėrr-nuse), nuk ka ndonjė vlerė se kė ka dashur tė merrte bashkėshorti i Liljanės dhe se si ka qenė raporti i tyre bashkėshortor, tė marra tė gjitha sė toku konfliktet e brendshme familjare tė parcelės sė Bllokut nuk sjellin asgjė pėr moralin dhe moralitetin aktual.

Pėrkundėr tyre, dėshmitė qė shpjegojnė mekanizmin e eleminimit tė kundėrshtarėve ose tė ish "grupeve armiqėsore", pėrdorimi prej diktatorit tė zyrtarėve tė lartė tė shtetit kundėr njėri-tjetrit dhe sakrifikimi i tyre mė pas, me njė fjalė shpjegimi i tėrė atyre strukturave qė prodhuan njė kasaphanė tė vėrtetė nė jetėt njerėzore e tė pafajshme, ėshtė gjithherė i domosdoshėm dhe pa cak kohor.

Krahasimi i diktaturave nė gjysmėbotėn komuniste, ballafaqimi gjakftohtė i fakteve dhe dokumentave qė tashmė kanė parė dritėn e publikimit nuk gjejnė raste tė tilla tė ngjashme qė, nėse luftohet pėr ēlirimin e Tiranės, tė pushkatosh pa gjyq dhe natėn, njėqind e ca intelektualė, vetėm sepse i mendon si kolaboracionistė; nėse je pėr njė marrėveshje bashkėpunuese pa dallim krahine-feje-ideje, nuk mund tė nxitoje pėr tė ngritur kėshilla ēlirimtare vetėm me partizanė; periudha 1939-1944 ka tashmė dokumente kokėfortė tė elementėve tė luftės vėllavrasėse, pėr tė mos thėnė faktin tronditės se tė vrarėt nė paqe (1945-1985) janė nė njė shifėr qė kapėrcejnė tė dy luftėrat botėrore, luftėn ballkanike dhe mini-luftėrat nė truallin tonė tė lashtė!

Pavarėsisht se i pėrkasin njė periudhe tė kaluar, por nė tė mirė tė shkrimit tė historisė sė njė periudhe nga mė tė rėndat tė qenies shqiptare, periudhės komuniste, kategoria e studiuesve, historianėve, letrarėve nė dėshmitė e zonjave tė sipėrcituara, por edhe nė shumė dėshmi tė tjera, do tė ishte e interesuar pėr tė parė se si eleminoheshin komandantėt e luftės, si funksiononte mekanizmi i vrasjes-burgimit-internimit tė kundėrshtarėve politikė, si zanafilloi fushata e goditjeve tė tė gjithė anėtarėve tė Byrosė Politike, tė ministrave tė Brendshėm, pra tė zbardhej mė mirė instrumenti i luftės sė klasave.

Nga ana tjetėr nėse shoqėria shqiptare, institucionet demokratike tė saj do tė kishin edhe sadopak moral, kjo gjė nuk do tė kėrkonte tė merrej me dėnime kolektive, por do tė shihte tejkalimin edhe atyre ligjeve dhe normave absurde pėr persona tė caktuar dhe do t'i vinte para drejtėsisė.

Para pak ditėsh janė gjetur nė periferi tė Tiranės eshtrat e shtatėmbėdhjetė nacionalistėve, tė pushkatuar me njė gjyq special ushtarak, tė tjerė persona tė vrarė dhe tė pushkatuar nė mėnyrat mė kriminale dhe tė pangjashme ende nuk u janė kthyer tė afėrmve tė tyre, ēka, sė paku, duhet t'i skuqė si dėshmidhėnėsit ashtu edhe gjakzėnėsit e tė pėrditshmeve tona.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.