|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Nga aktiviteti i krijuesėve tanė nė botė:

 
 

Dy paraqitje tė sukseshme tė shkrimtarit Rizah Sheqiri

 
 

 

Stokholm (SUEDI), 28 mars 2004 / TN

Shrimtari ynė Rizah Sheqiri tashmė ėshtė emėr i njohur jo vetėm pėr bublikun dhe lexuesin shqiptar, por edhe mė gjėrė. Sidomos R.Sheqiri ėshtė bėrė i njohur nė Suedi ku jeton kėto dhjetė vjetėt e fundit. Kėtė e dėshmojnė librat e tij tė botuara kėtu,intervistat nėmediat e shkruara e elektronike tė vendit dhe paraqitjet e prezentimet e tij tė herėpashershme nė manifestime tė ndryshme kulturore.

Gjatė kėtij muaji poeti e shkrimtari ynė Rizah Sheqiri pati dy paraqitje shumė tė suksesshme tė krijimtarisė sė tij para njė publiku tė zgjedhur  suedez. Pas prezentimit tė tij nė manifestimin e madh kulturor organizuar nga Qendra kulturore nė qytetin Ronneby  ku R.Sheqiri  u prezentua me sukses me krijimet dhe librat e tij nė suedisht e shqip nė mesin e njė grupi tė zgjedhur krijuesish figurativ, tė artit dramatik e tė letėrsisė.

Pėrveē krijimtarisė sė lexuar para kėtij publiku tė zgjedhur gazetari dhe profili i njohu televiziv  Magnus Bejmar  me shkrimtarin tonė zhvilloi njė bisedė e cila u ndoq me shumė interes.

Njė prezentimi tjetėr i suksesshėm i shkrimtarit tonė ishte ai i ditės sė premtė (26 mars 2004) nė Kulturhuset (Shtėpinė e Kulturės) nė Kryeqyetin e Suedisė nė Stockholm. Ky manifestim kulturor pėr temė kishte letėrsinė qė krijohet nga shkrimtarėt me prejardhje tė huaj nė Suedi (Invandrarlitteraturen).

Pėrveē shkrimtarit tonė Rizah Sheqirit para njė publiku tė zgjedhur pėrfaqėsues kulturor e bibliotekar nga shumė qendrave tė Suedisė si Stockholmi, Uppsala, Örebro, Nacka, Tumba, Sundsvall,etj dhe pėrfaqėsues tė bibliotekave tė njohura  si Bibliotekės Akademike Nobelbibliotekės, Institutit Suedez, etj.  U paraqitėn edhe shkrimtarėt e njohur jo vetėm nė Suedi por edhe mė gjėrė p.sh. Claude Kayat, Gabriela Melinescu – Coeckelberghs, Dipak Mazumdar, Ana Martinez, Maria Nikolajeva, Victor Rojas, René Vįzquez Diaz, etj.

Ky manifestim letrar u organizua nga Qendra Lindore e Shkrimtarėve (Författarcentrum Öst), Biblioteka Internacionale (Internationella Biblioteket), Biblioteka Regjonale e regjionit tė Stockholmit (Länsbiblioteket i Stockholms län), Revista Karavan,Shtėpia Botuese Podium nė bashkėpunim me Lėvizjen pėr lexim (Läsrörelsen) tė mbėshtetur  nga Kėshilli Kulturor (Kulturrådet).


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.