|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Botime tė reja

 
 

EMIGRACIONI SHQIPTAR NĖ VERI TĖ DANUBIT

 
 

 
26 mars 2004 / TN
 
(Pėrkitazi me librin e Seadin Xhaferit, Mustafa Ibrahimit dhe Baki Ymerit: “Emigracioni nga Maqedonia Perėndimore nė Rumani”, Interlingua, Shkup, 2004)
             
Dr. Xhelku MAKSUTI

Konstatojmė me kėnaqėsi faktin, se studimet e ballkanologjisė, kanė njohur viteve tė fundit njė kthesė tė rėndėsishme, sidomos nė vendin tonė, me tema gjithnjė mė nxitėse e mė kurreshtare. Kėtė herė po e prekim njėrėn ndėr to. Fjala ėshtė pėr njė libėr tė jashtėzakonshėm

lidhur me emigrantėt e arrdhur nė Rumani, pėrgjatė shekullit XX, me veēanti nga zona perėndimore e Maqedonisė, njė regjion i banuar me mazhorancė shqiptare, duke patur pėr qendra tė rėndėsishme qyetet, qė nga Manastiri, Struga, Dibra, Kėrēova e Gostivari, dhe deri nė Tetovė, Shkup e Kumanovė. Nė kėtė kontekst, nuk bėjnė pėrjashtim as shqiptarėt e qendrave tė tjera, tė vendosur nė Bukuresht, Plojesht, Krajovė, Konstancė, Xhurxhiu, Kluzh-Napokė, Sibiu, Piatra Neamc, Brailė, etj., vala mė e fuqishme duke qenė e regjistruar pas 1 Dhjetorit 1918, kur Rumania e realizoi Bashkimin e Madh Kombėtar, tė huajtė duke ardhur kėtu, si pasojė e mikpritjes dhe intensifikimit tė procesit tė industrisė dh tregtisė.

Libri i cituar nė kuadrin e titullit tė kėtij shkrimi, botohet me pėrkrahjen e Agjencisė sė Emigracionit tė Republikės sė Maqedonisė, duke patur pėr recensentė dy vlera tė mirėnjohura shkencore: prof.dr. Mark Tirta nga Tirana, dhe prof.dr. Hamirt Xhaferi nga Tetova. Autorėt, njohės gjuhėsh tė huaja dhe hulumtues nė origjinal, tė njė mori dokumentesh, librash dhe publikimesh, shumica tė botuara nė vendin tonė, dėshmojnė pjekurinė e kurorėzimit me sukses, tė njė vepre tė suksesshme. Hulumtimi ėshtė meritor pėr qartėsimin e problemeve tė shumta qė ndėrlidhen me motivet e emigrimit, funksionimin e lobit shqiptar, bashkėpunimin me kombet e tjera, sidomos me arumunėt, integrimi i tyre nė shoqėrinė rumune, lidhjet e tyre me vendlindjen, rolin e tyre nė zhvillimin e shkencės, kulturės, tregtisė, qėndrimin ndaj disa evenimenteve nacionale e internacionale, etj.

Pėrkundėr do botimeve poetike nė gjuhėn shqipe dhe asaj rumune, tė hartuara viteve tė fundit me pėrngutshmėri, pa kurrfarė kriteriumesh dhe seleksionimesh tė vlerave tė mirėfillta, autorėt e kėsaj monografie dėshmojnė intenca fisnike, pėrpjekje tė sinqerta pėr afrimin e popujve dhe afirmimin e shpirtit shqiptar nė mėrgim, pa marrė parasysh faktin se disa nga kėta kanė lėnė vepra tė botuara, siē ėshtė rasti i Ibrahim Temos, apo disa tė tjerė kanė dhurruar nam parashė, pėr funksionimin e shoqėrive shqiptare, para se ta kaplojė kėtė vend, blasfemia e diktaturės komuniste. Emigrantėt e ardhur nga Maqedonia, pa marrė parasysh pėrkatėsinė e tyre etnike apo regjionale, kanė qenė tė mirėpritur nė Rumani, sidomos ata, qė formojnė objektin e kėtij studimi, duke qenė pėrnjėherė tė shkrirė nė Komunitetitn e kėtushėm shqiptar, njė komunitet me njė lashtėsi historike dymijėvjeēare, dhe me disa dėshmi tė dokumentuara, prej pėrmbi katėrqind vitesh.

Duhet tė pėrkujtojmė me kėtė rast faktin, se shqiptarė tė shumtė nga zona perėndimore e Maqedonisė, kanė qenė personalitete tė shquara, nė fusha tė ndryshme, duke u shquar dy pėrfituesit e Ēmimit tė Nobėlit: Nėnė Tereza, qė shkriu jetėn pėr mė tė varfėrit nė Indi, dhe Prof Dr Ferid Murati nė Amerikė, fitues i ēmimit nobel p mjeksi, por edhe ata qė erdhėn nė Rumani, siē ishte dr. Ibrahim Temo, udhėheqsi shpirtėror i shqiptarėve tė Dobruxhes, pjesmarrės nė revolucionin e Turqve tė Rinj, lufrtėtar nė armatėn rumune nė kohėn e Luftės sė parė botėrore, me gradėn e kapitenit-mjek, apo tregtari Rexhep Selim Novosella, flamurtar i shquar i qytetit tė Plojeshtit. Nė Plojeshtin e tij, qe botuar nė vitin 1921, versioni i parė i Kuranit nė gjuhėn shqipe, i pėrkthyer nga anglishtja, nga ana e Ilo Mitkė Qafėzezi.

Si historian dhe pjesbėrės i Komunitetit Shqiptar, kemi patur rastin qė nė 70 vitet e fundit, tė njohim nė raste tė ndryshme, pjesėn dėrmuese tė shqiptarėve tė Rumanisė, sidomos ata qė kishin ardhur nga Maqedonia. Ėshtė ky njėri nga motivet qė mė shtyri ta pranoj me kėnaqėsi dhe interes tė veēantė kėtė monografi, e botuar nė Shkup, si njė shembull pėr vazhdimin e hulumtimeve tė historisė sė diasporės shqiptare, pėrmes prizmave tė kėtilla, regjionale, por edhe pėrmes njė prizmi tjetėr: tė tėrėsisė sė saj. Autorėt shfrytėzojnė burime tė rėndėsishme dikumentimi, ndėr tė cilat vėnd qėndror zėnė edhe autorėt rumunė tė njė prestigji tė lartė, si Nikolla Jorga, Bogdan Petriēeiku Hashdeu, Grigore Brėnkush, shkrime tė historianėve shqiptarė Vehbi Bala, Ismet Dėrmaku, Rexhep Ismajli.

Tė 17 portretet e disa personaliteteve tė emigruara dhe vendosura nė Rumani, janė ndriēuar me korektėsi. Mikro-biografitė janė komentuar nė mėnyrė diskrete dhe me kompetencė, edhepse, nė kėtė drejtim mund tė rezultojnė punime tė tjera shkencore, me inkorporimin e kėtyre personaliteteve, disa mė shumė e disa mė pak tė njohura, nė kontekstin historik tė shqiptarėve nė Rumani, qė nga koha e vendimeve tė Kongresit tė Berlinit (1878) e deri tani, kur ekziston nevoja pėr t’i dhėnė njė kujdes mė tė madh, studimit tė historisė sė Gadishullit Ballkanik nė kontekstin e historisė universale.

Nė konditat e sotme tė aspiratave tė integrimit europian, monografitė e kėtilla janė tė mirėseardhura, dhe nė konkurencė me pėrpjekjet qė po bėhen pėr respektimin e tė drejtave tė njeriut dhe tė komuniteteve kombėtare, pėr vendosjen e relacioneve ndėrmjet popujve, nė bazė tė mirėkuptimit, tolerancės dhe bashkėpunimit, pėr evitimin e konflikteve rasiste dhe interetnike. Shekulli XX ka qenė definitor pėr kristalizimin e Maqedonisė sė sotme, multietnike, si shtet i pavarur, me shtigje tė hapura ndaj Europės, duke patur parasysh, aspiratat e Kryengritjes sė Krushevės (1903), kur qe themeluar njė Qeveri e pėrbėrė prej njė pėrqindjeje tė barbartė mes sllavomaqedonasve (2), shqiptarėve (2) dhe arumunėve (2), me njė Kuvend prej 60 pėrfaqsuesve (tė tė njėjtave pėrmasa proporcionale etnike), pėr tė pasuar pastaj gllabėrimi i Maqedonisė nga ana e hegjemonisė serbe (1913), rikrijimi i Maqedonisė dhe shpartallimi i Jugosllavisė (1945-1991), pavarėsia e republikės, kryengritja dhe aspiratat e shqiptarėve, pėr tė patur njė tretman tė barabartė me populltėn sllave, nė tė gjitha pikėshikimet, pėrmes Marrėveshjes sė Ohrit (2001).

Nė pėrmbyllje, duhet theksuar faktin se librit ia shtojnė vlerėn ilustrimet e pasura, realizimi i tyre artistik, fotografi qė e kompletojnė tekstin e librit nė mėnyrė substanciale, sidomos duke patur parasysh faktin se disa botohen pėr herė tė parė. Presim me interesim kompletimin e kėtyre informacioneve tė vlefshme, me vėllime tė reja, me pėrmbajtje shkencore, tė dobishme pėr tė gjithė hulumtuesit e historisė sė kulturės dhe civilizimit ballkanik, por edhe tė publikut tė madh, sidomos tė pasardhėsve tė atyre qė e pėrbėjnė objektin e kėtij libri, duke u uruar sukses tė plotė tė tri autorėve, pėr realizimin e qėllimit tė propozuar, pėr tė prezentuar njė shėmbėltyrė sa mė komplete, tė diasporės shqiptare nė Rumani, siē pat ngjarė para njė viti, me rastin e botimit tė Historisė sė Shqiptarėve tė Rumanisė (Istoria Albanezilor din Romania), monografi jona qė e pa dritėn e botimit, nė vigjilje tė Ditės sė Flamurit, nė kuadrin e Editurės Kriterion.

 


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.

>