|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Kush po e vret Kosovėn?

 
 

 

27 mars 2004 / TN

Zef AHMETI

 

Nė fillim tė shkurtit tė vitit 2004 ushtaraku serb Momir Stojanoviq ka deklaruar se, nė tė gjitha strukturat e Kosovės janė tė pranishėm elementet e shėrbimit sekret serb. Ndėrsa njė fenomen tjetėr ėshtė ai i organizatave arabe nė Kosovė pėr ta dhėnė “kontributin” e tyrė nė rindėrtimin e Kosovės. Nėse ngrejmė njė paralele dhe vlersojmė se kėto dy elemente kanė pika tė pėrbashkėta qė i bashkon, atėherė nuk duhet qė kjo tė na befasoj. Armiku i armikut tim, ėshtė miku im thotė njė fjalė popullore.  Por shkrimi im do tė pozicionohet nė disa ēėshtje tė tjera, pak mė professionale pėr natyrėn time.

II.

Populli shqiptarė i traumatizuar dhe ende i parehabilituar nga lufta nė Kosovė e nė mėnyrė tė veēantė nga brutaliteti vrasės serb fillimisht e kishta kapluar euforia e “lirisė” qė kishte ardhur nė Kosovė. Pasojat e luftės, procesi i ngadalshėm i ecjes pėrpara i Kosovės nė tė gjitha sferat e jetės ka tė bėjė edhe me luftėn brendashqiptare pėr pushtetin edhe ashtu tė kufizuar duke mos harruar poashtu edhe byrokratinė e tepruar tė organeve tė UNMIK-ut dhe duke ia shtuar kėsaj edhe problemet tjera qė lindėn nė “liri” qė kanė tė bėjnė drejtėpėrsėdrejti me jetėn, ekzistencėn, perspektivėn dhe ballafaqimi me realitetin dhe status quon e krijuar duke u ndihmuar nga parazitėt e politikanė tė Kosovės dhe luftės permanente tė Beogradit pėr tė ndikuar nė destabilizimin e Kosovės duke instrumentalizuar minoritetin serb tė Kosovės, dhe shume elemente tjera kanė ndikuar qė pakėnaqėsinė e popullit tė frustruar elementet antishqiptare ia kanė arritur qė mllefin e akumuluar tė shqiptarėve ta drejtojnė qė ta shprehin nė formė tė palejueshme dhe tė dėmshme politikisht pėr Kosovėn. 

III.

Mėnyra “turmore” e tė menduarit ėshtė njė element qė e pėrcjell popullin shqiptarė. Kjo formė turmore, pra jo e logjikės dhe vlersimit individual tė situatave dhe ngjarjeve kanė ndihmuar qė shqiptarėt lehtė tė manipulohen tė bėjnė akte tė pandėrgjeshme dhe kundėrvetevetės duke quar ujė nė mullirin e kundėrshtarėve pėr ta fuqizuar edhe mė shumė pretendimet pėr ta dėmtuar dhe shkatėrruar pėrfundimisht imazhin e mirė dhe figurėn e shqiptarit si dhe kėrkesėn pėr pavarsi.

Kėtė do ta dėshmonte edhe fakti se, nė Kosovė kurrė nuk janė shkatėrruar objektet fetare tė besimit otodoks, pėrkundrazi ato janė mbrojtur edhe nė ato rrethana mė tė vėshtira qė ka kaluar Kosova. Shtrohet pyetja, pse mu tani kur bėhej fjalė pėr standartet dhe dialogut pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės ndodhin gjėra tė tilla? 

IV.

Njė fenomen tjetėr qė duhet theksuar ėshtė, pse mu nė datėn kur partia mė e madhe shqiptare nė Kosovė kishte organizuar demostrata kundėr dhunės mu atė ditė (17 marsi) shpertheu dhuna? Sado qė tė  jetė e dhimbshme, njerzit nė Kosovė po e ndiejn vetėn si te jėnė nė njė burg masiv. Proceset ecin shumė ngadal. Pėr ēdo ligj qė nxirret duhet tė kalohet nėpėr procedura tė panumėrta. Pėr ēdo vendim pėr pasurin e Kosovės duhet tė koketohet me Beogradin. Papėrvoja e politikės shqiptare dhe nė anėn tjetėr ngritja e pozicioneve tė kundėrta me UNMIK-un dhe krijimi i vakuumit nė sistemin juridik nė Kosovė kanė ndikuar qė proceset tė stagnojnė.

Nė Kosovė kemi multietnicitetin mė tė madhė dhe mė specifik nė botė nėse marrim parasysh tė gjitha shtetet qė veprojnė nė Kosovė. Dhe tė gjithė kėta kanė pėrvoja tė ndryshme me ligjin. Njė kėrkon diēka sipas edukimit qė ka nė vendet e lindjes, njė tjetėr kėrkon dhe vepron diēka sipas pėrvojės nė perendim, njė i tret sipas pėrvojes orientale… si tė veprojnė shqiptarėt?

V.

Shqiptarėt duhet tė krijojnė dhe formojnė njė pozicion tė ēartė. Ata nuk guxojnė tė bėhen viktimė e proceseve tė pakontrolluara. Politikanėt me tė gjitha gabimet qė i ka pranuar edhe vetė Kryeadministratrori i Kosovės Holkeri, duhet tė veprojnė me njė politikė tė pėrbashkėt sa i pėrket pozicionit tė pėrfaqėsimit tė interesit tė pėrbashkėt tė Kosovės, t`i izolojnė elementet destruktive shqiptare dhe ato elemente tjera qė po e shfrytėzojnė shqiptarin si mjet pėr arritjen e qėllimeve qė bien e ndeshin nė kundėrshtim me interesat nacionale tė Kosovės.

Kosova ta themeloj shėrbimine vet sekret dhe tė dalė nė mbrotje qeverisė sė Kosovės dhe parlamentit tė Kosovės duke mbledhur informacione dhe duke kontrolluar situatėn nė Kosovė. Ky shėrbim duhet tė jetė neutral dhe efektiv. UNMIK-u duhet tė vihet para proceseve tė kryera nė Kosovė qė kjo administratė tė pėrfundoj misionin e saj. Me dhunė ėshtė e kotė qė tė arrihet njė qėllim i tillė. Puna dhe efikasiteti dhe jo parazitllėku janė ato qė proceset i qojnė pėrpara. Nėse vetėm vajtohet e nuk veprohet, atėherė skemi pse ankohemi.

Dhe sa pėr fund nėse lidhim ecurit e interesave dhe politikės globale, atėherė shqiptarėt duhet tė dalin nga bota e bėrjes sė politikės rurale. Proceset duhet tė vlersohen nė kuadėr tė zhvillimeve rajonale dhe atyre globale. Shqiptarėt nuk duhet qė ta lejojnė vetėn tė jenė viktimė e asaj apo kėsaj politike, tė atyre apo kytėre elementeve destruktive estremiste e radikale tė pakontrolluara e kriminele. Kosova duhet tė vijėzoj linjėn e vet dhe diskursin e saj tė qartė drejt qėllimit tė saj, drejt krijimit tė njė personaliteti mė tė avancuar me nje diplomaci tė shėndoshė tė rritjes dhe zgjerimit tė miqve, e tė mos shkoj kah izolimi.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.