|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Gjendja nė Serbi mund tė keqėsohet

 
 

 

28 mars 2004 / TN

« Zėri i Amerikės » mė 27 mars 2004
 
Me politikėn e saj, Serbia duket gjithnjė e mė tepėr si nė epokėn e Millosheviēit pa Millosheviēin, thuhet nė njė raport tė Grupit Ndėrkombėtar tė Krizave. Reagimi i saj ndaj trazirave tė kėtij muaji nė Kosovė, tė cilat gati sa nuk shkaktuan dėshtimin e UNMIK-ut, mbėshtetja e madhe pėr ultranacionalistėt nė zgjedhjet parlamentare tė 28 dhjetorit dhe vėshtirėsitė pėr gati dy muaj tė partive politike pėr formimin e njė qeverie koalicioni, janė shenja qė tregojnė se Serbinė e presin akoma shumė probleme.

Nė vitin 2004, Serbia mund tė pėrballet me njė paqėndrueshmėri politike, keqėsim tė vazhdueshėm tė mardhėnieve me perėndimin dhe rėnie tė vazhdueshme tė ekonomisė. Spastrimi etnik i serbėve nga shqiptarėt nė Kosovė, thuhet mė tej nė raportin e Grupit Ndėrkombėtar i Krizave, ka ngjallur pėrsėri perspektivėn e ndarjes sė Kosovės, ka pėrforcuar ndjenjat nacionaliste tė radikalėve si dhe ndjenjat anti- perėndimore.

Paqėndrueshmėria dhe gjendja e vėshtirė ekonomike mund tė pėrshpejtojnė hapat e Malit tė Zi drejt pavarėsisė, ndėrkohė qė tensionet nė Kosovė mund tė pėrhapen nė luginėn e Preshevės, nė rajonin e Sanxhakut dhe madje deri nė Vojvodinė.

Kėto perspektiva duhet ta nxisin komunitetin ndėrkombėtar qė tė rishikojė politikėn ndaj Serbisė. Gjithashtu ndihmat duhet tė kushtėzohen mė shumė. Qeveria e re e Serbisė mund tė jetė shumė jetėshkurtėr. Kjo qeveri ka divergjenca tė brendshme serioze dhe statusi i saj i pakicės ia bėn asaj tė pamundur marrjen e vendimve tė rėndėsishme ekonomike, tė nevojshme pėr ringjalljen e ekonomisė dhe sidomos nėse nuk merr ndihma tė konsiderueshme nga jashtė.

Sidoqoftė, masat e para tė kėsaj qeverie, tregojnė se ajo ėshtė mė e qėndrueshme dhe mund tė mbijetojė mė gjatė se sa parashikohet. Trazirat e Kosovės kanė qenė njė faktor bashkimi, megjithėse i pėrkohshėm.

Ngjarjet nė Kosovė kanė larguar vėmėndjen e institucioneve evropiane ndaj Serbisė dhe kanė dėmtuar besueshmėrinė e Bashkimit Evropian, OKB-sė Shteteve tė Bashkuara dhe NATO-s, thuhet mė tej nė raport. Partitė tė cilat ose e kundėrshtojnė ose janė skeptike ndaj integrimit evropian pėrbėjnė 71 pėrqind tė parlamentit. Partia Radikale Serbe ka njė tė tretėn e anėtarėve tė ēdo komisioni parlamentar.

Forcat anti-reformiste nė bllokun e ashtuquajtur demokrat duket se synojnė tė ndalojnė masat e filluara nė kohėn e qeverisė sė Gjingjiqit, madje radikalėt kėrkojnė kthimin prapa. Ekonomia dhe Kosova krijojnė njė presion tė madh pėr qeverinė dhe Partia Radikale ka shumė tė ngjarė tė pėrfitojė nė zgjedhjet e ardhshme presidenciale dhe vendore nga ēdo pakėnaqėsi e popullit.

Pėr t’u bėrė njė vend i qėndrueshėm, Serbia duhet tė bėjė dy ndryshime tė ndjeshme, thuhet nė raport. I pari ėshtė kalimi nga njė shtet kriminal i kohės sė Millosheviqit nė njė shoqėri mė normale. I dytė ėshtė kalimi klasik Evropianolindor nga njė ekonomi e kontrolluar nga shteti nė njė ekonomi tė tregut tė lirė. Ndryshimi i dytė nuk do tė ndodhė nė qoftė se nuk bėhet pėrparim nė ndryshimin e parė.

Ėshtė pikėrisht dėshtimi pėr tė spastruar trashėgiminė e Millosheviēit nė Serbit, sidomos nė shėrbimet e sigurimit, qė ka bėrė rikthimin e tė djathtės ekstreme dhe ndaljen e reformave. Ndihma e komunitetit ndėrkombėtar duhet tė pėrqendrohet nė pėrpjekjet pėr kalimin drejt njė shoqėrie mė normale. Fatkeqėsisht, qeveria e re ka dhėnė shenja se ėshtė mė e interesuar tė zhdukė trashėgiminė e Gjingjiēit se sa tė Millosheviēit.

Po bėhet gjithnjė e mė e qartė se 5 nėntori i vitit 2000, dita kur u rrėzua regjimi i Millosheviēit ishte mė pak revolucionar se sa u duk atėherė. Shumė nga demokratėt e Serbisė pranuan mitin e kohės sė Millosheviqit se tė gjitha tė kėqijat e vendit vinin nga njė dekadė luftėrash, sanskionesh ndėrkombėtare dhe bombardimeve tė NATO-s. Shumė demokratė treguan pak entuziazėm pėr reforma dhe nė shumė raste i bllokuan ato.

Strukturat e kohės sė Millosheviqit janė akoma tė paprekura nė gjykata, polici, ushtri dhe institucione tė tjera tė rėndėsishme. Media serbe ėshtė mė pak e pavarur sot se sa ishte dy vjet mė parė. Sot nė Sėrbi ėshtė pothuajse aq vėshtirė tė bėhet biznes sa nė kohėn e Millosheviqit, gjė kjo e dėshmuar nga investimet e pakėta tė huaja nė kėtė vend.

Institucionet e vetme qė duken tė funksionojnė deri diku normalish janė ushtria dhe Banka Kombėtare. Ndėrkohė mungesa e statusit pėrfundimtar tė Kosovės do tė vazhdojė tė mjegullojė politikėn e brendshme dhe tė pengojė dialogun politik normal.

Sė shpejti Grupi Ndėrkombėtar i Krizave do tė publikojė njė raport tė veēantė mbi ngjarjet e marsit tė vitit 2004 nė Kosovė dhe ndikimin e tyre nė tė ardhmen e saj dhe politikėn ndėrkombėtare nė pėrgjithėsi nė rajon.//kk//


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.