|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Analizė

 
 

PAVARĖSIA E KOSOVĖS EDHE MĖ LARG DHE NJĖ DĖSHTIM AMERIKAN

 
 

 

26 mars 2004 / TN

Shkruan: Shefqet DIBRANI

Pėr t’i analizuar ngjarjet e fundit qė pėrflakėn Kosovėn dhe moren me dhjetėra jetra njerėzish mu duk titull mjaft indikativ pėr tė pasqyruar njė realitet tė ditur dhe tė pritur nga vėzhguesi i rėndomt por qė i paska zėnė nė befasi Institucionet e Kosovės dhe ato Ndėrkombėtare duke mos i pėrjashtuar as Amerikanėt?! Pavarsisht se si do tė vazhdon a do tė prolongohet zgjidhja e modusit politik pėr Kosovėn, ata qė humbin dhe ata qė fitojnė janė Kosovarėt dhe Amerikanėt! Kosovarėt pse kanė vuajtur e sakrifikuar ēdo gjė, kurse Amerikanėt shpenzimet marramendėse, madje duke humbur edhe ushtarėt e vet pėr tė ngadhnjyer koncepti demokratik edhe nė kėtė pjesė tė Ballkanit Perėndimor.

Pėr krijimin e imazhit tė qetsisė sė rreme janė pėrgjegjės tė gjithė mekanizmat relevant qė nuk kanė ditur tė vlerėsojnė, pėrkatsisht qė kanė krijuar imazh tė rrejshėm me prapavijė tė caktuar, prandaj nė kėtė prizėm arkitektėt e „zgjerimit tė demokracisė“ nė mbarė rruzullin tokėsor, pra Amerikanėt kanė pėsuar njė dėshtim lajthitės karshi pėrpjekjev tė tyre pa ditur se po sfidohen nga mekanizmat qė ata iu kanė besuar pėr tė krijuar paqen dhe qetsin dhe pėr mė shumė pėr tė kuptuar konceptin demokratik edhe nė rrethanat e shoqėrisė kosovare.

Tė gjitha elozhet e analistėve shqiptar dhe atyre ndėrkombėtar dhe tė gjitha pėrpjekjet e diplomacisė botėrore pėr ta hudhur fajin te njėra a tjetra palė janė pėrpjekje sfiduese pėr tė mbuluar realitetin e ditur dhe tė pritur qė prej kohėsh, nė mėnyrė qė as tashti mos t’i qasemi kėtij problemi.

Pėr tė qortuar, sidomos Amerikanėt mė duket se mė i priviligjuara qenkam unė ngase zyrtarisht qoftė me shkrim, qoftė drejtpėrdrejt nė njė formė a nė njė tjetėr vite mė parė ata e kanė ditur  se  politika Amerikane nė Kosovė sfidohet nga tre blloqe kundėrshtare tė cilat kanė investuar dhe investojnė miliona dollarė (dhe ndihmohen reciprokisht nė situata tė caktuara), pėr tė krijuar kriza e kaose nė mėnyrė qė sa mė tepėr t’iu bėhet bajat Amerikanėve qėndrimi i tyre nė Kosovė dhe sidomos pėr tė dėshtuar pėrpjekja e tyre pėr tė triumfuar demokracia edhe nė kėto hapsira.

Ngjarjet e fundit kanė qitur nė pahė shumė anomali zyrtare, sidoms nė fushėn e sigurisė, dhe mua mė kanė dhėnė tė drejt nė ato qė i kam thėnė sė paku dy vite mė parė! Ngjarjet e fundit mund tė kualifikohen vetėm si pėrpjekje pėr mos t’u realizuar stategjia Amerikane pėr zgjerimin e kufijve tė demokracisė edhe nė Ballkanin e trazuar dhe tė frustruar nga mosdurimi ndėretnik. Kjo dhunė nė forma tė ndryshme ėshtė stimuluar dhe asnjėherė nuk ėshtė marrė preventivė pėr t’u penguar! Natyrisht arkitektet e vėrtetė tė kėtij mosdurimi etnik dhe tė kėtij shkatrrimi kurrė nuk do tė zbulohen sepse ata janė larg vendit tė ngjarjes por personat qė kanė bėrė thirrje tė vazhdueshme dhe qė kanė propaganduar urrejtje a mosdurim janė tė ditur dhe nuk ka nevojė pėr tė rrahur ujė nė havan.

Janė me qindra e qindra shembuj qė e favorizojnė mendimin tim dhe kėto pėrmasa janė shtrirė nė tė gjitha sferat e jetės qytetare nė Kosovė, por ne po i pėrmendim vetėm disa forma globale pėr t’u parė gabimet dhe pėr tė ditur se si u gjinden nė befasi tė gjitha mekanizmat relevante, qofshin kėto vendore apo ato ndėrkombėtare.

Dihet mirė se vite tė tėra nė tė gjitha vendet e Evropės Perėndimore kanė zhvilluar veprimtari tė papenguar organizata marksiste-leniniste tė cilat pėr konceptin e tyre „proletar“ nuk mundnin t’i duronin asnjė nga vendet e ish kampit komunist. E gjithė kjo bėhej nga njė prapavijė e madhe pėr tė vazhduar agonin e shqiptarėve pėr tė kuptuar nocionin „demokratik pėr shoqėrinė“ erėra kėto qė vinin sidomos nga tejatlantiku, kurse drejtuesit shpirtėror tė kėtij koncepti tanė mė janė atje. Pse ndodhi dhe si ka ndoshur ky fenomen duhet njė ēasje dhe analizė pak mė e stėrholluar, por dihet se pėrpjekjet e Amirikanėve pėr ta ē’thurur diktaturėn komuniste dhe pėr tė ngadhnjyer demokracia cep mė cep nė Evropėn e qytetruar janė tė hershme dhe janė bėrė me sakrifica tė mėdha.

Ndikimi Amerikan qoftė nė politikė, qoftė nė ekonomi dhe sidomos nė diplomaci ka ngadhnjyer karshi evropianėve dhe sigurisht kėtu ata ndihen tė hendikepur kur dihet se nė tė gjitha nivelet boterore ekonomia, politika, gjuha dhe diplomacia Amerikane ka triumfuar karshi ndikimit gjuhėsor, ekonomik e politik tė vendeve evropiane. Se a kanė konflikt tė heshtur dhe asi publik s’kemi nevojė tė ritheksojm por shumė gjėra dolėn nė pah vetėm me rastin e  Luftės Amerikane nė Irak, dhe shumė shembuj tė tjerė kur e kemi fjalėn pėr Kosovėn, duke filluar nga koha e bombardimeve nė Kosovė, si dhe mjaftė tė tjera pas luftės nė organizimin e strukturave shtetrore, nė strategjinė e zhvillimit politik, nė udhėheqjet administrative, nė zhvillimin ekonomik tė Kosovės, nė shumė ēėshtje ndėretnike, tė pronsisė e territoriale etj etj.

Dihet se torturat ēnjerėzor dhe spastrimi i trurit tė intelegjencės filloi nė Rusinė e Leninit dhe tė Stalinit dhe ku mė pak e ku mė shumė u zbatua nė tė gjitha vendet e kampit komunist, gjė qė pėr konceptin demokratik tė Amerikanėve kjo dhunė ishte e papranueshme. A mund tė pranohet tashti se kėto vende siē ėshtė Rusia dhe sidomos Serbia nuk kanė investuar te aleatėt dhe  bashkėpunėtorėt e tyre nė Kosovė pėr tė drejtuar, tė gjitha institucionet qė prodhojnė kaos e krizė sa herė qė ata duan.

Pėr zgjerimin e kufijve tė demokracisė, pėrpjekjet Amerikane kanė triumfuar edhe nė kėto vende karshi shkatrrimit njerėzor dhe intelektual qė bėhej vite me radhė. Po ashtu pėrpjekja Amerikane pėr zgjerimin e kufijve tė demokracisė ka zėn vend edhe nė Lindjen e Mesme dhe sidomos ne vendet e besimit islam tė cilat nė rrethanat shoqėrore, politike e fetare janė larg standardeve tė cilat hasen nė Evropė dhe sidomos nė Amerikė. Kėto vende dhe sidomos ato nga Arabia Saudite kanė derdhur mjete tė mėdha pėr ngritjen euforike dhe marramendse tė monumenteve fetare nė Kosovė dhe gati tėrsisht e kanė ndryshuar edhe kulturen e besimit islam nė kėtė vend.

Kjo gjė ka ndodhur para syve tė tė gjitha vendeve ndėrkombėtare pa u penguar fare dhe pa asnjė reagim a refuzim tė kėtij ndryshimi nė identitetin kulturor e fetar qė ėshtė predikuar nė Kosovė shekuj me radhė. Bile s’ka pasur asnjė reagim qė do tė qoj peshė me u theksuar as nga shqiptarėt vendor tė kėtij besimi, e as nga institucioni pėrkatės. Edhe kjo ēėshtje do analizė dhe gjakftohtėsi, por jo sikurse krahasimet banale tė njė analisti shqiptar i frustruar nė kėto rrjeta fondamentaliste se dhuna mbi Kishat e ritit ortodoks qenka provokuar nga shkatrrimi i Xhamive nė Beograd e Nish. Kėto teza janė me prapavijė dhe rreziqe tė shumta.

Natyrisht nė kuadėr tė kėsaj strategjie pėr tė ndalur dhunėn etnike dhe vuajtjet njerėzore Amerika me shtetet Aleate Europerėndimore patėn ndėrhyrė edhe kundėr makinerisė serbe. Kurse pesė vjet mė vonė nė Kosovė, nga vet shqiptarėt shpėrtheu dhuna dhe shkatrrimi kundrejt pasurisė sė vendit tė tyre dhe kundėr njė etniteti i cili edhe nė rrethanat mė favorizuese pėr ta nuk ėshtė ndier i qet dhe i lumtur pse jetonė nė Kosovė. Por dalin anakronike deklaratat se qenkan zėnė nė befasi tė gjitha makanizmat vendor e ndėrkombėtar nė kohėn kur pėr ēdo ditė nė TV-tė shqiptare plasoheshin thirrje kundėr UNMIK-ut dhe KFOR-it , pasuan nė tėrė Kosovėn demonstrata tė njė pas njėshme si dhe kanė ndodhur vrasje makabre tė tė gjitha llojeve, bile pa u zbuluar asnjė rast. Por shkatrrimi marramendės i ekonomisė, dhe sidomos propagand e shfrenuar e cila vazhdimisht ka shkaktuar dhunė psikike te qytetarėt e Kosovės ėshtė sindromi i sė keqės qė pėrflaku Kosovėn.

 Propaganda e mjeteve tė informacionit publik e kishte arritur kulmin dhe Amerikanėt nuk kanė ēfarė presin nga kėto struktura tė cilat vazhdojnė kontinuitetin e kaosit propagandistik dhe vijnė si mekanizma tė plotfuqishėm tė kohės sė regjimit diktatorial tė Millosheviqit tė cilat nga dy pika propaganduese pra luftės, pas saj i pushtuan tė gjitha Organizatat Jo Qeveritare, tė gjitha televizionet dhe tė gjitha gazetat e perditshme.

Se kush janė sponzorėt e kėtyre  mediumeve nuk do mund tė madhė pėr t’u ditur por nuk del jashtė trekėndshit strategjik qė kanė qėndrim antiamerikan qė stimulojnė,  OJQ-tė e njėanėshme dhe mediumet informative pėr tė mbetur po ato struktura dhe po tė njetat politika propagandistike si dhe tė njejtit  „analist?“ qė dikur kanė theksuar se „Rruga e vetme qė e qon Kosovės nė Evropė, kalon nėpėr Beograd“ dhe kjo thėnje nuk ka pasur kuptimin gjeografik por ka pasur kuptimin politik, kurse nga Bashkėsia Ndėrkombėtare nuk ėshtė bėrė pėrpjekje qė tė ballancohen raportet, pėrkatsisht tė sfidojnė kėtė propagandė me njė mendim tė ri, pra „tjeterqysh“ pėr Kosovėn.

E vetmja zgjidhje afatgjate dhe e pranueshme do tė tė ishte plotsimi i kėrkesės formale qė e ka theksuar vazhdimisht arkitekti i politikės paqsore tė Kosovės, kėrkesė kjo qė kėtyre ditėve u konsumua edhe nga ata qė e kundershtonin dhe injoronin ideologun e saj pėr pėrseritjen e vazhdueshme tė asaj ideje. Pra, qoftė kjo edhe pavarsi e kushtėzuar?! Kurse KFOR-i e sidomos Amerikanėt tė marrin rol udhėheqės nė tė gjitha sferat e jetės dhe tė sigurisė nė mėnyrė qė t’i korrigjojnė shumė gabime e defekte tė qėllimta qė i kanė bėrė vendorėt dhe aleatėt e tyre nė kėtė kohė dhe nė kėto hapsira.

Po ashtu ėshtė nevojė e domosdoshme tė ndertohet njė mekanizėm propagandistik mė i fuqishėm (krejt tjetėr fare nga ky qė ka Kosova), ose tė gjindej modusi i ristrukturimit tė kėtij egzistues, pėr tė sfiduar propagandėn e gjertanishme pėr t’i mbrojtur, nė veēanti interesat demokratike tė tė gjitha komuniteteve qė jetojnė nė Kosovė dhe tė mbrojnė interesat demokratike tė Bashkėsisė Evropiane dhe tė Amerikės nė pėrgjithėsi.

Strategjia e domosdoshme pėr Kosovėn mund tė detaizohen dhe madje tė ipet njė plan i zhvillimit global qė shumė shpejt do tė nxirrte nga kriza madje tėrė rajonin, por opurtunizmi dhe injorimi i ideve tė mira ėshtė ves i ballkanasve qė sikur njė sindrom ka lėshuar rrėnjė edhe te ndėrkombėtarėt gjė qė nuk mund tė pritet evulim pozitiv nė kėtė plan dhe as tė bėhen pėrpjekje mė tė mėdha pėrveē tė kėsaj fjale publike.

_______

Sh. Dibarani: shefqet.dibrani@bluewin.ch
*Tė gjitha tė drejtat e ribotimit i takojnė autorit.


                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.