|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Ndihma pėr rindėrtimin e objekteve fetare nė Kosovė

 
 

 

27 mars 2004 / TN

"Zėri i Amerikės " / Armand Mero / mė 26 mars 2004

Kisha Ortodokse autoqefale e Shqipėrisė njoftoi sot se ka vendosur tė ofrojė njė shumė prej 600 mijė dollarėsh pėr restaurimin e njė kishe dhe tė njė xhamie nė Kosovė, ose pėr ndėrtimin e njė qendre rinore qė do tė inkurajojė bashkė-ekzistencėn paqėsore. Kjo shumė do tė merret nga fondet qė janė mbledhur pėr ndėrtimin e katedrales sė Tiranės.

Kryepeshkopi i Tiranės, Durrėsit dhe gjithė Shqipėrisė, hirėsia e tij Anastasi, tha se shuma e ofrur do tė ndahet nė mėnyrė tė barabartė pėr tė dy komunitetet fetare dhe do tė jenė pėrfaqėsuesit e tyre qė do tė vendosin pėr cilat objekt do tė perdoret financimi.

I pyetur nėse konfliktet e fundit nė Kosovė, ku u dogjėn pėrveē shtėpive dhe objekte kulti tė serbėve, kryepeshkopi Anastatios tha se feja nuk duhet tė pėrdoret apo pėrzihet nė konflikte. Kontradiktat, shpjegoi hirėsia e tij Anastasios, janė tė formave tė ndryshme dhe shpesh pėrdoret feja e cila duhet tė shėrbej si vaj pėr tė shėruar plagėt dhe jo pėr tė ndezur zjarre.

Djegia e kishave dhe xhamive, sipas kryepeshkopit Anastasi, nuk inkurajon drejtėsinė dhe paqen dhe as progresin, pėrkundrazi rikthen nė kohė dhe praktika tė cilat lanė Ballkanin nė prapambetje, nė pėrēarje dhe tragjedi. //rd//


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.