|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

EDHE MITROVICA E VERIUT ĖSHTĖ KOSOVĖ

 
 

 

27 mars 2004 / TN

Shkruan: Arbėr R.ISMAJLI / Gjilan

Vakumi i pushtetit nė Mitrovicė  i lejuar nga UNMIK-u dhe KFOR-i duhet  menjanuar me ēdo kusht.

Kėrcėnimi i vėrtet vjen nga ana e grupeve kriminale serbe qė komandohen nga regjimi i Beogradit, tė cilat shfrytėzojnė nė interes tė  tyre boshėllokun e krijuar prej mungesės sė pushtetit nė Veriun e Kosovės.

Ngjarjet e fundit nė Kosovė, prapė kanė kthyer sytė e opinionit botėror kah Kosova.

Krimi nė Mitrovicė, mbytja e tre fėmijėve nė lumin Ibėr nga fshati Ēabėr i komunės sė Mitrovicės, tė shtyrė nga paramilitarėt Srbė qė jetojnė dhe veprojnė nė Veriun e Kosovės dhe nė anėn tjetėr revolta e mijėra Shqipėtareve tė Kosovės duke u solidarizuar me qytetarėt e Mitrovicės me anė te protestave nė tėrė qytetet e Kosovės, bilansi tragjik rrethė 30 tė vdekur dhe afro 500 tė plagosur rėndė e lehtė si dhe shumė dėme materiale tė shkaktuara nė Kosovė.

Revolta e kosovarėve ėshtė shprehur diku ,diku edhe ndaj paqėruajtėsve ne Kosovė tė cilėt kanė shpėtuar kėtė popull nga spastrimi etnik i njė regjimi totalitar fashist serb.

Duhet nxituar. Por nė tė njejtėn kohė duhet pasur edhe durim. Politikės ndėrkombėtare nė kosovė i duhet qė gradualisht tė bėjė transferin e tė gjitha kompetencave tek vendorėt.

Koha kalon, ndėrkohė qė shumėēka zvarritet apo mbytet prej burrokracisė, qoftė nė procesin e rindėrtimit qoftė nė atė tė sigurisė sė qytetarėve.

Ēdo pasiguri dhe ēdo vakum pushteti krijon hapėsirė pėr shfrytėzim, nė pjesėn veriore tė Mitrovicės vazhdojnė tė qarkullojnė shumė armė, nė kėtė vendė mungon siguria pėr ata shqipėtar qė jetojnė nė pjesėn veriore tė qytetit serbet kanė ndėrtuar sistemin paralel nė veri dhe dirigjohen nga Beogradi qė sa ma shumė trazira tė shkaktojnė nė Kosovė.

Ēdo incident nė Kosovė ėshtė i tepėrt. Po ashtu ėshtė e kuptueshme dhe indinjata me tė cilėn shoqėrohen lajmet pėr shėndėrimin e ushtarėve tė KFOR-it nė objektiv tė sulmeve.

Cilėt janė ata tė cilėt shtien ndaj KFOR-it?

Cilėt janė tė interesuar tė pengojnė procesin e pavarėsisė nė vėnd?

Siē po shifet kėtu po bėhet fjalė pėr veprime kriminele serbe tė dirigjuara nga regjimi i Beogradit pėr tė destabilizuar Kosovėn e cila ėshtė duke ecur drejt shtetėsis sė saj.

Nė pamje tė pare, pushtetin nė Kosovė e udhėheqin institucionet ndėrkombėtare dhe ato vendore, por udhėheqja e tyre nuk shtrihet nė veri sepse aty janė paramilitarėt serbė tė cilėt punojnė vetėm pėr destabilizim tė situatės e jo normailizimit dhe kthimit tė tye nė njė jetė normale tė bashkėqeverisjes me vendorėt pėr pėrmbushjen e standardeve tė parashtruara nga bashkėsia ndėrkombėtare.

Pėr kėtė janė tė vetėdijėshėm tė gjithė edhe vendorėt edhe ndėrkombėtarėt por serbet e Kosovės nuk dėshirojnė tė jetojnė nė kosovėn e pavarur sepse kjo i pengon Beogradit.

Bashkėsia ndėrkombėtare nė krye me SHBA-tė nuk duhet qė tė prishin marėdhėnjet me kosovarėt sepse shqipėtarėt e Kosovės janė tė ndėrgjegjėshėm, janė edhe pėr faktin se e vetmja mundėsi pėr njė Kosovė tė pavarurė qendron pikėrisht nė bashkėpunimin e tyre me administratėn e UNMIK-ut dhe KFOR-in.

Pikėrisht kjo ėshtė edhe arėsyea se pse tė gjitha institucionet vendore Presidenti, Parlamenti dhe Qeveria si dhe tė gjitha partitė politike nė Kosovė, janė deklaruar nė favor tė bashkėpunimit me kėto struktura, nga njėra anė dhe kanė denuar tė gjitha format e ushtrimit tė dhunės, duke bėrė thirje pėr ndėshkimin e fajtorėve nga ana tjetėr.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.