|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Takime tė shqiptaro-amerikaneve me ligjvėnės amerikanė

 
 

 

26 mars 2004 / TN

Astrit Lulushi / "Zėri i Amerikės" mė 25 Mar 2004

Profesori i sė drejtės dhe marrėdhėnieve ndėrkombėtare pranė universitetit Amerikan, Pol Uilliams thotė se s'ka dyshim qė trazirat e kohėve tė fundit e kane dėmtuar ēėshtjen shqiptare tė Kosovės. Analisti amerikan thotė se nga kjo udhėheqėsit politikė vendorė nuk duhet tė demoralizohen dhe as nuk duhet tė mjaftohen vetėm me dėnimin e dhunės, por tė mendojnė pėr njė strategji afatgjate pėr tė treguar se Kosova ėshtė nė gjendje tė vetqeveriset.

Sipas analistit Williams, dėnimi i dhunės nga udhėheqėsit politikė shqiptarė, si dhe vendimi i qeverisė se Kosovės pėr rindėrtimin e kishave dhe banesave serbe tė shkatėrrur nga trazirat ėshtė hapi i parė nė procesin e rindėrtimit fizik dhe politik te Kosoves. Kjo thote ai eshtė njė strategji e mirė pėr momentin. Profesor Uilliams thotė se hapi i dyte ėshtė zhvillimi i njė strategjie afatgjate pėr tė marrė pėrsipėr njė rol mė tė gjėrė nė fushėn politike, ligjore dhe institucionale, pasi kėshtu ata do fillonin tė tregonin se Kosova ėshtė nė gjendje tė vėprojė si njė vend i pavarur.

Dje Kosova shėnoi 5 vjetorin e ndėrhyrjes sė Natos pėr ndaljen e fushatės serbe tė spastrimit, dhe ky pėrvjetor, thote analisti Williams duhet tė shėrbejė si kujtesė se perendimi hyri nė luftė pėr njė Kosovė ku marrėdheniet e mira ndėretnike tė pėrbejne bazėn e jetės shoqerore. Profesor Uilliams thotė se udhėheqėsit politikė shqiptarė e serbė, duhet tė gjejnė rrugė mirėkuptimi si dhe tė bindin veten dhe komunitetet e tyre se Kosova duhet tė bėhet njė vend i etnikisht i integruar, nė se synon tė pranohet nė gjirin e familjeve evropiane.

Ligjvėnėsi i Dakotes se Veriut, Earl Pomaroy thotė se ngjarjet e fundit nė Kosove do t'i quante njė hap prapa pėr interesat shqiptare, por shton ai, kjo nuk do tė thote se shqiptarėt nuk jane nė gjendje tė bėjnė njėkohesisht dy hapa perpara. “Gjatė bisedave me udheheqes te lobit shqiptar, kuptova se ekziston deshira e vullneti per te hyre perseri ne rrugen e perparimit dhe plotesimit te synimeve per te miren e Kosoves. Ne kete drejtim, ndihma amerikane nuk do tė ndihmojė”, tha ligjvenesi Pomaroy.

Ndėrsa ligjvenesi nga New Yorku, Eliot Engel kritikoi qeverinė e Serbisė qė sipas tij, pėrpiqet t’a shfrytezojė gjėndjen nė Kosovė pėr tė larguar vemendjen e opinionit nga problemet e saj tė brendėshme. “Por Serbia nuk mund tė pretendojė se ka ndonjė tė drejtė mbi Kosovėn. E vetmja e drejte e ligjshme i takon popullit te Kosoves, shqiptarėve, serbėve dhe pakicave tė tjera qė jetojnė atje”, tha ligjvėnėsi Engel Ligjvenesi Engel ėshtė njė pėrkrahės i vendosur i pavarėsisė sė Kosovės, por ai gjithashtu kėmbėngul se qė Kosova tė bėhet e pavarur, tė gjitha pakicat etnike duhet tė gėzojnė tė drejta tė plota e tė barabarta.

Ndėrsa analisti Xhejms Huper i Grupit tė Politikave dhe Ligjit Ndėrkombėtar Publik, i bėn thirrje komunitetit ndėrkombėtar, veēanėrisht aleatėve tė Amerikės nė Evrope qe t'i trajtojnė me mė shumė vemendje ēėshtjet politike, vecanerisht ato qė kanė tė bėjnė me statusin pėrfundimtar te Kosoves. “Shqiptarėt prisnin qė statusi pėrfundimtar te trajtohej brenda 3 deri 5 vjet pas luftės.

Por fakti qė qeveria vazhdon tė ketė pak kompetenca dhe ēėshtja e statusit nuk pritet tė shtrohet para verės sė vitit 2005, ka krijuar njė zhgėnjim tė thellė dhe mungesė shprese per tė ardhmen mes shqiptarėve tė Kosovės”, tha analisti Huper. Ai mendon se sa mė shumė qė komuniteti ndėrkombetar e shtyn kėtė ēėshtje, aq mė shumė atmosfera nė Kosove do tė vazhdojė tė jetė e ngarkuar me frikėn e shpėrthimit tė dhunės dhe trazirave tė tjera.

Takimi mbremė nė mjediset e Kongresit u organizua nga Kėshilli Kombėtar Shqiptaro Amerikan nė kuader te Dites se Kongresit, njė veprimatri tradicionale shqiptaro amerikane. Martin Vulaj, Drejtor Ekzekutiv i Kėshillit Kombėtar Shqiptaro Amerikan thotė se kjo ėshte njė ditė kur shqiptarėt vijnė nė Kongres pėr t’u takuar me ligjvėnėsit e pėr tė folur mbi ēėshtjet mbarė shqiptare. Dita e Kongresit apo dita shqiptare e falenderimit ndaj Amerikės, filloi tė organizohej pėr herė tė parė nga Kėshilli Kombėtar Shqiptaro Amerikan mė 24 mars tė vitit, 1999, kur Natoja nėn udhėheqjen e Shteteve tė Bashkuara filloi bombardimin ndaj Serbisė.

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.