|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

 

   
 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (41, 42, 43)

 
 

 

25 mars 2004 / TN

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (41)

Dr. Zydi Dervishi

VII.4. AIDS dhe ndryshimi i modeleve tė sjelljes:

Aktorė fattragjikė dhe aktorė altruistė

Studime tė ndryshme kanė provuar se shqiptarėt pėrgjithėsisht janė tė vrazhdė nė “luftėn” e konkurrencės me njėri-tjetrin, por nėse njėri nga partnerėt vihet nė vėshtirėsi tė mėdha ose pėson fatkeqėsi, partneri tjetėr pėrgjithėsisht i ristrukturon rrėnjėsisht marrėdhėniet me tė, e ndihmon edhe kundėrshtarin me shpirt humanist qė kalon deri nė caqet e altruizmit. Me njė modelim tė tillė psikokulturor shqiptarėt janė pėrgjithėsisht tė prirur tė ndihmojnė tė tjerėt, tė afėrm, miq ose shokė, tė njohur e deri tė panjohur, kur ekspozohen  pėrballė vėshtirėsive ose rreziqeve. Njė kėrcėnim vdekjeprurės ėshtė edhe sėmundja AIDS. Natyrshėm shtrohen pyetjet: A kanė njohur tė anketuarit persona  tė infektuar me HIV / AIDS? Nėse po, ēfarė kanė pėrjetuar nė prani tė tyre ose mė pas? A i kanė ndryshuar ata modelet e sjelljes  ndaj ndonjė te afėrmi, miku ose shoku qė vuan pasojat e infektimit me HIV / AIDS? Cilėt do tė ishin modelet mė tė pėrshtatshėm tė komunikimit me tė infektuarit me virusin e kėsaj sėmundje vdekjeprurėse? etj.

Nė tabelėn e poshtėshėnuar jepen tė dhėnat kryesore tė anketimit pėr tė rinjtė dhe tė rejat qė kanė qėnė, si tė thuash, larg ose pranė frontit tė tė infektuarve me HIV / AIDS.

Siē shihet ėshtė e konsiderueshme (18.35 pėr qind) pesha specifike e tė anketuarve qė nuk i kanė dhėnė pėrgjigje kėsaj pyetje. Kjo “memecėri” pėrcaktohet nga dy arsye kryesore.

 E para. Mjaft tė reja dhe sidomos tė rinj, nuk janė tė sigurtė nėse kanė takuar ose jo tė infektuar me HIV / AIDS, pasi tė sėmurė tė tillė e kuptojnė me vonesė se janė infektuar dhe pasi analizat e vėrtetojnė kėtė pėrgjithėsisht nuk e pranojnė ose nuk duan tė pranojnė fatkeqėsinė qė u ka rėnė mbi kokė. Nė raste tė tilla shumica e tė sėmurėve janė tė prirur tė mos i besojnė pėrfundimet e analizave, t’i konsiderojnė ato tė gabuara pėr “paaftėsi ose pakujdesi tė mjekėve”, pėr “funksionim jo normal tė aparaturave pėrkatėse”etj. Madje edhe njerėzit me sėmundje kanceroze dyshohen si tė infektuar me HIV / AIDS. Pėrgjithėsisht ndėr shqiptarėt sėmundjet kanceroze karakterizohen si “sėmundje tė kėqija”. Ndėrsa AIDS konsiderohet si “mė e keqja e sėmundjeve tė kėqija”, sepse sipas njė mendėsie tė pėrhapur gjerėsisht nė shoqėrinė shqiptare, njė infeksion i tillė “tė varros sė gjalli, tė ndan sė gjalli nga njerėzit, miqtė dhe shokėt”.

E dyta. Disa tė anketuar nuk i janė pėrgjigjur kėsaj pyetje pasi e konsiderojnė si tradhėti ndaj njė shoqeje ose shoku tė afėrm pohimin edhe pėrmes gjuhės anonime tė anketės tė fatkeqėsisė qė ka goditur njė tė rrethit tė tyre shoqėror ose miqėsor. Madje edhe kur pėrhapen nėn zė  lajme tė tilla njerėzit mė tė afėrm tė tė sėmurit pėrpiqen t’i pėrgėnjeshtrojnė ato nė forma tė ndryshme. Hija e rėndė e AIDS-it i traumatizon njerėzit pėrreth tė sėmurit, gati-gati i fajėson ata. Lidhur me kėtė ēėshtje njė student i kursit tė tretė tė Inxhinierisė sė Ndėrtimit  nė njė bisedė tė lirė (tetor 2002), ndėr tė tjera, veēoi: “Pėr sėmundjen e SIDė-s mund tė flasėsh nė dy mėnyra. Ose ta trajtosh si njė shaka hipotetike. Ose ta konsiderosh si diēka mė tė rėndė  se vdekja, si diēka qė tė varros trupin, por hijen e turpit ta lė mbi dhe”. 

Nė grafikun e poshtėshėnuar  pasqyrohen tė dhėnat kryesore tė anketimit  pėr masėn e ndryshimit ose tė modifikimit tė modeleve  tė  sjelljes  sė tė  rejave  dhe tė rinjve ndaj tė infektuarve me “murtajėn e shekullit”.

Vetėm njė ndėr katėr tė anketuar pohojnė se nuk do tė ndryshojnė modelet e sjelljes ndaj njė tė afėrmi, shoku ose miku tė prekur nga HIV / AIDS. Eshtė rreth 4.81 pėr qind mė e lartė se e djemve pesha specifike e tė rejave qė,  siē thuhet, “manifestojnė humanizėm stoik  nė komunikimet me tė infektuarit me sėmundjen  qė lėshon pėrreth hijen e rėndė  tė vdekjes”.  Pėrvoja tregon se vajzat jo vetėm janė mė tė prirura t’u gjėnden pranė njerėzve fatkeqė nė ditėt e tyre  mė tė zeza , por edhe mė tė kujdesshme pėr tė mos u viktimizuar nga tė infektuarit me virusin vdekjeprurės.

ėshtė e konsiderueshme pesha specifike e  tė rejave dhe e tė rinjve,  tė cilėt nuk i kanė dhėnė pėrgjigje kėsaj pyetje. Kjo mund tė konsiderohet heshtje kortezie. Mendoj se shumica e tė heshturve tė tillė janė tė prirur tė ndryshojnė  modelet e sjelljes sė tyre pėrballė tė infektuarve me HIV / AIDS.

Njėfarė modifikimi i modeleve tė sjelljes e tė komunikimit tė njerėzve  nė marrėdhėniet me tė sėmurėt me “murtajėn e shekullit” mund tė  konsiderohet reagim njerėzor i vetėvetishėm. Problem shqetėsues bėhen ndryshimet  rrėnjėsore tė modeleve tė tilla. Eshtė rreth 1.6 herė me e lartė se e vajzave (12.75 pėr qind) pesha specifike  e djemve (20.13 pėr qind) tė cilėt janė shprehur se  do t’i ndryshonin shumė qėndrimet e tyre ndaj njė tė afėrmi, miku ose shoku sapo tė informohen se ai ėshtė i infektuar me HIV / AIDS. Ndryshime tė tilla bėhen mė problematike edhe ngaqė shpesh shpėrfaqen nė mėnyrė tė vrazhdė, ēka ia rėndon mė shumė fatkeqėsinė tė sėmurėve mė fatkeqė tė kohės. Mjaft prej tyre braktisen nė mėnyrė tė menjėhershme, jo rrallė ndėrpritet edhe komunikimi me telefon. Fobia gati ka formėsuar  iluzionin se “kjo sėmundje mund tė pėrhapet  edhe pėrmes valėve tė telefonit celular”.

Nė korrik 2003 kam zhvilluar njė bisedė tė rastėsishme me njė murator rreth tė njėzetepestave. Ai  ishte mjaft i traumatizuar  nga sėmundja AIDS. Ndėr tė tjera, veēoi: “Kam punuar gati 6 vjet nė Itali.  Njė shoku im i punės mori infeksionin e SIDA-s. Unė kam   punuar dorė mė dorė me tė, ngrinim tulla e llaē bashkė. Ai u shtrua nė spital nė Itali. Nga spitali mė kėrkonte shpesh me telefon celular. Gjatė bisedės mė dukej se mė kruhej veshi. Mė shkonin tė dridhura nė trup dhe pėrpiqesha tė kujtoja ēdo filxhan kafe ose shishe birre qė kishim pirė bashkė. E kuptoja se unė isha i vetmi zė i afėrt qė mund ta ngushėlloja nė dhé tė huaj. Sa mė shumė i soseshin ditėt, aq mė shpesh mė merrte nė telefon. Mė dukej se ēdo telefonatė e tij  m’i shkurtonte edhe mua ditėt. Njė natė me shi, kur po kthehesha nga puna, mė mori nė telefon. Bisedėn e zgjati mė shumė se ēdo herė tjetėr, megjithėse e sqarova dy-tri herė se ecja nė shi pa ēadėr. Kur ai e mbylli telefonin, aparati i celularit tim mė ra nė njė pellg me ujė. E lashė aty dhe u largova. Pas 2 ditėsh u ktheva nė Shqipėri. Para se tė nisesha i telefonova nga njė kabinė, i thashė se e kisha humbur celularin dhe se po kthehesha  nė shtėpi  pasi kisha babain sėmurė. Nga ana tjetėr  e telefonit u dėgjua njė psherėtimė e thellė. Nuk mė bėhet tė kthehem nė Itali se nuk dua ta dėgjoj pėrsėri atė psherėtimė”.

Pėrvoja tregon se pėrgjithėsisht kur konstatohet se dikush ėshtė infektuar me HIV / AIDS, njerėzit qė kanė pasur marrėdhėnie mė tė afėrta me ta  shokohen psikologjikisht, fillojnė tė dyshojnė te vetėvetja, fatkeqin e shohin edhe si shkaktar tė fatkeqėsisė qė mund t’i rrėzojė ata mė vonė. Duke qėnė kaq tė traumatizuar, pėrgjithėsisht tė afėrmit, miqtė e shokėt qė kanė patur marrėdhėnie mė intensive, gati instinktivisht, pėrpiqen t’u shmangen tė sėmurėve me AIDS. Njė largim i tillė i shkakton fatkeqėve njė boshllėk tė madh, qė ua shton edhe mė shumė vuajtjet shpirtėrore. Nė shoqėrinė tradicionale shqiptare izolimi  nga shoqėria, ose siē quhej nė gjuhėn popullore, lėēija konsiderohej njė nga ndėshkimet mė tė rėnda. Sipas Kanunit tė Lek Dukagjinit lėēia zbatohej pėr figura tė rėnda krimi si tradhėtia ndaj katundit ose krahinės, pėr shmangie nga vendimet  e kuvendeve, pėr shmangie nga gjykimi, pėr faje tė ndryshme etj (1993:178-179).

Madje kushdo qė nė njė formė  ose nė njė tjetėr  komunikonte me tė  leēiturit i nėnshtrohej dhe vetė njė ndėrshkimi tė rėndė. Nė paragrafin 1192 tė kanunit tė Lek Dukagjinit thuhet : “Me tė lėēitun nuk mundet kush i katundit me marrė e me dhanė; e, po muer e dha kush, jet (mbetet dhe vetė -Z.D.) i lėēitun edhe aj e bjen n’ato ndėrshkime si i lėēituni” (1993:180). Izolimi nė shoqėrinė tradicionale shqiptare ishte traumatizues pasi kishte hijen e rėndė tė turpėrimit. Por tė izoluarit nga bashkėsia fshatare gjithsesi jetonin me shpresėn e reabilitimit. Ndėrsa izolimi i tė infektuarve me HIV / AIDS ėshtė mė i zymtė. Ndėrkohė qė nuk janė zbuluar ilaēet pėrkatėse, qė e shėrojnė plotėsisht kėtė sėmundje, njė izolim i tillė ka si pėrfundim tė pashmangėshėm, izolimin mė tė thellė, tė pėrjetshėm nė banesėn e fundme –varrin. Edhe pėr kėtė arsye, mendojmė se ėshtė e domosdoshme dhe e mundėshme qė pacientėt e sėmurė me AIDS tė trajtohen mė me njerėzillėk, jo vetėm nga punonjėsit e shėndetėsisė, por edhe nga tė afėrmit, miqtė e shokėt.

Ndėrkohė, pėrgjithėsisht kėtij grupimi tė sėmurėsh u gjenden pranė njerėz me shpirt altruist, tė cilėt nuk kanė patur mė parė marrėdhėnie tė drejtpėrdrejta me ta. Nė jo pak raste njė altruizėm i tillė nxitet nga motive fetare tė organizatave tradicionale dhe sidomos tė pėrhapura nė vendin tonė nė trajtėn e kulteve gjatė 7-8 viteve tė fundit. Megjithėse janė mjaft tė pėrkushtuar, veprimtaria e kėtij grupimi altruistėsh pėrjetohet nė mėnyra tė ndryshme nga tė sėmurėt. Shumica e fatkeqėve gjejnė ngushėllim te dhuratat dhe sidomos te fjalėt e ngrohta, pėrgjithėsisht me pėrmbajtje fetare tė njerėzve me shpirt altruist. Por ka edhe tė infektuar me ndjeshmėri mė tė lartė, tė cilėt, tė zhgėnjyer nga braktisja prej shokėve dhe miqėve mė tė afėrt, dyshojnė ose, mė saktė, nuk ndjejnė ngrohtėsi nga ndihma, respekti ose fjalėt inkurajuese tė altruistėve, te cilėt ata mė parė i kanė njohur pak ose aspak. Nė maj 2002 kam realizuar njė intervistė tė gjatė me njė tė ri rreth tė 30-ave, pauses i vėllezėrve ungjillorė. I motivuar nga besimi fetar ai ishte pėrpjekur t’i  gjendej pranė njė tė sėmuri me AIDS qė banonte nė lagjen e vet, i cili nuk kishte pranuar tė shtrohej nė spital. Nga njė pėrpjekje e tillė ai kishte mbetur mjaft i zhgėnjyer. Ndėr tė tjera ai veēoi: “Fatkeqi ishte 34 vjeē, shkollėn e lartė e kishte lėnė nė mes.

Nė emigracion nuk i kishte prirė e mbara. Kishte kaluar herė pas here nga Greqia nė Itali, nga Gjermania nė Angli. Nuk e dinte si e kishte marrė infeksionin ose nuk dėshironte tė fliste pėr kėtė problem.  Kur shkova nė apartamentin e tij ditėn e parė mė priti me njėfarė habie. Pas pak ditėsh habia u kthye nė bezdi. Njė pasdite, kur po largohesha nga apartamenti i tij, mė tha: “Ju mund tė jeni njeriu mė i mirė nė kėtė botė dhe pėr kaq sa j’u njoh besoj se jeni. Por atė boshllėk qė mė ka krijuar braktisja prej shokėve dhe miqve mė tė afėrt, pėr tė cilėt kam sakrifikuar shumė nuk mund tė ma mbushė asgjė nė kėtė botė. Unė jo ditėt, por orėt i kam tė numėruara. Mė mirė tė kisha vdekur nė ndonjė aksident 10 vjet mė parė se tė dergjem i vetmuar nė kėtė dhomė. Kur tė mbyll sytė vetėm do tė mė vėnė nė njė arkivol mė tė vogėl. Ndoshta do tė jem mė mirė atje. Vetmia mė ka katandisur si tė  vdekur tė pa kallur nė dhé. Trupi dhe shpirti po mė mpihen, po e humbin ndjeshmėrinė. Kur vini ju sikur dal nga kjo kllapi. Kur largoheni dhimbja mė dyfishohet”. Ai bėri njė shenjė me dorėn e majtė. Kuptova se nuk duhej tė shkoja mė. Ndoshta ishte aq i deziluzionuar nga vetmia saqė prania e dikujt nuk e qetėsonte, por e irrtionte mė shumė. Disa ditė kam jetuar me shqetėsimin e tij, megjithėse nuk e takoja”.

 Ndėrkohė qė sėmundja AIDS ėshtė e pashėrueshme dhe mundėsitė e shkencės mjekėsore pėr tė ngadalėsuar ecurinė e saj janė fare tė pakta, veēanėrisht nė vendin tone, rėndėsi tė veēantė ka trajtimi psikologjik i tė infektuarve. Marrėdhėniet e komunikimet e tė afėrmve, miqėve e shokėve me ta, dashur pa dashur ristrukturohen e lipset tė ristrukturohet rrėnjėsisht.

Mendojmė se punonjėsit e shėndetėsisė, specialistė tė organizatave jo qeveritare tė angazhuara me pėrparėsi nė luftėn  kundėr infeksionit HIV / AIDS dhe veprimtarė tė kualifikuar tė organizatave fetare tradicionale dhe tė formuara gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit, lipset tė orientojnė  ristrukturimin e kėtyre marrėdhėnieve nė kahun e rritjes sė shkallės sė humanizmit tė tyre real. Nga njėra anė, organizma dhe veprimtarė tė tillė mund tė bėjnė punė gjithnjė mė tė kualifikuar  pėr tė vetėdijėsuar tė afėrmit, miqtė e shokėt e tė infektuarve se virusi vdekjeprurės pėrhapet vetėm nėpėrmjet marrėdhėnieve seksuale dhe kontakteve tė lėngjeve tė infektuara me plagėt e njerėzve tė shėndetshėm.

Duke u shmangur komunikimeve tė tilla rrethi i njerėzve qė u qėndrojnė pranė tė sėmurėve me AIDS mund tė realizojnė me ta lojėra tė ndryshme nė   mjedise dhome si shah, domino etj, mund tė bisedojnė me ta lirshėm dhe nė detaje pėr tema me pėrmbajtje letraro – artistike, filozofike e fetare, tė cilat i pėrgatisin psikologjikisht fatkeqėt tė pėrballojnė sfidėn, “tė vjelin” nga ditėt e mbetura tė jetės tė gjithė pėrjetimet e mundshme, sidomos nė rrafshin intelektual e fetar. Kėsisoj shpėrfaqet humanizmi i tė shėndetshmėve ndaj tė sėmurėve me AIDS. Nga ana tjetėr, edhe tė sėmurė tė tillė lipset tė shpėrfaqin humanizmin e tyre nė pėrpjekjet, siē thuhet, “pėr ta mbajtur virusin e sė keqes brenda vetes”, pėr tė ruajtur tė afėrmit, miqtė dhe shokėt nga ky infeksion vdekjeprurės. Si tė thuash, nė kėtė skenė marrėdhėniesh psikologjikisht mjaft tė tendosura, dilematike, luajnė aktorė altruistė dhe aktorė me fat tragjik tė pashmangshėm. Altruistėt ua lehtėsojnė dhimbjet tė dėnuarve nga fati, ndėrkohė qė edhe fatragjikėt bėhen altruistė duke i mbrojtur aktorėt altruistė nga virusi – bartės i vdekjes.

 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (42)

Dr. Zydi Dervishi

VI

Profile shqiptare tė pėrjetimit dhe interpretimit tė sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme

Sikurse nė shumė vende tė tjera tė botės edhe nė Republikėn e Shqipėrisė gjatė dhjetėvjeēarit tė fundit ėshtė rritur disi numri dhe pesha specifike e njerėzve tė infektuar nga sėmundje seksualisht tė transmetueshme (SST), sidomos nė qytetet mė tė mėdhenj dhe krahinat mė tė ekspozuara ndaj  lėvizjeve  migruese dhe emigruese  tė popullsisė. Natyrshėm shtrohen pyetjet: A mund tė pėrgatiten statistika tė sakta pėr tė infektuarit me sėmundje seksualisht tė transmetueshme? Tė ē’natyre janė vėshtirėsitė kryesore qė pengojnė pėrgatitjen e statistikave tė tilla? Sa ėshtė pesha specifike e tė anketuarve tė rrezikuar ose tė prekur nga sėmundjet seksualisht tė transmetueshme? Sa prej tyre kanė kėrkuar ndihmėn e kualifikuar tė mjekėve tė specializuar? Ē’masa kanė marrė tė sėmurėt pėr tė ruajtur tė tjerėt, bashkėshortin/bashkėshorten, ose tė dashurin/tė dashurėn nga infeksioni? Si kanė reaguar partneria ose partneri ndaj tjetrit tė infektuar? etj. Tė dhėnat kryesore tė anketimit pėr kėtė problematikė jepen nė tabelėn qė vijon.

Siē shihet ėshtė e konsiderueshme pesha specifike e tė rinjve dhe tė rejave (3.76 pėr qind ) tė cilėt kanė pėrjetuar shqetėsime nė organet gjenitale nga sėmundje seksualisht e transmetueshme. Mendojmė se njė tregues i tillė duhet tė jetė mė i lartė. Kėtė e provojnė edhe dy tė dhėna tė vetė anketimit.

E para. Ėshtė e lartė pesha specifike e tė anketuarve ( 27.79  pėr qind ) qė nuk i kanė dhėnė pėrgjigje kėsaj pyetje, pasi pėrgjithėsisht ndjehen tė turpėruar tė pranojnė shqetėsimet e tyre gjenitale.

E dyta. Ėshtė gati tri herė mė e lartė se e tė infektuarve pesha specifike e tė anketuarve ( 9.66  pėr qind ), tė cilėt kanė pohuar se nuk janė vizituar nga mjeku pėr sėmundje seksualisht e transmetueshme. Ndėr tė tjera, kjo nėnkupton qė disa prej tyre dyshojnė se janė tė sėmurė, por kanė patur turp tė vizitohen te mjeku, ose janė tė sėmurė tė vizituar te mjeku dhe pohojnė tė kundėrtėn pėr tė ruajtur “sekretin” e gjendjes sė vet shėndetėsore.

VI.1. Njohuritė e mjaftueshme: vetekzaminim fillestar dhe mbrojtje nga stresi 

Diēka mė pak se gjysma e atyre qė kanė pėrjetuar shqetėsime nė organet gjenitale janė vizituar dhe kanė marrė mjekimet pėrkatėse. Tė tjerėt kanė patur thjesht dyshime. Nė kushte tė tilla bėhet gjithnjė mė e nevojshme qė tė zgjerohen njohuritė e gjithė tė rinjve dhe tė rejave pėr sėmundjet seksualisht tė transmetueshme, aq sa ata, si tė thuash, tė jenė nė gjėndje tė kryejnė njė farė vetekzaminimi fillestar. Me kėtė nivel njohurish tė rejat e tė rinjtė do tė sigurojnė dy pėrparėsi kryesore:

1.Tė infektuarit do tė paraqiten nė kohė pranė institucioneve mjekėsore. Duke u kuruar shpejt, ata si tė thuash, do tė pushojnė sė funksionuari si burim infektimi me sėmundje seksualisht tė transmetueshme.

Pėrgjithėsisht shqiptarėt ngurojnė tė vizitohen pėr shqetėsime nė organet gjenitale. Dhe nė mjaft raste paraqiten me aq vonesė sa sėmundjet janė shndėrruar nė tė pashėrueshme. Ėshtė i konsiderueshėm dhe ka prirje tė rritet numri i shqiptarėve qė vdesin nga tumoret nė organet urogjenitale. Sipas tė dhėnave tė publikuara nga strukturat statistikore  zyrtare nė vitin 1998 nga tumoret malinj nė organet urogjenitale vdiqėn 99 femra ose 73.68  pėr qind mė shumė se nė vitin 1994. Gjatė kėtyre viteve u rrit 53.93  pėr qind edhe numri i femrave qė vdiqėn prej tumoreve malinj tė kockave dhe tė gjirit, nga 89 nė vitin 1994 nė 137 nė vitin 1998. Gjithashtu ėshtė konsiderueshėm mė i lartė se i femrave numri i meshkujve qė vdesin nga tumoret malinj nė organet urogjenitale. Kėshtu nė vitin 1998 nga sėmundje tė tilla vdiqėn 168 meshkuj, d.m.th. 35.48  pėr qind mė shumė se nė vitin 1994 ( INSAT, 2001: 35; pėrllogaritje tė autorit ). Nėse do tė ishin kuruar nė kohė njė pjesė e tė sėmurėve tė tillė do t’i kishin shpėtuar kthetrave tė vdekjes.

Kėto dhe fakte tė tjera provojnė se nė Republikėn e Shipėrisė, nė krahasim me femrat, meshkujt ngurojnė mė shumė tė vizitohen tek mjeku pėr shqetėsime nė organet urogjenitale. Njė ngurim i tillė, mė shumė se nga turpi, pėrcaktohet nga neglizhenca e meshkujve pėr shėndetin vetjak. Ndodh jo rrallė qė pėr shqetėsimet nė organet gjenitale tė burrit tė konsultohet me mjekun, dhe sidomos me mjeken, bashkėshortja e tij. Duke mos qėnė tė drejtpėrdrejta, konsulta tė tilla jo gjithnjė kanė rezultuar  tė dobishme. Madje nė raste tė veēanta dhe e kanė keqorientuar punėn kuruese tė mjekėve.

2. Njohuritė e  mjaftueshme pėr sėmundjet seksualisht tė transmetueshme do tė ndihmojnė edhe pėr t’i mbrojtur tė rinjtė e tė rejat nga streset qė u provokon ēdo shqetėsim nė organet gjenitale. Nė jo pak raste shqetėsime tė tilla, si tė thuash, i zhvendosin tė rinjtė mė pranė bestytnive, i nxisin tė kėshillohen me klerikė ose me mjekė  popullorė, tė cilėt pėrgjithėsisht janė mė tė prirur t’u japin kėshilla e barna pa ekzaminuar drejtpėrdrejt ndryshimet nė organet gjenitale si rrjedhojė e sėmundjeve. Nėn trysninė e turpit ose tė misterit qė shoqėron shqetėsimet nė organet gjenitale, jo pak tė reja e tė rinj priren tė bėhen mė besimtarė.

Gjatė njė bisede tė lirė nė qershor 2002 njė i ri elektriēist, i cili pak muaj mė parė kishte mbaruar ushtrinė, ndėr tė tjera, tha: “Nė gushtin e vitit tė kaluar mė doli njė gjėndėr pranė organeve. Nuk mė jepte dhimbje. Kjo mė friksonte mė shumė. Kisha turp tė konsultohesha me mjekun e repartit. Mė dukej se, po ta merrnin vesh shqetėsimin tim, tė gjithė shokėt do talleshin me mua. Ditėt kalonin dhe frika se mos kisha sėmundje tė keqe mė gėrryente pėrbrenda. Sa bėhesha gati tė shkoja tek doktori mendja mė ndėrrohej. Nga fati i keq, thosha me vete, nuk tė shpėton mjeku, por Perėndia. Unė qė nuk kisha shkuar kurrė nė xhami nė orėt e liridaljes i afrohesha xhamive dhe kishave tė Beratit dhe pa zė e me shpirt i lutesha Zotit tė mė ndihmonte pėr hallin qė mė kishte zėnė. U luta disa muaj derisa mbarova ushtrinė.

Sapo u ktheva nė Tiranė vendosa tė vizitohem te mjeku. Shkova nė spital. Mjekut iu paraqita me njė emėr tjetėr, sepse dėshiroja qė pėrveē mjekut, askush tjetėr tė mos dinte gjė pėr fatkeqėsinė qė mė kishte goditur si rrufe nė mot tė kthjellėt. Unė ndiqja me bisht tė syrit ndryshimet nė mimikėn e doktorit. Foli pa emocion : “Ėshtė gjė pa rėndėsi, gjėndėr dhjamore. Mund ta hiqni, por dhe po ta mbani nuk prish punė”. Mjeku bėri shenjė qė unė tė dilja. U ndjeva mjaft i lehtėsuar. Por pa mbėrritur nė shtėpi filluan tė mė gėrryenin pėrsėri dyshimet. Ndoshta mjeku nuk mė vizitoi si duhet dhe nuk e zbuloi thelbin e sėmundjes. Pėrpiqesha tė sillja nė mend disa njerėz qė kanė ikur nga kjo botė sepse mjekėt nuk ua zbuluan nė kohė sėmundjet e kėqia. Ose ndoshta sėmundja ime ka mbėrritur nė atė gjėndje qė e bėn tė padobishme ēdo ndėrhyrje mjekėsore.

Nė raste tė tilla mjekėve nuk u mbetet gjė tjetėr veēse tė tė qetėsojnė me fjalėn e mirė. Kjo hamendje e dytė mė trondiste mė shumė. Papunėsia ma shtonte edhe mė tepėr dėshpėrimin. Shpesh kėtė gjėndėr e mendoja si varrin tim. Netė tė tėra shihja ėndrra tė frikshme. Njė mėngjes, sapo u zgjova nga njė ėndėrr e llahtarshme vendosa tė vizitohem nė njė klinikė private nė rrugėn e Kavajės. Pasi pagova lekėt te banaku, njė mesogrua me bluzė tė bardhė mė priu nė disa korridore tė ngushta si labirinte. Mjeku, njė burrė i thinjur rreth tė gjashtėdhjetave mė priti me ngrohtėsi. E pa gjėndrrėn me kujdes. Sytė e tij tė kaltėr sikur u zmadhuan. U ul nė kolltuk dhe mė shpjegoi me njė gjuhė tė thjeshtė, por bindėse se gjėndra tė tilla nuk janė tė rrezikshme. Nė sytė e tij tė thellė kishte shumė ēiltėrsi, ēka i bėnte tė besueshme tė gjithė fjalėt e tij. E falenderova dhe dola i gėzuar nga klinika. Pėrjetova stres tė rėndė disa muaj vetėm ngaqė kisha turp tė vizitohesha nė organet gjenitale”. Mjaft fakte provojnė se shumica e meshkujve qė kanė shqetėsime  pėr organet gjenitale pėrjetojnė strese tė rėnda pėr muaj e vite tė tėra.

 

Shqipėria nė tranzicion: flirte me plagėt (43)

Dr. Zydi Dervishi

VI.2. Ndryshime tė modeleve tė sjelljes nėn hijen e rėndė tė sėmundjeve tė organeve gjenitale

Njė turp i tillė jo vetėm vonon kurimin e sėmundjeve nė organet gjenitale, por edhe i frenon tė sėmurėt, siē thuhet, t’i hapin zemrėn partneres ose partnerit, me qėllim qė infeksioni tė mos kalojė nga njėri tek tjetri.  Nė grafikun e poshtėshėnuar jepen tė dhėnat kryesore tė anketimit pėr ndryshimin e modeleve tė sjelljes sė tė rinjve e tė rejave tė infektuar qė synojnė  mospėrhapjen e sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme te personat e tjerė.

Nga shqyrtimi analitik i kėtyre tė dhėnave pėrftohet pėrfundimi se femrat ndjehen mė tė pėrgjegjshme pėr rrezikshmėrinė e sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme. Nė krahasim me atė tė djemve, ėshtė rreth 2.1 herė mė e lartė pesha specifike e vajzave ( 34.78  pėr qind ), tė cilat pas infektimit i kanė treguar partnerit. Ndėr tė tjera, kjo provon se vajzat janė mė tė kujdesshme, mė tė prirura tė komunikojnė me ēiltėrsi me partnerin me dėshirėn e mirė pėr ta ruajtur atė nga infeksioni. Si pėr shumė tė tjera,edhe pėr kėtė ēėshtje djemtė shpėrfaqen mė tė mbyllur nė vetvete, mė tė ndikuar nga mendėsitė tradicionale se “burri i mban disa sekrete pėr vete dhe nuk ia thotė askujt”, se “sekreti nuk ėshtė sekret po e mori vesh njė grua”, se “burri zhburrnohet po tė flitet pėr yēkla ( d.m.th. sėmundje – Z.D. ) nė organet gjenitale tė tij” etj. Pėrvoja tregon se mendėsi tė tilla bėhen mė problematike nė ditėt tona kur priren tė pėrhapen sėmundjet seksualisht tė transmetueshme, sidomos virusi vdekjeprurės HIV-AIDS. Vetėkuptohet se pėrpjekjet pėr tejkalimin e kėtyre mendėsive do tė ishin njė aspekt i rėndėsishėm pėr pėrhapjen e edukatės seksuale nė radhėt e brezit tė ri.

 Ėshtė gati dy herė mė e lartė se e meshkujve pesha specifike e femrave (30.44  pėr qind ), tė cilat nuk kanė kryer marrėdhėnie seksuale pasi kanė konstatuar infeksione nė organet e tyre gjenitale. Veē  tė tjerash, kjo provon, nga njėra anė, se femrat janė mė tė kujdeshme pėr tė ruajtur partnerin nga rrjedhojat e sėmundje seksualisht e transmetueshme dhe nga ana tjetėr, se ato pėrgjithėsisht kanė mė pak besim se meshkujt te pėrdorimi i prezervativit. Mjaft fakte provojnė se nė shoqėrinė shqiptare vajzat dhe gratė e kanė mė tė zhvilluar frymėn e dyshimit pėr mallrat e konsumit tė pėrditshėm dhe sidomos pėr ilaēet dhe pajisjet shėndetėsore. Njė dyshim i tillė nė nivel optimal  funksionon si njė masė profilaktike pėr tė mbrojtur jo vetėm femrat, por edhe meshkujt, gjithė anėtarėt e shoqėrisė nga rrjedhojat negative tė ushqimeve dhe tė ilaēeve pa cilėsinė e nevojshme ose qė janė tė skaduara. Nė shoqėrinė shqiptare kanė qenė dhe janė mjaft tė pėrhapura mendėsitė se “shėndeti i burrit ėshtė nė duart e gruas”, se “fytyra e shėndetshme e burrit e merr shkėlqimin nga pėrkujdesja e gruas” etj.

Vajzat dhe gratė shqiptare nė shumė aspekte janė, si tė thuash, menaxhuese tė rritjes sė personalitetit tė burrave, tė fėmijėve tė tyre, janė manaxhuese tė gjithė mėnyrės sė jetės sė shoqėrisė. Pothuajse nė tė gjithė krahinat e vendit tonė ėshtė i popullarizuar nė motėrzime tė ndryshme proverbi: “ Jeta dhe rybja e burrit asht gruaja” ( IKP, 1983:774 ). Ndėr shqiptarėt, mė shumė ndoshta se ndėr popujt e vendeve mė tė urbanizuara tė Perėndimit, bashkėshortėt, madje edhe tė dashuruarit, sikur e shkrijnė personalitetin me njėri-tjetrin. Dhe nė njė interferim tė tillė tė personaliteteve femrat mbeten disi nė hije, megjithėse ato nė shumicėn e rasteve japin ndihmesėn kryesore nė ecurinė e kėtij procesi psikokulturor kompleks.


                       Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.