|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Roli i kėshilltarėve nė luftėn politike

 
 

 

26 mars 2004 / TN

« Zėri i Amerikės »  mė 25 mars 2004

Nė fillim tė kėtij muaji njė mikrofon i hapur kapi komentet jopublike tė kandidatit demokrat pėr president John Kerry, pėr kundėrshtarėt e tij republikanė. Zoti Kerry tha mė pas se kur tha se ky ishte grupi mė i korruptuar dhe mė gėnjeshtar qė kishte parė ndonjėherė, nuk e kishte fjalėn pėr presidentin Bush apo republikanėt nė pėrgjithėsi, por pėr kėshilltarėt politikė, tė cilėt kanė sulmuar qėndrimet e tij gjatė karrierės si senator.

 Ky incident solli nė vėmendjen publike rolin e kėtyre lojtarėve tė fshehtė nė konkurencėn politike. Amerikanėt e kanė parė edhe nė tė kaluarėn kėtė skenar. Nė televizor, prezantuesit e komentojnė incidentin me tone melodramatike. Mė pas ata ftojnė pėr shpjegime analistė nga secili kamp politik, tė cilėt janė gjithnjė tė gatshėm pėr sulm.

Kiki McClean, demokrate, vė nė dukje se John Kerry sjell njė mesazh pėr ndryshime nė ekonomi, pėr tė ndalur humbjen e vendeve tė punės qė ka shkaktuar administrata e presidentit Bush, si dhe pėr ndryshime nė politikėn e jashtme qė deri tani ka qenė shkatėrrimtare. Ndėrsa, republikani Ralph Reed sulmon qėndrimin e zotit Kerry nė Senat.

“Populli amerikan nuk e di qė John Kerry votoi 350 herė pėr rritjen e taksave dhe pėr tė eliminuar 27 sisteme armėsh”.

Analisti i fushatave presidenciale B.J Rudell thotė se secila palė pėrdor elementė agresivė pėr tė gjallėruar zgjedhėsit e tyre:

“Qėllimi i tyre ėshtė tė bėjnė zgjedhėsit tė ndjehen se opinioni i tyre po triumfon. Ndėrkaq, kandidati pėr president mund tė pėrqėndrohet nė ēėshtje tė rėndėsishme pėr tė gjithė votuesit, nė pėrpjekje pėr tė tėrhequr votuesit e pavarur, tė cilėt mund tė anojnė nga secila parti”.

Ned Barnet ka qenė dirigjent prapa skenave i komenteve tė kėtyre strategjistėve politikė, pasi ka pėrgatitur fjalime si pėr kandidatė demokratė ashtu edhe republikanė nė zgjedhje pėr guvernator dhe senat. Ai thotė se shumė nga strategjistėt mund tė shprehin njė mendim shumė tė logjikshėm nė njė minutė, dhe minutėm tjetėr dalin plotėsisht jashtė kontrollit.

“Pjesa mė e madhe e tyre janė kėshilltarė shumė tė sofistikuar. Ata studiojnė anketat, artikujt nė media, komentet e kandidatėve tė tyre dhe tė opozitės dhe dalin me njė analizė tė kujdesshme. Pastaj, shndėrrohen nė sulmues agresivė dhe fillojnė t’i kundėrvihen palės tjetėr pa u kushtuar rėndėsi fakteve, nė pėrpjekje pėr tė mbytur me fjalė palėn kundėrshtare”.

Autorja e librit “21 ligjet pėr tė qenė bindės”, Hellen Davis, pohon se kėta strategjistė agresivė arrijnė tė tėrheqin shikues dhe tė bindin disa votues. Por ajo shton se e vetmja mėnyrė pėr ta ndėrprerė kėtė prirje ėshtė nėse njė ndėr strategėt i pėrgjigjet sulmit tė palės tjetėr me qetėsi, pa kaluar nė ulėrima dhe ofendime. Por ajo pranon se ky qėndrim do ta dėmtonte strategjistin, pasi ai nuk do tė preferohej mė si komentator nė emisione televizive, qė parapėlqejnė tone tė ndezura diskutimi.

Shumė amerikanė thonė se janė ngopur me arrogancėn dhe sulmet politike. Megjithatė, analisti Barnett thotė se kėto emisione me retorikė tė zjarrtė tėrheqin gjithnjė njė numėr tė konsiderueshėm shikuesish, prandaj edhe ofendimet dhe ulėrimat nuk ka tė ngjarė tė ndalen sė shpejti.

Vėzhguesit e debatit politik theksojnė se kėshilltarėt qė hidhen nė fyt tė njėri-tjetrit gjatė emisioneve televizive, mund t’i shohėsh shpesh duke pirė birrė sė bashku, apo nė mbrėmje argėtimi, kur kamerat dhe dritat shuhen. Me sa duket, i gjithė mllefi i tyre nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė shfaqje e inskenuar mirė pėr tė tėrhequr sa mė shumė votues.//kk//


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.