|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Interneti, njė armė e rrezikshme nė duart e terroristėve

 
 

 

28 mars 2004 / TN

« Zėri i Amerikės » mė 27 mars 2004

Interneti ėshtė media mė e pėrshtatshme qė pėrdorin sot terroristėt pėr tė pėrhapur propagandėn e tyre, pėr planifikimin e sulmeve dhe rekrutimin e anėtarve tė rinj nė organizatat e tyre. Interneti u siguron pėrdoruesve tė tij njė masė anonimiteti, ndėrkohė qė lejon komunikimin e menjėhershėm nė rrjetet e decentralizuara tė terrorizmit.

Ashtu sikurse miliona njerėz anembanė botės, terroristėt islamikė dhe pėrkrahėsit e tyre pėrdorin Internetin. Ėshtė ironik fakti, qė rrjeti i internetit qė ata shfrytėzojnė, ėshtė projektuar nga ushtria dhe shėrbimet e sigurisė amerikane. Gabriel Weimann, analist nė Insitutin e Paqes, thotė se gjatė Luftės sė Ftohtė, Departamenti amerikan i Mbrojtjes shqetėsohej se njė sulm i mundshėm bėrthamor ndaj Shteteve tė Bashkuara mund tė dėmtonte rrjetin qėndror tė komunikimit tė tij, prandaj ushtria vendosi decentralizimin e tė gjithė sistemit, duke krijuar faqe kompjuterike me lidhje tė brendshme pėr rrjetet kompjuterike. “Por ky nuk ėshtė paradoksi i vetėm. Paradoksi tjetėr ėshtė se lėvizjet ekstremiste qė i bėjnė sfidė kulturės perėndimore, modernizmit dhe teknollogjisė sė Perėdnimit, pėrdorin kanalin mė tė sofistikuar tė komunikimit, Intrenetin”, thotė analisti.

Interneti ėshtė njė mjet ideal pėr pėrdorimin hapur, apo fshehurazi nga ana e esktremistėve. Sipas Brian Marcus, drejtor i njė firme interneti, i cili ndjek nga afėr veprimtarinė e njė organizate fetare, thotė se terroristėt e pėrdorin Internetin pėr planifikimin e sulmeve , sigurimin e fondeve dhe pėrhapjen e mesazheve tė tyre negative. “Terroristėt e tė gjitha tipeve e pėrdorin internetin pėr qėllime propagandistike. Nė shumė raste, grupet terroriste regjistrojnė nė video veprimtaritė e tyre dhe i reklamojnė ato. Po ashtu, disa organizata terroriste, si Hamasi, kanė faqen e tyre kompjuterike, ku ata shpallin informacionet lidhur me sulmet mė tė fundit terroriste, si dhe informacione pėr autorėt e kėtyre sulmeve. Terroristėt gjithashtu e pėrdorin Internetin pėr tė siguruar fondet. Ata pėrpiqen t’i nxisin njerėzit tė pėrfshihen nė organizata terroriste, duke pėrdorur internetin si njė mjet rekrutimi”.

Sipas zotit Markus, lufta e Shteteve tė Bahskuara ndaj terrorizmit ka ēuar nė rritjen e vigjilencės pėr aktivitetet fizike tė terroristėve, por ėshtė e vėshtirė tė vėzhgosh pėrdorimin e Internetit nga ana e tyre.

Shumica e grupeve terroriste publikojnė faqe kompjuterike nė gjuhė tė ndryshme, qė ato t’i shohin njerėz nga vende tė ndryshme tė botės. Pėr shembull, pasuesit e Al-kaidės mund tė hyjnė nė faqen kompjuterike Azzam-dot-com, e cila mban emrin e Abdullah Azzamit, frymėzuesit shpirtėror tė Osama Bin Ladenit dhe bashkėthemelues i organizatės Al-Kaida. Megjithatė, anėtarėt e organizatave terroriste i kėmbejnė informacionet e tyre nė tė ashtuqutjurat nė biseda tė tyre nė internet, ku ata bisedojnė pėr ēėshtje tė ndryshme. Por pėr tė marrė pjesė nė kėto biseda, duhet tė dish fjalėkalimin e tyre, prandaj, analistėt e kundėr terrorizmit shpeshherė nuk mund t’i ndjekin ato.

Disa organizata nė Shtetet e Bashkuara dhe nė vende tė tjera po luftojnė kundėr pėrdorimit tė Internetit nga ana e terroristėve. Njė prej tyre ėshtė Interneti Haganah. Sipas drejtorit Aaron Weisburd, Haganah ėshtė njė pėrpjekje me bazė vullnetare pėr ndalimin e pėrdorimit tė Internetit, si njė mjet komunikimi dhe propagande i grupeve terroriste islamike dhe pėrkrahėsve tė tyre. “Me tė indetifikuar kėto faqe kompjuterike, ne fillojmė nga puna; fillimisht hetojmė se nga ē’vend drejtohet ajo dhe nė emėr tė kujt ėshtė regjistruar. Nė se ėshtė e mundur, ne pėrpiqemi tė gjejmė se kush pagon pėr tė. Pėrpiqemi tė gjejmė njerėzit qė marrin pjesė nė tė dhe pastaj u kėrkojmė shėrbimeve tė Intrenetit tė mos bėjnė biznes me njerėz tė tillė”.

Aaron Weisburg thotė se pas pėrpjekjeve pėr rreth njė vit e gjysėm, disa prej firmave tė Internetit i kanė hequr rreth 400 deri nė 500 faqe kompjuterike qė kanė lidhje me terroristėt islamikė. Disa prej tyre janė pėrpjekur tė gjejnė njė tjetėr lidhje interneti, por kjo ėshtė bėrė shumė e vėshtirė. Por zoti Weisburd thotė se rrezik nuk pėrbėjnė faqet kompjuterike, por njerėzit qė qėndrojnė prapa tyre.

Por identifikimi i personave pėrgjegjės pėr nxitjen e terrorizmit nė Internet nuk ėshtė diēka e lehtė. Gabrial Weimann, i Insitut tė Paqes thotė se duhet ruajtur ekuilibri midis shqetėsimeve pėr sigurinė dhe respektimit tė sė drejtės sė fshehtėsisė sė individit. “Njė nga sfidat e punės sime kėrkimore do tė jetė gjetja e njė mesatareje tė artė: si tė sigurohet, ose tė paktėn tė minimizohet aftėsia e terroristėve pėr pėrdorimin dhe abuzimet me Intenetin, ndėrsa tė sigurohemi qė pėrpjekjet tona pėr tė luftuar terrorizmin, tė mos kenė tė njėjtin efekt ndaj shfrytėzimit tė interntit, lirisė sė fjalės tė shtypit dhe natyrisht ndaj respektimit tė sė drejtės sė fshehtėsisė personale. Arritja e kėtij objektivi nuk ėshtė diēka e lehtė, duhet bėrė njė lloj kompromisi”, thotė zoti Weimann.

Analistėt e luftės kundėr terrorizmit theksojnė se nė shumicėn e rasteve nuk publikohen informacione se si duhet bėrė njė bombė, apo armėt kimike. Ata thonė se kėrkimet e kufizuara pėr t’i vėnė nė shėnjestėr ata perosna qė publikojnė informacione tė cilat kanė njė qėllim tė vetėm-shkatėrrimin jetėve njerėzore, do t’i ndihmojė ata nė luftėn kundėr terrorizmit nė internet.//kk//


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.