|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Nė Oberhausen tė Gjermanisė

 
 

Faruk Spahija u takua me udhėheqės tė Degės sė LDK-sė nė Gjermani

 
 

 
26 mars 2004 / TN
 
Hazir Krasniqi, kryetar i Degės sė LDK-sė nė Gjermani, nė emėr tė delegacionit qė e vizitoi atė dhe tė anėtarėsisė sė gjėrė tė LDK-sė nė Gjermani, i dėshiroi Faruk Spahisė shėrim tė suksesshėm e kthim tė shpejt nė detyrat e pėrditshme nė Kosovė.
 
M. HALILI
 
Faruk Spahija, kryetar i KK tė Mitrovicės dhe anėtar i Kryesisė qendrore tė LDK-sė, ka ditė qė po qėndron nė Gjermani, ku iu ka nėnshtruar disa analizave shėndetėsore. Gjendja e tij shėndetėsore ėshtė dukshėm mė e mirė se sa ajo kur ai erdhi kėtu. Gjatė kohės sė qėndrimit tė tij nė Gjermani ai vazhdimisht po vizitohet nga bashkatdhetarė dhe aktivistė tė LDK-sė qė veprojnė nė Gjermani.
 
Njė vizitė atij i bėri edhe njė delegacion i Kryesisė sė Degės sė LDK-sė nė Gjermani i pėrbėrė nga Hazir Krasniqi, kryetar, Myftar Halili (ish-Dragidella), sekretar, Isa Shabani , anėtar tė Kryesisė sė Degės sė LDK-sė nė Gjermani, Qazim Bajgoraliu, kryetar i nėndegės sė LDK-sė nė Nordrhein-Westfalen dhe Behxhet Krasniqi, vėllai i ish-ministrit tė mbrojtjes sė Republikės sė Kosovės, Ahmet Kransiqi.
 
Gjatė kėsaj vizite udhėheqėsit e Degės sė LDK-sė nė Gjermani e njoftuan Faruk Spahinė me aktivitetet qė po i zhvillon Dega e kėtushme e LDK-sė pėr ruajtjen e tempos sė aktivitetit qė kishte ajo nė dekadėn e fundit, kur ishte forca motorike e levizjes sonė kombėtare nė diasporė.
 
Gjatė bisedės u konstatua se ishte shumė i arsyeshėm organizimi partiak i shqiptarėve edhe nė diasporė, ngase ai ndihmoi nė rend tė parė institucionet shtetėrore, siē ishte Qeveria e Kosovės me ndarjen e mjeteve nė shumė prej 3 pėr qind nga tė ardhurat e tyre, pastaj partinė e vet si dhe institucionet tjera tė Kosovės dhe tė viseve tjera tė banuara me shqiptarė.
 
Faruk Spahija, kryetar i KK tė Mitrovicės dhe anėtar i Kryesisė qendrore tė LDK-sė falėnderoi delegacionin e Degės sė LDK-sė pėr vizitėn dhe shprehu gatishmėrinė qė gjatė qėndrimit tė tij nė Gjermani tė ndihmojė aktivitetet e Degės sė LDK-sė nė Gjermani duke marrė pjesė aktive dhe duke i pėrkrahur ato pėr aktivitetin e zhvilluar deri mė tash dhe atė qė do ta zhvillojnė nė tė ardhmėn.
 
Nė kėtė bisedė, Faruk Spahija nuk arriti tė fshehė emocionet e krijuara pas gjendejs sė krijuar nė Kosovė dhe sikur ndiente keqardhje tė madhe qė nė kėto momente tė vėshtira atij i mungoi Mitrovica dhe ai i mungoi Mitrovicės. Mėgjithatė ai shprehu besimin se pėrkundėr ngjarjeve tė manifestuara me 17 e 18 mars, nė disa komuna tė Kosovės, shqiptarėt do tė dijnė tė udhėheqin Kosovėn drejt pavarėsisė sė plotė tė saj.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.