|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Kronikė nga Gjilani

 
 

 

FHK ndihmoi parashkollorėt e IP “Ardhmėria” me 500 €uro

Gjilan, 26 mars/TN/ Ilmi MUSLIU - Parashkollorėt e qerdhes “Ardhmėria 2” nė Gjilan janė ndihmuar me 500 €uro nga Federata e hendbdollit tė Kosovės. Kryetari i kėsaj federate, Mexhid Devaja tha se mjetet janė grumbulluar nga ndeshja miqėsore e zhvilluar nė Gjermani, ndėrmjet pėrfaqėsueses sė Kosovės dhe ekipit vendor tė komunės sė Essenit.


Duke dorėzuar donacionin z. Devaja tha se vullneti pėr t`i pėrkrahur kėta fėmijė ėshtė mė i madh se kjo ndihmė, tė cilėn ai e vlerėsoi modeste. “Ne bėmė diēka tė vogėl pėr ju dhe do tė jem i lumtur nėse kjo ide jona fiton pėrkrahje edhe nga institucionet dhe organizatat tjera”, tha Kurtesh Devaja.

Drejtoresha Tylaj Hasanaj, duke shprehur falėnderim nė emėr tė parashkollorėve tė “Ardhmėria” tha se ky ėshtė njė investim nė tė ardhmen dhe veēmas ka falėnderuar pėrgjegjėsin e sportit tė komunės sė Essenit nė Gjermani, z. Rudolf Jelinek.

Ajo ka shprehur dėshirėn qė ”Ardhmėria 2” tė binjakėzohet me ndonjė nga qerdhet e komunsės sė Essenit dhe kjo iniciativė u pėrkrahė edhe nga kryetari i FHK, i cili premtoi se do ta pėrcjellė atė te pėrgjegjėsit e atjeshėm.

Fėmijtė e qerdhes, edukatoret, pėrfaqėsuesi i bordit tė prindėrve dhe drejtoresha kanė falėnderuar z. Kurtesh Devaja dhe atij i kanė dhuruar njė punim tė parashkollorėve tė kėtij institucioni.
 
  
Pastrohet ambenti i kishės ortodokse, shkollės dhe ambulancės serbe nė Gjilan

Gjilan, 26 mars/TN/ Ilmi MUSLIU - Tė rinj shqiptarė, serbė e turq, anėtarė tė OJQ-sė "Lansdowne" nė Gjilan, kanė punuar tė premten bashkarisht nė pastrimin e ambientit tė kishės ortodokse, shkollės dhe ambulancės serbe nė Gjilan, duke dhėnė kėshtu njė shemull tė mirė tė anagzhimit pėr krijimin e njė klime mirėbesimi e tolerance mes komuniteteve, pas ngjarjeve tė 17 marsit.

Prifti, por edhe serbėt lokalė kanė shprehur admirim pėr aksionin qė ka ndėrmarrė kjo organizatė multietnike pėr pastrimin e hapėsirės sė kishės ortodokse, e cila ka shpėtuar e padėmtuar, shkollės dhe ambulancės, qė gjenden nė rrugėn e Prishtinės, e njohur si lagja «Varosh», ku ėshtė i
pėrqendruar komuniteti serb.

Majori Stiv Kramer nga kampi ushtarak amerikan, "Monteith", nė Gjilan tha se "Lansdowne", me kėtė aksion po bėn njė punė tė mrekullueshme pėr ndryshime pozitive pas asaj qė ndodhi javėn e kaluar. KFOR-i ėshtė kėtu pėr sigurinė e tė gjithėve dhe fatmirėsisht nga java e kaluar, nuk ka pasur ndonjė
incident, tha ai.

Do tė bėjmė ēdo gjė qė njerėzit tė jenė tė sigurtė kėtu dhe me ndihmen e qytetarėve e tė komunės, tė zhvendosurit tė kthehen nė shtėpitė e tyre. Ndonėse situata duket mė e qetė, ne do tė vazhdojmė tė jemi prezent kėtu, qė qytetarėt serbė tė ndjehen tė sigurtė, tha majori Kramer.

Prifti i kishės ortodokse serbe nė Gjilan, Svetislav Trajkoviq, duke shprehur pėrkrahje pėr aksionin tha se ėshtė iniciativė e mirė, por duhet tė ndėrmiren edhe hapa tjerė pėr pėrmirėsimin dhe normalizimin e jetės sė serbėve kėtu. Tė zhvendosurit duan dhe duhet tė kthehen nė shtėpitė e tyre. "Besoj nė angazhimin e udhėheqjes komunale pėr normalizimin e situatės ", tha ai.

Pėrgjegjėsi i OJQ "Lansdowne", Shaban Terziu, tha se kemi ndėrmarrė kėtė aksion nė bashkpunim me pėrfaqėsues tė shoqėrisė civile, partitė politike, komunėn, KFOR-in dhe SHPK-nė. Duam t'i dėshmojmė bashkėsisė ndėrkombėtare dhe tė gjithė popujve qė jetojnė kėtu se ne do tė punojmė qė ky vend tė jetė i tė gjithėve dhe ku mund tė jetojnė tė gjithė nė liri dhe pa frikė.

 
Nė Zhegėr u hapė qendra trajnuese

Gjilan, 26 mars/TN/ Ilmi MUSLIU - Nė fshatin Zhegėr tė komunės sė Gjilanit, tė premten ėshtė hapur qendra trajnuese, ku tė rinjtė e atjeshėm do tė kenė mundėsi pėr ngritje tė aftėsive tė tyre nė disa lėmi. Projekti, nė vlerė prej 17 mijė e 272 €uro, ėshtė financuar nga KFOS (Fondacioni pėr shoqėri tė hapur), Organizata kanadeze KLIP dhe komuna e Gjilanit. Qendra ėhtė e pajisur me 10 kompjuterė dhe ka rrjet tė internetit.


Alban Rrahmani, ushtrues i detyrės sė menaxherit tė shtėpisė sė kulturės «Idriz Seferi» nė Zhegėr, nė njė fjalė rasti para tė pranishmėve tha se qendra do tė jetė njė vatėr e rėndėsishme e aftėsimit dhe e pėrgatitjes profesionale pėr tė rinjtė e Zhegrės dhe tė rrethinės, ku ata do tė mund tė pėrfitojnė njohuri pėrmes kurseve nė lėmi tė ndryshme, qė nga informatika, kontabiliteti, mėsimi i gjuhėve tė huaja e tė tjera.

Ndėrkaq, Muhamet Haliti nga «Dardanica» tha se qendra ka pėr qėllim tė ndihmojė nė ngritjen e komunitetit tė Zhegrės, duke pėrgatitur tė rinjtė pėr tregun e punės. Sipas tij nė kėtė qendėr sivjet parashihet t`i ndjekin trajnimet rreth 400 vijues.


Edhe Luan Shllaku, pėrgjegjės i KFOS-it tha se shpresojmė qė nė kėtė mėnyrė mund t`i ndihmojmė mė sė miri tė rinjtė qė ata tė kenė njė ambient tė pėrshtatshėm pėr punė dhe trajnim nė profesione tė ndryshme.

Bali Sahiti drejtor pėr kulturė, rini e sport premtoi se komuna do tė ndihmojė nė hapjen e qendrave tė kėtilla edhe nėpėr fshatrat tjera mė tė mėdha si nė Cėrrnicė, Pogragjė, Bresalc e tė tjera.

Qendra trajnuese nė Zhegėr, ėshtė pėruruar nga Bujar Haziri, zyrtar pėr rini dhe Luan Shllaku, pėrfaqėseus i KFOS-it. Z. Haziri ka theksuar se ndihma pėr rininė nuk do tė mungojė asnjėherė dhe komuna nuk do tė kursehet ta bėjė kėtė sa herė qė ėshtė e nevojshme.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.