|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E shtune, 27 mars 2004

 
 

Sonte nė orėn 2 pas mesnate fillon llogaritja verore e kohės

Prishtinė, 27 mars 2004 - Sonte pas mesnatės fillon llogaritja verore e kohės. Akrepat e orės duhet lėvizur njė orė pėrpara. Kėshtu koha nė orėn 2 duhet llogaritur si 3.

 
 
    

   Pėrmbajtja:

 • Kėshilli i Sigurimit ka dėnuar mbrėmė vrasjen e dy policėve nė Kosovė

 • Janė arrestuar katėr persona tė dyshuar pėr vrasjen e policėve afrė Podujevės

 • Nė Krasniqe tė Vushtrrisė u varros oficeri i SHPK-sė Arsim Rustolli

 • Incident nė Bellopojė tė Pejės

 • Gjukanoviq me zyrtarėt serbė bisedon pėr shpėrbėrjen e Unionit Serbi-Mali i Zi

 • Filloi meremetimi i banesave tė serbėve nė Prishtinė, pėr tė cilat qeveria ka dhėnė 75 mijė euro

 • Gjenerali Xhons thotė se bota duhet tė merret me statusin pėrfundimtar tė Kosovės

 • Presidentit francez thotė se situata nė Kosovė sot paraqitet dramatike

 • Presidenca irlandeze po punon qė tė mos ndryshohet Rezoluta 1244

 • UNMIK-u dhe institucionet e Kosovės reagojnė ndaj rezolutės sė parlamentit tė Serbisė

 • Solana do tė dėrgojė nė Kosovė pėrfaqėsuesin e tij special

 • Bleri i dėrgoi njė letėr mbėshtetėse kryeministrit Rexhepi

 • Spahija u takua me udhėheqės tė Degės sė LDK-sė nė Gjermani

 • Shqipėria ka propozuar ngritjen e njė qendre rajonale tė Ballkanit pėr tė goditur krimin e organizuar

 • Rreth 100 ushtarė amerikanė nga Kosova u kthyen nė bazat e tyre nė Bosnje

 • Policia bastisi zyrat e Komitetit tė Helsinkit nė Beograd dhe konfiskoi librin "Sekreti ushtarak"

 • Ndihma pėr rindėrtimin e objekteve fetare nė Kosovė

 • Vdiq Branko Bullatoviq

 • Izraelitėt vranė sot njė fėmijė shtatėvjeēar palestinez

 • Gjatė votimeve nė Nigeri dhuna mori jetėn e mbi 20 njerėzve

 • Tė paktėn 13 veta u vranė nė dy pėrleshje nė Irak

 • Militantėt e Al Kaidės kanė ekzekutuar 8 ushtarė pakkistanezė

 • Nė qendėr tė Bagdadit ka shpėrthyer njė bombė dhe ka plagosur njė udhėtar

 • Bush takohet me Sharonin, Mubarakun dhe mbretin Abdullah

 • BE premton marrėveshje pėr kushtetutėn

 
  
Kėshilli i Sigurimit ka dėnuar mbrėmė vrasjen e dy policėve nė Kosovė
 
Nju Jork, 27 mars 2004 - Kėshilli i Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara ka dėnuar mbrėmė vrasjen e dy policėve nė Kosovė, njė vendor dhe njė tjetėr ndėrkombėtar.
 
Anėtarėt e Kėshillit kanė ritheksuar se kurrfarė sulmi mbi bashkėsinė ndėrkombėtare dhe forcat policore nė Kosovė nuk mund tė tolerehet, theksohet nė njė komunikatė tė KS, dhe kėrkohet qė pėrgjegjėsit pėr kėto vrasje tė nxirren para drejtėsisė.

Mė herėt edhe sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė Kofi Anan ka dėnuar ashpėr vrasjen e kėtyre dy policėve nė Kosovė.
 
 
Janė arrestuar katėr persona tė dyshuar pėr vrasjen e policėve afrė Podujevės
 
Prishtinė, 27 mars 2004 - Zyrtarėt e policisė ndėrkombėtare njoftuan se kanė arrestuar katėr persona tė dyshuar tė jenė tė pėrfshirė nė vrasjen e policėve nė magjistralen Prishtinė - Podujevė nė fillim tė kėsaj jave.

"Shumė prova tregojnė se kėta persona tė arrestuar janė tė pėrfshirė nė vrasje", ka thėnė zėdhėnėsi i policisė ndėrkombėtare Neraj Sing, mirėpo pėrgjegjėsia e tė arrestuarve, shtoi ai, nuk mund tė konfirmohet pėr faktin qė hetimet janė duke vazhduar.
 
 
Nė Krasniqe tė Vushtrrisė u varros oficeri i SHPK-sė Arsim Rustolli
 
Vushtrri, 27 mars 2004 - Me nderime tė larta nė fshatin Krasniqe tė Vushtrrisė u varros oficeri i Shėrbimit Policor tė Kosovės Arsim Rustolli, i cili tri ditė mė parė u vra nė krye tė detyrės nė afėrsi tė Podujevės. Nė ceremoninė e varrimit morėn pjesė pėrfaqėsues tė institucioneve vendore dhe ndėrkombėtare, pjesėtarė tė SHPK-sė dhe shumė qytetarė.
 
 
Incident nė Bellopojė tė Pejės
 
Pejė, 27 mars 2004 - Nė Bellopojė tė Pejės ka ndodhur dje njė incident i vogėl, ku disa persona kanė vėnė njė mjet shpėrthyes nė njė shtėpi tė kėtij lokaliteti. Trupat paqeruajtėse kanė hetuar kėtė veprim dhe janė pėrgjigjur me zjarr, mirėpo nuk njoftohet tė ketė pasur tė plagosur apo tė arrestuar nė kėtė incident.
 
 
Gjukanoviq me zyrtarėt serbė bisedon pėr shpėrbėrjen e Unionit Serbi-Mali i Zi
 
Londėr, 27 mars 2004 - Gazeta britanike "Fajnenshėll tajms" shkruan nė numrin e sotėm se kryeministri malazez Milo Gjukanoviq me zyrtarėt serbė i ka filluar bisedimet pėr shpėrbėrjen e mundshme tė Unionit Serbi-Mali i Zi.

Sipas gazetės nė fjalė diplomatėt konsiderojnė se kjo nimsė do t'i jepte njė grusht tė rėndė shpresave tė Bashkimit Evropian qė nė rojonin e Ballkanit tė nxitet integrimi ekonomik dhe politik.

"Fajnenshėll tajms" thekson se ekziston rreziku qė shpėrbėrja e Serbisė dhe e Malit tė Zi tė nxitė tendenca secesioniste nė Kosovė, si dhe nė Bosnjė e Hercegovinė.
 
 
Filloi meremetimi i banesave tė serbėve nė Prishtinė, pėr tė cilat qeveria ka dhėnė 75 mijė euro
 
Prishtinė, 27 mars 2004 - Sot nė lagjen Ulpiana tė Prishtinės filloi meremtimi i apartamenteve tė serbėve tė cilat u dėmtuan gjatė traziarve tė javės sė kaluar. Pėr kėtė qėllim Qeveria e Kosovės ka dhėnė 75 mijė euro tė cilat do tė pėrdoren pėr meremetimin e tyre.
 
Po sot kryeministtri Bajram Rxhepi dhe ndihmėskryeadministratori Franēeko Bastali vizituan kėtė lagje ku ka filluar meremetimi i banesave tė serbėve.
 
 
Gjenerali Xhons thotė se bota duhet tė merret me statusin pėrfundimtar tė Kosovės
 
Uashington, 27 mars 2004 - Komandanti i Komandės amerikane nė Evropė, gjenerali Xhejms Xhons ka deklaruar dje nė Uashington se shpėrthimi i dhunės ndėretnike kėtė muaj ėshtė dėshmi se bota duhet tė merret me statusin pėrfundimtar tė Kosovės, pasi sulmet ajrore tė NATO-s i dhanė fund shtypjes serbe ndaj lėvizjes pėr pavarėsi tė shumicės shqiptare mė 1999.
 
Gjenerali Xhons ka thėnė se ėshtė evidente qė ekzistojnė shkaqe pėr pakėnaqėsi etnike nė Kosovė.
 
 
Presidentit francez thotė se situata nė Kosovė sot paraqitet dramatike
 
Bruksel, 27 mars 2004 - Presidenti francez Zhak Shirak ka deklaruar se situata nė Kosovė sot paraqitet dramatike. Nė rrethana tė tilla ėshtė prioritare tė qetėsohet situata dhe jo t'i vėhet benzinė zjarrit, tha Shirak.
 
Ai shtoi se Franca po ndihmon nė qetėsimin e situatės, duke dėrguar nė Kosovė edhe trupa shtesė, duke ruajtur gjakftohtėsinė e nevojshme dhe pa u ndikuar nga pasionet do tė shikojė se ēfarė duhet tė bėhet pa u nxituar tė japė tani ndonjė mendim mbi statusin pėrfundimtar tė Kosovės, ka thėnė presidenti Shirak.
 
 
Presidenca irlandeze po punon qė tė mos ndryshohet Rezoluta 1244
 
Bruksel, 27 mars 2004 - Ministri i jashtėm i Irlandės, Brajan Koen, vendi i tė cilit kryeson Bashkimin Evropian, ka thėnė se kryetarėt e qeverive nė samitin e djeshėm kanė diskutuar rreth ngjarjeve tė fundit nė Kosovė dhe mbi mėnyrat se si mund tė forcojnė bashkėpunimin me OKB-nė pėr tė pėrcaktuar pėrgjegjėsitė qė rrjedhin nga kėto zhvillime.
 
Ai tha se ngjarjet e fundit "na detyrojnė qė tė dyfishojmė pėrpjekjet qė standardet evropiane tė jenė parakusht pėr ēdo zhvillim tė mėtutjeshėm".
 
Koen tha se presidenca irlandeze ėshtė duke punuar nė kėtė aspekt nė mėnyrė qė Rezoluta 1244 e OKB-sė si dhe politika e BE-sė e standardeve para statusit tė mos ndryshojė. "Duhet tė vazhdojmė tė punojmė qė kėto shpėrthime nė zona tė ndryshme t'i kemi nėn kontrollė nė mėnyrė qė t'i ruajmė vlerat demokratike evropiane", deklaroi ministri i jashtėm irlandez, Koen.
 
 
UNMIK-u dhe institucionet e Kosovės reagojnė ndaj rezolutės sė parlamentit tė Serbisė
 
Prishtinė, 27 mars 2004 - UNMIK-u dhe institucionet e Kosovės e cilėsuan si tė paqėndrueshme Rezolutėn pėr Kosovėn, tė miratuar nga Parlamenti i Serbisė. Zyrtarėt e UNMIK-ut i hodhėn poshtė kritikat e kėtij Parlamenti, duke nėnvizuar se pėrkushtimi pėr ndėrtimin e njė Kosove paqėsore e demokratike nuk do tė pengohet nga aktet e dhunės qė pėrshkuan trazirat e javės sė shkuar.
 
Zėdhėnėsi i kėtij Misioni Sunil Narula tha se pėrparėsi e UNMIK-ut dhe forcave paqėruajtėse tė udhėhequra nga NATO-ja ėshtė rivendosja e rendit e ligjit, stabilizimi i gjendjes dhe vėnia para drejtėsisė e autorėve tė akteve tė dhunės. Ai tha se UNMIK-u mbetet i pėrkushtuar pėr krijimin e shoqėrisė shumetnike, demokratike e tolerante nė Kosovė.

Muhamet Hamiti, zėdhėnės i Presidentit tė Kosovės, tha se Kosova ėshtė tėrėsi e mėvetėsishme me kufij tė garantuar prandaj Rezoluta e Parlamentit tė Serbsiė ėshtė e pavlefshme. "Entitetet apo autonomitė territoriale, janė vetėm fjalė tė tjera pėr ndarjen e Kosovės, qė nuk do tė ndodhė assesi. Rezolutat si kjo e Parlamentit tė Serbisė apo deklaratat e (Vojislav) Koshtunicės nuk ēojnė peshė nė rrafshin kushtetues, por shtojnė tensionet politike e etnike nė vendin tonė qė sic po shihet ėshtė synim i Beogradit", thotė zoti Hamiti.

Qeveria e Kosovės vlerėson se Rezoluta e Parlamentit tė Serbisė ėshtė njė hap tjetėr i dėmshmėn i cili nuk i kontribuon qetėsimit tė situatės nė Kosovė. Zėdhėnėsja e qeverisė Mimoza Kusari tha se "kjo rezolutė nxit pėrshkallzim tė mėtutjeshėm tė gjendjes dhe e thellon hendekun ndėrmjet komuniteteve nė Kosovė. Si qeveri e Kosovės e kemi pėr detyrė t'i rikujtojmė institucionet e Serbisė, se ato nuk janė kompetente pėr tė propozuar apo vendosur pėr qytetarėt e Kosovės.
 
Tani pėr tani pėrparėsi e qeverisė sė Kosovės ėshtė rehabilitimi I dėmeve tė shkaktuara gjatė dhunės sė javės sė kaluar, pėrmirėsimi I komunikimit dhe dialogu ndėrmjet institucioneve dhe komunitetit serb nė Kosovė me qėllim tė gjetjes sė zgjidhjeve pėr cfarėdo shqetėsimi legjitim tė kėtij komuniteti", tha zėdhėnėsja Kusari.
 
Institucionet e Kosovės pohojnė se qėndrimet e tilla dėshmojnė sėrish pėr ndėrhyrjen e Beogradit nė punėt e Kosovės dhe ndikimin e tyre ndaj pakicės serbe duke e penguar kėisoji procesin e integrimit tė tyre nė institucionet dhe jetėn politike e publike nė Kosovė.
 
 
Solana do tė dėrgojė nė Kosovė pėrfaqėsuesin e tij special
 
Bruksel, 27 mars 2004 - Kryeministri i Luksemburgut Zhan Klod Junker ka bėrė tė ditur se kryetarėt dhe ministrat e jashtėm tė vendeve anėtare tė BE-sė kanė rėnė nė ujdi qė Havier Solana tė dėrgojė pėrfaqėsuesin e tij special nė Kosovė, i cili duhet tė mendojė pėr t'u dhėnė zgjidhje problemeve tė kėtushme.
 
 
Bleri i dėrgoi njė letėr mbėshtetėse kryeministrit Rexhepi
 
Prishtinė, 27 mars 2004 - Kryeministri Rexhepi mori dje njė letėr pėrkrahjeje nga kryeministri britanik Toni Bler pėr angazhimet e tij nė stabilizimin e situatės pas ngjarjeve tė fundit nė Kosovė. Nė letėr thuhet se dhuna e ditėve tė fundit nė Kosovė ka qene e tmerrshme pėr gjithė njerėzit atje dhe i ka pėrkujtuar botės se paqeja dhe stabiliteti nė rajon ende nuk janė tė sigurta.
 
"Sikur edhe liderėt tjerė ndėrkombėtar unė e dėnoj dhunėn dhe apeloj pėr paqe", thekson Bler. "Ėshtė qenėsore qė t'i lėmė prapa kėto ngjarje dhe tė punojmė sė bashku drejt njė zgjidhjeje tė qėndrueshme pėr tė mirėn e tė gjithė njerėzve tė Kosovės", thekson Toni Bler nė letrėn dėrguar kryeministrit Rexhepi.
 
 
Spahija u takua me udhėheqės tė Degės sė LDK-sė nė Gjermani
 
Frankfurt, 27 mars 2004 - Faruk Spahija, kryetar i KK tė Mitrovicės dhe anėtar i Kryesisė qendrore tė LDK-sė, i cili ka ditė qė po qėndron nė Gjermani pėr disa analizave shėndetėsore. Gjatė kohės sė qėndrimit tė tij nė Gjermani ai vazhdimisht po vizitohet nga bashkatdhetarė dhe aktivistė tė LDK-sė qė veprojnė nė Gjermani.

Njė vizitė atij i bėri edhe njė delegacion i Kryesisė sė Degės sė LDK-sė nė Gjermani, i udhėhequr nga Hazir Krasniqi, kryetar.

Udhėheqėsit e Degės sė LDK-sė biseduan me Faruk Spahinė pėr aktivitetet qė po i zhvillon kjo degė Nė Gjermani.

Gjatė bisedės u konstatua se ishte shumė i arsyeshėm organizimi partiak i shqiptarėve edhe nė diasporė, ngase ai ndihmoi nė rend tė parė institucionet shtetėrore, siē ishte Qeveria e Kosovės me ndarjen e mjeteve nė shumė prej 3 pėr qind nga tė ardhurat e tyre, pastaj partinė e vet si dhe institucionet tjera tė Kosovės dhe tė viseve tjera tė banuara me shqiptarė.

Faruk Spahija falėnderoi delegacionin pėr vizitėn dhe shprehu gatishmėrinė qė gjatė qėndrimit tė tij nė Gjermani tė ndihmojė aktivitetet e Degės sė LDK-sė nė Gjermani duke marrė pjesė aktive dhe duke i pėrkrahur ato pėr aktivitetin e zhvilluar deri mė tash dhe atė qė do ta zhvillojnė nė tė ardhmėn.
 
Nė kėtė bisedė, Faruk Spahija nuk arriti t'i fshehė emocionet pas gjendjes sė krijuar nė Kosovė dhe ndiente keqardhje tė madhe qė nė kėto momente tė vėshtira atij i mungoi Mitrovica dhe ai i mungoi Mitrovicės.
 
Mėgjithatė ai shprehu besimin se pėrkundėr ngjarjeve tė manifestuara me 17 e 18 mars, nė disa komuna tė Kosovės, shqiptarėt do tė dijnė tė udhėheqin Kosovėn drejt pavarėsisė sė plotė tė saj.
 
 
Shqipėria ka propozuar ngritjen e njė qendre rajonale tė Ballkanit pėr tė goditur krimin e organizuar
 
Tiranė, 27 mars 2004 - Shqipėria u ka propozuar vendeve tė rajonit tė Ballkanit ngritjen e njė qendre rajonale pėr kualifikim dhjetėditor qė Agjencia amerikane antidrogė DEA ka zhvilluar me ekspertėt antidrogė nė Tiranė.
 
Ėshtė paraparė qė policėt e kėtyre vendeve tė kenė dy ose mė shumė qendra pėr tė koordinuar veprimet e tyre nė parandalimin dhe goditjen e trafikut tė drogės si dhe grupeve kriminale tė krimit tė organizuar nė pėrgjithėsi nė Ballkan.
 
 
Rreth 100 ushtarė amerikanė nga Kosova u kthyen nė bazat e tyre nė Bosnje
 
Sarajevė, 27 mars 2004 - Rreth 100 ushtarė amerikanė, tė cilėt pėrkohėsisht qenė dislokuar nė Kosovė gjatė trazirave tė fundit janė kthyer dje nė bazat e tyre nė Bosnje, kanė bėrė tė ditur zyrtarė tė NATO-s qė udhėheqin forcėn stabilizuese SFOR. Zėdhėnėsi i SFOR-it ka thėnė se kthimi i trupave vėrteton pėrmirėsimin e gjendjes nė Kosovė, ku rreth 360 ushtarė tė SFOR-it ishin dėrguar nė ndihmė tė forcės paqeruajtėse KFOR.
 
 
Policia bastisi zyrat e Komitetit tė Helsinkit nė Beograd dhe konfiskoi librin "Sekreti ushtarak"
 
Beograd, 27 mars 2004 - Policia e Serbisė ka bastisur zyrat e Komitetit tė Helsinkit pėr tė Drejtat e Njeriut nė Beograd dhe kanė konfiskuar librin qė kjo organizatė ka botuar nė tė cilin jepen detajet e operacioneve tė ish-ushtrisė jugosllave dhe tė aksioneve tė saj nė Kosovė. Sonja Biserko presidente e grupit ka thėnė se autori i librit "Sekreti ushtarak", Vlladan Vllajkoviq ėshtė mbajtur nė arrest qė nga 18 marsi.
 
 
Ndihma pėr rindėrtimin e objekteve fetare nė Kosovė
 
Tiranė, 27 mars 2004 - Kisha Ortodokse autoqefale e Shqipėrisė bėri tė ditur dje se ka vendosur tė ofrojė njė shumė prej 600 mijė dollarėsh pėr restaurimin e njė kishe dhe tė njė xhamie nė Kosovė, ose pėr ndėrtimin e njė qendre rinore qė do tė inkurajojė bashkė-ekzistencėn paqėsore. Kjo shumė do tė merret nga fondet qė janė mbledhur pėr ndėrtimin e katedrales sė Tiranės.

Kryepeshkopi i Tiranės, Durrėsit dhe gjithė Shqipėrisė, Anastasi, tha se shuma e ofrur do tė ndahet nė mėnyrė tė barabartė pėr tė dy komunitetet fetare dhe do tė jenė pėrfaqėsuesit e tyre qė do tė vendosin pėr cilat objekt do tė perdoret financimi.

Djegia e kishave dhe xhamive, sipas kryepeshkopit Anastasi, nuk inkurajon drejtėsinė dhe paqen dhe as progresin, pėrkundrazi rikthen nė kohė dhe praktika tė cilat lanė Ballkanin nė prapambetje, nė pėrēarje dhe tragjedi.
 
 
Vdiq Branko Bullatoviq
 
Beograd, 27 mars 2004 - Sekretari i pėrgjithshėm i Lidhjes sė Futbollit tė serbisė e Malit tė Zi Branko Bullatoviq ka vdekur mbrėmė nė spital nga plagėt e rėnda nė kokė. Kundėr tij dje nė mesditė ishte bėrė njė atentat me armė zjarri nė qendėr tė Beogradit.
 
 
Izraelitėt vranė sot njė fėmijė shtatėvjeēar palestinez
 
Nablus, 27 mars 2004 - Njė djalė shtatėvjeēar palestinez ėshtė vrarė sot gjatė shkėmbimit tė zjarrit midis ushtarėve izraelitė dhe palestinezėve nė njė kamp refugjatėsh nė Breguin Perėndimor, kanė bėrė tė ditur burimet spitalore.

Djaloshi Khaled Valvel ndodhej nė shtėpinė e tij nė kampin Ballata kur ėshtė qėlluar nga njė plumb nė kokė, thanė mjekėt nė spitalin Rafidijah nė qytetin Nablus.
 
 
Gjatė votimeve nė Nigeri dhuna mori jetėn e mbi 20 njerėzve
 
Lagos, 27 mars 2004 - Gjatė votimeve lokale, qė filluan sot (e shtunė) nė Nigeri, ka shpėrthyer dhuna, e cila mori jetėn e mbi 20 njerėzve, njofton BBCWorld. Pėrleshjet kanė shpėrthyer nė qytetin Uase tė shtetit qendror Plato ndėrmjet ithtarėve tė rivalėve politikė, Tarok dhe Hausa Fulani. Mijėra trupa janė shpėrndarė para zgjedhjeve nė mbarė Nigerinė. Nė zgjedhjet e pėrgjithshme tė vjetme kanė humbur jetėn mbi 100 njerėz.
 
 
Tė paktėn 13 veta u vranė nė dy pėrleshje nė Irak
 
Bagdad, 27 mars 2004 - Nga dy pėrleshje nė Irak humbėn jetėn tė paktėn 13 veta, pėrfshirė edhe njė marins amerikan. Ushtria amerikane njoftoi se marinsi u vra nė njė betejė me kryengritėsit irakianė nė qytetin e Falluxhės. Zyrtarė tė spitaleve lokale thonė se tė paktėn njė fėmijė ishte mes tė vrarėve dhe se disa persona tė tjerė u plagosėn. Njoftohet se nė luftime u vra edhe njė kameraman irakian qė punonte pėr rrjetin televiziv amerikan ABC.

Nė njė pėrleshje tjetėr midis Korpusit Irakian tė Mbrojtjes dhe kryengritėsve tė armatosur nė qytetin e lindjes sė Sadam Huseinit, Tikrit, u vranė katėr paraushtarakė irakianė dhe tre kryengritės.
Ndėrkaq, nė afėrsi tė qytetit tė Kirkukut, policia lokale njoftoi se nga shpėrthimi i njė mine u vranė 2 veta dhe u plagosėn mbi 10 tė tjerė.
 
 
Militantėt e Al Kaidės kanė ekzekutuar 8 ushtarė pakkistanezė
 
Vana, Pakistan, 27 mars 2004 - Militantėt e Al Kaidės kanė ekzekutuar tetė ushtarė pakkistanezė, tė cilėt ishin marrė peng afėr kufirit afgan, kanė bėrė tė ditur sot (e shtunė) zyrtarėt, njofton Rojter. Ky akt ka ngritur temperaturėn e ofensivės kundėr radikalėve islamikė. Ushtarėt e vrarė janė gjetur nė njė hendek afėr qytetit Vana, kryeqytet i zonės sė Varizistanit jugor nė territorrin gjysmautonom tė fiseve.
 
 
Nė qendėr tė Bagdadit ka shpėrthyer njė bombė dhe ka plagosur njė udhėtar
 
Bagdad, 27 mars 2004 - Njė bombė ka shpėrthyer sot nė mėngjes (e shtunė) nė qendėr tė Bagdadit dhe ka shkatėrruar njė automjet dhe ka plagosur tė pakten njė udhėtar, kanė bėrė tė ditur dėshmitarėt, njofton Rojter. Fill pas shpėrthimit ka filluar njė shkėmbim zjarri i fuqishėm, qė ka shkatuar thyerjen e xhamave tė shtėpive pėrreth.
 
 
Bush takohet me Sharonin, Mubarakun dhe mbretin Abdullah
 
Uashington, 27 mars 2004 - Shtėpia e Bardhė ka bėrė publike njė pėrpjekje tė re tė sajėn pėr paqen nė Lindjen e Mesme. Kryeministri izraelit, Ariel Sharon, do tė vizitojė Uashingtonin pėr bisedime me Presidentin Bush nė 14 prill.

Presidenti po ashtu do tė takohet me presidentin e Egjiptit, Mubarak dhe mbretin e Jordanisė, Abdullah. Presidenti do tė takohet me udhėheqėsin egjiptian, Hosni Mubarak, njė nga aleatėt mė tė ngushtė tė Uashingtonit nė botėn arabe nė fermėn e vet nė Teksas nė 12 prill.

Dy ditė mė pas, kryeministri izraelit, Ariel Sharon, do tė vizitojė Uashingtonin, i ndjekur nga mbreti i Jordanisė, Abdullah.

Tema kryesore pėr diskutime do tė jetė plani i Izraelit pėr t'u tėrhequr nga Rripi i Gazės dhe pjesė tė Bregut Perėndimor.
 
 
BE premton marrėveshje pėr kushtetutėn
 
Bruksel, 27 mars 2004 - Udhėheqėsit e vendeve tė Bashkimit Evropian kanė rėnė dakord qė tė rihapin negociatat pėr arritjen e njė marrėveshjeje pėr kushtetutėn e parė tė organizatės.

Vendimi u mor nė Bruksel, ku udhėheqės tė 25 vendeve qė janė aktualisht anėtare dhe qė do tė bėhen anėtare tė BE-sė nė maj, po takohen pėr njė samit dyditor.

Qėllimi ėshtė qė organizata tė funksionojė pa probleme me pranimin e dhjetė anėtarėve tė rinj.
Udhėheqėsit e BE-sė ranė dakord njėzėri se negociatat, duhet tė prėfundojnė, nė afatin mė tė largėt, nė mes tė qershorit.
 

  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.