|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Koment

 
 

A kanė pasur protestat shenja tė skenarit tė ngjarjeve tė Shqipėrisė mė 1997?

 
 

 
27 mars 2004 / TN

Si njoftojnė disa burime tė gazetės, prapė nė Kosovė parashihen protesta. Nėse ato sėrish dalin nga kontrolli, atėherė bėhet e qartė se rrebelimi sipas skenarit tė vititi 1997, qė ndodhi nė Shqipėri, ėshtė qėllimi i tyre. Mos e dhashtė zoti tė marrin pėrmasėn e atyre tė para pak ditėve, se atėherė Kosova do ta marrė goditjen mė tė rėndė…

Shkruan: Nazmi LUKAJ

Pas vizitės sė parė tė Fatos Nanos nė Kosovė, ndodhėn dy gjėra shumė tė kėqija: u gjuajt presidenca dhe u organizuan protesta tė pakontrolluara, tė cilat lėnduan imazhin tonė nė botė. Kjo tė bėn tė dyshosh se vizita e tij nuk e ka pasur thjesht karakterin e njė vizite, po njė synim tjetėr-krijimin e trazirave si ato tė Shqipėrisė mė 1997. Gjėrat shpeshherė koincidojnė rastėsisht.
 
Ndoshta edhe kėto kanė koinciduar kėshtu, por, megjithatė, duhet tė hetohen nga strukturat e sigurisė ndėrkombėtare dhe vendore nė Kosovė, sepse emri i Fatosit ėshtė i njohur moti pėr disa lėvizje antishqiptare, si Kreta etj. Me emrin dhe qeverinė e tij lidhet edhe krijimi i strukturave sekrete te ne, menjėherė pas pėrfundimit tė luftės, pėrmes tė cilave regjimi socialist ka synuar dhe synon ta shtrijė konceptin e vet politik edhe nė kėtė pjesė tė atdheut, duke manipuluar me partitė e “dala nga lufta”, qė u ka premtuar se do tė bėjė ēmos qė t’i sjellė nė pushtet. Duke qenė i pėrbotshėm ky fakt, tė pėrforcohet dyshimi se gjatė vizitės qė ia bėri Kosovės, mund tė jetė marrė vesh me epigonėt e vet pėr trazira dhe pėr sulmin nė presidencė.

Ėshtė shumė interesant se, sa herė vritet dikush nga autoritetet e LDK-sė, menjėherė ndodh diēka edhe nė taborrin tjetėr. Edhe kur u sulmua Presidenca, ndodhėn protesta tė pakontrolluara, tė cilat vunė nė plan tė dytė sulmin ndaj saj. Po ashtu, ka ndodhur qė edhe serbėt, bash kur ėshtė vrarė dikush nga autoritetet e LDK-sė, tė krijojnė trazira!!!
 
Edhe kjo tė bėn tė dyshosh se mos dikush brenda partive tė “dala nga lufta”, ose tė partive tė tjera qė kanė vepruar njė kohė tė gjatė nė ilegalitet, mban lidhje me serbėt e Veriut. Njė gjė tė tillė, duhet ta analizojnė kėto parti, sepse nuk duhet ta pėrjashtojnė mundėsinė se dikush, nė emėr tė atdhetarizmit, mund tė ketė rol tjetėr. Se, si u bė qė shpesh tė ketė njėfarė lidhshmėrie vrasja e autoriteteve tė LDK-sė me ndonjė tragjedie tė rėndė pėr shqiptarėt nga serbėt e Mitrovicės, ose tė krijojnė trazira?!
 
Rasti i fundit qė ndodhi me tre fėmijėt shqiptarė tė Ēabrės, sikur e kishte kėtė koordinim: tė krijohet ndonjė tragjedi, qė do ta pėrjetojnė rėndė shqiptarėt, e qė do tė marrė dy pėrmasa: e para tė zbehet sulmi nė Presidencėn, dhe e dyta tė pėrfitojnė politikisht serbėt.

Dihet se Fatos Nano ėshtė i lidhur nė Kosovė me disa figura shumė misterioze nga radhėt e partive “ tė dala nga lufta”. Meqė Nano ėshtė politikani mė misterioz, nuk pėrjashtohet mundėsia qė tė jetė marrė vesh me epigonėt e vet pėr gjėrat qė ndodhėn kėtu, vetėm pak ditė pas vizitės sė tij.
 
Pra, ka mundėsi tė mėdha qė ai tė jetė marrė vesh me tė tillėt qė tė eliminohet presidenti Rugova. Dhe, kur nuk ėshtė realizuar ky skenar, .atėherė mund tė jenė marrė vesh pėr skenarin e dytė –krijimin e protestave, pėr tė pasur mundėsi qė tė manipulojnė mė lehtė me protestuesit, qė tė krijohen kushtet pėr njė rrebelim tė tipit socialist tė vitit 1997. Ose, nėse nuk mund tė arrihet kjo, sė paku, tė zbehet sulmi nė presidencėn.
 
Mirėpo, pavarėsisht nga tragjeditė qė ndodhėn gjatė protestave, ky sulm nuk duhet tė harrohet nga policia e UNMIK-ut dhe e SHPK-sė, pėr shkak se akterėt e tij duhet patjetėr tė zbulohen dhe tė vihen para drejtėsisė. Identiteti i tyre ėshtė i rėndėsishėm tė dihet, qė tė zbulohet mė lehtė se a kanė dalė nga kontrolli qėllimisht protestat, pėr njė rrebelim tė tipit tė vitit 1997, qė ndodhi nė Shqipėri. Edhe njė gjė “partitė e dala nga lufta” duhet ta kenė tė qartė: pėrfundimisht duhet tė heqin dorė nga lidhjet qė i kanė me strukturt e Fatos Nanos, dhe ta krijojnė njė identitet tė vetin politik, se vetėm kėshtu mund t’i ndihmojnė Kosovės.
 
Lidhjet me Nanon u kanė shkaktuar shumė dėm nė veprimin e tyre politik, i cili u ka kushtuar shtrenjtė. Dhe do t’u kushtojė deri sa t’i mbajnė kėto lidhje. Do t’i kushtojė edhe Kosovės, pėr faktin se Nano ėshtė shumė misterioz nė politikėn shqiptare. Si njoftojnė disa burime tė gazetės, prapė nė Kosovė parashihen protesta. Nėse ato sėrish dalin nga kontrolli, atėherė bėhet e qartė se rrebelimi sipas kenarit tė vititi 1997, qė ndodhi nė Shqipėri, ėshtė qėllimi i tyre.
 
Mos e dhashtė Zoti tė marrin pėrmasėn e atyre tė para pak ditėve, se atėherė Kosova do ta marrė goditjen mė tė rėndė…
 
 

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.