|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Konflikti etnik nė Serbi

 
 

 

27 mars 2004 / TN

"Zėri i Amerikės" / Barry Wood / 26 mars 2004

Trazirat etnike tė javės sė kaluar nė Kosovė gjatė tė cilave humbėn jetėn 28 veta, shkaktuan protesta mė tė vogla anti-shqiptare nė pjesė tė tjera tė Serbisė, nė tė cilat u dogjėn xhami nė dy qytete. Mirėpo, shpėrthimi i dhunės etnike po shqetėson mbrojtėsit e tė drejtave tė njeriut.

Kryetarja e Komisionit tė Helsinkit pėr tė drejtat e njeriut nė Beograd, Sonja Biserko, ka kritikuar nacionalistėt ekstremistė serbė pėr mė shumė se 10 vjet. Por duke qėndruar nė zyrėn e saj nė qendėr tė Beogradit, zonja Biserko nuk nguron tė thotė se dhuna nė Kosovė kishte pėr qėllim tė detyronte largimin e serbėve tė mbetur nė Kosovė nga ky territor, pėr tė cilin kanė pretendimet e tyre tė dyja palėt, si shqiptatėr ashtu edhe sėrbėt.

“Incidentet, qė ndodhėn nė Kosovė javėn e kaluar, ishin me sa duket fare mirė tė planifikuara, sepse ideja, qė fshihej pas incidenteve ishte largimi i popullatės serbe nga zonat, ku ata banojnė nė gjithė Kosovėn. Megjithatė, unė do tė thosha se duke u nisur nga numri i njerėzve qė janė larguar nga Kosova, serbėt nė atė rajon e kundėrshtojnė kėtė ide. Rreth 3 mijė veta u shpėrngulėn nė pjesėn veriore tė Kosovės dhe vetėm 80 pėrqind e tyre kaluan kufirin pėr nė Sėrbi.”

Shqiptarėt e Kosovės kėrkojnė pavarėsinė nga Serbia, ndėrkohė qė sėrbėt e kundėrshtojnė atė. Zonja Biserko mendon se dhuna do ta detyrojė komunitetin ndėrkombėtar tė vendosė mbi tė ardhmen e Kosovės.

Zonjėn Biserko e shqetėson fakti qė qeveria e re mė nacionaliste e Serbisė nuk ka mbajtur njė qėndrim mjaft tė fuqishėm kundėr konfliktit etnik. Ajo thotė se anėtarė tė pakicave nė Serbi janė tė pambrojtura. Madje ajo fajėson qeverinė sėrbe pėr mos parandalimin e shkatėrrimit tė dy xhamive. “Do tė thosha se protestat ishin tė organizuara. Ato nuk ishin spontane sepse mjetet e informimit morėn pjesė nė protestat anti-shqiptare.

Ata si tė thuash u kėrkuan njerzve tė dilnin nėpėr rrugė. Madje dhe qeveria tha se protestat nuk ishin spontane, por ishin organizuar nga huliganė. Mendoj se kjo nuk merr fund me kaq, sepse policia nuk donte tė ndėrhynte dhe nuk ndali djegjen e xhamive, megjithėse policia ishte e pranishme. Me rėndėsi pėr t’u theksuar ėshtė fakti qė kėto xhami nuk ishin tė shqiptarėve. Ato ishin tė myslimanėve dhe tė boshnjakėve.”

Serbia ka relativisht njė popullsi tė madhe pakicė, pėrfshirė edhe mbi 100 mijė hungarezė etnikė.

Edhe avokati Sllobodan Homen, i cili kundėrshton nė mėnyrė aktive ekstremizmin serb, shqetėsohet rreth konfliktit etnik nė Serbi. Atė e habit fakti qė grumbujt e zemėruar tė serbėve sulmuan objekte, qė nė pėrgjithėsi nuk kanė lidhje me popullsinė shqiptare.

Ndėrkohė qė djegja e xhamisė sė Beogradit ēoi nė dorėheqjen e shefit tė policisė sė kryeqytetit, zoti Homen kėrkon qė tė meren masa mė tė ashpra, si pėr shembull dorėheqjen e ministrit tė kabinetit pėrgjegjės pėr forcat policore. Ai tha se qeveria duhet tė shqetėsohet veēanėrisht qė kaq shumė protestues anti-shqiptarė ishin nėn moshėn 25 vjeēare. //rd//


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.