|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (47, 48, 49)

 
 

 

27 mars 2004 / TN

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (47)

Dr. Zydi Dervishi

VII

AIDS nė “skenėn” shqiptare: Njerėz me fat tragjik dhe hije e rėndė tragjedie pa fund

Qė nga fillimi i viteve ‘90 tė shekullit XX edhe nė Republikėn e Shqipėrisė filloi tė trajtohej problematika mjekėsore, sociale e psikokulturore e provokuar nga sėmundja AIDS. Filluan tė botohen artikuj nė shtypin e pėrditshėm dhe nė revista tė specializuara pėrgatiten broshura, tė realizohen studime e depistime, tė organizohen diskutime e seminare, tė emetohen programe tė specializuara nga qėndrat radiofonike e ato televizive etj. Veprimtari tė tilla kanė synuar informimin dhe vetėdijėsimin e masave tė gjera popullore, veēanėrisht tė tė rinjėve pėr rrezikshmėrinė e infektimit me virusin  HIV / AIDS dhe masat pėr parandalimin e kėsaj sėmundje vdekjeprurėse.

Natyrshėm shtrohen pyetjet: sa profesionale janė informacionet e emetuara nga masmediat e ndryshme pėr infeksionin HIV / AIDS? A duhen divulguar kėta informacione me qėllim qė tė bėhen mė tė kuptueshme pėr masat e gjera tė tė rinjve me nivel arsimor jo tė mjaftueshėm? Sa dhe si i ēmojnė tė rinjtė njohuritė e tyre pėr “murtajėn e shekullit”? etj. Nė grafikun e mėposhtėm jepen tė dhėnat pėr shkallėn e vetėvlerėsimit tė informacionit pėr sėmundjen AIDS qė zotėrojnė tė rejat dhe tė rinjtė e anketuar.                                                               

VII.1. Inflacion nė vetėvlerėsim, kuptime tė thjeshtėsuara

Siē shihet ėshtė gati e papėrfillshme pesha specifike e tė rejave dhe tė rinjėve tė anketuar, tė cilėt kanė pohuar se nuk kanė informacion pėr sėmundjen AIDS. Pėrgjithėsisht kėta kanė formim arsimor tė pamjaftueshėm dhe banojnė nė zonat rurale mė tė izoluara, ku pėrgjithėsisht dhe valėt e emetuara nga qėndrat televizive kombėtare depėrtojnė me vėshtirėsi. Pėr tė karakterizuar dikė qė ka njohuri tė cekėta pėr kėtė murtajė tė shekullit ndėr mjaft studentė tė shkollave tė larta tė Tiranės pėrdoret shprehja ironike: “Ai ose ajo e di AIDS-in organizatė joqeveritare qė shpėrndan ndihma nė malėsi”.

Ky grupim tė rinjsh si dhe ata qė janė shprehur se zotėrojnė pak njohuri pėr kėtė sėmundje jo rrallė vihen nė pozitė qesharake nė mjedise tė ndryshme ku diskutohet pėr problemet e marrėdhėnieve seksuale dhe sėmundjet qė transmetohen nėpėrmjet tyre. Veēanėrisht nė zonat rurale kėto ēėshtje diskutohen mė shumė nė grupet e shoqeve dhe shokėve tė afėrt se sa nė familje. Diskutime tė tilla, siē thuhet shpesh, “pėrtypin e ripėrtypin miellin e njohurive te vjetėruara”.

Eshtė e lartė pesha specifke e tė anketuarve ( rreth 72.75  pėr qind ), tė cilėt kanė pohuar se zotėrojnė shumė informacion pėr sėmundjen AIDS. Mendojmė se njė vetėvlerėsim i tillė duhet trajtuar me rezerva, sepse pėr mjaft tė rinj e tė reja pohimi “kam shumė informacion”, ka kuptimin e thjeshtėsuar “kam dėgjuar shpesh pėr tė”. Nga bisedat me tė rinjtė konstatohet se pėrgjithėsisht njohuritė e tyre pėr kėtė sėmundje vdekjeprurėse janė fragmentare, tė sipėrfaqėshme, tė krahasueshme me ato tė posterave dhe tė fletpalosjeve.

Njė student nė kursin e dytė tė Fakultetit tė Ekonomisė nė njė bisedė tė lirė nė maj 2002, ndėr tė tjera, theksoi: “Nė gjimnaz bisedonim shpesh pėr SIDĖ-n. Nė fillim biseda tė tilla na dukeshin interesante. Por shpejt u bėnė tė mėrzitshme sepse nuk shtonim asnjė informacion tė ri. Kishte edhe njė farė ngurrimi sidomos pėr tė nisur biseda tė tilla. Shpesh ai qė ia bėnte “ēak” bisedės ironizohej nga shokėt: “Paske rėnė nė kurthin e SIDĖ-s, konsultohu me mjekun mė mirė se muhabetet tona nuk tė bėjnė punė”. Dhe shpesh ai shok ose shoqe e klasės time qė niste me qėllim ose spontanisht njė bisedė pėr SIDĖ-n thumbohej me shaka pėr disa ditė me shprehjet: “mos iu afroni atij ose asaj se ėshtė rrezik vdekje”, “largohuni nga ai ose ajo se ėshtė SIDĖ e gjallė”etj.

Pėrgjithėsisht shqiptarėt, si tė thuash, janė dorėlėshuar nė vlerėsimin e njohurive vetjake. Shumica e tyre kanė turp tė pohojnė, qoftė edhe nė mėnyrė anonime pėrmes anketės, se nuk kanė njohuri rreth ēėshtjeve pėr tė cilat pyeten. Vitet e fundit janė kristalizuar mendėsitė se “gazetat dhe sidomos radiot e televizionet kanė dėrguar nė ēdo mjedis informacione pėr gjithēka”, se “edhe kur udhėton me makinė ose ndodhesh nė bar-kafe je i bombarduar nga informacione pėr gjithēka qė ndodh nė botė nga radiot” etj. Nė kushte tė tilla tė thuash “nuk di” pėr diēka ėshtė njėsoj si tė thuash jeton jashtė shoqėrisė si eremit. Njė miku im pedagog nė Fakultetin e Mjekėsisė pėrsėrit shpesh me ironi: “ Nė kohėn tonė mjafton tė mėsosh anglishten dhe kompjuterin se tė tjerat quhen tė ditura. Mjafton t’i kesh dėgjuar emrin njė sėmundjeje dhe mund tė quhesh doktor pėr tė. Kėshtu ndodh edhe me infeksionin  HIV / AIDS” .

 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (48)

Dr. Zydi Dervishi

VII.2. Duke iu afruar nivelit real tė njohurive pėr infeksionin HIV / AIDS

Njė pėrfytyrim mė i plotė pėr nivelin e njohurive tė tė  rinjve rreth sėmundjes AIDS mund tė krijohet nga shqyrtimi i tė dhėnave tė anketimit mbi rrugėt e pėrhapjes sė kėsaj sėmundjeje, tė cilat parashtrohen nė tabelėn e poshtėshėnuar.

Nga shqyrtimi analitik i tė dhėnave tė kėsaj tabele pėrvijohet pėrfundimi se pėrgjithėsisht  vajzat e  reja janė mė tė mirinformuara se djemtė pėr rrugėt kryesore tė pėrhapjes sė infeksionit tė kėsaj sėmundjeje vdekjeprurėse.

VII.2.1. A ėshtė e pėrligjur frika e infektimit nga shtėrngimi i duarve dhe puthja me viktimat e “murtajės sė shekullit”?

Ėshtė 11.53 pėr qind  mė e lartė se e vajzave pesha specifike e djemėve (37.19 pėr qind),tė cilėt mendojnė se gjithėsesi paraqet rrezik infektimi shtrėngimi i duarve me njė tė sėmurė me AIDS. Pėrgjithėsisht kėta tė rinj ose tė reja mund tė konsiderohen me njohuri fare tė pakėta ose tė sipėrfaqshme pėr kėtė sėmundje. Studimet mjekėsore kanė provuar se infeksioni HIV / AIDS ka pothuajse probabilitet zero tė pėrhapet nėpėrmjet shtrėngimit tė duarve. Vetėm nėse personi i infektuar me virusin HIV / AIDS dhe personi i painfektuar  kanė plagė qė kullojnė gjak dhe nė momentin e shtrėngimit tė duarve plagėt e gjakosura kontaktojnė me njėra - tjetrėn. Vetėkuptohet qė raste tė tilla nuk mund tė jenė veēse shumė tė rralla, ose tė pamundura.

Vitet e fundit nė disa mjedise sociale tė vendit tonė ėshtė pėrhapur  gjerėsisht mendėsia se “tė sėmurėt me AIDS janė kufoma tė pakallura nė dhe, tė cilat tėrheqin nė gropėn e varrit kėdo qė i jep dorėn, kėdo qė prekin”. Nė fillim tė tetorit 2002 nė njė bisedė tė rastėsishme me njė grup tė vogėl studentėsh tė kursit tė tretė tė Fakultetit tė Ekonomisė njė vajzė, ndėr tė tjera theksoi: “Nė jetė fatet e njerėzve janė tė ndarė. Njeriu lind vetėm dhe vdes vetėm. Unė kur jam me grip vetėveēohem edhe nga shoqet mė tė afėrta. Mė duket mjaft cinike qė pėr hir tė njė shoqėrimi nė kinema ose bar-kafe unė t’i bėj “dhuratė” shoqes time virusin e gripit, qė vetėm e mundon, por nuk ia merr jetėn.

Po tė isha bartėse e virusit tė SIDĖ – s unė do tė vetėburgosesha nė njė mjedis pa dashur tė takohem drejtpėrdrejt me askėnd. Kėshtu do tė dėshiroja tė silleshin me mua kushdo i prekur nga kjo sėmundje e keqe. Jam e bindur se po t’i  shtrėngoj dorėn njė tė sėmuri me SIDĖ nuk infektohem. Megjithatė kam fobi tė prek njerėz me kėtė sėmundje, pasi mė duket se prek vdekjen”. Nė rrethana tė tilla sociopsikologjike ėshtė vėshtirė tė diferencosh qartė tė rinjtė qė vėrtetė besojnė se mund tė infektohen nga virusi HIV / AIDS nėpėrmjet shtrėngimit  tė duarve prej atyre qė thjeshtė kanė fobi psikologjike.

Nė shoqėrinė tradicionale shqiptare femrat dhe sidomos meshkujt e rritur putheshin rrallė ose nuk putheshin me njėri-tjetrin. Burrat si rregull i  shtrėngonin dorėn njėri-tjetrit dhe nė shenjė afrimiteti takonin anėt e ballit dy ose mė shumė herė. Madje sa mė shumė shtrėngonin duart  dhe sa mė shpesh takonin anėt e ballit aq mė tė afėrt ose miqėsor konsideroheshin pėr njėri-tjetrin. Pas Luftės sė Dytė Botėrore, dhe sidomos pas vitit 1960, mė sė shpeshti specialistėt e arsimuar nė shkollat e larta tė vendeve tė tjera tė lindjes pėrhapėn edhe nė Shqipėri tė puthurėn  ndėrmjet meshkujve qė simbolizonte afrimitet dhe respekt tė thellė pėr njėri-tjetrin. Si tė thuash, ky model sjelljeje u importua nga jashtė.

Gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit po nėn ndikimin e kulturave tė vendeve tė tjera, dhe sidomos tė sėmundjeve qė janė importuar, edhe ndėr  shqiptarėt po rrallohen tė puthurat. Infeksioni HIV /AIDS ėshtė njė ndėr faktorėt kryesorė nė kufizimin e kėtij modeli sjelljeje. Kėtė e provojnė edhe tė dhėnat e anketimit. Rreth 76.15 pėr qind e tė rejave dhe rreth 74.08  pėr qind e tė rinjve janė shprehur se paraqet rrezik shumė tė madh ose qoftė edhe tė vogėl puthja me njė person tė infektuar me AIDS. Kėsisoj tre ndėr katėr tė rinj, edhe nėn trysninė e rrezikut tė infektimit me virusin HIV / AIDS janė tė prirur  t’u shmangen puthjeve me tė tjerėt, veēanėrisht me emigrantėt. Studimet mjekėsore kanė provuar se mundėsia pėr t’u pėrhapur kjo sėmundje nėpėrmjet tė puthurės ėshtė shumė e vogėl, vetėm nėse i  infektuari dhe i painfektuari kanė plagė nė gojė ose nė rastet kur ata realizojnė puthje tė thella. Mendojmė se nė rrethanat e lėvizjeve intensive tė njerėzve brenda dhe jashtė vendit, tė pakėsimit tė masave depistuese e profilaktike  etj. ėshtė e nevojshme tė shmangen sa mė shumė puthjet ndėrmjet personave jo shumė tė afėrt si masė mbrojtėse pėr shumė sėmundje infektive.

VII.2.2. Mosbesim te pajisjet kontraceptive apo te cilėsia e tyre?

Ėshtė mjaft e lartė pesha specifike e tė rejave (89.24 pėr qind ) dhe tė rinjėve (85.37 pėr qind) qė kanė pohuar se  edhe pėrdorimi i prezervativit gjatė marrėdhėnieve seksuale nuk  tė mbron nga infeksioni HIV / AIDS i partnerit ose partneres. Studimet mjekėsore kanė provuar se nė marrėdhėnie tė tilla prezervativi ėshtė njė masė mbrojtėse mjaft efektive. Natyrshėm shtrohen pyetjet: A do tė thonė kėto tė dhėna tė anketimit se tė rinjtė e vendit tonė nuk njohin funksionet mbrojtėse tė prezervativit? Se nuk kanė besim te dijet mjekėsore? etj.

Mendojmė se afėrsisht nėntė ndėr dhjetė tė reja e tė rinj tė anketuar, mė shumė se te shkenca, nuk kanė besim te cilėsia e prezervativėve qė tregtohen nė Shqipėri. Gjatė 7-8 viteve tė fundit nė vendin tonė ėshtė pėrhapur gjerėsisht mendėsia se disa firma private tė vendeve tė tjera prodhojnė shumė lloje mallrash deri edhe ilaēe me cilėsi tė dobėt tė paracaktuara pėr tregun shqiptar. Sipas kėsaj mendėsie edhe nėse nuk janė prodhuar enkas pėr Shqipėrinė  jo pak ilaēe vijnė nė vendin tonė nė pragun e afat skadencės ose tė skaduara. Ndėr tė rinjtė, nė motėrzime tė ndryshme, pėrsėritet shpesh e mė shpesh mendėsia: “Nė njė vend ku ilaēet dhe pajisjet mjekėsore vijnė tė skaduara vetėm rastėsisht ose gabimisht mund tė vijnė  prezervativė me cilėsinė e duhur”.

Gjithashtu  ėshtė e lartė pesha specifike e tė rejave (73.84  pėr qind ) dhe tė rinjve  (66.16  pėr qind ) qė mendojnė se prezervativi nuk tė mbron as nė marrėdhėniet seksuale orale. Vetėkuptohet se ky grupim tė rejash e tė rinjsh  nuk do tė pėrfshiheshin nė marrrdhėnie seksuale orale, si marrėdhėnie perverse, jo vetėm pa prezervativ, por as edhe me prezervativ.

 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (49)

Dr. Zydi Dervishi

VII.2.3. AIDS pėrforcon fobinė nga partnerėt (et) e panjohur dhe prostitutat

Rreth 28.51  pėr qind e femrave dhe afro 95.42  pėr qind e meshkujve ndjehen tė rrezikuar shumė a pak nga marrėdhėniet seksuale me njė partner ose partnere tė saponjohur. Edhe nėn  trysninė e njė rreziku tė tillė, shumica dėrrmuese e tė rinjve dhe tė rejave do tė priren tė shmangin marrėdhėniet seksuale me dikė pak tė njohur. Ndėrkohė qė shoqėria shqiptare ėshtė pėrfshirė nė shtjellėn e lėvizjeve intensive tė pakontrolluara, kjo lloj fobie realizon funksione nė dy drejtime kryesore: Sė pari, i mbron tė rejat e tė rinjtė jo vetėm nga infeksioni HIV / AIDS, por  edhe nga sėmundjet seksualisht tė transmetueshme, tė cilat gjatė 7-8 viteve tė fundit janė bėrė mė problematike edhe nė vendin tonė. Sė dyti, nga marrėdhėniet seksuale ndėrmjet personave tė saponjohur shpesh janė provokuar konflikte tė ashpra ndėrmjet tė afėrmve tė tyre, tė cilat janė shoqėruar me veprime tė dhunshme si rrahje, plagosje ose vrasje. Kufizimi dhe mundėsisht shmangia e marrėdhenieve seksuale tė tilla do tė ndikonte pėr tė zbutur disi tensionimet konfliktuese nė shoqėri.

Studimet ndėrdisiplinore tregojnė se nė shoqėrinė tradicionale shqiptare dukuria e  prostitucionit ėshtė frenuar si rrjedhojė e bashkėndikimit tė njė vargu faktorėsh shoqėrorė e psikokulturorė dhe sidomos e funksionimit aktiv tė lidhjeve fisnore e shoqėrore, e konceptimit tė nderit tė femrės jo si ēėshtje vetjake, por tė gjithė fisit. Nė paragrafin 1888 dhe 1890 tė “Kanuni i Skėnderbegut”, ndėr tė tjera, thuhet: “Gruaja shqiptare asht ndera e prindve dhe e shtėpisė sė burrit  tė vet….Ē’ka thuhet pėr gruan nė pėrgjithėsi, ose nė rrethana tė caktueme vlen edhe  pėr vajzė, nė moshė tė pjekun: 14 vjeē e sipėr kur fillon mosha pėr martesė” (1993 : 127). Norma kulturore tė tilla nuk lejonin pothuajse asnjė hapėsirė pėr pėrhapjen e dukurisė sė prostitucionit. Kėtė e kanė vėrejtur edhe studiues  tė huaj. Pėr gjendjen e Shqipėrisė nė vitin 1924 N.E. Haigh, veē tė tjerash, ka shkruar: “Nė shoqėrinė tradicionale shqiptare konsideroheshin turp, paburrėsi marrėdhėniet seksuale tė njė mashkulli me prostitutat , tė cilat mė sė shumti ishin me pėrkatėsi etnike ose kombėtare joshqiptare”.

Gjatė periudhės sė regjimit totalitar socialist jo vetėm prostitucioni, por edhe marrėdhėniet seksuale jashtėmartesore ishin ligjėrisht tė ndaluara. Nė nenin 135 tė kodit Penal tė Republikės Popullore Socialiste tė Shqipėrisė, tė miratuar nga Kuvendi Popullor mė datė 15.06.1977 dhe qė ka qenė nė fuqi deri nė vitin 1990, thuhet: “Ushtrimi i kurvėrisė, shtytja ose ndėrmjetėsimi pėr kurvėri, si dhe dhėnia e shpėrblimit dėnohet : me heqje tė lirisė gjer nė pesė vjet” (Byroja Juridike pranė Kėshillit tė Ministrave, 1982: 453). Njė traditė e tillė, jozyrtare ose e zyrtarizuar e frenonte pėrhapjen e dukurisė sė prostitucionit nė Shqipėri.

Por, ndoshta  aktualisht dhe pėr tė ardhmen, sė paku tė afėrt, njė faktor kryesor qė pengon ose do tė pengojė ushtrimin e prostitucionit nė vendin  tonė ėshtė edhe  frika e infektimit me virusin HIV / AIDS nga marrėdhėniet seksuale me prostitutat. Kėtė e provojnė edhe tė dhėnat e anketimit. Vetėm 0.66  pėr qind e femrave dhe 1.52  pėr qind e meshkujve janė shprehur  se nuk pėrbėjnė rrezik infektimi me sėmundjen vdekjeprurėse, kontaktet seksuale me prostitutat pa pėrdorur prezervativin. Ndėrkohė rreth 92.88  pėr qind e tė rejave dhe 88.72  pėr qind e tė rinjve i konsiderojnė rrezik tė madh ose shumė tė madh pėr t’u infektuar me virusin HIV / AIDS marrėdhėniet seksuale me prostitutat pa pėrdorimin e masave mbrojtėse.

Pėrgjithėsisht nė Shqipėri tė rinjtė dhe tė rejat kanė fare pak besim te kontraceptivėt, tė cilėt konsiderohen jashtė standardeve. Nė rrethana tė tilla shumica dėrrmuese e femrave dhe meshkujve tė rinj nė vendin tonė janė tė prirur t’i shmangen ose tė shmangin dukurinė e prostitucionit, kėtė plagė sociale qė traumatizon mė shumė shoqėritė mė rurale, gjysmėtradicionale e gjysmė tė urbanizuara, sikurse ėshtė shoqėria shqiptare.

VII.2.4. Logjikė e racionalizuar dhe flukse emocionale negative

Transfuzioni (marrja) e gjakut dhe pėrdorimi  i shiringave (ageve) tė pasterilizuara, tė pėrdorura nga njė person i infektuar me HIV / AIDS pothuajse nė ēdo rast e pėrēojnė virusin te personi i shėndetshėm. Rreth 98  pėr qind e tė rejave dhe tė rinjve tė anketuar janė tė vetėdijshėm pėr mundėsi tė tilla infektimi nga sėmundja vdekjeprurėse, hija e rėndė e tė  cilės u shkakton mjaft prej tyre edhe frikė tė pajustifikuar.  Kėtė e provojnė edhe tė dhėnat e anketimit. Kėshtu 77.31  pėr qind e femrave dhe 77.95  pėr qind e meshkujve e konsiderojnė si kėrcėnim infektimi me virusin HIV / AIDS pėrdorimin e banjove  publike. Studimet mjekėsore kanė provuar se ėshtė shumė i ulėt probabiliteti pėr t’u pėrhapur nė njė rrugė tė tillė kjo sėmundje vdekjeprurėse.

Kėto njohuri qė qarkullojnė shpesh ndėr tė rinjtė e tė rejat, nuk vihen nė dyshim me arsyetime logjike prej tyre. Por, gjithsesi pėrfytyrimet e tė rinjve dhe tė rejave pėr sėmundjen AIDS, pėrshkohen mė shumė se nga logjika e racionalizuar, nga flukse emocionale negative. Pėrvoja tregon se diskutimet e tė rinjve pėr kėtė sėmundje janė tė kontraktuara, mė sė shumti fare tė shkurtra dhe rrallėherė tė stėrholluara. Kur njė i ri ose e re nis njė diskutim pėr sėmundjen AIDS shpesh gjendet njė shok ose shoqe nė grup qė pėrpiqet ta mbyllė me frazėn: “Mos flisni pėr vdekjen, na lini tė jetojmė jetėn”. Ndėrsa bisedat e stėrholluara krijojnė njė gjendje psikologjike mė tė stresuar ndėr diskutantėt. Njė student i kursit tė tretė nė Fakultetin e Mjekėsisė tė Universitetit tė Tiranės, gjatė njė bisede tė lirė nė tetor 2002, ndėr tė tjera, theksoi: “Bisedat e hollėsishme pėr infeksionin HIV / AIDS na krijojnė neuroza edhe ne studentėve tė mjeksisė. Kėto biseda sikur tė infektojnė me hijen e rėndė tė vdekjes”.

VII.3. Agjencitė kryesore tė informimit pėr infeksionin HIV-AIDS

Sikurse nė vendet e tjera edhe nė Republikėn e Shqipėrisė aktualisht funksionon njė rrjet i tėrė “arteriesh” komunikimi qė pėrēojnė edhe informacione e dije pėr infeksionin HIV / AIDS. Natyrshėm shtrohen pyetjet: Cilėt nga arterie tė tilla luajnė rol mė tė rėndėsishėm? A e harmonizojnė veprimtarinė e tyre informuese kėto arterie komunikimi? A ka defekte nė funksionimin e kėtyre arterieve? etj.

Tė dhėna kryesore tė  anketimit pėr tre burime kryesore nga kanė marrė mė shumė informacion pėr infeksionin HIV / AIDS tė rejat dhe tė rinjtė jepen nė tabelėn qė vijon. (Pėr lehtėsi analizash pėrllogaritjet janė realizuar me 300 pėr qind, duke qenė se njėri nga tre burimet pėrfaqėson 100 pėr qind).

 Siē shihet ėshtė fare e vogėl pesha specifike e tė anketuarve (rreth 4.72 pėr  qind), tė cilėt bisedat me miqtė ose kolegėt i cilėsojnė si njė nga burimet kryesore tė informacionit pėr sėmundjen AIDS. Ndėr tė tjera, ky fakt dėshmon se shoqėria shqiptare po largohet nga njė prirje e traditės sipas sė cilės shqiptarėt problemet mė tė rėnda i diskutonin ndėrmjet miqve. Edhe nė shoqėrinė shqiptare tė dhjetėvjeēarit tė fundit procesi i atomizimit, i rritjes sė shkallės sė individualizmit tė mėnyrės sė jetesės po realizohet me ritme tė shpejta.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.