|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  


 
 
 

   

 
                E premte, 26 mars 2004

 
    

   Pėrmbajtja:

 • Presidentit Rugova i jipet Ēmimi i Evropės 2004

 • Akademia e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės bėhet anėtare e Federatės sė Akademive Nacionale tė Evropės

 • BE-ja ėshtė e pėrkushtuar tė shohė njė Kosovė stabile, demokratike dhe multietnike

 • Daci tha nė Prizren se nuk ka lėkundje nga pėrcaktmet strategjike tė Kosovės

 • Shefat e shteteve dhe tė qeverive tė BE-sė sot diskutojnė pėr situatėn nė Kosovė

 • Eliot Engėll thotė se Serbia nuk mund tė pretendojė mė se ka ndonjė tė drejtė mbi Kosovėn

 • Kėshilli i Evropės kė kėrkuar qė pėrgjegjėsit e dhunės nė Kosovė tė dalin para drejtėsisė

 • Udhėheqja komunale dhe ato ndėrkombėtare vizituan fshatin Frashėr tė Mitrovicės

 • KFOR-i dhe UNMIK-u pranojnė se kanė pėrgjegjėsi pėr shpėrthimin e dhunės nė Kosovė

 • Zėdhėnėsi i KFOR-it thotė se ka pėrfunduar zbarkimi i 2000 trupave shtesė tė NATO-s nė Kosovė

 • KFOR-i arrestoi kryetarin e degės sė Aleancės sė Rinisė nė Viti pėr involvim nė protestat e 17 dhe 18 marsit

 • Njė delegacion i Ministrisė ruse pėr situata emergjente ka vizituar Graēanicėn

 • U zbulua njė kontigjent i barnave me afat tė skaduar

 • Nė Prishtinė u pėrkujtua pesėvjetori i vrasjes sė avokatit Bajram Kelmendi dhe dy djemve tė tij

 • Zyra amerikane nė Prishtinė pėrgėnjeshtron dy gazeta

 • Kryqi i Kuq Ndėrkombėtar ka evidentuar rreth 600 persona tė zhvendosur nga pjesa veriore e Mitrovicės

 • Milosheviq ėshtė nė vendin e pestė tė listės nga dhjetė liderėt mė tė korruptuar nė botė

 • Kompania ajrore gjermane "Lufthansa" anulon fluturimet pėr nė Shqipėri

 • Parlamenti i Serbisė ka miratuar sot njė rezolutė pėr Kosovėn

 • Atentat nė Beograd ndaj seketarit tė pėrgjithshėm tė Lidhjes sė Futbollit tė Serbisė e Malit tė Zi

 • Komisioni i Zgjedhjeve nė Maqedoni nuk ka pranuar kandidaturėn pėr president tė ish-ministrit Boshkovski

 • Serbia akuzon se Gjermania po mbėshtet pavarėsinė e Kosovės

 • Gjashtė speleologė britanikė kanė shpėtuar nė Meksiko

 • Tėrmet i fuqishėm nė Turqi humbėn jetėn 9 persona

 • Ushtarėt izraelitė kanė vrarė dy militantė palestinezė

 • Nė pėrleshjet me protestuesit e opozitės nė Abixhan, kanė humbur jetėn 25 njerėz

 • Policia gjermane ka bastisur njė banesė nė Darmstad nė lidhje me sulmet me bombė nė Madrid

 • Shtetet e Bashkuara dėrgojnė edhe 2,000 mijė marinsa nė Afganistan

 • Njė pėrkthyes irakian ka vdekur nga plagėt e marra

 • Tetė ushtarė rusė janė vrarė nė Ēeēeni

 • Al-Xhazira transmeton njė kasetė ku mendohet se flet zėvendėsi i Bin Ladenit

 • Shtėpia e Bardhė kėrkon njė takim privat mes komisionit pėr hetime tė sulmeve tė 11 shtatorit

 • Udhėheqėsit e BE-sė do tė rifillojnė bisedimet mbi kushtetutėn e e parė

 • Nė Falluxha janė vrarė 8 civilė janė plagosur edhe 25 tė tjerė

 • Nė Nablus ėshtė vrarė njė militant palestinez me makinė bombė

 • Nė Falluxha ėshtė vrarė njė civil e janė plagosur edhe 4 tė tjerė

 
  
Presidentit Rugova i jipet Ēmimi i Evropės 2004
 
Prishtinė, 26 mars 2004 - Fondacioni panevropian Coudenhove-Kalergi i ka ndarė Presidentit tė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, Ēmimin e Evropės pėr vitin 2004.

Kryetari i Fondacioni panevropian Coudenhove-Kalergi, Dr. Aloiz Mok (Alois Mock), ish-ministėr i Jashtėm i Austrisė, ka njoftuar pėrmes njė letre dėrguar Presidentit Rugova ditėn e enjte se bartės tė mėhershėm tė Ēmimit tė Evropės janė Mbreti i Spanjės Huan Karlos, Helmut Kol, Ronald Regan-i, Oto fon Habsburg dhe Emil Konstantinesku.

Koha dhe vendi i dhėnies sė ēmimit pėr Presidentin Rugova do tė bėhen tė njohura mė vonė.
 
 
 
  
Akademia e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės bėhet anėtare e Federatės sė Akademive Nacionale tė Evropės
 
Bruksel, 26 mars 2004 - Akademia e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės ėshtė pranuar anėtare me tė drejta tė plota nė Federatėn e Akademive Nacionale tė Evropės.
 
Kėshtu u vendos sot (diēka pas orės 13.00) nė njė takim dyditor tė Asamblesė sė kėsaj federate qė po i zhvillon punimet nė Bruksel. Vendimi ėshtė marrė njėzėrit dhe pa asnjė kundėrshtim.

Anėtarėsimi i Akademisė sė Kosovės nė Federatėn e Akademive Nacionale tė Evropės ėshtė njė mirėnjohje e rėndėsishme pėr institucionin mė tė lartė tė shkencave dhe tė arteve tė Kosovės.
 
 
BE-ja ėshtė e pėrkushtuar tė shohė njė Kosovė stabile, demokratike dhe multietnike
 
Bruksel, 26 mars 2004 - Shefat e shteteve dhe tė qeverive tė vendeve tė Bashkimit Evropian, nė njė takim tė sotėm nė Bruksel, dėnuan dhunėn etnike qė ndodhi javėn e kaluar nė Kosovė, duke u bėrė thirrje udhėheqėsve tė Kosovės qė tė marrin pėrsipėr pėrgjegjėsinė pėr situatėn dhe duke apeluar qė kėrcėnimet dhe dhuna tė mos pėrsėriten mė.

Nė fillim tė takimit, shefi i diplomacisė sė BE-sė Havier Solana dhe komesioneri evropian Kris Paten raportuan pėr vizitėn e tyre nė Kosovė dy ditė mė parė. Nė projektkonkluzionet e kėtij takimi thuhet se institucionet e Kosovės duhet tė demonstrojnė pėrkushtimin pėr njė Kosove multietnike, ndėrkohė qė si hap urgjent, shefat e shteteve dhe tė qeverive porositėn qė institucionet e Kosovės duhet tė ndajnė fonde pėr rindėrtimin e objekteve tė shkatėrruara, sidomos atyre fetare e kulturore.
 
Njėherit kėrkohet kthimi i personave tė zhvendosur nė shtėpitė e tyre. Ata dhunėn e javės sė kaluar e konsiderojnė si kthim prapa ngase e tėrė kjo mund tė rrezikojė progresin e arritur nė Kosovė gjatė viteve tė fundit.

Gjithashtu Bashkimi Evropian, theksohet mė tutje, ėshtė i pėrkushtuar tė shohė njė Kosovė stabile, demokratike dhe multietnike, e cila do ta kishte vendin e saj nė Evropė, thuhet nė kėtė takim tė Brukselit.
 
 
Daci tha nė Prizren se nuk ka lėkundje nga pėrcaktmet strategjike tė Kosovės
 
Prizren, 26 mars 2004 - Kryeparlamentari Nexhat Daci, nė krye tė njė delegacioni tė Kuvendit tė Kosovės, vizitoi sot Prizrenin dhe zhvilloi njė takim me kryetarin e komunės Eqrem Kryeziu, si dhe me kėshilltarėt e partive politike nė Asamblenė komunale.

Pas takimeve Daci tha se delegacioni ndodhet sot nė Prizren pėr tė pasur informacione tė duhura pėr analizėn qė po pėrgatit Kuvendi i Kosovės pėr ngjarjet e javės sė kaluar.

Daci theksoi se nuk ka lėkundje nga pėrcaktmet strategjike tė Kosovės dhe tė kosovarėve pėr pavarėsi, pėr liri, qetėsi dhe demokraci. "Vlerėsimi i tė gjitha institucioneve tė Kosovės janė unike - i Presidentit, Kryeministrit dhe i kryetarit tė Parlamentit - janė qė nė kėtė rast, nė kėtė periudhė, nė erupcionin e ndodhur, ėshtė atakuar njė kulturė qė ėshtė pjesė e historisė sė Prizrenit, ėshtė atakuar monoriteti serb dhe kjo ėshtė e papranueshme nga tė gjitha nivelete nė Kosovė, nga tė gjithė qytetarėt e saj", tha Daci.

Ai tha se interesi i Kosovės ėshtė qė procesi mėparshėm tė kthehet nė binarė. "Minoritet serb dhe ashkali meriton pėrkrahjen e mazhorancės nė Kosovė.
 
Mazhoranca nė Kosovė duhet ta tregojė shpirtin e vet tė natyrshėm, tė dalė nė mbrojtje tė pakicave, tė ndihmojė pakicat dhe me njė solidaritet edhe mė tė madh t'i tregojė pakicave se ėshtė e mirėseardhur nė shtėpitė e veta".

Daci tha se insitucionet janė tė pėrcaktuara njėzėrit dhe ajo qė ėshtė me rėndėsishme, nė asnjė mėnyrė jashtė rrugės demokratike nuk guxon tė atakohet bashkėsia ndėrkombėtare.

Delegacioni vizitoi pastaj objektet e djegura nė Prizren.
 
 
Shefat e shteteve dhe tė qeverive tė BE-sė sot diskutojnė pėr situatėn nė Kosovė
 
Bruksel, 26 mars 2004 - Shefat e shteteve dhe tė qeverive tė Bashkimit Evropian nė takimin e sotėm nė Bruksel do tė diskutojnė pėr situatėn nė Kosovė. Shefi i dplomacisė sė BE-sė Havier Solana ka deklaruar dje se dhunėn e javės sė kaluar nė Kosovė e kanė organizuar personat qė i takojnė ndonjėrės nga organizatat lokale partiake.
 
Liderėt e vendeve tė BE-sė mbrėmė kanė miratuar "planin antiterrorist", i cili nėnkupton forcimin e bashkėpunimit tė shteteve-anėtare tė BE-sė nė eliminimin e terrorizmit.
 
 
Eliot Engėll thotė se Serbia nuk mund tė pretendojė mė se ka ndonjė tė drejtė mbi Kosovėn
 
Uashington, 26 mars 2004 - Nė njė takim nė Uashington me pėrfaqėsuesit e Kėshillit Shqiptaro-Amerikan nė mjediset e Kongresit amerikan, ligjvėnėsi Eliot Engėll ka kritikur Qeverinė e Serbisė e cila pėrpiqet ta shfrytėzojė gjendjen nė Kosovė pėr tė larguar vėmendjen e opinionin nga problemet e saj tė brendshme.
 
Por Serbia, tha Engėll, nuk mund tė pretendojė mė se ka ndonjė tė drejtė mbi Kosovėn, duke shtuar se e vetmja e drejtė i takon popullit tė Kosovės, shqiptarėve, serbėve dhe pakicave tė tjera qė jetojnė nė Kosovė.

Ai gjithashtu kėmbėngul se qė Kosova tė bėhet e pavarur tė gjitha pakicat etnike duhet tė gėzojnė tė drejta tė plota dhe tė barabarta.
 
 
Kėshilli i Evropės kė kėrkuar qė pėrgjegjėsit e dhunės nė Kosovė tė dalin para drejtėsisė
 
Bruksel, 26 mars 2004 - Kėshilli i Evropės ka kėrkuar qė pėrgjegjėsit e dhunės nė Kosovė tė dalin para drejtėsisė. Komiteti i Kėshillit tė Ministrave tė BE-sė ka dėnuar me forcė aktet e dhunės me motive etnike gjatė tė cilave ka pėsuar njė numėr i madh i popullatės sė Kosovės, theksohet nė komunikatėn e Kėshillit tė Evropės.
 
Po ashtu theksohet se zyrtarėt politikė shqiptarė nė Kosovė duhet ta marrin pėrgjegjėsinė pėr respektimin e plotė tė tė drejtave tė njeriut nė Kosovė.
 
 
Udhėheqja komunale dhe ato ndėrkombėtare vizituan fshatin Frashėr tė Mitrovicės
 
Mitrovicė, 26 mars 2004 - Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės, Mursel Ibrahimi dhe kryeshefi i Ekzekutitvit tė Kuvendit tė Komunės, me bashkėpunėtorė, tė shoqėruar nga administratori rajonal i UNMIK-ut nė Mitrovicė, Dejvid Majkėll, komandanti i BSHVL-sė, gjenerali Ksavier Mishel dhe komandanti i policisė rajonale tė UNMIK-ut nė Mitrovicė, Berri Pollin, kanė vizituar fshatin Frashėr dhe kishėn ortodokse serbe nė qytet, pėr tė parė pėr sė afėrmi shkatėrrimet dhe dėmet qė janė bėrė gjatė trazirave mė 17 mars.

Zėvendėskryetari i Kuvendit tė Komunės, nė emėr tė Kuvendit tė Komunės, ka shprehur keqardhje nė Frashėr pėr shkatėrrimet e shtėpive tė serbėve nė kėtė fshat dhe u ka thėnė pėrfaqėsuesve ndėrkombėtarė se aktet e kėtilla janė tė papranueshme dhe se Kuvendi i Komunės i dėnon ato dhe ēfarėdo akti tjetėr tė dhunės.
 
Ai i ka njoftuar ndėrkombėtarėt se Bordi i Drejtorėve ka caktuar komisionet pėrkatėse, nė tė cilat do tė angazhohen edhe pjestarėt e minoritetit serb, pėr vlerėsimin e dėmeve, si nė pronat e serbėve, ashtu edhe nė ato tė shqiptarėve dhe propozimin e masave pėr tejkalimin e gjendjes.

Komandanti i BSHVL-sė, duke parė se ēfarė shkatėrrimesh janė bėrė nė shtėpitė e serbėve nė Frashėr, ėshtė shprehur se njė gjė e tillė ėshtė shumė e keqe. Ai ka thėnė se tek udhėheqėja komunale po sheh vullnet tė mirė pėr rindėrtimin e shtėpive tė djegura, me qėllim qė banorėt e zhvendosur tė kthehen nė to.
 
Mirėpo, ai ka shtuar se duhet tė bėhet edhe mė shumė pėr tė krijuar ambient tė sigurtė pėr kthimin e serbėve dhe se pėrgjegjėsia kryesore pėr kėtė bie mbi pėrfaqėsuesit e popullatės dhe tė vetė banorėve qė jetojnė aty.

Administratori rajonal i UNMIK-ut, Davide Michales, pasi ka thėnė se shkatėrrimet janė plotėsisht tė papranueshme dhe se vėshtirė ėshtė tė paramendosh se ndokush mund tė bėjė diē tė tillė, ėshtė shprehur tė jetė i impresionuar me pėrpjekjet dhe vendosmėrinė e

udhėheqėjes sė pushtetit lokal pėr tė krijuar kushte pėr rindėrtimin e shtėpive tė djegura dhe pėr kthimin e serbėve pėr tė jetuar nė to.
 
 
KFOR-i dhe UNMIK-u pranojnė se kanė pėrgjegjėsi pėr shpėrthimin e dhunės nė Kosovė
 
Prishtinė, 26 mars 2004 - Administrata e OKB-sė nė Kosovė dhe forcat e KFOR-it kanė pranuar pėrpara gazetarėve pjesėn e tyre tė pėrgjegjėsisė lidhur me shpėrthimin e dhunės sė javės sė qė rezultojė mė 28 tė vdekur dhe me qindra tė plagosur.
 
Por njėkohėsisht pėrfaqėsuesit e kėtyre institucioneve kanė tėrhequr vėrejtjen se pėrgjegjėsinė sė bashku me ta e ndajnė edhe qytetarėt e Kosovės. Kėshtu zėdhėnėsi i UNMIK, Sunil Narula ka thėnė se pėr trazirat e javės sė kaluar pėrgjegjės janė tė gjithė, populli i Kosovės, pėrfshirė kėtu edhe UNMIK-un dhe KFOR-in.

Gjėrat kanė ndodhur, por tani situata po pėrmirėsohet. Kjo ka qenė brengosėse, ka thėnė zėdhėnėsi Narula. Ai shtoi se edhe administratori Hari Holkeri nė njė letėr dėrguar popullit tė Kosovės ka pranuar se misioni i OKB-sė ka bėrė gabime, por sipas Narulės, tani duhet tė gjendet mėnyra se si tė shkohet pėrpara.

Edhe zėdhėnėsi i KFOR-it Xhim Moran pranon se pėrgjegjės pėr shpėrthimin e dhunės janė tė gjithė, pėrfshirė edhe KFOR-in.
 
 
Zėdhėnėsi i KFOR-it thotė se ka pėrfunduar zbarkimi i 2000 trupave shtesė tė NATO-s nė Kosovė
 
Prishtinė, 26 mars 2004 - Zėdhėnėsi i KFOR-it Xhim Moran bėri tė ditur se ka pėrfunduar zbarkimi i 2000 trupave shtesė tė NATO-s qė u sollėn nė Kosovė si pėrforcim i kontigjentit prej 17 mijė trupave tė KFOR-it. Ai ka shtuar se trupat e ashtuquajtuar "Pėrtej horizontit" tashmė janė vendosur nė tėrė Kosovėn.
 
 
KFOR-i arrestoi kryetarin e degės sė Aleancės sė Rinisė nė Viti pėr involvim nė protestat e 17 dhe 18 marsit
 
Viti, 26 mars 2004 - Nė valėn e arrestimeve pėr shkak tė involvimit nė protestat e javės sė kaluar nė Viti, pjesėtarė e KFOR-it kanė arrestuar edhe kryetarin e degės sė Aleancės sė Rinisė sė Kosovės pėr kėtė komunė, Visar Demiri. KFOR-i konstaton se ky arrestim mbėshtetet nė faktin se Demiri ishte i involvuar drejtpėrdrejt nė protestat e 17 dhe 18 marsit.
 
 
Njė delegacion i Ministrisė ruse pėr situata emergjente ka vizituar Graēanicėn
 
Prishtinė, 26 mars 2004 - Njė delegacion i Ministrisė pėr situata emergjente qė udhėhiqet ka vizituar dje Graēanicėn pėr tė vėrtetuar nevojat konkrete tė popullatės serbe nė mėnyrė qė ndihmat qė i dėrgon Rusia tė jenė adekuate.
"Rusia kurrė nuk i ka harruar serbėt e Kosovės, prandaj ne jemi kėtu me urdhėr tė Presidentit Putin", ka thėnė udhėheqėsi i delegacionit.
 
 
U zbulua njė kontigjent i barnave me afat tė skaduar
 
Prishtinė, 26 mars 2004 - Agjencia e Kosovės pėr Produkte Medicinale ka zbuluar disa barna me afat tė skaduar tė cilat janė tė rrezikshme dhe tė dėmshme pėr shėndetin e njeriut. Kjo u bė e ditur gjatė njė takimi me gazetarė nga ana e kėtij Agjencioni dhe Ministrisė sė Shėndetėsisė sė Kosovės.

Kryeshefi ekzekutiv i Agjencisė sė Kosovės pėr Produkte Medicionale Adnan Bozalia ka thėnė se tabletat e zbuluara janė prodhuar nga "Zorka Farma" e Shabacit tė Serbisė dhe pėrmbajnė datat e prodhimit tė vitit 2006 qė do tė thotė se ky ėshtė produkt i falsifikuar.
 
 
Nė Prishtinė u pėrkujtua pesėvjetori i vrasjes sė avokatit Bajram Kelmendi dhe dy djemve tė tij
 
Prishtinė, 26 mars 2004 - Nė prani tė pėrfaqėsuesve tė institucioneve tė Kosovės dje nė pesėvjetorin e vrasjes u pėrkujtua avokati Bajaram Kelemendi me dy djemtė e tij Kastriotit dhe Kushtrimit.

Avokati Bajram Kelmendi gjatė veprimtarisė sė tij ka shpjeguar pozitėn e shqiptarėve nė ish-Jugosllavi dhe shkeljet qė u bėheshin shqiptarėve nga regjimi i atėhershėm i Beogradit, tha avokati Fazli Balaj, duke folur pėr jetėn dhe veprimtarinė e Bajram Kelmendit tė vrarė para pesė vjetėsh.
 
Balaj tha se avokati Kelmendi kishte hartuar akuzėn kundėr Millosheviqit pėr gjenocid e cila u dorėzua nė Prokurorinė e Qarkut tė Prishtinės dhe nė Prokurorinė e Republikės sė Serbisė njė Beograd. Mė vonė bashkė me tre kolegė pėrgatiti akuzėn kundėr Millosheviqit dhe bashkėpuntorėve tė tij.

Nė emėr tė familjes tė pranishmit nė kėtė akademi i pėrshėndeti bashkėshortja e tė ndjerit Nekibe Kelmendi.
Pas akademisė, tė pranishmit bėnė homazhe dhe vendosėn kurora lulesh mbi varrin e Bajram Kelmendit dhe dy djemve tė tij, Kastriot dhe Kushtrim Kelmendit.
 
 
Zyra amerikane nė Prishtinė pėrgėnjeshtron dy gazeta
 
Prishtinė, 26 mars 2004 - Majkėll Mekllellen, zėdhėnėsi i Zyrės sė SHBA-ve nė Prishtinė, deklaroi se pjesėt e raporteve nė numrat e djeshėm tė "Zėrit" dhe "Epokės sė re" qė kanė tė bėjnė me kontaktet e supozuara mes pėrfaqėsuesve tė Zyrės sė SHBA-ve nė Prishtinė dhe pėrfaqėsuesve tė PDK-sė pėr heqjen e gjendjes sė jashtėzakonshme nė komunėne Vitisė, janė plotėsisht tė pavėrteta.
 
 
Kryqi i Kuq Ndėrkombėtar ka evidentuar rreth 600 persona tė zhvendosur nga pjesa veriore e Mitrovicės
 
Prishtinė, 26 mars 2004 - Komiteti i Kryqit tė Kuq Ndėrkombėtar ka evidentuar rreth 600 persona tė zhvendosur nga pjesa veriore e Mitrovicės nė pjesėn jugore tė qytetit si pasojė e trazirave tė fundit nė Kosovė. Idriz Gashi nga ky Komitet thotė se procesi i evidentimit tė nevojave tė tė zhvendosurėve nė tėrė Kosovėn ende nuk ka pėrfunduar.
 
 
Milosheviq ėshtė nė vendin e pestė tė listės nga dhjetė liderėt mė tė korruptuar nė botė
 
Berlin, 26 mars 2004 - Ish-diktatori serb Slobodan Milosheviq ėshtė nė vendin e pestė tė listės nga dhjetė ish-liderėt mė tė korruptuar nė botė, sepse gjatė sundimit tė tij ka abuzuar njė miliardė dollarė, thuhet nė njė raport tė organizatės ndėrkombėtare pėr pėrcjelljen e korrupsionit "Transparens Intereshėnell" me seli nė Berlin.

I pari nė listė ėshtė Suharto, president i Indonezisė prej vitit 1967 deri mė 1998, i cili ka abuzuar midis 15 dhe 35 miliardė dollarė, thekson kjo organizatė nga Berlini, njofton AP.
 
 
Kompania ajrore gjermane "Lufthansa" anulon fluturimet pėr nė Shqipėri
 
Berlin, 26 mars 2004 - Kompania ajrore gjermane "Luthansa" anulon fluturimet pėr nė Shqipėri. Kėtė e konfirmoi zėdhėnėsi i kėsaj kompanie Mihael Lamberti. Shkak pėr anulimin e fluturimeve kanė qenė standardet e pamjaftueshme tė sigurisė nė aeroportin e Tiranės. Sipas Lambertit "Lufthansa" kishte kėrkuar qė tė dėrgonte personelin e vet tė sigurisė nė aeroportin e Tiranės, por kėtė nuk e kishte pranuar pala shqiptare.
 
 
Parlamenti i Serbisė ka miratuar sot njė rezolutė pėr Kosovėn
 
Beograd, 26 mars 2004 - Parlamenti i Serbisė ka miratuar sot njė rezolutė pėr Kosovėn, nė tė cilėn dėnohet "terrorizmi" shqiptar, ndėrkaq nga bashkėsia ndėrkombėtare kėkohet qė tė ndalė, siē thuhet "pastrimin etnik" tė serbėve dhe tė popullsisė joshqiptare nė Kosovė.

Nė rezolutė poashtu thuhet se Kosova ėshtė "pjesė e patjetėrsueshme e Serbisė dhe e Unionit Serbi-Mali i Zi".
Pėr kėtė rezolutė kanė votuar 220 deputetė dhe vetėm njė ka abstenuar.

Rezoluta mė e re e parlamentit serb me siguri edhe mė tepėr do ta pėrshkallėzojė situatėn nė Kosovė dhe do tė nxisė zemėrimin nė Kosovė.
 
 
Atentat nė Beograd ndaj seketarit tė pėrgjithshėm tė Lidhjes sė Futbollit tė Serbisė e Malit tė Zi
 
Beograd, 26 mars 2004 - Nė qendėr tė Beogradit sot ka ndodhur njė atentat ndaj seketarit tė pėrgjithshėm tė Lidhjes sė Futbollit tė Serbisė e Malit tė Zi, Branko Bullatoviq, i cili ka marrė plagė tė rėnda.

Bullatoviq urgjentisht ėshtė transferuar nė spital dhe ndodhet nė gjendje kome. Sipas mediave serbe, Bullatoviqin e ka goditur nė kokė me armė zjarri njė person i moshės 40-vjeēare, i cili menjeherė ėshtė larguar nga vendi i ngjarjes.
 
 
Komisioni i Zgjedhjeve nė Maqedoni nuk ka pranuar kandidaturėn pėr president tė ish-ministrit Boshkovski
 
Shkup, 26 mars 2004 - Komisioni Shtetėror i Zgjedhjeve nė Maqedoni nuk ka pranuar kandidaturėn pėr president tė ish-ministrit tė vendit Lube Boshkovski. Ai nuk e plotėson kushtin ligjor, i cili thotė se njė kandidat brenda 15 viteve tė fundit duhet tė ketė vendbanim 10-vjeēar tė rregullt nė Maqedoni. Boshkovski qė mė herėt ka jetuar nė Kroaci tha se i plotėsonte kushtet pėr tė qenė kandidat presidencial dhe se do tė ankohet nė Gjykatėn e lartė.

Boshkovski nė konfliktin e fundit nė Maqedoni akuzohet nga shqiptarėt se ka bėrė krime lufte dhe se duhet tė pėrgjigjet para Tribunalit tė Hagės.
 
 
Serbia akuzon se Gjermania po mbėshtet pavarėsinė e Kosovės
 
Berlin - Beograd, 26 mars 2004 - Ministri i jashtėm i Serbisė dhe Malit tė Zi Goran Svilanoviq ka thėnė se Gjermania po ndjek njė politikė nė favor tė pavarėsisė sė Kosovės. Ai mėtej ka shtuar se Gjermania nuk ėshtė e vetme nė mesin e vendeve perėndimore qė kėrkon shkėputjen e Kosovės nga Serbia.
 
Svilanoviq ka thėnė se Beogradi dėshironte njė rezolutė pėr tė dėnuar pėrpjekjet e shqiptarėve pėr spastrim etnik tė Kosovės, mirėpo konkretisht Gjermania e ka bllokuar atė.
 
 
Gjashtė speleologė britanikė kanė shpėtuar nė Meksiko
 
Meksiko, 26 mars 2004 - Gjashtė speleologė britanikė kanė shpėtuar nga shpella nė Meksiko, pasi qė kanė qenė ngujuar nė tė mbi njė javė, por sipas deklaratės sė tyre ata asnjherė nuk kanė qenė nė rrezik. Zhytėsit e Britanisė sė Madhe, me anė tė mjeteve zhytėse, i kanė nxjerrė speleologėt qė andej nga ujėrat e shtuara. Nė kėtė operacion janė ndihmuar nga specialistėt meksikanė tė nėn ujėrave.
 
 
Tėrmet i fuqishėm nė Turqi humbėn jetėn 9 persona
 
Ankara, 26 mars 2004 - Njė tėrmet i fuqishėm i shkallės 5.1 tė Rihterit ka tronditur dhe shkatėrruar gjatė natės rajonin lindor tė Turqisė dhe ka shkaktuar vdekjen e tė pakten 9 personave, ndėr tė cilėt tė pakten 4 fėmijė dhe plagosjen e dhjetra tė tjerėve, ka bėrė tė ditrur sot (e premte) Ministria e shėrbimeve publike, njofton Rojter. Njoftohet se fshatrat nė tri provinca dhe afėr qytetit Erzurum kanė pėsuar dėme tė konsiderueshme. Rrethi Askale ka qenė epiqendėr e termetit.
 
 
Ushtarėt izraelitė kanė vrarė dy militantė palestinezė
 
Gaza, 26 mars 2004 - Ushtarėt izraelitė kanė vrarė dy militantė palestinezė, tė cilėt po pėrpiqeshin tė depėrtonin nė vendbanimin ebrait Tel Katifa nė Gaza dhe kanė hapur zjarr nė njė postbllok ushtarak, kanė bėrė tė ditur sot (e premte) burimet ushtarake, njofton Rojter. Krahu i armatosur i Hamasit e ka marrė pėrgjegjėsinė pėr sulmin e militantėve tė vrarė, tė cilėt i quan martir tė rėnė nė luftimet me trupat izraelite.
 
 
Nė pėrleshjet me protestuesit e opozitės nė Abixhan, kanė humbur jetėn 25 njerėz
 
Abixhan, 26 mars 2004 - Policia e Bregut tė Fildishtė ka thėnė sot (e premte) se nė pėrleshjet me protestuesit e opozitės nė Abixhan, kanė humbur jetėn 25 njerėz, njofton BBCWorld. Burimet e tjera thonė se shifrat janė mė tė larta. Presidenti Loran Gbagbo i ka quajtur demonstratat "pėrpjekje pėr revoltė tė armatosur".
 
 
Policia gjermane ka bastisur njė banesė nė Darmstad nė lidhje me sulmet me bombė nė Madrid
 
Darmstad, Gjermani, 26 mars 2004 - Policia gjermane ka bastisur njė banesė nė qytetin perendimor Darmstad nė lidhje me sulmet me bombė nė Madrid, njofton BBCWorld. Autoritetet gjermane thonė se nė kėtė banesė ka banuar njė maroken, i cili ėshtė arrestuar nė Spanjė lidhur me sulmet e Madridit. Policia spanjolle ka arrestuar deri tash 18 persona nė lidhje me bombėvėniet e 11 marsit nė Madrid. Detaje tė tjera nuk janė dhėnė pėr kėtė bastisje.
 
 
Shtetet e Bashkuara dėrgojnė edhe 2,000 mijė marinsa nė Afganistan
 
Uashington, 26 mars 2004 - Shtetet e Bashkuara do tė dėrgojnė edhe 2,000 mijė marinsa tė specializuar pėr operacione. Ata do t=u bashkohen 11, 000 trupave amerikane nė Afganistan si pėrforcim pėr tė intensifikuar ndjekjen e mėtejshme tė militantėve tė Al Kaidės dhe tė talibanėve, ka bėrė tė ditur Ministria e amerikane e Mbrojtjes, njofton Rojter.
 
 
Njė pėrkthyes irakian ka vdekur nga plagėt e marra
 
Bagdad, 26 mars 2004 - Njė pėrkthyes irakian, i cili punonte pėr revsitėn "Tajm" nė Bagdad ka vdekur sot (e premte) pasi ishte qėlluar me armė zjarri dhe kishte marrė plagė tė rėnda nė fillim tė kėsaj jave, ka bėrė tė ditur selia e kėtij magazini nė Nju Jork, njofton Rojter. Gjatė kėtij muaji janė bėrė njė sėrė sulmesh nė pėrfaqėsuesit e organizatave tė mediave nė Irak, tė cilėt nga kryengritėsit antiamerikanė kanė qenė nė shėnjestėr njėsoj si tė punėsuarit pėr kompanitė perendimore.
 
 
Tetė ushtarė rusė janė vrarė nė Ēeēeni
 
Grozni, 26 mars 2004 - Tetė ushtarė rusė janė vrarė tė enjtėn nė mbrėmje nga shpėrthimi i njė kamioni ushtarak nė Ēeēeninė qendrore, pasi kishte shkelur nė njė minė, njofton Ministria ruse e Mbrojtjes.

Kamioni ishte nė pėrmbėrje tė njė kolone ushtarake e cila ishte duke u larguar nga qyteti Shali, 25 km nė jugperendim tė Groznit.
 
 
Al-Xhazira transmeton njė kasetė ku mendohet se flet zėvendėsi i Bin Ladenit
 
Dubai, 26 mars 2004 - Rrjeti televiziv satelitor arab Al-Xhazira transmetoi njė kasetė ku thuhet se flet Ajman al-Zavahiri, zėvendėsi kryesor i Osama bin Ladenit nė rrjetin terrorist al-Kaida.

Zėri nė kasetė u bėn thirrje pakistanezėve qė tė pėrmbysin nga pushteti presidentin pakistanez Pervez Musharraf, tė cilin zėri e quan tradhėtar sepse punon pėr amerikanėt.

Al-Xhazira e transmetoi kasetėn dje, njė ditė pasi zyrtarė ushtarakė pakistanezė thanė se Ajman al-Zavahiri mund tė jetė mes luftėtarėve tė Al-Kaidės tė rrethuar nga trupat qeveritare afėr kufirit me Afganistanin.

Zyrtarė tė zbulimit nuk e kanė verifikuar ende vėrtetėsinė e zėrit as edhe nuk kanė thėnė se kur mund tė jetė regjistruar kaseta. Por shumė analistė thonė se zėri tingėllon si regjistrimet e mėparshme tė Ajman al-Zavahirit.
 
 
Shtėpia e Bardhė kėrkon njė takim privat mes komisionit pėr hetime tė sulmeve tė 11 shtatorit
 
Uashington, 26 mars 2004 - Shtėpia e Bardhė po kėrkon njė takim privat midis kėshilltares sė presidentit pėr sigurimin kombėtar, Kondoliza Rajs, dhe komisionit, qė po bėn hetime rreth sulmeve terroriste tė 11 shtatorit 2001.

Kryeavokati i presidentit Bush i dėrgoi njė letėr dje komisionit, ku kėrkonte njė takim nė tė cilin zonja Rice synon tė sqarojė ato qė avokati i cilėson si karakterizime tė gabuara. Kėshilltarja e presidentit pėr sigurimin kombėtar Rice nuk ka pranuar tė dėshmojė publikisht para komisionit.
 
 
Udhėheqėsit e BE-sė do tė rifillojnė bisedimet mbi kushtetutėn e e parė
 
Bruksel, 26 mars 2004 - Kryeministri i Irlandės, Berti Ahern, tha se udhėheqėsit e 25 vendeve, anėtare aktuale dhe tė ardhshme tė Bashkimit Evropian, vendosėn njėzėri tė rifillojnė bisedimet, qė dėshtuan vjet, mbi kushtetutėn e parė ndonjėherė tė Bashkimit Evropian.

Ahern tha dje vonė nė njė takim tė Bashkimit nė Bruksel se udhėheqėsit ranė dakord tė pėrfundojnė bisedimet mbi kushtetutėn para fillimit tė takimit tė nivelit tė lartė mė 17 qershor. Bisedimet dėshtuan nė dhjetor tė vitit tė kaluar pėr shkak tė tė drejtave tė votimit.

Po dje, udhėheqėsit e Bashkimit Evropian miratuan njė numėr masash tė reja pėr tė luftuar terrorizmin.
 
 
Nė Falluxha janė vrarė 8 civilė janė plagosur edhe 25 tė tjerė
 
Falluxha, Irak, 26 mars 2004 - Forcat amerikane kanė zhvilluar sot ( e premte) luftime kundėr kryengritėsve nė qytetin irakian Falluxha, ku janė vrarė 8 civilė, ndėr tė cilėt tre fėmijė dhe janė plagosur edhe 25 tė tjerė, kanė thėnė zyrtarėt vendorė dhe spitalorė, njofton Rojter. Ndėr tė plagosur ka gra dhe pleq. Viktimat janė dėrguar nė spitalin e qytetit. Armata amerikane ende nuk e kanė komentuar incidentin.
 
 
Nė Nablus ėshtė vrarė njė militant palestinez me makinė bombė
 
Nablus, 26 mars 2004 - Nė qytetin Nablus tė Bregut Perendimor ka shpėrthyer sot (e premte) njė makinė bombė dhe kėshtu ėshtė vrarė njė militant palestinez, i cili si duket pėrgatitej pėr njė sulm vetėvrasės, kanė thėnė dėshmitarėt dhe policia vendore, njofton Rojter. Armata izraelite ka thėnė se s'ka operuar nė atė zonė nė momentin e shpėrthimit. Dėshmitarėt kanė identifikuar militantin 22-vjeēar, Ahmed al-Abed, pjesėtar i Brigadave tė Martirėve Al Aksa, fraksion i armatosur i Al Fatahut tė presidentit Arafat. Dėshmitarėt thonė se ai ėshtė ndarė nė dysh nga shpėrthimi.
 
 
Nė Falluxha ėshtė vrarė njė civil e janė plagosur edhe 4 tė tjerė
 
Falluxha, Irak, 26 mars 2004 - Forcat amerikane kanė zhvilluar sot ( e premte) luftime kundėr kryengritėsve nė qytetin irakian Falluxha, ku ėshtė vrarė njė civil dhe janė plagosur edhe katėr tė tjerė, kanė thėnė zyrtarėt vendorė dhe spitalorė, njofton Rojter. Viktimat janė dėrguar nė spitalin e qytetit. Armata amerikane ende nuk e kanė komentuar incidentin.

 


  |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI  |  

                  Copyright©2000-2004 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.