|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

UNMIK-u dhe Institucionet e Kosovės reagojnė ndaj Rezolutės sė Parlamentit tė Serbisė pėr Kosovėn

 
 

 

27 mars 2004 / TN

”Zėri i Amerikės”  / Besim Abazi / 26 mars 2004

Misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė dhe Institucionet vendore e cilėsuan si tė paqėndrueshme Rezolutėn pėr Kosovėn, tė miratuar nga Parlamenti i Serbisė. Zyrtarėt e Misionit i hodhėn poshtė kritikat e kėtij Parlamenti, duke nėnvizuar se pėrkushtimi pėr ndėrtimin e njė Kosove paqėsore e demokratike nuk do tė pengohet nga aktet e dhunės qė pėrshkuan trazirat e javės sė shkuar.

Zėdhėnėsi i kėtij Misioni Sunil Narula tha se pėrparėsi e UNMIK-ut dhe forcave paqėruajtėse tė udhėhequra nga NATO-ja ėshtė rivendosja e rendit e ligjit, stabilizimi i gjendjes dhe vėnia para drejtėsisė e autorėve tė akteve te dhunės. Veprimet e javės sė shkuar tha ai, nuk shėnojnė fundin e pėrcaktimit pėr njė Kosovė demokratike pėr tė gjitha komunitetet e saj.

UNMIK-u, tha zoti Narula ėshtė duke e shqyrtuar me kudjes rrugėn politike pėr tė ecur pėrpara, me kėshillim tė ngushtė me partnerėt ndėrkombėtarė, ndėrsa Rezoluta 1244 e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara qartazi pėrcakton qėllimet e tij. UNMIK-u mbetet plotėsisht i pėrkushtuar ndaj krijimit tė shoqėrisė shumetnike, demokratike e tolerante nė Kosovė dhe dėnon sėrish ashpėr tė gjitha aktet e dhunshme tė javės sė kaluar.

“Njė njė pėrparim i konsiderueshėm ėshtė shėnuar nė marrėdhėniet ndėrmjet komuniteteve nė Kosovė deri nė ngjarjet e fundit dhe pavarėsisht nga veprimet e dėmshme, UNMIK-u mbetet i pėrkushtuar ndaj tė gjithėve nė Kosovė, pavarėsisht nga pėrkatėsia etnike e fetare. Misioni sėrish sot pėrshėndeti vendimin e qeverisė sė Kosovės pėr themelimin e njė fondi tė vecantė pėr rindėrtimin e objekteve tė shkatėrruara gjatė trazirave tė javės sė shkuar.

Ndėrkaq, Muhamet Hamiti, zėdhėnės i presidentit tė Kosovės, tha se Kosova ėshtė tėrėsi e mėvetėsishme me kufij tė garantuar prandaj Rezoluta e Parlamentit tė Serbsiė ėshtė e pavlefshme. “Entitetet apo autonomitė territoriale, janė vetėm fjalė tė tjera pėr ndarjen e Kosovės, qė nuk do tė ndodhė asesi. Rezolutat si kjo e Parlamentit tė Serbisė apo deklaratat e (Vojislav) Koshtunicės nuk qojnė peshė nė rrafshin kushtetues, por shtojnė tensionet politike e etnike nė vendin tonė qė sic po shihet ėshtė synim i Beogradit”, tha zoti Hamiti.

Qeveria e Kosovės vlerėson se Rezoluta e Parlamentit tė Serbisė ėshtė njė hap tjetėr i dėmshmėn i cili nuk i kontribuon qetėsimit tė situatės nė Kosovė. Zėdhėnėsja e qeverisė Mimoza Kusari tha se “kjo rezolutė nxitė pėrshkallzim tė mėtutjeshėm tė gjendjes dhe e thellon hendekun ndėrmjet komuniteteve nė Kosovė. Si qeveri e Kosovės e kemi pėr detyrė t’I rikujtojmė institucionet e Serbisė, se ato nuk janė kompetente pėr tė propozuar apo vendosur pėr qytetarėt e Kosovės.

Tani pėr tani pėrparėsi e qeverisė sė Kosovės ėshtė rehabilitimi I dėmeve tė shkaktuara gjatė dhunės sė javės sė kaluar, pėrmirėsimi I komunikimit dhe dialogu ndėrmjet institucioneve dhe komunitetit serb nė Kosovė me qėllim tė gjetjes sė zgjidhjeve pėr cfarėdo shqetėsimi legjitim tė kėtij komuniteti”, tha zėdhėnėsja Kusari.

Institucionet e Kosovės pohojnė se qėndrimet e tilla si ato tė sotmet tė shprehura nga ligjvėnėsit serbė dėshmojnė sėrish pėr sic thuhet ndėrhyrjen e Beogradit nė punėt e Kosovės dhe ndikimin e tyre ndaj pakicės serbe duke e penguar kėisoji procesin e integrimit tė tyre nė institucionet dhe jetėn politike e publike nė Kosovė //rd//

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.